635 Shares 2893 views

Jak wybrać termostat w gnieździe do grzejników domowych?

Każdy z nas słyszał o koncepcji „inteligentnego domu”. Jego główną ideą jest, aby wszystkie procesy związane z tworzeniem i utrzymaniem komfortowe warunki do życia, kieruje „wirtualnego lokaja” – sztuczna inteligencja. Niestety, ponieważ przekształcony jego domem wielu nie może sobie pozwolić. Jednakże, jeśli jesteś zafascynowany ideą przekształcenia swojego domu, można użyć prostszych, ale nie mniej skuteczne, a co najważniejsze, niedrogich urządzeń.


W tym artykule powiemy, w jaki sposób można zautomatyzować zarządzanie cieplną w mieszkaniu, biurze, za pomocą termostatu w gniazda dla grzejników domowych. Wraz z nim problem utrzymania komfortowe warunki dla wszystkich rzeczy z przeszłości.

Urządzenie i sposób działania

termostaty zewnętrznie są przenośne gniazdo z integralnych widłach. Na korpusie znajduje się niewielki wyświetlacz LCD i panel sterowania z kilku przycisków. Głównym przyrząd albo przekaźnik elektromagnetyczny czujnik temperatury lub bimetalowej płytki. W każdym przypadku zasada działania urządzenia pozostaje ta sama: przy określonej temperatury lub urządzenie otwiera i zamyka obwód elektryczny.

Termostat w gnieździe dla grzejników domowych, wyposażony w czujnik temperatury jest bardziej precyzyjne. Koncentruje się ona na przekaźnik elektromagnetyczny odczyty czujników termicznych. W urządzeniach z płytką bimetalową odłączenie układu elektrycznego występuje na skutek rozszerzania się metalu. Dokładność takiego urządzenia o rząd niższą, niż drugiej grupy urządzeń.

rodzaje termostatów

Najczęściej urządzenia są klasyfikowane w zależności od sposobu montażu. Według tej funkcji termostat elektroniczny może być przenośny lub stacjonarny. Przenośne urządzenia zyskały dużą renomę wśród konsumentów, ponieważ nie wymaga specjalnych umiejętności podczas połączenia. Do podawania takiego urządzenia podczas pracy jest wystarczające do wstawienia do gniazda, aby odsłonić odpowiednią temperaturę i podłączenie do grzejnika.

Stałe termostaty są wbudowane w ściany i podłączone do przewodu zasilającego. Ich główną wadą – kompleks instalacji. Jest możliwe, że instalacja będzie musiał wezwać elektryka. Jednakże, nie wyróżniać się z wnętrza i są bardziej wytrzymałe.

Temperatura termostat może być z czujnika zewnętrznego lub wewnętrznego. W pierwszym przypadku, czujnik znajduje się na pilocie zdalnego kabla 10 metrów długości. Taka decyzja byłaby wygodna regulować temperaturę w pokoju dziecka. Urządzenia z wbudowanym termometrem są bardziej kompaktowe i mobilne.

Sposoby kontroli

Niektóre rodzaje termostatów może być używany do sterowania oświetleniem, klimatyzatorów i innych urządzeń gospodarstwa domowego – wszystko zależy od mechanizmu sterującego. Według tego kryterium, urządzenia mogą być:

  1. Elektroniczny. Termostat elektroniczny posiada panel sterowania przyciskowe z wbudowanym chipem. Zwykle, takie urządzenie podczas pracy może być prowadzony nie tylko od temperatury, ale również od czasu i wilgotności.
  2. Mechaniczne. Ich główną element roboczy – bimetaliczny płyty, regulacja temperatury odbywa koło żebrowanych lub dźwignię.
  3. GSM-kontrolowane. Urządzenia tego typu mogą zarządzać wiadomościami SMS lub połączeń na krótki numer przypisany do termostatu.
  4. Wi-Fi regulowane. Urządzenia te mogą być połączone w jednej sieci domowej i zarządzane centralnie z poziomu komputera PC. Podstawowym warunkiem, aby je połączyć – obecność w domu bezprzewodowego punktu dostępowego.

Im bardziej skomplikowana technologia sterowania, powyższa cena za termostatem. Najdroższe są połączone urządzenia, które podlegają i sygnałów Wi-Fi oraz wiadomości SMS.

Co kieruje Wybór

Tylko odpowiedzialny wybór będzie termostatu, nie tylko stworzyć optymalny klimat, ale także do zwiększenia poziomu bezpieczeństwa w domu. Pierwszą rzeczą do rozważenia przy wyborze termostatu do gniazda dla grzejników domowych – jest moc urządzenia. Jest on oznaczony z tyłu regulatora i lepiej, tak, że to 30% więcej niż moc grzejnika.

Drugim ważnym parametrem jest stopień ochrony. Konwencjonalne urządzenia są oznaczane jako IP20 – nie jest chroniona przed wodą i wilgocią. Mogą być instalowane we wszystkich pomieszczeniach, z wyjątkiem łazienki, WC i kuchni. Do pomieszczeń o wysokiej wilgotności stopień ochrony powinien wynosić co najmniej IP44.

Grzejniki z termostatem

Rynek nie jest tak trudno znaleźć grzejniki z termostatem. Cena tych urządzeń trochę wyższe niż normalne urządzeń i wbudowanych kontrolerów uczynić je bardziej wygodne i funkcjonalne. Ale nie jest tak prosta, a jeśli masz wybór, to lepiej wziąć wylot z czujnikiem temperatury.

Po pierwsze, można go używać do sterowania wieloma urządzeniami jednocześnie, na przykład poprzez rozdzielacz (najważniejsze, wybrać odpowiednie wyjście). Po drugie, termostaty ruchome analizowano temperatury otoczenia, zamiast pieca. To upraszcza konfigurację i pozwala precyzyjnie regulować temperaturę w domu.

Koszt gniazd z termostatem

Na koszt regulatora jest znacznie pod wpływem dwóch czynników. Jest to obecność dodatkowych funkcji i firmy produkcyjnej. W pierwszym przypadku, więcej funkcji, należy włączyć, tym wyższa będzie cena termostatu. Zatem średnia wartość modeli mechanicznych jest w 1200 rubli, ale kopie sterowane przez Wi-Fi kosztuje około 2000 rubli.

Znaczące oszczędności mogą być, jeśli wybierzesz urządzenie z produkcji krajowej. Popularne dzisiaj Eratherm firma Sardo, Devolt, Tessla oferują swoje produkty w cenie 1800-2000 rubli za kopii. Ale rosyjska firma ELRA prosi o termostacie w gniazda dla grzejników domowych wszystkich 1500-1600 rubli. I jakość instrumentu jest na tym samym poziomie.