367 Shares 9162 views

Co zrobić, gdy coś ingeruje w oko

Częstym objawem jest uczucie, że coś przeszkadza w oku. Może wskazywać na różne choroby narządów widzenia. Ale nie tylko choroby oka mogą być powodem uczucia, że coś przeszkadza w oku. Dolegliwości układu nerwowego, w wyniku czego uszkodzony jest mechanizm przenoszenia impulsu z narządów wzroku do mózgu, może powodować ból, laniek, światopogląd i inne nieprzyjemne doznania.


Zrozumienie powodów

Różne rodzaje stanów zapalnych – pierwsza rzecz, którą podejrzewa okulista, gdy usłyszał, że pacjent skarży się, że coś mu przeszkadza. Ostre zapalenie spojówek jest pierwszym z wielu diagnoz, na jakie napotykają lekarze, którzy traktują oczy. Ta choroba występuje z powodu patogennych mikroorganizmów (kokcy, mikrokocytów, bakterii siennych i innych), które mnożą się na błonie śluzowej oka. Atak mikrobiologiczny z kolei jest często konsekwencją słabości odpowiedzi odpornościowej organizmu. Urazy w obrębie błony śluzowej i rogówki są również częstymi przyczynami choroby spojówek, niezgodności z wymaganiami higienicznymi oraz zmianami soczewek kontaktowych.

SSG

Zespół suchego oka jest bardzo często wśród pracowników umysłowych. W końcu prawie wszystkie ich miejsca pracy są teraz wyposażone w komputer. Długotrwały kontakt wzrokowy z monitorem oznacza, że narządy widzenia wzrastają. Mięśnie, które są odpowiedzialne za mobilność gałki ocznej, przez długi czas są w stanie statycznym. Ponadto, gdy człowiek długo patrzy na coś napiętego, miganie (w procesie, w którym rogówka jest zwilżana płynem łzowym) staje się bardzo rzadka. Brak klimatyzacji, zapylenie pomieszczeń i użycie soczewek sprawia, że zespół jest znacznie bardziej prawdopodobny. Aby zmniejszyć obciążenie oczu może być, jeśli częściej wentylować miejsce pracy, wykonywać gimnastykę dla oczu, a także monitorować ogólny stan ciała. W celu ostatecznej diagnozy zespołu, należy wykonać badania okulistyczne i wykonać testy. W niektórych przypadkach należy wstrzykiwać specjalne barwniki do oczu w celu oceny skuteczności rozdarcia. Niektóre choroby ogólnoustrojowe (w tym hormonalne), przewlekła zmęczenie i częste bóle głowy mogą bardzo utrudnić diagnozę chorób oczu

Podstępny pasożyt

Rzadko, ale zdarza się, że przyczynowym czynnikiem zakaźnej choroby oka staje się roztocza Demodex. Dokładną diagnozę pomoże lekarz-dermatolog. Jednym z prawdziwych objawów demodykosis jest nasilenie świądu (zwłaszcza powieki i rzęsy) w pobliżu źródeł ciepła (lampy, baterie) i na słońcu.

Choroby układu nerwowego i ich wpływ na narządy widzenia

Konsultacje okulistyki nie mogą ujawnić przyczyn erupcji w oczach. W tym przypadku pacjent zostanie skierowany do neurologa, który wyeliminuje choroby nerwów twarzy. Wszakże ich patologia może służyć jako źródło uczucia, że coś przeszkadza w oku. W tym przypadku leczenie ma charakter systemowy, a nie lokalny. Innym powodem nieprzyjemnych wrażeń w gałkach ocznych może być neurotyczna obsesja na ciele. W takim przypadku osoba cierpiąca na taką patologię może bez przeszkód poczuć mrowienie lub "gęsie skórę". Lub przez długi czas po tym, jak przyczyna została bezpiecznie wyeliminowana. Takie objawy neurotyczne powinny być leczone po wykluczeniu fizjologicznej przyczyny problemów z oczami. Prawdopodobnie w niektórych przypadkach proste szkolenie automatyczne pomaga, w innych konieczne jest poddanie się odczuleniu.