888 Shares 9095 views

FreeBSD 10: instalacja i konfiguracja

Jeśli chodzi o systemy UNIX, nie możemy zapomnieć o wolnej projektu FreeBSD. Mocny i niezawodny system, który, niestety, jest bardzo skomplikowane, aby skonfigurować i stworzyć wiele problemów dla tych, którzy nadal ryzykuje swoim zestawie. Ten materiał jest zbierany podsumowanie systemu. Tutaj znajdziesz ostrzeżenia, opisuje jak zainstalować FreeBSD 10, jak również popularne składniki wymagane do podstawowej konfiguracji i pracy z dystrybucją.


Czym jest FreeBSD?

FreeBSD 10 – darmowy system operacyjny, który został opracowany przez studentów z Berklee w 1993 roku. FreeBSD to kompletny system operacyjny z jądrem, zestaw sterowników i obsługuje wszystkie popularne platformy, w tym ARM i PowerPC. Układ charakteryzuje się dużą stabilnością i działa jako idealne rozwiązanie do umieszczenia na swoich serwerach bazowych.

FreeBSD realizuje ideę minimalizmu, więc system nie może znaleźć interfejs graficzny oraz Auto-Installer. Instalowanie i konfigurowanie FreeBSD 10 wymaga czasu i wymaga pewnych umiejętności. Jednak o tym mówić dalej.

Przestrogi

Nie automatyki. Cały proces instalacji i zarządzania systemem znajduje się w trybie ręcznym. Nawet pakiety instalacyjne na FreeBSD 10 – prawdziwy posiłek. Standardowe narzędzie PKG nie może śledzić zależności, więc nawet jeśli zainstalować pakiet niezbędnych, ale system nie znajduje swój pakiet zależny, to po prostu nie chce się uruchomić. Zależności w systemie sama nie jest przechowywana, a zatem konieczne jest, aby wspiąć się przez Internet i systematycznie analizuje szereg różnych źródeł, a nawet w oficjalnym Instrukcja jest daleki od zakończenia.

Należy również pamiętać, że proces instalacji może być opóźnione. Jest to szczególnie prawdziwe w przypadku, gdy dysk lub „flash drive” jest tylko podstawowy system operacyjny i inne składniki są usuwane z repozytorium FreeBSD, prędkość, która jest bardzo nieprzyjemne wrażenie.

Przygotowanie do instalacji

Tak więc, w tej sekcji uważamy liczbę punktów, które muszą być brane pod uwagę, zanim podejmie się instalacji FreeBSD 10.

 • GUI nie będzie, więc być przygotowani na to, co będą musieli nauczyć się korzystać z terminalu, aby nauczyć się komend do sterowania systemem (a jest ich sporo) i dużo pisania (tak, nie „kopiuj-wklej” nie jest).
 • Pamiętaj, że instalacja systemu będzie wymagało dużo czasu i nerwów. Na wszystko może potrwać ponad 4 godziny i dziesięć papierosów / filiżanki kawy. Bądź przygotowany i lepiej podkreślić eksperyment pod dniu.
 • Jeśli mówimy o oryginalnym systemie jest instalacja FreeBSD musi dostać system DVD-way (można go znaleźć na oficjalnej stronie internetowej).
 • Aby zainstalować FreeBSD z 10 „kij” trzeba uniboot narzędzia i komputer do pracy, który zostanie nagrany.
 • Przed rozpoczęciem instalacji najlepiej jest wybrać odpowiednią „maszynę”, która jest nie do przechowywania ważnych informacji, a ty nie masz nic do „zabity”. Z reguły stosowane starego komputera, mieszka gdzieś na balkonie.
 • Warto wcześniej przygotować sobie również alternatywny dostęp do Internetu (na telefonie lub innym komputerem). Bez instrukcji i pomocy doświadczonych ludzi nie może zrobić.

