781 Shares 2775 views

Szara broda

Dedykowana do mego ukochanego, dorosłego męża


Sto lat nic nie może uratować …

Przypomnijmy sobie słowa bohaterki Iriny Muravwej z filmu "Moskwa nie wierzy w łzy" – "sto lat nic nie może być zbawiony. Tu jesteś, prowadząc prawe życie, prawda?

Z jednej strony nie możemy powiedzieć, że nie jesteśmy na to gotowi, bo każdy z nas realnie rozumie, że każdego dnia, miesiąca, a wreszcie rok, w którym żyliśmy, dodaje nam nie tylko doświadczenie (lub, jak wielu mówią "umysł"), ale I różne cechy związane z wiekiem związane z naturalnymi procesami biologicznymi. Pierwszy (na razie mały) zmarszczki, brak "dawnej" rumieniec, "zły kolor", brak turgoru (lub w prosty sposób ton) mięśni …

W ciągu ostatnich 20-30 lat stosunek do starości, lub mówienie po amerykańsku (bardzo tolerancyjny) język – dojrzałość bardzo się zmienił. Dzięki szalonym postępom w dziedzinie kosmetyki, chirurgii plastycznej, dietetyki i fitnessu, świat dosłownie wciąż obsesyjnie młodości i piękna. Niewielu z nas jest teraz zadowolona lub przekonana dogmatem, że "w każdym wieku są piękne" lub "że trzeba nosić lata godności". Wszystko to spotykamy się w najlepszym filozoficznie iw najgorszym stanie, z obawy i dekadenckiego nastroju. Jednak elegancka depresja – działalność dostępna tylko dla bogatych pań i panów, uciekamy się również do pomocy kosmetologów i fryzjerów.

Dla mnie, jak dla współczesnej kobiety i dla profesjonalisty w branży kosmetycznej, bardzo miło zauważyć, że zabiegi odmłodzenia przestały być wyłącznie damą. Coraz więcej moich klientów i znajomych męskiego kurortu do peelingów chemicznych, mezoterapii, a nawet botoksu. I nawet ci nie powiem o zwiększonej sprzedaży kosmetyków męskich, odmładzających dla twarzy i ciała, ponieważ każdy kosmetolog i dyrektor salonu wiedzą więcej o tym niż ja. Jestem prostym fryzjerem i codziennie muszę stawić czoła najbardziej strasznym wrogom młodości – SEDINA.

Szare włosy, w naszych umysłach, są najbardziej żywo powiązane z podejściem starości i dlatego prawie zawsze równa się tragedii. Mówię ci, że srebrne nici we włosach nie zawsze są zwiastunem upadku życia.

W co to samo powoduje powstawanie szarych włosów i czy jest możliwe, aby ten kubek nas minął?

Dla koloru włosów melanina pigmentu, produkowana przez specjalne komórki melanocyty, umieszczona w żarówkach do włosów. Obok melanocytów są komórki keranocytów syntetyzujących białko, z którego jest ono "zbudowane". Na pewnym etapie, pod wpływem enzymu tyrozynazy, pigment łączy się z białkiem, a włosy stają się kolorowe, to znaczy zabarwione. "Połączenie" odbywa się na dwa sposoby: część pigmentu jest "wtryskiwana" wewnątrz komórki białkowej, a część jest "skondensowana" w ścianach komórkowych. Melanina składa się z trzech typów: eomelaniny (w niektórych źródłach eumelaniny), fomeryaniny i trichosydryny. Trichosiderin, po prostu "lutowany" w ścianach melaniny. Często we włosach zawarta jest w bardzo małej ilości (od 1 do 0,5%), ale z tego powodu białe (lekkie) włosy zawsze mają złoty odcień. Eomelanina określa głębokość tonu (ciemności) włosów i głównego koloru, fomowalanina jest odpowiedzialna za jasność koloru i jego niuans. Końcowy kolor włosów zależy od tego, który typ melaniny dominuje. Człowiek o ciemnowłosej dominuje eomelanina, blond i czerwień feomelanina. Intensywność tego samego koloru zależy od ilości pigmentu w wadze włosa.

Wygląd szarych włosów jest bezpośrednio związany ze zmniejszeniem lub całkowitym zaprzestaniem produkcji tyrozynazy. Czas naturalnego rozpoczęcia tego procesu jest genetycznie ułożony, a w sensie biologicznym z pewnością jest uważany za znak i bezpośrednią konsekwencję starzenia się organizmu.

