511 Shares 8687 views

Jak stworzyć piękną prezentację w Power Point: instrukcja krok po kroku

Prezentacje utworzone w różnych zastosowaniach służą do demonstrowania danych w przedsiębiorstwie, podczas imprez rozrywkowych i w placówkach oświatowych. Istnieje wiele rodzajów prezentacji, które korzystają z obu slajdów zawierających teoretyczną część, a także pliki wideo, kompozycje muzyczne i akordy głosowe. Najbardziej popularnym programem ich tworzenia jest PowerPoint.

Jeśli nie wiesz, jak utworzyć piękną prezentację, jak korzystać ze wszystkich jej funkcji, warto rozważyć szczegółowe instrukcje krok po kroku przedstawione w tym artykule. Tutaj weźmiemy pod uwagę każdą chwilę związaną z wyborem materiału, wstawianie informacji (audio i wizualnych) na slajdy, a także nauczyć się projektowania prezentacji w taki sposób, aby wyglądało to wyjątkowo i pięknie.

Jak utworzyć prezentację: instrukcje krok po kroku

Należy natychmiast wyjaśnić, że sprawa nie jest tak łatwa, jak się wydaje na pierwszy rzut oka. Więc pierwszą rzeczą, którą musimy utworzyć prezentację jest program PowerPoint. Z reguły jest to część pakietu Microsoft (Word i Excel). Jeśli nie istnieją, najpierw musisz pobrać je z komputera na oficjalnej stronie firmy Microsoft. I dopiero po tym możesz pogłębić istotę pytania, jak stworzyć prezentację na komputerze.

Aby materiał był naprawdę piękny, musisz starannie przygotować się. Najpierw zwracamy uwagę na sporządzenie planu prezentacji. Pomoże to określić liczbę slajdów i ich wygląd. Po drugie, wybieramy zdjęcia z wyprzedzeniem i skomponuj teksty, ponieważ tworzenie slajdów do prezentacji bez odpowiednich materiałów na ten temat będzie problematyczne. Po wszystko jest gotowe, możesz przystąpić bezpośrednio do utworzenia prezentacji.

Krok pierwszy: analizuj i planuj

Ponieważ prezentacja zakłada bezpośredni udział osób w demonstracji i percepcji informacji, plan powinien zawierać kilka ważnych punktów:

  1. Definiowanie celów prezentacji: dowody faktów, zapoznanie się z metodami, wydarzeniami, itp. Z wybranego kierunku będzie zależeć od wyboru tekstu slajdów, motywu obrazów, plików wideo i audio.
  2. Zanim utworzysz prezentację z muzyką lub innymi ścieżkami dźwiękowymi, konieczne jest wyjaśnienie, dla jakiej grupy odbiorców jest przeznaczony materiał. Wybierz tylko te rekordy, które będą interesujące dla określonej grupy.
  3. Oblicz czas potrzebny do wyświetlenia wszystkich slajdów. Nie ma sensu marnować czasu, jak stworzyć piękną prezentację, jeśli odbiorcy nie mają czasu na jej obejrzenie.

Wszystkie te elementy muszą być zapisane w notesie (papierowym lub elektronicznym), szczegółowo przedstawiające wszystkie ich pragnienia i możliwości związane z wypełnianiem i prezentacją prezentacji. To pomoże w kolejnych etapach jej tworzenia, aby nie zapomnieć o czymś ważnym.

Krok drugi: wybierz materiały

Pierwsza rzecz, którą musisz wypełnić slajdy – teksty. Możesz wziąć je jako "z głowy", wyznaczając własne doświadczenia i z różnych źródeł: książek, esejów, dokumentów naukowych lub badawczych, dyskusji w blogach i forach. Ponieważ nie można stworzyć pięknej prezentacji bez zdjęć, warto wybrać je dokładnie. W tym celu można użyć dowolnej wyszukiwarki lub osobistych zdjęć. To samo dotyczy plików wideo i audio.

Wykresy, diagramy i tabele prezentacji można tworzyć za pomocą specjalnych programów, po konwersji obrazu do formatu jpg, png lub gif. Możesz również rysować grafikę ręcznie przy użyciu zwykłego papieru i znaczników. Następnie obraz ten musi być skanowany lub fotografowany. Program PowerPoint zawiera także wiele szablonów, które można dostosować do określonego tematu.

