521 Shares 3068 views

Trzustki Anatomy: funkcje i chorób

Największy gruczoł w naszym organizmie – wątroba i trzustka. Anatomia z głównych narządów układu pokarmowego ma inną ciekawą funkcję. Gruczoły te powstają w czasie rozwoju zarodka w ścianie dwunastnicy. Potem, stopniowo rozszerza się, że zasadniczo wykracza poza nią.


Drugi wielkości gruczołów trawiennych przewodu jest trzustki, anatomii, funkcji i choroby, które zostaną omówione w artykule. Jest drugim co do wielkości wątroby. Trzustka znajduje się w pętli dwunastnicy przed nią – dolną powierzchnię żołądka. To jest w najlepszej pozycji tego ciała i ma swoją nazwę.

Trzustki posiada zarówno funkcje zewnątrzwydzielnicze endokrynologiczne i. Ostatnio przeprowadzone gron, które produkują enzymy trawienne specjalnych. Najwyższa wartość tych enzymów są amylolityczna i lipolityczne i trypsyny. Są one wydzielane w nieaktywnej postaci i są aktywowane gron zwykle tylko w jamie dwunastnicy. W odniesieniu do funkcji hormonalny, należący do wysepek trzustkowych (Langerhansa) lub wysepek.

Trzustka: Anatomia

U ludzi, to korpus ma kształt klina. Jego głowa jest zagęszczony, a część środkowa jest bardziej lub mniej pryzmatyczny. Jego ogon jest zawężony. Prawdopodobnie z grubsza wyobrazić, gdzie trzustkę. Anatomia i fizjologia to jednak wymagają szczegółowego rozważenia.

Jesteśmy zainteresowani ciało znajduje się na tylnej ścianie brzucha gdzieś na poziomie 2 i 3 kręgów lędźwiowych. Podłużne trzustki w kierunku poziomym tak, że ogon osiąga śledziony, a głowica znajduje się w pętli dwunastnicy. Głowa w kierunku przód-tył nieco zgęstnieje. Ma hakowy występ, skierowany w dół. Jeśli chodzi o korpus trzustki, w formie jest graniastosłupem trójkątnym. Pokryte otrzewną przedniej jego powierzchni, która jest zwrócona tylną powierzchnię naszego żołądka. jest on oddzielony od drugiej wąskiej wnęce worków opakowaniowych. Trzustka (anatomia to będzie dla ciebie jasne, czy uczysz zdjęcia prezentowane w artykule) styka się z tylną powierzchnią nadnercza i górnej krawędzi lewej nerki.

Długość dorosłego wynosi około 15-25 cm, a grubość – ok. 2-8 cm Waży trzustki od 65 do 160 g w stanie świeżym, wyróżnia się różowo-szary. Obejmujące jej bardzo cienką kapsułkę.

Sprawdziliśmy w kategoriach ogólnych, strukturę trzustki. Anatomia to jednak – dość szeroki temat. Oferujemy ponadto zbadać tę kwestię.

Kanały i naczynia limfatyczne

Wiele naczyń limfatycznych i przewodów wydalania ma trzustki. jego anatomia i zakłada znajomość z nimi. Główne kanały wydzielania, które są zwykle w dwóch osób przebywających w ogon do głowy trzustki, przechodzącą wzdłuż osi. Główne kanały na swej drodze przybierać różne branże, które przeprowadziły tajemnicy zrazików. wyraźnie Stoją w bieli na tle miąższu trzustki, który ma kolor szaro-różowy. Na przecięcia głównej bezkanałowej dwunastnicy jego średnica osiągnie 3.2 mm. Ogon i korpus są wyposażone w szeregu gałęzi tętnicy śledzionowej.

trzustki anatomii oznaczone przez obecność gęstej sieci naczyń chłonnych, który jest ściśle związany z dwunastnicy sieci, pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych. Chłonnych z niej przepływa do wielu regionalnych węzłów chłonnych, które znajdują się w żołądku, wątrobie, brama krezki, śledziony i nadnercza lewo.

Mamy nadzieję, że zrozumienie anatomii topograficznej trzustki.

unerwienie

Unerwienie interesujące dla nas, jako ciało przywspółczulnego i współczulnego. Non-mięsiste włókna współczulne karmione do niej przez okołonaczyniowe splotu. Nerwy, które znajdują się w trzustce splotu uformowany w grubości jego przednich i tylnych powierzchni. Włókna nerwowe wewnątrz niej, odpowiednie do kanałów, zbiorników, wysepek Langerhansa i gron.

Rola impulsów nerwowych w regulacji aktywności wydzielniczej

Ponieważ eksperymenty przeprowadzone I. P. Pavlovym, że powstała na fakt, że działanie wydzielnicze zastosowanie do przywspółczulnego impulsów. Impulsy nerwowe odgrywają ważną rolę w regulacji aktywności wydzielniczej trzustki. Jeśli nie jest podrażnienie nerwu błędnego , czy osoba używa pewnych parasimpatikotronnye wydzielania substancji farmakologicznych granulki rozpuszcza szybko i wyróżniają się z komórek groniastych trzustki. Jednak w tych przypadkach, sok trzustkowy bogate w substancje organiczne, enzymy, aby znalazła się w dość skromne ilościach.

