188 Shares 2260 views

Krótka historia i główne zabytki miasta Lubeki (Niemcy)

Miasto Lubeka na mapie Niemiec znajduje się w południowo-wschodniej części kraju związkowego Szlezwik-Holsztyn. W historii wszedł jako największe centrum ligi hanzeatyckiej. Wiele z jego atrakcji znajduje się na liście obiektów należących do Światowego Dziedzictwa UNESCO. Miasto jest również portem nad Morzem Bałtyckim. Liczba mieszkańców przekracza 211 tys. Osób.


Według danych historycznych miasto Lübeck (Niemcy) zostało założone na początku XII wieku. Sześć kilometrów od jej obecnej lokalizacji była mała twierdza Ljubica, która pod koniec XI wieku była siedzibą dynastii Nakonidów. W wyniku szeregu krwawych wojen zniszczono je, a ocalałe mieszczanki ruszyły nad rzeką Trawę, gdzie wraz z niemieckimi osadnikami z Nadrenii, powstała tzw. Nowa Lubeka. Niemcy wtedy szybko rozwijały się, więc za kilka lat miasto miało własne twierdze, a ich ludność szybko rosła z powodu przesiedlenia ludzi.

W 1226 roku miejscowy senat cesarza rzymskiego został odkupiony na status imperialnego miasta wolnego. W połowie XIV wieku Lubeka wraz z 200 miastami stała się częścią ligi Hanzeatyckiej, która trwała do 1630 roku. Jego niepodległość pozostawał także w Związku Niemieckim i Cesarstwie Niemieckim, a jego wolny status został unieważniony dopiero w 1937 r.

Główną atrakcją miasta Lubeki (Niemcy), która przetrwała do dziś, jest Brama Holsztyńska. Reprezentują centralną część kompleksu bram miejskich. Przez nich można było uzyskać dostęp do terytorium twierdzy z prowincji Holstein, a także z Królestwa Danii. Budynek jest niewielką twierdzą zbudowaną w stylu gotyckim i stał się prawdziwym symbolem Lubeki. Teraz w wewnętrznej części bramy jest zorganizowane historyczne muzeum miejskie.

Na początku XIV wieku został założony kościół pw św. Budynek wyróżnia się prostym obrazem wewnętrznym i amazes o jego wielkości. Główną dekoracją tutaj były dwie wieże, których wysokość wynosi 125 metrów. W jednym z pomieszczeń znajduje się pomnik ofiar wojskowych. To jest dzwon, który padł i rozbił się podczas jednego z nalotów podczas II wojny światowej.

Lubeka (Niemcy) jest znana na całym świecie ze względu na kościół św. Jakuba. Jego malowidła ścienne pochodzą z XIV wieku. Należy również zauważyć dwa niewiarygodnie piękne ciała, które zostały tu zainstalowane w XVI wieku. Największą strukturą religijną na Morzu Bałtyckim jest katedra w Lubece. Klientem jego erekcji w 1173 roku był Henryk Lew. W XIII w. Rozpoczęto budowę ratusza, uważanego obecnie za najstarszy działający w Niemczech.

Kolejną atrakcją Lubeki (Niemcy) jest Szpital Ducha Świętego. Został wzniesiony w trzynastym wieku dla dobroczynnych pieniędzy lokalnych kupców i może pomieścić około 170 ubogich i starszych osób. Kompleks szpitalny obejmuje kościół. Ze wszystkich średniowiecznych struktur w Europie Środkowej Szpital Ducha Świętego przetrwał do dzisiaj.