137 Shares 3831 views

Malowane gniazdowania lalki: a master class (foto)

Matrioszka – malowane lalki wykonane z drewna, rosyjska pamiątka światowej sławy, który pierwotnie ukazał się w Rosji pod koniec XIX wieku. Było to w okresie rozwoju kulturalnego i gospodarczego nastąpił ruch artystyczny „Russian style”. W krótkim czasie rosyjski ludowej sztuki rozproszone po całym świecie, a Matrioszka malowanie przekształciła się jego integralną częścią.


Historia

tradycja ludowa zabawki chłopskich zwanych „Matrioszka” zapoczątkowało malarza rosyjskiego Siergieja Malyutin, jednego z najbardziej oddanych wyznawców stylu rosyjskim. Malowane gniazdowania lalki, wykute z jednego kawałka drewna, stał się symbolem ziemi rosyjskiej. Artystycznym przedstawieniem prostej wiejskiej kobiety z kogut w ręku i ubrana w strój świąteczny przekazać pełną głębokość rosyjskiej tradycji etnograficznych.

Zasada wstawienie gniazdowania lalki w innym ułamku został zaproponowany przez japońskiej zabawce „Fukurama mędrca”, który przyniósł kraj Wschodzącego żony Sun Savvy Mamontova, słynny rosyjski przemysłowiec. Od tego czasu stał się klasyczny rosyjski gniazdowania lalki pamiątka światowym znaczeniu. Zestaw składający się z lalki 37 egzemplarzy „mniejsze niż” wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa.

Pierwszy rosyjski Matrioszka

Milutin artysta spotkał słynnego mistrza zabawka z Siergijew Posad Vasiliem Zvezdochkinym i nakazał mu osiem drewnianych półfabrykatów o różnych rozmiarach, które mogą być umieszczone jedna w drugiej. Doświadczona Tokarstwo Zvezdochkin poradził sobie z zadaniem – tak było Pierwszy zestaw ośmiu lalek zagnieżdżonych.

Wykroje były mielone i Sergey Milutin przystąpił do kolorowania lalek. Od samego początku, artysta miał trudności specyficzny charakter atrament rozlewa się po powierzchni, rysunek stał bezkształtna i musiał zacząć wszystko od nowa. Wydawało zrobić malowanie na drewnie nie jest możliwe, ale artysta Milutin, który miał w swojej pracy stosowane wyłącznie farby olejne, postanowił mimo wszystko opanować proces malowania temperą drewnianych półfabrykatów.

Na bazie wodnej emulsji farby tempera już dopuszczone do określenia obrazu w określonym zakresie, a lepkość powłoki odpowiada zadania. Tusz nie rozprzestrzenia, a artysta powraca na obrazach lalek. Jednak nowa przeszkoda, w niektórych miejscach warstwa farby wpadł w mikroskopijnych pęknięć w strukturze drewna. W tym momencie zmiany barwy powłoki zupełnie nie jest ciemna plamka. Sergey Miljutin bardziej przekonany o konieczności stosowania podkładu, które należy wyrównać powierzchnię i wypełnić puste obszary włókna drzewnego.

W końcu, wytrwałości artysty została nagrodzona, a on był w stanie ustalić listę lalek, najpierw w skali gospodarstwa, a następnie jako część dużego przedsiębiorstwa przemysłowego.

malowane gniazdowania lalki

Proces malowania tradycyjne drewniane lalki skojarzone ze specjalnym techniki, które mogą być podzielone na kilka części. Matrioszka, stopniowy obraz, który składa się z trzech etapów: podkładową, malowanie i lakierowanie, wymaga podejścia artystycznego, więc z tak trudnym zadaniem, aby obsłużyć normalną entuzjastów sztuki ludowej. W przeciwnym razie wynik będzie przypominać tani popularny obraz.

