693 Shares 3598 views

Co to okno?

W sercu prawie każdym systemie operacyjnym (OS) jest zdolność do zarządzania oknami. Stanowią one prostokątny obszar ekranu, który wyświetla jedną lub inne informacje. Okna można otworzyć, zamknąć, a minimalizować, maksymalizować, zmiana rozmiaru. W otwartej formie, mogą zajmować cały ekran, a jego bardzo małym obszarze. Jeśli okna zwinięte, zostaną one wyświetlone w pasku zadań, w formie przycisków: Naciśnij żądany wszyscy ponownie rozwijać.


Istnieją cztery typy okien:

1) oprogramowanie – one wszystkie prace przesłane do Aplikacji pamięci OS;

2) dyski i foldery, które pomagają zobaczyć całą strukturę plików na dysku systemu Windows;

3) wtórne – okno wyświetlania dokumentów utworzonych w programach;

4) okien dialogowych. To o nich, nazywane także okien wniosków i będą dalej omawiane.

W ten sposób pojawiają się w trakcie pracy z systemem operacyjnym i jego zastosowań, a znajdują się na wierzchu innych okien na ekranie. Zawierają one wniosek o udzielenie informacji, użytkownik jest zainteresowany, lub potwierdzić jego ważność. Nie można zmienić okno dialogowe do wielkości lub upadku, może być zamknięty tylko w dół. Może być zamknięte automatycznie po odpowie na żądanie lub pod przymusem, czyli jedno kliknięcie na przycisk Zamknij. Aby odpowiedzieć na żądanie w całości, okna mają różne przyciski i polami.

Według rodzaju są one podzielone na modalnym, które blokują pracę z dokumentu lub aplikacji (na przykład do wprowadzania różnych ustawień lub oddanie użytkownikowi zgłoszonej transakcji wykonanej) i niemodalne bez wyłączania i pozwolić, aby wrócić do nich w razie potrzeby (np okien System pomocy lub komenda „asystent”).

Zastanów się okno dialogowe bardziej szczegółowo: w zależności od jego funkcji, zestaw środków może zmieniać się w szerokim zakresie. Jednak większość z tych środków można jednoznacznie sklasyfikowane. Tak więc, należy zapoznać się z rodzajami elementów:

1) Przyciski akcji ( „OK”, „Save”, „Anuluj”, „Default”, itd.) – to naciśnij przycisk, aby przyjąć lub anulować wybrane ustawienia i zamyka okno dialogowe;

2) Udział wskazać, że wniosek okno zawiera kilka stron, które zawierają informacje potrzebne lub ustawienie;

3) przełączniki są puste białe kwadraty przeznaczone do wyboru jednego lub większej liczby przykładów wykonania proponuje;

4) przełączniki pozwalają wybrać żądany tryb, tylko jednym z kilku, wzajemnie się wykluczają;

5) pola umożliwia wprowadzanie w oknie lub innych informacji poprzez pisanie (na przykład nazwy pliku lub folder);

6) lista zawiera złożoną listę wszystkiego, i go rozwinąć, klikając przycisk strzałki obok. Po dokonaniu wyboru przez kliknięcie na wybranej pozycji listy automatycznie zminimalizowane poprzez wyświetlanie w swojej dziedzinie, które zostały wybrane;

7) suwaka (przycisk suwakowy) służy do zwiększenia lub zmniejszenia konkretnej wartości liczbowej pola przez jego przemieszczania się;

8) „próbka” ma podgląd wszystkich zmian dokonanych poprawek obiektu;

9) Pomoc kontekstowa jest wywoływana za pomocą odpowiedniego przycisku: Najpierw trzeba kliknąć na nim, a następnie na element, który nie wiedzieć: dostaniesz szczegółowe informacje na ten temat.

Były to główne elementy, które to czy tamto okno dialogowe zawiera w sobie coraz częściej. Używanie i rozumiejąc je prawidłowo, można znacznie uprościć pracę z komputerem i będzie mógł zainstalować wszystkie niezbędne ustawienia.