Krok trzeci: tworzenie slajdów

Przejdźmy więc bezpośrednio do pytania: jak utworzyć prezentację. Na komputerze (na pulpicie) utwórz dokument PowerPoint i otwórz go. Na tym etapie musimy stworzyć wymaganą liczbę slajdów. Otwórz kartę "Dom" i znajdź przycisk "Utwórz slajd" w jego lewej górnej części. Na początek tworzymy tytuł prezentacji, dla której wybraliśmy odpowiedni slajd z proponowanej listy. Następnie dodajemy najbardziej odpowiedni do kształtu i rozmieszczenia obrazów i slajdów tekstowych.

Ponieważ tworzenie pięknej prezentacji jest naszym głównym zadaniem, tworzymy białe szablony, otwierając sekcję "Projekt" na górnym panelu okna programu. Wybierz projekt kolorystyczny ma więcej niż 40 opcji! Po prawej stronie katalogu motywu znajduje się przycisk "Kolory". Jest przeznaczony do zmiany koloru tła. W sekcji "Style tła" możesz zmienić kolor dolnej części slajdów.

Jeśli podczas prezentacji okaże się, że jeden z nich został nieprawidłowo odebrany, możesz to zmienić. W ten sposób wykonaj następujące czynności: przejdź do sekcji "Strona główna", wybierz żądany slajd (kliknij na niego) i kliknij stopkę "Układ" znajdującą się z prawej strony przycisku tworzenia slajdów. Przed nami otwiera się zestaw standardowych slajdów, z których wybieramy opcję, która nam odpowiada.

Krok czwarty: wstaw tekst

Dodawanie tekstu nie powinno powodować trudności nawet dla początkujących w celu opanowania programu Power Point dla użytkowników. Wystarczy ręcznie wpisać wcześniej przygotowane fragmenty lub skopiować je z dokumentu Word. Ułożenie nagłówków i fraz, jak również ich wygląd (czcionka), można zmieniać w taki sam sposób, jak w konwencjonalnych dokumentach tekstowych.

Potem potrzebujemy trochę fantazji, bo na tym etapie warto się nauczyć, jak stworzyć piękną prezentację, w której nagłówki zostaną wydane wyjątkowo. Aby to zrobić, musisz zaznaczyć pole tytułu i wprowadzić nazwę slajdu. Na przykład weźmy wyrażenie "twórz piękne tytuły". Następnie przejdź do sekcji formatowania na głównej stronie programu, a następnie w sekcji "Convert to SmartArt". Wybieramy pierwotny tytuł tytułu, wybierz bardziej odpowiednie rozwiązanie kolorystyczne (z menu rozwijanego) i zapisz.

Krok piąty: umieszczamy zdjęcia, filmy i grafiki

Tak więc opanowaliśmy podstawowe zasady tworzenia slajdów w prezentacji, warto rozważyć takie aspekty, jak wstawianie obrazów i wykresów. Pomagają w pełni ujawnić wiele tematów. Możesz je wstawić na kilka sposobów:

  1. Przejdź do karty "Wstaw", wybierz sekcję "Diagramy". W otwartym oknie wybierz odpowiednie elementy dla wyglądu i zapisz wynik. W razie potrzeby wprowadź wskaźniki, które będą wyświetlać wartość każdego sektora.
  2. Tabele na slajdzie mogą być umieszczone w taki sam sposób jak wykresy. W tym celu wystarczy odnaleźć sekcję "Wstaw tabelę" i wybrać wymaganą liczbę kolumn i wierszy w niej.
  3. Na wybranym slajdzie kliknij ikonę tabeli, wykresu, wideo lub obrazu, a otworzy się okno, w którym możesz przejść do folderu, w którym są zapisywane obrazy prezentacji.

Ponieważ tworzenie właściwej prezentacji jest najważniejszym zadaniem, pamiętaj o tym doradzeniu: nigdy nie umieszczaj więcej niż dwóch zdjęć na jednym slajdzie! W przeciwnym razie publiczność nie będzie w stanie ani nie będzie miała czasu na ich rozpatrzenie.

Krok szósty: edycja zdjęć, wykresów i wykresów

Efekty wizualne nadadzą bardziej oryginalny wygląd każdemu slajdowi. Możesz je stosować do wszystkich elementów. Aby edytować zdjęcie, wybierz go, przejdź do sekcji "Wstaw", w prawej części panelu poszukujemy podsekcji "Praca z obrazkami / formatem". Idę tam i edytujemy zdjęcie: zmieniamy kształt, pozycję, kolor i strukturę jego granic. Również w tej sekcji można dokonać korekcji obrazu: zmienić jasność, zastosować różne efekty artystyczne.

