895 Shares 4185 views

Działka, role i aktorzy: "Na początku chwalebnych czynów"

Film historyczny i biograficzny wyprodukowany wspólnie przez ZSRR i Niemcy był wystawiany przez wybitnego reżysera Siergieja Gerasimowa, oparty na powieści Aleksandra Tołstoja, Piotra Wielkiego. Tolstoy zaczął pisać książkę w 1929 r. I pracował nad nią aż do 1943 r. Aż do śmierci. Pierwsze dwie tomy, opowiadające o młodości i młodości carskiej, zostały ukończone i opublikowane w 1934 roku. Ale trzecia część, którą pisarz zamierzał poświęcić na oświecenie dojrzałego okresu życia autokraty, pozostawał niedokończony. W filmie zastrzelono sowieckich i niemieckich aktorów. "Na początku chwalebnych czynów" ich obecność ozdobili mistrzowie scenografii i filmowcy Im. Gorky. Założyli główne role: D. Zolotukhin, N. Bondarchuk, N. Eremenko Jr, O. Strizhenov, V. Spiridonov i M. Nożkin.


Działka

Obraz "Na początku wspaniałych czynów", którego aktorzy i role znają każdemu rosyjskiemu kinogurmanowi, opowiada o Rosji pod koniec XVII wieku. Młode państwo, nie mające dostępu do Morza Czarnego, cierpi ogromne straty ekonomiczne. Rozpoczyna się budowa floty młodego autora rosyjskiego Piotra (aktor Dmitrij Zolotukhin), po zdobyciu tureckiej twierdzy Azov. Na sukces projektu kierował "wielką ambasadą", wysłaną do Europy. Jego otoczeniem są tubylcy szlacheckich rodzin szlacheckich, którzy wyjeżdżają za granicę, aby nauczyć się przemysłu stoczniowego, fortyfikacji, nawigacji, matematyki, astronomii i innych nauk.

W tym czasie, starając się utrzymać tron księżniczki Sophii (aktorka Natalia Bondarchuk) i niezadowoleni z innowacji bojowników Petry organizują bunt rebeliantów Streltsi. Młody król zmuszony jest pilnie wrócić do Rosji, aby zapobiec niepokojowi i bezwzględnie ukarać zamieszek.

Ta historia została zrealizowana na ekranie aktorów zaproszonych do produkcji obrazów. "Na początku chwalebnych czynów" ma horyzont czasowy 2 godziny i 18 minut. Ale dla reżysera to nie wystarczyło. Pewność niektórych drugorzędnych bohaterów kończy się tak, jak w środkowych słowach (na przykład losy Cygana, urzekłego na ekranie przez Ludowy Artysję ZSRR P. Glebowa).

Historia stworzenia

Ciekawostką jest to, że premiera filmu została po raz pierwszy przeprowadzona w Berlinie w październiku 1980 roku, w Moskwie film został pokazany w pierwszym wiosennym miesiącu 1981 roku. Na pokazach pojawiły się aktorzy zaangażowani w produkcję. "Na początku chwalebnych czynów" to druga część filmologii S. Gerasimova poświęcona Piotrowi I. I pierwszy odcinek "Młodzieżowy Piotr" został wydany w tym samym czasie, co drugi.

Dla reżysera dialog stał się jednym z ostatnich projektów filmowych. Po nim Giresimov po raz kolejny umieścił w 1984 r. Biograficzną "Leo Tolstoy", z udziałem w filmie. I w listopadzie 1985 r. Siergiej Apollinariewicz umarł nagle. Na jego pogrzebie byli wszyscy aktorzy znani w ZSRR. "Na początku chwalebnych czynów" i jest nadal uważany za jeden z najlepszych dzieł w filmografii reżysera.