Kolejna norma przewiduje dalsze szczegóły tego procesu, kiedy gniazdowania lalki malowane wykonywane w stylu prawdziwie artystycznego, z portretem najmniejszych oznak mimiki lalki, od którego zależy wyraz jej twarzy. Przekazać nastrój Matrona, uśmiech lub smutek może jedynie profesjonalnym malarzem. Tak więc, Matrioszka, stopniowy obraz który jest odpowiedzialny proces twórczy koniecznie staje się grafika, a jakość wykonania będzie bezpośrednio zależna od poziomu wyszkolenia mastera. Obecnie, ze względu na wysoki popyt na tradycyjnych rosyjskich pamiątek firm, dla ich wskaźników produkcyjnych zwiększenie produkcji, niestety, ma to wpływ na jakość produktów.

gatunek

Przede wszystkim, malowane drewniane gniazdowania lalek różni na zasadzie terytorialnej. Istnieje kilka rodzajów popularnego pamiątkę ludowej: Tverskaya, Sergiusz, Maydanskaya, VYATKA, Semenovskaya. Każdy wariant wyróżnia się szczególnymi cechami. Matrioszka, typy obrazów , które są tak zróżnicowane, może kwalifikować się do uznania jej odrębnej formy sztuki. Na tak wysoki stopień folkloru opowiada swoją historię – rosyjskie pamiątki są popularne od ponad stu lat na świecie. Rodzaje lalek i ich różnic:

 • Semenovskaya Matrioszka malowany inny warunkową prymitywny styl, dostępne dla krajowych twórców bez wykształcenia artystycznego. Innym znakiem Siemionow Matrioszka lalka fartuch jest obowiązkowe stylizowane kwiaty: róża w środku ogromnego i bujny bukiet. Malowane Matrioszka z Semyonov zdecydował się tylko trzy kolory: niebieski, żółty i czerwony, a połączenie co daje wyjątkowy sundress urody, chusty i fartuch.
 • gniazdowania lalki malowane w stylu „Tver” różnych programów tematycznych. Markowe motyw wzór obrazu jest uważany za postacie historyczne. Ponadto, te gniazdowania lalki są wykonane w stylu klasycznym – Rosyjski piękna w szal i inteligentny strój z fartuchem, który dominuje kolor obrazu, krajobraz, rosyjskie arcydzieła architektoniczne.
 • obrazy mistrza lalek w miejscowości Majdan Polkhovsky (Niżny Nowogród) regionu trzymać się swojego stylu. Ich lalki są bardziej wąskie, wydłużone głowa do góry. Zamiast sundress i fartuch w matryoshka szerokiego owalu wzorkiem na temat roślin.
 • gniazdowania lalki malowane w stylu „Vyatka” implikuje jasne niebieskie oczy i miękkie, nieśmiały uśmiech. Vyatka Matrioszka jest uważany za najbardziej popularne na całym świecie. Atrakcyjność popularnych rosyjskich pamiątek dodaje unikalną technologię produkcji – produkt naturalnych paski inkrustowane.
 • Sergiusz Matrioszka urzekające prostotą, naiwności rumianą twarz i wielokolorowe szykowny ubrania. Tradycyjny znak różnic takich Matrona jest chusteczka wiązane. W rękach Matrioszka koniecznie przedstawić dowolny temat, tobołek, kosz lub bukiet kwiatów.

własny warsztat

Dokonywanie popularne i poszukiwane rosyjski pamiątkami mogą być organizowane w domu. Za zorganizowanie pracy potrzebny jest mały stolik. Z niezbędnymi materiałami malowane na dom lalek To może być ciekawy proces twórczy. Aby zacząć trzeba zestaw farb, pędzli, papierem ściernym i szczap drewna, które są sprzedawane w sklepach. Ponadto, będzie musiała płaszcz i podkład do wyrównywania powierzchni gniazdowania lalek. Najważniejsza zasada przygotowania materiałów jest staranne dostosowanie linii łączącej górny i dolny.

Kiedy vytachivanii gniazdowania lalki na tokarce mistrzów nie są zaangażowani montażu i pozostawić niezmienione r szew przyłączyć, więc proces wykańczania sztuk na mistrza, który namalowany gniazdowania lalek. Artyści muszą być uzbrojeni w pliku i ręcznie obsługiwać wystających części. To musi być zrobione, inaczej połówki produkt nie pasują do siebie. Tylko wtedy, gdy regulacja jest zakończona, a część gniazdowania lalek są łatwo włożona przyłączając linię, można rozpocząć malowanie.

Po przedmiotu jest polerowana, konieczne jest pokrycie dwóch warstw podkładowych. Jeśli końcowa mieszanina mieć pod ręką, kompozycja może być przygotowana przez zmieszanie niezależnie klej PVA z wodą w stosunku od około 2: 1. Po grunt jest całkowicie suchy, rozpocząć malowanie matrioszki własnymi rękami.