Aby edytować diagramy, wybierz żądany obraz, przejdź do karty "Wstaw", znajdź pozycję "Praca z diagramami / projektant / układ / format" i zacznij zmieniać wymagane właściwości. To samo dotyczy wykresów.

Krok siódmy: wstawianie plików audio

Tak więc prezentacja jest prawie gotowa. Nadszedł czas, aby dowiedzieć się, gdzie stworzyć prezentację z dźwiękiem. Wielu nie wie, że takie funkcje są w programie Power Point. Aby umieścić nagranie audio lub wideo na jednym z slajdów, przejdź do już znanej sekcji "Wstaw" i na panelu górnym poszukaj bloku "Multimedia". Wybierz, co pobierzemy i z: z pliku organizator klipów lub bezpośrednio z Internetu. Program umożliwia nagrywanie dźwięku w czasie rzeczywistym. Nie lubisz mówić przed publicznością? Następnie należy podłączyć mikrofon i zapisać komentarze do każdego slajdu.

Po pobraniu plików program poprosi o zgodę na automatyczne odtwarzanie nagrań dźwiękowych i filmów po rozpoczęciu pokazu slajdów, ponieważ zostały one zainstalowane. Alternatywnie można dostosować odtwarzanie, klikając przycisk.

Krok ósmy: animacja i przejścia

Aby uzyskać bardziej skuteczną prezentację, możesz przejścia i animacji. Pierwszy pozwala na lepsze przesuwanie slajdów bardziej płynnie i pięknie. W menu znajdującym się na tej samej karcie można wybrać jedną z 35 opcji przełączania slajdów. Może to być efekt lejka, otwarcie, blaknięcie, zgniatanie i wiele innych. Należy pamiętać, że należy ustawić efekt przejścia dla każdego slajdu. Lepiej, jeśli jest to jeden dla wszystkich elementów prezentacji, ponieważ różnorodność wzornictwa może odwrócić uwagę słuchaczy od głównego tematu.

Animacja jest przeznaczona do projektowania nagłówków i tekstów na slajdach po przejściu. Możesz zobaczyć wszystkie efekty w sekcji "Animacja". W tym samym miejscu można dostosować parametry efektów, a nawet samodzielnie określić sposoby przesuwania nagłówków nad slajdem. Z animacją, jak również z przejściami, musisz być ostrożny. Łamanie, migotanie i popping listów ze wszystkich stron, składane później w nagłówkach, nie daje solidności prezentacji.

Ustawienia dostarczania

Ostatnim i najważniejszym krokiem w tworzeniu pięknej i wysokiej jakości prezentacji jest ustawienie czasu wyświetlania każdego slajdu, a także przedziału czasu, w którym filmy będą odtwarzane. Ustawienia można ustawić w sekcji "Pokaz slajdów" w menu "Ustawienia". Ważne jest, aby spróbować przeczytać na głos mowę, którą zamierzasz opisać, co się dzieje na ekranie. Aby uniknąć popełniania błędów w ramce czasowej, włącz "Ustawienia czasu" i nie spiesz się wymawiać tekstu. Program automatycznie zapisze czas poświęcony na komentowanie jednego slajdu i będzie musiał zapisać wynik.

Najczęstsze błędy podczas tworzenia prezentacji

Poznaliśmy wszystkie szczegóły dotyczące sposobu tworzenia prezentacji. Powyższe instrukcje mogą pomóc zarówno uczniom i uczniom, jak i dorosłym użytkownikom programu PowerPoint. Podsumowując, chciałbym podać kilka wskazówek, jak uniknąć najczęstszych błędów. Po pierwsze, pomimo barwności i atrakcyjnego wzoru slajdów, błędy w pisowni nadal pozostają zauważalne. Zawsze sprawdzaj teksty pisowni i pisowni. Po drugie piękna prezentacja to nie tylko obrazy, otoczone animowanymi inskrypcjami i ramkami. Mowa mówca odgrywa ważniejszą rolę niż materiał zdigitalizowany, więc nie bądź leniwy, aby powtórzyć mowę. Po trzecie, nie odkładaj prezentacji na "późniejsze", ponieważ w tym przypadku nie masz czasu na znaczące podejście do sprawy, a sam materiał może nie tylko być nieciekawy, ale także nieatrakcyjny.