Rola wykonawcza

Rola Piotra I w filmach "Młodość Piotra" i "Na początku chwalebnych czynów" przyniosła Dmitrijowi Zolotukhinowi sławę i narodową miłość, ostatnim absolwentem Moskiewskiej Szkoły Teatralnej. Dymitry spędził dużo czasu w bibliotece, czytając wszystkie źródła literackie o carsku i okresie jego panowania, badając pamięć współczesnych, historycznych dokumentów w archiwach, pracując nad wizerunkiem reformatora autokratowców, osobowości, która nie jest zwyczajna, sprzeczna i złożona. Niemniej jednak, zgodnie z uznaniem aktorów, tworząc wizerunek, wolał powieść, według której obraz został wystawiony. Zdaniem aktora, pomimo faktu, że historycy dokonali różnych ocen co do epoki panowania Piotra, uważa, że pojawienie się Rosji jako potęgi, okres oświecenia rozpoczął się dokładnie tym królem. Zolotukhin był pod wrażeniem odwagi Piotra.

Ciężka praca artysty nie była powolna przynosić owoce, zgodnie z wynikami ankiety wśród czytelników magazynu "Sowiecki ekran" Zolotukhin otrzymał status najlepszego aktora w 1980 roku. Wybór publiczności został doceniony przez wszystkich aktorów filmu "Na początku chwały".

Od 1983 roku aktor nadal aktywnie wycofuje się. Pojawiły się w kinie "Comet", "Poznaj nasze", "Wasilij Buslaev", "Przyjdź za darmo", "Lermontov", "Młodzież Bambi" i "Czarne Oczy".

Później Zolotukhin ukończył wydział reżyserii VGIK, zadebiutował jako reżyser obraz "chrześcijan".

Od 1994 roku Dmitrij Zolotukhin, szczerze zdumiony fanami jego talentu, nie wycofuje się ani nie wycofuje, ale jego wkład w rozwój rosyjskiego kina pozostaje bezcenny.

Tsarevna Sofya i Mieńszikowa

Jedną z najbardziej uderzających ról była Natalia Bondarchuk. Aktorka na początku filmowania w oknie dialogowym miała już status gwiazdy z powodu udziału w Solarisie, Czerwonym i Czarnym, a także Gwieździe Urzekającej Szczęście. Wizerunek księżnej Sophii, kobiety silnie wytrwale, inteligentnej, energicznej, ale bez środka egoistycznego, posiadanej pragnieniem władzy i chwalebnej, nie przypomina wcześniejszej roli jakiejś aktorki.

Aktor Aleksander Mieńskik, który występował jako aktor Nikolay Eremenko jr. Po wydaniu dramatycznej mini-serii "Czerwony i Czarny", telegramu "31 czerwca", pierwszy thriller przygód "Piraci z XX stulecia" w ZSRR znajdował się na szczyt popularności. W filmie Gerasimov musiał grać nie romantycznego superman, ale złośliwego i łotra.

Cast

W filmie "Na początku chwalebnych czynów" aktorzy – filmowcy z pracowni filmowej. Gorky stworzył galaktykę unikalnych, niezapomnianych obrazów. Z ról drugiego planu widzowie z pewnością pamiętają wizerunek wikariusza autokraty Boyar Romodanovsky, którego ucieleśniał Roman Filippov. Aktor jest znany publiczności przez legendarne obrazy: "Panowie Fortuny", "Stare złodzieje", "Diamentowa broń" i "12 krzeseł".

Lyubov Germanova, która zaczęła cofać się od 15 roku życia, otrzymała nieocenione doświadczenie, podobnie jak inni, uczestnicząc w filmie "Na początku wspaniałych uczynków", aktorów. Evdokia Lopukhina w swoim spektaklu jest przekonującym, jasnym i niezapomnianym bohaterem. Aktorka jest znana widzowi w filmach "Fizyka czy chemia", "Dwa losy-2", "Jego batalion" itd.

Nie mniej znaczący wkład wywarły inne sowieckie aktorzy: O. Strizhenov, M. Nozhkin, V. Spiridonov, A. Belyavsky, V. Shulgin, N. Grinko, P. Glebov, I. Lapikov, B. Khmelnitsky.