449 Shares 7767 views

Dlaczego silnik się odsuwa? Sposoby rozwiązania problemu i zaleceń

Czasem silnik spontanicznie zwiększa prędkość. Wartości mogą być tak wysokie, jak to możliwe. Ta sytuacja nie jest w żaden sposób kontrolowana. Kierowca może nawet od razu i nie zrozumieć, co się stało. To zjawisko jest bardzo niebezpieczne. Szczególnie podatne na silniki Diesla. Wielu doświadczonych diesli nazywają je "diabelskimi silnikami", chociaż w rzeczywistości ta sytuacja nazywa się inaczej. Silniki benzynowe o takim zachowaniu zachowują się tak samo jak silniki Diesla. Doświadczeni kierowcy w takich przypadkach mówią, że silnik poszedł do raznos. Dowiedz się, co prowadzi silnik i jak radzić sobie z tym problemem.


Charakterystyka zjawiska

Więc co oznacza "silnik w wyścigach"? Obraz nie jest przyjemny – silnik Diesla nabiera tempa, stale i niekontrolująco rośnie. Strzałka natychmiast trafia do czerwonej strefy. Wszystko to towarzyszy straszliwy hałas, czarny dym, sadzy, czasami płomień wybucha z rury wydechowej z premią. Wszystko to sugeruje, że silnik będzie zgarniał, a raczej nie idzie, ale już przyszedł.

Niż to jest niebezpieczne: wielkość ryzyka

Zawsze istnieją dwie możliwości rozwinięcia tej nie tak przyjemnej sytuacji. I tu, jak zawsze, jedna opcja jest bardzo niebezpieczna w sobie, druga jest bardzo nieprzyjemna. Jeśli silnik zgaśnie podczas jazdy, samochód staje się gniewną bestią. Samochód szybko i nagle przyspiesza. W najgorszym przypadku doprowadzi to do wypadku, być może nawet ze śmiertelnym skutkiem. Ogólnie rzecz biorąc, wynik sytuacji zależy od poziomu kierowcy, jego umiejętności i adekwatności. To właśnie tutaj umiejętności, które uczą się w ekstremalnych kursach jazdy, mogą okazać się przydatne. W drugim przypadku sytuacja jest nieco inna. Samochód jest zaparkowany lub zaparkowany, skrzynia biegów jest zainstalowana w pozycji neutralnej. Silnik, osiągając maksymalną prędkość, będzie nadal obracał się, dopóki nie zatrzyma się lub nie powiedzie się. Nawiasem mówiąc, dym jest minimalny efekt. Najczęściej nagłe, duże obciążenia silnika zrywają się na kawałki. W niektórych sytuacjach jednostka napędowa wydaje się wybuchać. Początkowo głowica cylindra odleci ze zwiększonych obciążeń, następnie silnik wypluwa pozostałe części na parking lub parking.

Przyczyny

Silnik można wyłączyć z kilku powodów. Różnią się one silnikami diesla i gaźnikami (mianowicie jednostką benzynową w grupie ryzyka). Dla lepszego zrozumienia powodów należy przypomnieć zasadę działania silników Diesla. Paliwo jest dostarczane pod ciśnieniem powietrza do komór spalania. Aby zapalić, nie potrzebujesz iskier ani czegokolwiek innego. Chociaż powietrze znajduje się w komorach spalania, paliwo z silnikiem Diesla z powodzeniem zapali się, a jednostka będzie działać. Rozważ główne problemy, które powodują odstępy między silnikami. Powody są różne, ale nie ma wiele.

Szyna paliwowa pompy wysokociśnieniowej

Ta część może być zacięta w pompie wtryskowej. Pompa jest napędzana przez wał korbowy silnika przez przekładnię. Jeśli ta szynka zakleszcza, jednostka zatrzymuje się lub ostro nabierze tempa. Olej napędowy wylewa się do komór spalania pod dobrym ciśnieniem. Mechanizm dystrybucji gazu nie fizycznie ma czas na reakcję na sytuację z wymaganą prędkością. W rezultacie – przegrzanie, po którym zawory są zgięte i tłoki są stopione. Jeśli nie zatykasz silnika w takim stanie, może on eksplodować.

Uchybienia turbiny

Kompresja w silniku może osiągnąć 28-36 atmosfery. Oznacza to, że po zakończeniu cyklu sprężania temperatura wzrośnie. Jeśli nastąpi pewna awaria z turbiną, olej będzie nieuchronnie wyciek, a właściwie ma właściwość spalania. Olej napędowy miesza się z olejem. A już w silniku raznos wchodzi do pełnego programu – samo w sobie nabiera tempa, hałasu i dymu. Ciśnienie oleju wzrasta, a następnie smar jest wysyłany do cylindrów. Silnik pracuje tak długo, aż dym będzie silny. Nierówne rozstawy mogą powodować duże obciążenie.

Działanie pedału przyspieszenia

Wczesne samochody stały się częstą przyczyną problemów. Nowoczesne silniki nie są już przerażające – tu ECU niezależnie ogranicza lub zwiększa ilość paliwa dostarczanego do cylindrów. Wystarczy na rozdzielenie sekundy, aby podjąć właściwą decyzję. Kierowca powinien dbać tylko o to, że w komorach spalania nie było oleju.

