764 Shares 4024 views

Freeze-up – jest to szczególny okres w przyrodzie

Powstawanie lodu na powierzchni wody, czy to rzeka, jezioro, lub szkło w lewo na zimno – to zaskakujące zjawisko. Wiąże się to z właściwości fizycznych cieczy.


Jako formy lodu

Ciepłe cząsteczki wody tworzą łańcuch długości i rozciągnięte. Właśnie z tego powodu woda jest amorficzny. Przejście do tego stanu skupienia w postaci lodu jest możliwe tylko wtedy, gdy temperatura spada do zera oceny. W tym przypadku cząsteczki wody są umieszczone w specjalnym siatki. W rzeczywistości wygląda na to powstawanie lodu. Druga nazwa – zamrażanie. To dzikich zwierząt są tak rozmieszczone, że zamrożenie wód zwykle jest rozciągnięte na długi okres czasu. Podobne zjawisko występuje ze względu na warunki pogodowe. Aby utworzyć pervolodka dość, że stał przez kilka dni przy względnej dobry mróz bezwietrzny. Jednak ostre ocieplenie, deszcz ze śniegiem z deszczem, wiatrem i wilgocią mgieł może doprowadzić do tego, że woda znowu powraca do stanu ciekłego. Następnie okres zamrożenia wyciągnąć go na nieznanym czasie.

Przez całe lato i jesień ciepłe zbiorniki gromadzić ciepło, więc początek pierwszego mrozu woda jest cieplejsza niż powietrze otaczające go. Nie jest to zaskakujące, ponieważ gęstość wody jest znacznie więcej! Kontakt z ciepłej wody i chłodzi powietrza powoduje reakcji, nazywa się wymianę ciepła.

Gdy woda z powierzchni będzie miała temperaturze 4 stopni Celsjusza, rozpocząć mieszanie wody powierzchniowe, a bardziej. Płyn, który znajdował się na powierzchni staje się gęsta i ciepła woda przemieszcza dno ze względu na mniejszą gęstość. Tak więc, cała grubość wody ochładza się równomiernie.

Zamrażanie – zjawisko, w którym temperatura wody osiągnie wartość zero stopni, a znajdują się na zbiorniku z lodem. W rzeczywistości, minimalna temperatura może zmieniać się o kilka stopni. Spowodowane jest to obecnością różnego rodzaju zanieczyszczeń w wodzie, a także ze względu na jej głębokości wody, prądu dolnej topografii.

Freeze-up na rzekach

Freeze-up – jest to bardzo niebezpieczny okres wprowadzania rzeki lodu. lód powstaje później niż w stojących zbiornikach wodnych przy stałym prądzie. Ale wzrost lód jest znacznie szybsze ze względu na fakt, że woda jest zimniejsza.

Głównym zagrożeniem pervolodya rzek – zmiana poziomu wody. Wody podziemne peremerzayut i przestaje napędzać dróg wodnych ze względu na poziom wody gwałtownie spadnie, a utworzony pierwszy lód zaczyna się łamać. Kra przewrócił się w jednym miejscu, gdzie są następnie bezpiecznie zamrażać, tworząc kępy lodu.

Kiedy można przejść na lodzie

Uważa się, że grubość lodu 5 cm w stanie wytrzymać ciężar jednego człowieka. Jednakże, wentylatory rybołówstwa lód nie jest zalecane, aby otworzyć w sezonie, a grubość lodu osiągnie co najmniej 10 cm – uważa się, że gdy grubość jest zakończony zamrażania. Nie jest to konieczne, by sprawdzić codziennie. Nie trzeba ciągle iść do rzeki. Wystarczy, aby prostych obliczeń i poruszania się po dacie premiery na lodzie. Uważa się, że z dostępnych na lodzie na 10 cm, a temperatura powietrza minus 5 stopni obejmują grubość dziennie dodać 4 cm, w temperaturze -10 – 6 cm prawie podwójna grubość lodu, jeśli temperatura w nocy będzie przechowywana w około -20 ° ..