608 Shares 7824 views

Pomnik "uprzejmych ludzi" w Symferopol: adres, opis

W połowie lata rosyjska prasa opublikowała raporty, że w Symferopolu wzniesiono pomnik uprzejmych ludzi. Decyzję o jej utworzeniu podjęto w 2015 roku. Inicjatorami byli zastępcy Rady Państwa na Krymie. Pomnik miał przekazać zaufanie i pozytywne podejście, które Krymowie wyewoluowali w osadach półwyspu "uprzejmych ludzi" lub, jak nazywano ich w rosyjskich mediach i forach internetowych, "zielonych mężczyznach".


Kto umieścił pomnik

Sformułowanie "uprzejmi ludzie" pojawiło się w mediach podczas "Krymskiej Wiosny". Zaczęło się ono od wyznaczenia jednostek GRU, spadochroniarzy i marynarzy, którzy odgrywali ważną rolę w utrzymaniu pokoju i porządku w dniach, w których nastąpiło zjednoczenie Półwyspu z Federacją Rosyjską.

Po rozpoczęciu spotkań krymskich ludzi, podczas których poparli ideę zorganizowania referendum w sprawie statusu ojczystego kraju, nieznani ludzie pojawili się w kamuflażu. Przejęli kontrolę nad Radą Najwyższą, budynkiem rządu republiki oraz lokalnej telewizji i radia, siedziby sił przybrzeżnych, a także lotnisk w Symferopolu i Sewastopolu. Na amunicji uzbrojonych, silnych mężczyzn nie było znaków identyfikacyjnych i nie odpowiadali na pytania o ich zaangażowanie w czyjeś oddziały. Jednak zdaniem świadków "zieloni mężczyźni" zachowali się bardzo grzecznie. To dzięki nim porządek został zabezpieczony na Krymie w dniach referendum.

Później Prezydent Władimir Putin przyznał, że "uprzejmi ludzie" byli servicemen RF Sił Zbrojnych. Przypomnijmy, że 27 lutego w Rosji ogłoszono jako Dzień Sił Specjalnych.

Opis

Pomnik "uprzejmych ludzi" na Krymie jest integralną całością składającą się z trzech realistycznych postaci z brązu. Pierwszy z nich, o wysokości 2 m 20 cm, przedstawia żołnierza pełną amunicję bojową i "Kalash" za jego ramionami. Patrzy na delikatną dziewczynę trzymającą w ręku kilka kwiatów. U stóp wojska zacierają kudłaty kota, które – według autora – są symbolem pokojowego życia.

Pomnik "uprzejmych ludzi" (patrz poniższy adres) nie jest zainstalowany na cokole, ale na poziomie chodnika. To rozwiązanie pozwala każdemu, kto chce fotografować w pamięci za pomocą żołnierza z brązu i młodego mieszkańca Krymu.

Nawiasem mówiąc, w Symferopolu już powstała tradycja, aby pocierać nos brązowego kota na szczęście, więc świeci na słońcu. Ogólnie rzecz ujmując, jako jeden z przedstawicieli władz półwyspu, pomnik "uprzejmych ludzi" na Krymie powinien stać się miejscem "gdzie nowożeńcy przyjdą, a ważne daty będą obchodzone obok".

Prehistorii

Złożono 12 prac na konkurs pomnika. W nim wzięli udział rzeźbiarze z Petersburga, Moskwy, Omsk, Krasnodar i Krymu. Wybór przedstawicieli władz lokalnych i opinii publicznej półwyspu spadł na projekt sławnego mistrza Salavata Szczerbakowa. Stało się to znane z komunikatu opublikowanego przez komitet organizacyjny konkursu w dniu 17 grudnia 2015 r.

Pomnik "uprzejmych ludzi" został stworzony na dobrowolne darowizny Rosjan. Mieszkańcy różnych zakątków naszego kraju zdołali zebrać około 5 milionów rubli.

Nawiasem mówiąc, pierwotnie projekt rzeźbiarza Shcherbakov miał nieco inny wygląd. W szczególności zakładano, że pomnik będzie miał inny układ figur w stosunku do siebie. W szczególności, według pierwotnego pojęcia autora, siły specjalne musiały przenosić brązowy kot do krymskiej dziewczynki.

Autorem pomnika jest SA Shcherbakov, znany radziecki i rosyjski rzeźbiarz, profesor, nauczyciel i artysta ludowy Federacji Rosyjskiej. Salavat Aleksandrowicz stworzył ponad czterdzieści monumentalnych kompozycji. Do najbardziej znanych z jego dzieł należą zabytki: Siergieja Korolyowa, Aleksandra I, Piotra Stolpina i Antonia Czechowa, zdobiące ulice, place i ogrody publiczne w Moskwie. Ponadto, w niedalekiej przyszłości na placu Borovitskaya stolicy wzniesie pomnik św. Książę Władimir. Ma wysokość 24 m i ciężar 330 ton.

