431 Shares 1566 views

Bomba paliwowo-powietrzna. Bomba próżniowa. Współczesne rosyjskie bronie

Tworząc alternatywną broń, porównywalną w jej mocy bomby jądrowej, jest jednym z najbardziej obiecujących obszarów działów obronnych krajów rozwiniętych. Wysokie ryzyko katastrofy ekologicznej są zmuszeni do poszukiwania innych zasad porażki, niosąc ze sobą ogromny wpływ destrukcyjny. Pomysł bomba paliwowo-powietrzna i próżnia spełniają te parametry, ponieważ nie pociąga za sobą utworzenie ekspozycji na promieniowanie. Pierwsze testy, a nawet używać objętościowe bomby miały już miejsce w połowie ubiegłego wieku, a dziś aktywnie działa na rzecz ich poprawy. Rosjanie w ostatnich latach znaczny postęp w tym kierunku, co pozwala na stworzenie skutecznego bomba paliwowo-powietrzna, nie gorsze do zachodnich odpowiedników.


Zasada eksplozji wolumetrycznej

Aby zrozumieć, w jaki sposób thermobaric bomba, można badać szczegółowo jego skład i chemiczne reakcje, które występują w czasie aktywacji. Jasno wynika z działania tej broni więcej niż raz „wykazać” w krajowych przedsiębiorstw, gdy wysadzili fabryk i młynów górniczych z kopalń węgla kamiennego, przetwarzania cukru surowego, a nawet w zwykłym stolarki. Ogólnie rzecz biorąc, technika wybuchu może być przedstawiony jako zapłonu nagromadzonego pyłu węglowego, które wpada do pomieszczenia. Ponadto wybuch gazu w zwykłych domach można umieścić w jednym rzędzie z podobnymi zjawiskami – i działa thermobaric bombę. Broń tego typu tworzy chmurę aerozolu, co z kolei daje efekt letalny.

Różnice z broni jądrowej

Duży kaliber amunicji do działania elektrowni bombie próżniowej można porównać z taktycznych głowic jądrowych. Jednak thermobaric bomby po klęsce nie pozostawiają pola promieniowania. Ponadto duże ilości mieszaniny wybuchowe, które są stosowane w bomb próżniowych, zapewnia wysoki stopień podciśnienia półfal. Zgodnie z tym wskaźnikiem broni jądrowej, który pokonał ukierunkowane na skutki promieniowania, traci thermobaric odpowiedniki.

Również fali uderzeniowej podczas wybuchu bomby objętości i jest wysoki poziom wypalania tlenu. Takie wybuchu nie wytwarza podciśnienie w obszarze zasięgu – czynnik ten powoduje dwuznaczny stosunek ekspertów do pozycjonowania masy wybuchami próżni.

potencjalna moc bomb próżniowych

W swojej próżni mocy bomby nie są gorsze od zaawansowanych modeli i modyfikacji tradycyjnych broni masowego rażenia. Głowic w takich kompleksów są zdolne do tworzenia fal uderzeniowych w którym indeks nadciśnieniem 3000 kPa. Jeśli mówimy o tym, jak zasada bomba próżniowa różni się od thermobaric analogów, ważne jest, aby zwrócić uwagę na stworzenie praktycznie pozbawione powietrzu po wybuchu środowiska. Taki spadek ciśnienia jest w stanie przebić się wszystko, co jest w środku: Wyposażenie, sprzęt, narzędzia, ludzi, itd …

wypełnienie wybuchowy

Głowic stosowanych w thermobaric bomby, składniki stałe nie są używane. Zostały one zastąpione przez substancje gazowe, które dostarczają falę uderzeniową, która jest kilka razy większa niż wybuchu bomby jądrowego wyposażonego w bardzo niskich kosztów. Następujące substancje są stosowane jako wypełnienie paliwa:

  • gatunki palnego gazu;
  • produkty węglowodorowe opary paliwa;
  • inne substancje zdolne do spalania, po czym sproszkowano do stanu pyłu.