Statystyki twierdzą, że kaukaski (to znaczy z wami) srebrzyste włosy pojawiają się po raz pierwszy w wieku 34 lat (+ 10 lat), w Azji w latach 30-34, a przede wszystkim w tym sensie szczęśliwy wyścig negroidów, w którym średni wiek siwienia Jest 43 lat (+ 5 lat). I chociaż w ciemnowłosej wizualnie szarość jest bardziej oczywista, w blondynkach zwykle zaczyna się wcześniej. Stwierdzono również, że broda i wąsy rosną na szarość przed włosami na głowie i ciele. U kobiet biała nici pojawiają się zazwyczaj na świątyniach i hukach, a następnie na koronie i tył głowy.

24 lub 44?

Jeśli myślisz ostrożnie, całkiem się okazuje plus! Sad w wieku 24 lub 44? Czy naprawdę nie ma różnicy? W przytłaczającej większości przypadków przenosi się wzdłuż linii męskiej wiek i wzór wyglądu szarych włosów (w przeciwieństwie do łysienia). Więc napisz na pytania do dziadków i taty. Ale skłonność do tworzenia się włosów szarych to nie tylko dziedziczny (genetycznie oznaczony) znak, ale także oznaką zmian w istotnej aktywności organizmu, a może nawet wynikiem chorób autoimmunologicznych. Ten problem jest szczególnie niepokojący dla tych, którzy mają włosy, które zaczynają srebro oczywiście przedwcześnie. Ku mojemu wielkiemu żalowi naukowcy, którzy uważali, że dokładnie badali organizm ludzki, nie mogą jednogłośnie odpowiedzieć na to pytanie.

Spróbujmy podsumować niektóre wyniki i wymienić możliwe przyczyny przedwczesnego sosienia:

1. dziedziczny – genetycznie uwarunkowany;

2. nabyte – nie w pełni zidentyfikowane;

Jeśli "z dziedzictwem" wszystko jest mniej lub bardziej jasne, a następnie obwiniane za inne sprawy – nie jest jasne.

Pierwsza jest neuropeptyd i kataklizm.  

Są przypadki, gdy ludzie siewają w wyjątkowo krótkim czasie. Najczęściej to było spowodowane najsilniejszym emocjonalnym przeżyciem. Istnieje historycznie potwierdzona faktem, że Marie Antoinette (królowa Francji, żona Ludwika 17) zmieniła się w szarą noc przed egzekucją (była wykonana przez rewolucjonistów pod przewodnictwem Robespierre w 1789). Tak, tyle, ile podobnych historii, prawie legend, jest zapisanych w naszych domowych opowiadaniach – o szarych świątyniach w nocy po raportach o śmierci bliskich. W dzieciństwie pionierów byłem przerażony opowieścią o szarych włosach, które okazały się szare po spotkaniu z nieziemskimi zjawiskami …

Czy to prawda czy fikcja? I oboje w tym samym czasie.

Dam naukowe wyjaśnienie takich opowieści. Wewnątrz włosów znajduje się warstwa rdzenia (rdzeń). Jest to najcieńszy kanał, przez który cyrkuluje ciecz. Sugeruje się, że neuropeptydy wytwarzane przez organizm pod wpływem adrenaliny (której obecność we krwi wzrasta gwałtownie podczas stresowej sytuacji) przechodzą przez naczynia krwionośne do żarówki do włosów. Następnie, przez kanał w warstwie rdzeniowej, wnikają do wału włosów i złamają wiązanie chemiczne, które łączy białko i melaninę. Co więcej, "ogony" potencjalnej więzi chemicznej melaniny są prawie "stopione" i absolutnie nie jest w stanie "złapać" we włosach, po czym pigment spada bardzo szybko lub jest wypłukiwany z włosów. Aby mówić językiem science-like, można go zneutralizować dowolnym sposobem leczenia (balsam lub szampon) : W sobie, w niepowiązanej postaci, nie trwa długo w włosach.

Oczywiście, aby zmienić szarą "na noc" – to jest mało prawdopodobne, ale przez 30-40 godzin jest bardzo realne. Jeśli jednak trochę abstrakcji z chwilowego procesu, to powyższa wersja jest najbardziej rozsądną wersją wyglądu szarych włosów, co do zasady.

Druga wersja to puste przestrzenie i promienie Wenus.