Aby działać lepiej podjąć farby akrylowe, są one sprzedawane w zakresie sztuki we wszystkich sklepach, jak również w działach „Rzemiosło”. Sprzedam komplet opcjonalnych, większość farb pozostaną bez. Lepiej jest kupić kilka kolorów, które są wykorzystywane w procesie malowania. Jest żółty, niebieski, czerwony, zielony i czarny kolor. Potrzebny będzie również biały i jasny pomarańczowy. Te kolory są uniwersalne i pasują do ogólnego stylu słynnego rosyjskiego pamiątkę.

Malowane gniazdowania lalki własnymi rękami powinna zacząć od rysowania konturów twarzy, chusty, włosy, sukienkę, fartuch i ręce. Postać cienkich przyłożone rysunku linii ołówka nieudaną łatwo usunąć gumkę. Jakość obrazu zależy od wszelkiej dalszej pracy, więc należy podjąć ten krok poważnie, lepiej kilka razy przerysować rysunek ołówkiem, niż dostać krzywa obrazu jest już w kolorze.

szkolenie

Szczególnym rodzajem sztuki są prace nad upiększania wyrobów z drewna, takich jak decoupage, intarsji, inwersja i wzornictwo w Khokhloma stylu i techniki malowania gniazdowania lalek. do tych klas mistrzowskich sztuk dostępnych dla wszystkich, są one organizowane wszędzie. Specjalne kursy i seminaria badają szczegółowo ten rodzaj sztuki, jak malarstwo gniazdowania lalek. master class i kolejne warsztaty są okazją do poznania ciekawych i dochodowych specjalistyczny zawód projektanta w dziedzinie sztuki ludowej i rzemiosła. Popyt na rosyjskich pamiątek praktycznie niewyczerpane. Gniazdowania lalki są sprzedawane na całym świecie, co oznacza, że artysta, który namalował w słupek, nigdy nie będzie bez pracy.

master class

Najpierw trzeba przygotować miejsce do pracy i materiałów niezbędnych do malowania lalek zagnieżdżenia. Wykaz zawiera:

 • Bufet, ułożonego ceraty;
 • szczotka ponumerowane №4, №3, №1 i jedna szczotka "zero";
 • startera;
 • Farba akrylowa lub tempera, paleta, tkanina, waciki, wykałaczki lub drewniane szpikulce do najbardziej delikatnych uderzeń;
 • terpentyna rozcieńczyć farbę do pożądanej konsystencji;
 • prosty rysunek ołówek, gumka, linijka;
 • szydło z dużym uchwytem góry do odbioru przedmiotu obrabianego;
 • Farba marki PF 157 lub 283.

Wzory i projekty

W pierwszym etapie możemy umieścić penciling przednią część wstępnej. Jeśli chodzi o kilka produktów tego samego rodzaju i rozmiaru, a następnie można utworzyć zagnieżdżony szablon lalki do malowania, w którym łatwiej będzie zgodne z proporcji wzoru podłoża. Ważne jest, aby używać odpowiedniego szablonu. Jeśli masz umiejętności na temat malowania drewna, wzór gniazdowania lalki do malowania nie jest wymagane, jest to łatwiejsze do zastosowania kontury pamięci. Korzystne jest również, ponieważ w trakcie rysowania, można dodać coś własnego Ta metoda. Kreatywne podejście w tym zakresie jest uzasadnione.

Ale w każdym przypadku, aby przekazać to była próbka, należy utworzyć szkic lalek malarstwo lęgowych. Musi to być rysunek na papierze, co odzwierciedla ogólne kontury produktu, jak również styl przyszłej pracy.

Następnie przenieść wzór do obrabianego przedmiotu przez zwykłe skopiowanie. W tym przypadku należy pamiętać, że obraz musi być zrównoważony, musi posiadać prostą pionowo od ronda przyszłych gniazdowania lalek na dno.

Kontur powierzchni stosuje się w postaci okręgu, którego dolna część mieści się w miejscu przejścia części szerokiej dolnej przedmiotu obrabianego w wąskiej – głowy. W tym przypadku, boki kole musi pozostać miejsce na tkanki, a na górze – dla włosów.