Aby aktywować ładunek w niektórych przypadkach jest wymagana i otaczającego powietrza. Pomimo wielu zalet w stosunku do bomb atomowych, to potężna broń nie wymaga równie poważnego zaangażowania i wysiłku w celu uzyskania optymalnego składu.

zasada domina

Eksplozja utworzone po napełnieniu gazowym pożaru. Zużycie elementów czasami mniej niż wymagane do piaskowania bomby podobnej pojemności. Gdy ładunek osiągnie pożądaną wysokość, Gotową mieszaninę do rozpylania. W momencie uzyskania optymalnej wielkości obłoku gazowego odbywa się aktywowanie detonator. Następnie realizowany objętościowego eksplozji, która prowadzi i falę uderzeniową. Należy zauważyć, że drugi z rozdmuchiwaniem ze strumienia powietrza przekracza pojemność Pierwszy – to nastąpi już po próżnia została utworzona.

czynniki porażka

Śmiertelność amunicyjny zależy od ognistej kuli utworzonej podczas wybuchu. Kiedy za pomocą efektu próżniowego broń termiczne na otwartej przestrzeni, zazwyczaj odbywa się bezpośrednio w strefie docelowej ze skutkiem śmiertelnym (oparzenia działania) w odległości, która jest określona przez parametry kuli ognia. W związku z tym, eksplozja bomby atomowej nie jest tak skuteczne, ponieważ pozwala na mniej intensywny efekt po wdrożeniu (oczywiście, nie wspominając wpływu promieniowania). Obszar, w którym nieuniknione śmiertelnych ran fal uderzeniowych na ogół większa niż promień uszkodzenia termiczne. Niemniej jednak, jest to zupełnie naturalne i zmniejszenie sprawności siła uderzenia proporcjonalny do wzrostu odległości od epicentrum. Obniżone ciśnienie i zmniejsza ciężkich obrażeń.

Zastosowanie w zamkniętym pomieszczeniu

Największą efektywność bomby próżniowej pokazuje w ciasnych przestrzeniach. Siła działania fali uderzeniowej, uzupełnione o klęsce kulę ognia, może przezwyciężyć narożniki i przejdź do miejsca, w którym niemożliwe jest rozłożone fragmenty. Sprzęt ochrony osobistej, różne bariery i barykady, nie wspominając ściany może działać barierę dla tradycyjnych bomb, a bomba paliwowo-powietrzna omija te bariery. Ponadto, siła zwiększa się kiedy jest fali odbitego od powierzchni. Inną rzeczą jest to, że porażka z efektu może być różna w zależności od różnych czynników.

Tak więc, w ograniczonej przestrzeni bomby niszczący wpływ wzrasta ze względu na zwiększenie ciśnienia fali uderzeniowej. Dlatego wskazane jest, aby używać takiej broni w klęsce bunkry, jaskinie, umocnień i innych zamkniętych obiektach.

Lotnictwo bomby próżniowej

Koncepcja głowic próżniowych obecnie wykazuje najwyższe wyniki w bomby klasowych. W tego rodzaju urządzeniach przyjmuje się następującą konstrukcję: obszar nosa zawiera czujnik wysokiej technologii, który służy do włączania i rozdzielenie mieszaniny palnej. Proces kształtowania chmury wybuchowy rozpoczyna się natychmiast po zakończeniu zerowania z urządzeniem elektromagnetycznym. Aktywowany aerozolu wychodzi więc do materiału gazu i powietrza, która wybucha w późniejszym czasie wcześniej określony.

Rosyjskie modele bomba paliwowo-powietrzna

Do tej pory thermobaric arsenał wojsk rosyjskich (z wyjątkiem prototypów bombowych) zawiera rakiet Miotacz ognia „Bumblebee”, granat TBG-7, system kompleksu rakietowego „Cornet”, a także pociski RShG-1.

Szczególną uwagę zwraca się ciężki systemu miotacz ognia „Pinokio”. Jest to mieszanka zbiornik i instalację do prowadzenia wyrzutnie rakiet. Działanie realizowane przez samą zasadę natryskiwania i eksplozji palnej mieszaniny utworzonej w trakcie których i fali uderzeniowej. Mimo, że aktywacja wybuchowej Wypełnienie tego kompleksu jest nieporównywalny z potencjałem posiadał thermobaric broni z innymi palnymi (3000 w porównaniu z 9000 m / s), jakość i wynik uzasadnia pokonać tę wadę. W porównaniu z rówieśnikami, miotacz ognia System działa z dużym promieniem i powoli zanika.

Buratino „napełnianie” obejmuje ciecz i metalowego (azotan propylo połączenie proszku i magnezu). Substancje lotu pocisku miesza się do uzyskania jednorodności, co powoduje, że dostarcza się mieszaninę powietrza z gazem.

Poprawa broni jądrowej

Pomimo zaangażowania społeczności międzynarodowej do podjęcia działań w celu kontroli i zmniejszenia całkowitej zdolności nuklearnej, znaczenie tych broni są nadal aktualne.