Bardziej skomplikowany jest mechanizm działania współczulnego impulsów. Według niektórych raportów, jeżeli trzewnych narażone podrażnienie nerwów występuje chwilowe hamowanie wydzielania trzustkowego. Jednakże, gdy jest to dość długi stymulacji zaobserwowano ten sam efekt jak w przypadku stymulacji nerwu błędnego. Należy również zauważyć, że cięcie z trzewnych i nerwów błędnych unerwiających narząd interesujące dla nas, nie uniemożliwia oddzielenie soku trzustkowego enzymu bogate. Wynika to z faktu, że nie tylko ich impulsy stymulują wydzielanie trzustki. Skuteczny kompleks neurohumoralną znaczenie mechanizm, który należy do sekretyny. Ten szczególny hormon wytwarzany przez dwunastnicy (endometrium).

trzustki

Jej rola w metabolizmie i trawienia jest bardzo wysoka. Podkreśla się soku trzustkowego do dwunastnicy. Sok ten zawiera enzymy, takie jak lipazy, trypsyny, laktazy, maltazy i innych. Są one zaangażowane w procesy trawienne. Inną ważną funkcją trzustki – produkcja hormonów lipokoina (glukagon, insulina). Produkujących glukagon i insulina jest dostarczana bezpośrednio do krwiobiegu, organizm reguluje tłuszczu i węglowodanów wymiany w organizmie. Hormony te mają odwrotny skutek. Insulina i glukagon podnosi obniża poziom cukru we krwi. Zmiana w poziomie prowadzi do chorób, takich jak cukrzyca.

zapalenie trzustki

Niektóre czynniki są ekscesy w życiu (przejadanie się, nadużywanie alkoholu) mają negatywny wpływ na zdrowie trzustki. Przyczyniają się one do powstawania takich chorób jak zapalenie trzustki. Jest to zapalenie trzustki. Zapalenie może być ostry lub przewlekły.

ostre zapalenie trzustki

On pojawia się nagle. Jej główne objawy – ból, czasami wymioty, biegunka, niestrawność, uczucie zmęczenia, wycieńczenia. Przy ostrym zapaleniu trzustki bólu odczuwa zwykle w lewym boku. Dyskomfort może przybierać charakter „okrężne” bólu. Innymi słowy, mogą rozprzestrzeniać się na całej lewej stronie, i wrócić.

Jeśli masz objawy ostrego zapalenia trzustki należy skonsultować się z lekarzem, ponieważ choroba ta nie przechodzi sama. Ponadto, nie mogą być poważne komplikacje. Ostre zapalenie trzustki obejmuje monitorowanie pacjentów, wprowadzenie swoich leków ściekowych, które zmniejszają ból i stan zapalny.

przewlekłe zapalenie trzustki

Charakteryzuje się nasilenie bólu mniej intensywne. Ponadto, zwykle powtarza się od czasu do czasu (po nadużywania alkoholu lub błędów w diecie). Choroba ta nie pociąga za sobą konieczność natychmiastowej operacji. Jednak nie oznacza to, że nie jest konieczne, aby leczyć. W przewlekłym zapaleniu trzustki, a także w każdym innym naruszeniu funkcji organizmu interesujących nas niepowodzenie procesu trawienia zachodzi. To negatywnie wpływa na zdrowie organizmu.

cukrzyca

Ta choroba jest bardziej dotkliwe niż trzustki. Do tej pory, niestety, medycyna nadal nie wiem, jak ją leczyć. Cukrzyca jest wynikiem niedoboru w organizmie tak ważnego hormonu insuliny. Ze względu na brak metabolizmu jest zakłócony. Organizm bez insuliny nie może metabolizowania glukozy, która jest głównym źródłem energii. W związku z tym, że zwiększa się poziom we krwi i w tkankach jest ograniczona. Cukrzyca wymaga ciągłego monitorowania.

Konkludując

Bardzo ważnym narządem jest trzustka. Anatomia człowieka nie jest przypadkowo włączone do programu nauczania biologii. Każdy z nas musi wiedzieć, w jaki sposób nasze ciało, jak różne narządy funkcjonują. Kiedy pojawiły się pierwsze objawy choroby to lepiej skonsultować się z lekarzem. Po tym wszystkim, zapobieganie jest zawsze łatwiej niż leczyć ją przez długi czas.

Obecnie diagnoza kondycji wielu narządów, w tym interesujące dla nas, przy użyciu ultradźwięków. trzustki anatomii sposób przedstawiony graficznie na ekranie. USG ciała – jeden z najbardziej atrakcyjnych i niezawodne narzędzie badawcze we współczesnej praktyce klinicznej.