Kolejne kontury przedstawiono chusteczkę, które mogą być wiązane z Matreny szyi lub swobodnego spadku, zamknięcie przedniej i tylnej części sundress. Następnie można wyciągnąć ręce, obniżona lub zgiąć je w łokciach, gdy ręce będą przedmiotem: samowar, bochenek, bukiet kwiatów i kosz grzybów i jagód.

W kolejnym etapie losowania we wszystkich kolor kontur szczegół sukienkę malować czerwoną farbę, która posłuży jako tło dla wzorów. Chusteczka też wstępnie zamalować jednolity kolor i czekają na całkowitym wyschnięciu kolor tła.

Aby wypełnić pustkę w przód, wyciągnąć ręce Marya samowar lub cokolwiek innego. Przedmiotem powinny komponować się z ogólnym obrazie. Bufkami biała koszula korzystnie w połączeniu z czerwoną sukienkę, że nadszedł czas, aby udekorować ornamenty lub jakiegoś specjalnego wykończenia, wszystko zależy od wyobraźni artysty.

Więc SUNDRESS pełni pomalowane, przejdź do szal. Rosyjski szale, w tym słynnego Pawłowski Posad są zazwyczaj bardzo kolorowe. Kolory i wzory na nich soczyste i jasne. Ta tradycja i należy przestrzegać podczas malowania.

Najlepiej jest użyć bogate złote odcienie, można to zrobić ze złotym piórem żelu. Wygląda to dobre połączenie czerni z intensywną czerwień. Wszystko wolnego miejsca na sukienkę muszą być wypełnione kwiatami i zielonymi roślinami, jak każda pusta przestrzeń wygląda niedokończonej pracy.

osoba

Najważniejszym etapem malowania lalek zagnieżdżenia – to jej oczy, nos i usta. Osoba trzeba wyciągnąć taki sposób, że był wyrazisty i jednocześnie spokojny. A co najważniejsze – Matrioszka powinien uśmiechać!

Oczy Matrona zawsze okrągły. Aby je wyciągnąć, całkiem w odpowiednim miejscu, aby umieścić dwa punkty położone symetrycznie względem siebie. Rysować okręgi wokół punktów, a następnie wpisać jest kołem mniejsze kręgi, aby być uczniowie. Po tym zwrócić powieki – zakrzywione linie, które delikatnie krzywej wokół oczu. Powyżej brwi rysować, ich kształt może być dowolny. Teraz każdy uczeń kładziemy biały pasek, to odbicia od światła dziennego.

Nosik Matreny nie musi wyglądać jak ludzki nos. To wystarczy, aby określić je symbolicznie dwa punkty we właściwym miejscu.

kontur warg – to najważniejszy akcent na twarzy Matrona. Ale to jest łatwe do rysowania, wystarczy dokładnie narysować linię w postaci łuku uderzyć. Natychmiast uśmiech!

Następnie wyciągnąć dolną krawędź w formie segmentów pomarańczowego, a następnie do góry, w postaci dwóch półokręgów zminiaturyzowane.

twarz barwiących

Przed rozpoczęciem malowania konturów twarzy, należy przygotować blady kolor różowy. Można to zrobić poprzez zmieszanie czerwoną farbę ze stosunkowo dużą ilością wody. Po pierwsze, otrzymany roztwór musi być sądzony na kartce papieru, a następnie zastosować rumieniec na policzkach Matreny z wacikiem.

Po zastosowaniu rumieniec są kolorowe oczy, usta i włosy, czesane rozchylone. tło osoba nie powinna być czysta biel. W celu uzyskania farby kolor skóry, trzeba wymieszać biały z ochry. Odcień może odebrać doświadczalnie.

Następnie należy dokonać matrona animowanie makijażu – jest dokładne zobrazowanie w najdrobniejszych szczegółach. W tej chwili zagnieżdżenia Lalka ożywa.

Ostatnim etapem

Gdy wszystkie prace są zakończone, konieczne jest, aby poczekać do całkowitego wysuszenia gniazdowania lalek i produktu lakierowanego w trzech warstwach, każda z nich prosushivaya.

Tak, nasz wspaniały drewniany Matrioszka w pełni przygotowany! Malowane gniazdowania lalki, zdjęcia, które na pewno trzeba być pozostawione w pamięci, teraz będzie najlepszym sposobem spędzania wolnego czasu.