Kierunek przyszłego rozwoju koncentruje się głównie na wpływie nerwowej, co wpływa na organizmy żywe. Specjaliści zbadano również możliwość stosowania promieniowania gamma, co eliminuje potrzebę stosowania procesów rozszczepienia. Na przykład, jądra z hafnu mogą być potężną bombę, która w tym przypadku będzie miał miniaturowy rozmiar. Taki wysoki potencjał zasilania osiąga się przez to, że w chwili wybuchu cząstki są w wysokim stanie – dla porównania, moc walki 1 gram hafnu w optymalnym pobierana równoważnym stanie do kilkudziesięciu kg trotylu.

Rodzina nowoczesnych broni jądrowej obejmują systemy laserowe mikrofalowych kinetyczną, X-ray. stosować także pompę jądrowej rozszerzenie możliwości i zakresu zmian.

środki zaradcze

Rozwój potencjału jądrowego w wielu krajach, w połączeniu z poprawą wydajności i zwiększenia ich destrukcyjne działanie rodzi potrzebę bardziej zaawansowanych systemów obronnych. W tej części pracy uwzględnia zasady, na których można tworzyć nowe bomby i skutki zniszczenia. Na przykład, uważa się zastosowanie strumienia neutronów, parametry gamma i promieniowanie elektromagnetyczne. Mające na celu opracowanie nowych środków resekcji wybuchów, pomiaru i monitorowania promieniowania tła, metody wyłączania i zapobieganiu ekspozycji neuronów.

Jednocześnie nie przestaje pracować nad poprawą jakości zbiorowego i indywidualnego bezpieczeństwa. Dotyczy to w szczególności do ochrony przed bronią chemiczną. W zależności od charakterystyki środków toksycznych wytwarzanych metodami odkażania, a następnie leczonego miejsca utrzymania ochrony środowiska. High-tech zabójcza broń stawia kolejne wyzwania. Na przykład, istnieją problemy w organizacji środków zapewniających bezpieczeństwo kompleksów przemysłowych broni precyzyjnych. W związku z tym główny nacisk kładzie się na obiektach maskujących i zminimalizować możliwość ich wyłączenia.

nowoczesne bronie

W tej chwili istnieją różne obszary badań wojskowych w sprawie utworzenia zasadniczo nowego podejścia do walki. Wśród nich akustyczną belka cząstek broni laser, a także inne koncepcje nowoczesnych urządzeń, które mogą mieć wpływ na ciało człowieka, łamiąc betonu i metalowe bariery.

Wśród najbardziej obiecujące koncepcje można zauważyć akceleratora śmiercionośną broń, która jest cechą specjalnego szkolenia poprzez przyspieszenie cząstek, które rozszerzają zakres jej stosowania. Jest to jeden z projektów, przeznaczone nie tylko do stosowania w atmosferze, ale również w przestrzeni. Prototypy takich urządzeń mogą być testowane na uruchomienie w najbliższych latach.

W tej samej kategorii jako broń precyzyjna jest przypisana i broni elektromagnetycznej. Ich działanie jest również skierowane do określonych obiektów, co do zasady, energia złożonym wroga. Jednocześnie mogą być również wykorzystywane jako broń przeciwko osobie, powodując bolesne skutki.

wniosek

W ostatnich dziesięcioleciach broni jądrowej jest postrzegana jako najgorsza ludzkości. To prawda, i tylko w połączeniu z uważną kontrolę środków ograniczających wykluczyć nawet teoretyczną możliwość globalnej katastrofy w wyniku jego stosowania. W tym względzie prawdziwym instrumentem działania elektrowni staje bomba paliwowo-powietrzna, która może być słusznie uważany najpotężniejszych broni non-jądrowych.

Praca objętościowe eksplozje znajdzie zastosowanie w broni ręcznej, a ze względu na skuteczne działanie w ciasnych przestrzeniach staje niezrównana aide w operacjach specjalnych, zgodnie z zasadami, z których są zbudowane i działań taktycznych w obecnym konflikcie. Oczywiście, nowe zmiany nie ograniczają się do tego kierunku – nerwowej, laserowego, broni elektromagnetycznych i ultradźwiękowych prototypowych, oczywiście, w najbliższych latach zmieni zrozumienie taktycznych działań na polu bitwy. Rosja pod względem wojskowym postęp technologiczny nie jest gorsza od zachodnich konkurentów, obejmujących wszystkie zaawansowane kierunek i rozwijać odpowiednie nowy czas mechanizmów ochronnych.