Instalacja i konfiguracja systemu

Przygotowanie „karty pamięci flash” lub płytę z obrazem systemu, należy wejść do BIOS-u do żądania uruchamiania z nośników zewnętrznych. Następnie rozpoczyna się proces instalacji.

 • Pierwszą rzeczą, którą widzi użytkownik – ekran powitalny oraz trzy opcje do załadunku. Musisz wybrać Install.
 • W kolejnym oknie pojawi się monit, aby wybrać układ klawiatury. Nie potrzebuję niczego, ponieważ domyślnym jest angielski, a my go potrzebujemy.
 • Następnie należy określić nazwę serwera (można wybrać dowolny z wyboru).
 • W następnym oknie, instalator poprosi o wybranie składników systemu, który musi być zainstalowany razem z jądrem i systemu bazowego. Można wybrać minimalną instalację i pobrać niezbędne elementy później, ale jeszcze lepiej wstępnie zainstalować komponenty i porty src, ponieważ są one dokładnie potrzebne w toku.
 • Następnym krokiem będzie utworzenie sieci. należy wprowadzić dane dostarczone dostawcy. W przypadku wystarczającej ilości DHCP zgodzą się tylko do przyjęcia tego ustawienia protokołu.
 • Najbardziej skomplikowana procedura – podzielić dysk na części. Jeśli plany nie instalować równolegle z innym systemem, to najlepiej wybrać automatyczny podział całego dysku. Instalator pokaże przez sekcje pamięci i oferują, aby rozpocząć instalację.
 • Pod koniec procesu instalacji FreeBSD pojawi się monit o utworzenie użytkownikowi 10-ROOT i poprosić go o hasło.
 • Ostatnim krokiem jest skonfigurowanie strefę czasową. Nie ma żadnych problemów, tylko trzeba skonsultować się z każdym poręcznym zegara.

Instalacja KDE pod FreeBSD 10

Po podstawowym systemem operacyjnym, wielu użytkowników korzysta FreeBSD jako systemu operacyjnego w domu, pobrać i zainstalować GUI. Najczęściej wybór pada na KDE. Pomimo faktu, że istnieje opinia, że instalacja KDE na FreeBSD 10 – trudno jest poradzić sobie z tym zadaniem może być.

Najpierw musimy przygotować bazę danych i załadować liczbę pakietów:

 • Serwer graficzny jest zainstalowany PKG zainstalować xorg zespół.
 • Sterowniki do karty graficznej zainstalowane polecenia pkg zainstalować nvidia-driver.
 • Sama powłoka może być zainstalowany PKG zainstalować Zespół KDE.
 • Oxygen silnik graficzny, niezbędne do zadanej powłoki poleceń pkg zainstalować GTK tlenu-silnik.
 • Plik konfiguracyjny polecenia kde-gtk-config zainstalowany.

W odniesieniu do instalacji samej powłoki, można to zrobić na dwa sposoby: z internetu przy użyciu polecenia pkg_add -r kde lub z portów przechodząc do cd / usr / ports / X11 / KDE3 i uruchamiając make install clean polecenia.

Następnie należy wybrać nowy pulpit jako domyślny pulpit. Aby to zrobić, należy zmodyfikować plik .xinitrc. Odbywa się to za pomocą polecenia echo «exec startkde»> ~ / .xinitrc.

Teraz dzieło stało się możliwe, aby rozpocząć korzystanie komendy startx.

Instalacja MC w FreeBSD 10

MC – skrót od Commandera. Jest to specjalistyczne narzędzie do zarządzania plikami.

Tak więc, aby ustawić MC powinien:

 • Przejdź do / ports / misc porty katalogu cd / usr / mc polecenia.
 • config. Uruchomić wybraną konfigurację make config.
 • Zainstalować make install clean klient komendy.
 • Jeśli instalacja jest poprawna, to klient może uruchomić polecenie mc.

Zależności (wszystkie potrzebne pliki i programy narzędziowe) zostaną automatycznie pobrane z Internetu (z szerokopasmowego połączenia z Internetem).