Jest jeszcze jedna, choć mniej naukowa, a tym samym nieco zaskakująca dla mnie, wersja wyglądu szarych włosów. Według niej, przewiewne puste przestrzenie pojawiają się w strukturze włosów pod wpływem pewnych czynników (najwyraźniej astralnych). W tym przypadku promień odbijany od Słońca (lub Wenus) wpadający w próżnię, odbijający zniekształcone, a co za tym idzie, widzimy, że kolor włosów jest szary …

Albo tak!

Wersja trzy – dieta i odporność.

Jak powiedziałem powyżej, zdarza się również, że pojawienie się wczesnych lub nagłych siwych włosów może być sygnałem o obecności określonej choroby autoimmunologicznej (na przykład: niedokrwistość, choroby tarczycy lub onkologia). Może też mówić o spadku aktywności enzymatycznej organizmu, czyli braku pewnych pierwiastków śladowych tworzących pigment. Następnie pigment po prostu przestaje utrzymywać się we włosach lub w ogóle nie tworzy. W takich przypadkach, jeśli choroba zostanie wykryta i nie zostanie uruchomiona, można odzyskać swój naturalny kolor, chociaż przypadki "odzysku" tego typu są niezwykle rzadkie. Wierzę, że w tym przypadku warto wspomnieć o potrzebie pewnego zapobiegania pojawieniu się wczesnych siwych włosów. Rozumiem doskonale, że praktycznie niemożliwe jest przewidzenie tego, ale coś jeszcze jest w naszej mocy. Trzeba tylko podjąć pewne działania. Przede wszystkim zapobieganie wczesnemu odbarwianiu, jak to nie brzmi delikatnie, powinno być pełnoporcjową dietą białkową i wystarczającą ilością żelaza i cynku w organizmie.

Szare włosy i cellulit – nic wspólnego?

Brytyjski magazyn medyczny opublikował listę 174 wykrytych (modnych) chorób. W ich liczbie i szarości zajęła 56 miejsce, obok cellulitu, piegów i łysiny. Czy jesteś śmieszny? Nie, ponieważ specjaliści z mojej firmy chwalebnie zarabiają na walce z tymi "strasznymi dolegliwościami".

Dziś na rynku kosmetyków dla mężczyzn opracowane są specjalne barwniki, talk, proszki, polerowanie i inne, przeznaczone dla silnej części ludzkości, a Bóg wie, jakie środki zaradcze pomagają ukryć wygląd szarych włosów. Ale to nie wystarczy, były specjalne barwniki na brodę, wąsy i wąsy. Wszystko to jest bardzo potrzebne, ponieważ dają przede wszystkim duchowy komfort. Ja, osobiście, jestem przeciwny takim procedurom, ponieważ nie ma nic bardziej śmiesznego niż uprawiane szare korzenie człowieka w dobrym (nawet sportowym) kolorze. Reszta funduszy przestaje "pracować", gdy tylko skończysz ich używać. W innych …

W mojej praktyce, zarówno zawodowej, jak i codziennej, często spotykałem młodych i nie bardzo mężczyzn, których whisky jest sproszkowana szarymi włosami. Moim zdaniem, w połączeniu z młodą twarzą, ta historia wygląda jak historia doświadczonych "samurajów", których życie nasyca się sensem, czynem i tajemnicą. Nie dość, że takie osoby przypisują kobietom wszelkiego rodzaju cnoty (zawsze tylko pozytywne), a czasami nawet przykrywać go w halo romantycznego bohatera – cierpiącego, który doświadczył wielkich emocjonalnych wstrząsów. Powiem więcej, mam dwóch klientów, którzy pomimo młodych lat zajmują bardzo poważne stanowiska. Więc poprosili mnie o naśladowanie sobie szarych włosów na daszku – aby dać solidność i wagę … Może nadszedł czas, aby pozbyć się stereotypów, że szarobłosy człowiek zawsze jest stary, nie energiczny, a tym samym mniej obiecujący? Może warto pomyśleć o tym i przyznać, że z wiekiem, nie tylko zapalenie żołądka, zapalenie stawów i prostatitis, ale także mądrość, tolerancja, kontemplacja? Oznacza to, że filozoficzna zasada, zmysłowość zbudowana na doświadczeniu, stabilności i duchowej szlachty budzi się … Nie na nicość, że na wschodzie jest druga połowa życia, którą uważa się za "piękny czas życia".

Cóż, jeśli lata jeszcze pomalowały twoją głowę popiołem, odwróć twarz ku wschodowi: być może srebro we włosach nie jest karą Pana, ale śladem mądrości. I ogólnie – "szare włosy w brodę", niekoniecznie "diabeł w żebra" …