885 Shares 912 views

Danny Boyle: Filmografia, Kariera, Życie prywatne

Dzisiaj porozmawiamy o jednym z najbardziej znanych brytyjskich filmowców Danny Boyle. Filmografia, twórcza ścieżka, życie osobiste tej utalentowanej osoby – wszystko to zostanie omówione później w naszym materiale.


Wczesne lata

Danny Boyle, którego filmografia zostanie zaprezentowana poniżej, urodził się 20 października 1956 roku w Manchesterze. Chłopiec urodził się w rodzinie gorliwych zwolenników katolickiej wiary i wielbicieli tradycji religijnych. Od wczesnego dzieciństwa nasz bohater regularnie uczestniczył w organizowaniu usług kościelnych. Podziwując pracę kapłanów Danny sam sobie pomyślał o wzięciu godności, kiedy osiągnął dorosłość. Jednak nie miało to nastąpić. Kiedy chłopiec obrócił się na 14 lat, odmówiono mu wstępu do miejscowego teologicznego seminarium. Ministrowie Kościoła doradzali młodzieńcowi, aby nie marnować czasu na próżno i kierować jego staraniami o zrozumienie jednej z profesji świeckich.

Zgodnie z zaleceniami mentorów duchowych, przyszły reżyser Danny Boyle wstąpił na Uniwersytet Bangor. Tutaj został podzielony na dramatyczny dział. Po ukończeniu prestiżowej uczelni, facet dostał pracę w Teatrze Królewskim. W wieku 26 lat został twórczym kierownikiem instytucji, a wkrótce objął stanowisko zastępcy dyrektora.

Debiut w kinie

W połowie lat 80. Danny Boyle, którego filmografia jeszcze nie przygotowała pojedynczej taśmy, została zaproszona do brytyjskiej telewizji. Naszemu bohaterowi powierzył się kilka odcinków popularnego w tym czasie serii "Inspector Morse", którego scenariusz został napisany na podstawie powieści przygód pisarza Colina Dextera.

Debiutem reżysera w dużym filmie dla Daniela Boyle'a był film akcji "Shallow Grave". Warto zauważyć, że pomysł zrealizowania projektu od dawna powstał w myśleniu reżysera. Jednak w 1993 roku udało mu się znaleźć źródła finansowania zdjęć. Oprócz budżetu, reżyserowi miał szczęście znaleźć utalentowanego wykonawcę głównej roli, a w perspektywie długoterminowej światowej gwiazdy – Ewan McGregor, który w tym czasie był nieznanym aktorem.

Sukcesy thriller "Płyta Grób" wywołały prawdziwe uczucie wśród skromnych fanów filmu i autorytatywnych krytyków. Krótko po wydaniu taśmy taśma osiągnęła rekordową kasę. Jeśli chodzi o Boyle'a i McGregora, ten ostatni uzyskał status najbardziej obiecującego reżysera i aktora w Wielkiej Brytanii.

Triumf reżysera

Inspirowany sukcesem Danny Boyle natychmiast zaczął tworzyć swoje drugie zdjęcie na pełnym ekranie. We współpracy z udanym scenarzystą Jonathonem Hodgeem reżyser postanowił nakręcić literackie dzieło literackie pisarki Irwin Welch – "Na igłę". Główna rola ponownie trafiła do Ewan McGregor.

Podczas premiery zespół stworzyła bezprecedensowe zamieszanie wokół siebie. Film przyciągnął uwagę widza na widownię nie tylko z szokującą fabułą, ale także z błyszczącym aktem aktorów, subtelnym humorem i niepowtarzalnym klimatem. Wkrótce obraz został wysłany do "Oskara", gdzie została nagrodzona w kategorii "Najlepszy scenariusz adaptowany". W sensacyjnych pracach Danny Boyle natychmiast dał reżyserowi status kultu i przywiódł mu miłość milionów wdzięcznych widzów.

Świeże obrazy Boyle'a

W 2015 roku reżyser udał się do "Steve Jobs". Film opowiadał o rewolucyjnych innowacjach technicznych Apple. W jego twórczości Danny mógł zdradzić nie tylko wydarzenia, które sprawiły, że firma dominowała na rynku urządzeń cyfrowych. Film "Steve Jobs" opowiada przede wszystkim o tym, jakiego rodzaju osoba była słynnym założycielem firmy. O tym, jak trudno było jego relacje z rodziną i kolegami.

W tej chwili ostatnia praca Boyle'a w dużym kinie jest kontynuacją jego debiutanckiego obrazu – "Na igle 2". W 2017 roku taśma wyszła w światowej gazecie "T2 TrainSpotting". Warto zauważyć, że wraz z wydaniem filmu pod tym tytułem było niewielkie kłopoty. Dyrektor musiał zgodzić się na prawo do używania imienia Jamesa Camerona. Powodem było zgodność tytułu z filmem "Terminator-2", którego oznaczenie jest często wskazane w wersji skróconej – "T2".

Danny Boyle: Filmografia

W chwili obecnej reżyser jest autorem wielu filmów. Są to:

 • "Bitwa o płeć";
 • "Płytki grób";
 • "Miasto bliźniąt";
 • "Plaża";
 • "Na igłę";
 • "28 tygodni później";
 • "Piekło";
 • "127 godzin";
 • "Slumdog Milioner";
 • "Trans";
 • "Mniej wspólnego życia";
 • "Steve Jobs";
 • "Na igle 2" ("T2 TrainSpotting").

Życie osobiste

Jeśli rozmawiamy o życiu reżysera poza sceną, tu dla niego wszystko nie było tak bezchmurne. Niedawno minął wiek Boyle'a na szóstą dekadę. Przez te długie lata Daniel nigdy nie potrafił mieć rodziny, nie mówiąc już o dzieciach.

Niedawno prasa miała pogłoski, że reżyser ma romantyczne kontakty z młodą aktorką Rosario Dawson. Z ostatnim Boyle podobno zaczął się spotykać po wspólnej pracy nad sensacyjnym thrillerem "Trans".