Pomnik "uprzejmych ludzi" w Symferopolu: utworzenie pomnika

Prototyp rosyjskiego servicarego uczestniczył w wydarzeniach krymskiej wiosny. Powstał w warszawskim warsztacie Salavat Szerbakow, skąd pochodził z półwyspu w formie iw "zbroi", która w tamtych czasach pozostała na zawsze w historii Rosji. Ci, którzy byli obecni na pierwszym spotkaniu rzeźbiarza i jego modelu, twierdzą, że siły specjalne zabroniły robienia zdjęć twarzy, ponieważ mogłoby to uniemożliwić dalsze usługi. Młody człowiek był bardzo wysoki i świetnie zbudowany. Następnie rzeźbiarz krytykowano, że nie wyobrażał sobie "balaclawy", ponieważ była to wyróżniająca cecha stroju "uprzejmi ludźmi", a także nadmierna ilość szczegółów.

Aby stworzyć sylwetkę, dziewczyna została postawiona przez młodego rosyjskiego gimnastyk, związanego z Krymą. Zdaniem autora pomnika była wyższa i starsza niż wymagana, ale łatwiej było jej pracować, niż w przypadku zaproszenia do młodszego modelu.

Odkrycie

Uroczysta ceremonia odbyła się 11 czerwca 2016 roku, kilka tygodni wcześniej niż zaplanowano. Pomnik "uprzejmych ludzi" został otwarty przez szefa Krymu S. Aksenowa i przedstawiciela prezydenta w krymskiej Federalnej Okręgu O. Belaventsev. Ponadto w obchodach wzięli udział milicyjczycy, strażniczka straży honorowej Floty Czarnomorskiej, żołnierze jednej z jednostek wojskowych. Było tam setki mieszkańców półwyspu i gości stolicy.

Jak zauważył w swoim wystąpieniu O. Belaventsev, w tym dniu został otwarty pomnik dziedzica chwały rosyjskich żołnierzy minionych epok – nowoczesnego rosyjskiego żołnierza.

Ponadto ataman z armii Kubańskiego Kozaka, N. Dolud, dodał, że słowa "uprzejmi ludzie" należy rozumieć nie tylko przez wojsko, ale także przez milicje, Kozaków i ludzi, którzy nie pozwolili Bandery na Krym.

Gdzie jest pomnik "grzecznych ludzi" w Symferopolu

Pomnik krymski został zainstalowany w nowym ogrodzie publicznym Republiki, w pobliżu skrzyżowania ulic K. Marksa i Serowa. Z lotniska w Symferopolu można do niego dojechać autobusami nr 98, 112 i 115. Trasa nr 9. również będzie przydatna. Wysiąść na stacji "Centrum".

Z dworca kolejowego można także dojechać autobusami 3, 25, 11, 50, 36, 47, 60, 112, 52, 57, 99, 73, 98, 115 lub na trolejbusach 5, 9, 6, 11 i 13.

Na przystanku "Centrum" można dostać się z centralnego dworca autobusowego autobusem nr 60.

Plac Republiki

Na miejscu, gdzie dziś jest pomnik "uprzejmych ludzi" w Symferopolu, 3 lata temu zlokalizowano ruiny hotelu Astoria. Jego rekonstrukcja uznawana była za niewłaściwą, a na ten terror postanowili wyposażyć plac. Uroczyste otwarcie nowego miejsca reszty mieszkańców miało miejsce w 2013 roku. Głównym ornamentem na Placu Republiki był pierwotny fontanna z wizerunkiem globu. Jest zainstalowany nad powierzchnią powierzchni basenu, wzdłuż kręgu, na którym widoczny jest napis "Prosperity in Unity". Na terenie placu znajduje się plac zabaw dla dzieci, są posadzone ławki, kwiaty i drzewa. Jest zawsze dobrze utrzymany i jest jednym z najlepszych miejsc w Symferopolu na spacery z dziećmi.

"Uprzejmi ludzie" w regionie Amur

Simferopol nie jest jedynym miejscem, w którym zainstalowano brązową postać żołnierza, który w okresie krymskiej wiosny dostarczał porządek i bezpieczeństwo. W szczególności w maju ubiegłego roku na głównym placu Belogorsk – jednego z miast regionu Amur, otwarto pomnik "uprzejmych ludzi". Jest pomnikiem wzrostu męskiego munduru i amunicji z kotkiem w dłoniach. Autorem rzeźby jest Konstantin Gilev.

Amur pomnik "uprzejmych ludzi" został dokonany w mieście Kasli, w Uralu. Jego wysokość wynosi 1 m 80 cm. Waga "żołnierza" wynosi 400 kg.

Powstanie figury z brązu wydano około 1 miliona 300 000 rubli, które zostały przyznane przez sponsorów.

Teraz wiesz, kiedy miało miejsce otwarcie pomnika "uprzejmych ludzi" w stolicy krymskiej. Pomnik ten stał się już symbolem Simferopolu, sfotografowany na tle większości turystów przybywających do tego miasta.