Pierścienie tłokowe

Jeśli zużyte pierścienie na tłokach są zużyte, następuje rozproszenie ciśnienia. Olej bezcierkowo wkracza do cylindrów przez system wentylacji gazów skrzyniowych. Jest to w połączeniu z kolektorem wydechowym. Jeśli pierścienie są na tyle złe, wtedy skrzynia korbowa dostaje nadciśnienie, a cylinder wytwarza parę. Okazało się błędnym kołem. I szanse na silnik "szaleństwo" rośnie.

Dlaczego tak się stało i co mam zrobić?

Usterka związana z dopływem oleju do kolektora wydechowego może być bardzo niebezpieczna. Jest przyczyną zapłonu w kolektorze wydechowym. Również z powodu przegrzania silnik zapala się. Jak już wspomniano, silnik jest całkowicie zniszczony ze względu na zwiększone obciążenia mechaniczne. Więc, dlaczego silnik idzie w raznos, rozumiemy. Powody mogą być różne i aby wyeliminować to zjawisko, ważne jest, aby wiedzieć, co dokładnie spowodowało to zachowanie się silnika. Jeśli wylano czarny dym z rury wydechowej, a rewolucje gwałtownie się rozwijają, turbina może być problemem. Jedną z typowych przyczyn nieprawidłowych funkcjonalności turbosprężarek jest wyciek oleju. W takim przypadku, nawet jeśli tłumisz silnik, nadal będzie pracował w oleju. Podczas przegrzania szyny pompy wtryskowej obserwuje się przegrzanie. Może to być określone przez charakterystyczny czarny kolor paliwa w powrocie. Również będzie bańka.

Jak zatrzymać silnik, jeśli zostawił w raznos

Trzeba wiedzieć, co zrobić, gdy silnik wpada w szmaty. To pomoże uratować życie zarówno silnika, jak i właściciela. Aby zatrzymać separację, konieczne jest zredukowanie dopływu paliwa lub całkowite usunięcie dopływu powietrza. Jeśli sytuacja jest poza kontrolą podczas ruchu, najlepszym wyjściem jest zwiększenie obciążenia. Taki krok pomoże w jakikolwiek sposób normalizować pracę. Jeśli rozpoczyna się separacja, a kierowca znajduje się za kierownicą, z pewnością poczuje nagłe przyspieszenie. Trzeba usunąć nóżkę z akceleratora i nacisnąć hamulce – ważne jest, aby monitorować pojazdy od tyłu. Najważniejszą rzeczą jest zapobieganie wypadkom. Eksperci nie zalecają docenienia silnika powyżej życia ludzkiego. Niech idzie "za wszystkie pieniądze" i obraca się na zakrętach w pobliżu chmur. Możesz ustawić neutralną skrzynię biegów – samochód przestaje się poruszać. W każdym razie musisz się przytulić z boku drogi. Jeśli samochód jest wyposażony w automatyczną skrzynię biegów, nie panikuj. Takie przekładnie mają również przekładnię neutralną, można ją ręcznie sterować. Niektóre pola mogą nawet pomóc w zatrzymaniu samochodu w ruchu.

Jeśli jest strach

A samochód został zatrzymany, ale silnik nadal działa. Co dalej? Jeśli istnieje strach (i może być – sytuacja jest daleko od zwyczajnej), to możesz pozostawić ją do pracy na plecach. Pewnego dnia paliwo się skończy, albo węzły po prostu nie wytrzymają nadmiernych obciążeń. Warto też ostrzec innych o tej sytuacji.

Jeśli nie ma strachu

Kiedy nie ma się obawy, musisz działać. Powinno być jasne, co zrobić, gdy silnik poszedł do szmat. Tutaj wszystko jest proste. Konieczne jest tłumienie silnika. Oczywiście, po obróceniu kluczyka zapłonowego, nie stoi. Najszybszym sposobem jest użycie gaśnicy. Zawartość balonu jest spryskiwana wszędzie w komorze silnika. Dwutlenek węgla zastąpi powietrze i nie nadaje się do pracy urządzenia. Spowoduje to zatrzymanie silnika. Takie podejście może pomóc w łatwopalnych gazach uwalniających się do atmosfery wokół maszyny. Kiedy z rury wydechowej wychodzi klub o grubym czarnym dymie, lepiej odsunąć się od samochodu i od razu wezwać służbę ratowniczą. Jeśli nie ma gaśnicy, możesz spróbować ręcznie zablokować dostęp powietrza do cylindrów. Odpowiednia szmatka, sklejka lub coś innego. Jeśli kolektor dolotowy jest zamknięty i silnik nadal pracuje, oznacza to, że powietrze przechodzi gdzieś. W przypadku, gdy samochód jest wyposażony w ręczną skrzynię biegów, znajduje się na maksymalnym biegu i stara się hamować. To daje wiele oporu, a silnik musi umrzeć.

Co zrobić po zatrzymaniu silnika

Jeśli praca "piekielnej maszyny" może zostać zatrzymana, nie ryzykuj i spróbuj ponownie uruchomić silnik. Jeśli ten problem złapie kierowcę w drodze, lepiej jest zostawić samochód gdzieś bezpiecznie, włączyć alarm i skorzystać z usług wózka. Wtedy droga leży w SRT, kwalifikowanym mistrzom.

Jak zapobiec katastrofie?

Ci, którzy przynajmniej raz widzieli rozstaw silnika, co to jest i jak go naprawić, wiedzą i polecają regularnie odbierać TO. Konieczne jest również monitorowanie pracy pompy wtrysku paliwa, regulatora odśrodkowego, turbiny i wymianę materiałów eksploatacyjnych w czasie.