765 Shares 6423 views

Jaki jest topografia anatomii? anatomia regionalny

Określenie „topografia” (definicja pojawiła się w geologii) jest tłumaczone z greckiego jako „aby opisać ten obszar.” W XIX wieku. dzięki pracy największego chirurg Nikolai Pirogov słowa rozbrzmiewają nowe sposoby. Od nauki powierzchni ziemi struktura terminu migracji do doktryny ludzkiego ciała, zdobyła międzynarodową sławę wkrótce. Nowa dyscyplina zwana „anatomia topograficzna”.

Poznań

Jaki jest topografia medycyny, zna każdemu uczniowi początkowy przebieg każdego profilu instytucji odpowiada. Ta dyscyplina została badając rozmieszczenie części ludzkiego i narządów wewnętrznych, a także ich interakcji ze sobą.

Anatomia topograficzna rozważa formę i strukturę elementów ciała, które uległy zmianie w wyniku różnego rodzaju patologii. Gromadzenie danych naukowych na temat ich charakterystycznych zmian spowodowanych nienaturalnych warunkach, organizuje wiedzę, dzięki czemu są przydatne w terapii i chirurgii.

Jako dyscypliny stosowanej, topografii narządów wewnętrznych badał strukturę warstwową obszarów ludzkiego ciała, uznając ją w różnych płaszczyznach. Również w obszarze zainteresowania tej nauki to:

 • Proces cyrkulacji krwi;
 • Biura projektowe na skórze i ich położenie w stosunku do szkieletu;
 • Zasilanie komórek nerwowych, tkanek i odpływu limfy z nich w warunkach naturalnych i patologicznych;
 • wiek, płeć i cechy konstytucyjne ludzkiego ciała.

znajomość tematu

Chirurgiczne topografia warunkowo przeznaczyć te anatomiczne obszary:

 • głowicy (która to zestaw wzajemnie funkcjonujących narządów, takich jak mózg, oczu, receptory smaku i zapachu, uszy, usta i krtani);
 • szyjka (w części łączącej główkę do ciała, przez które szczególnie ważne trasy dostawy, takie jak przełyku, krtani, tchawicy i naczynia krwionośne i tętnic);
 • bagażnik (faktycznie, ciało lub tułowia, który zawiera największą liczbę ważnych narządów ludzkich);
 • kończyna (w oddzielnych parach przydatków w ich związków z innymi częściami ciała).

Bardziej zróżnicowane regiony, które tworzą biologiczną charakterystykę osoby, zaangażowany także w topografii. Podręcznik na temat tej dyscypliny, zwracając szczególną uwagę na wzajemne rozmieszczenie części ciała i ich wpływ na powierzchni ciała, zapewnia ogólne ramy diagnostyce chorób.

Zastosowanie wiedzy naukowej

Topografia ludzkiego ciała jako systemu informacji o jego strukturze i funkcjonowaniu aplikacji odgrywa ważną rolę w medycynie, co daje teoretyczną podstawę do zabiegu operacyjnego.

Dokładna znajomość warstw korpusu w kierunku od powierzchni skóry, do głębokości tkanki niezbędnych do praktyk. Opisując strukturę ludzkiego topografii ciała pozwala mu konsekwentnie i stosunkowo bezpieczne wnikać do obszarów wymagających interwencji chirurgicznej.

N. Pirogov Uważa się, że przyczyną bezwzględną większością nieudanej operacji współczesnych lekarzy polega na ignorowaniu praktyczną wiedzę. Odpowiadając na liczne pytania o to, co jest topografia, naukowiec nazwał go „sługą lekarza.” Opierając się tylko na wiedzy teoretycznej, które nie są niczym więcej niż średnią doboru praktyk danych ryzykuje się spotkać z niespodziankami w postaci indywidualnych cech organizmu człowieka.

technika uczenia się

Jako stosowanej topografii Nauka (podręcznika, który zwraca uwagi na przebieg tkanek powięzi) chirurg koncentruje uwagę na najdrobniejsze szczegóły konstrukcji nadwozia. Dokładnie badają właściwości funkcjonalne błonę ochronną obejmującą narządów, naczyń krwionośnych i włókien nerwowych, to znaczy wszystkie istniejące przepisy

Sformułować jeszcze znane z prawami nauki anatomicznych, aby szukać nowych skutecznych metod operacji produkcyjnych – wszystkie te kwestie są rozpatrywane anatomicznej topografii. Konwencje stosowane w tej dyscyplinie i oddzielające ciała z boku na bok, częściowo opiera się na tych samych zasadach, co do terminów stosowanych w nauce o strukturze powierzchni ziemi. Do tych, na przykład, obejmować koncepcje:

 • środkowych i bocznych,
 • Górna i dolna
 • blisko i daleko,
 • prawo, w lewo;
 • duże i małe, etc.

Do tworzenia jasne zrozumienie topografii anatomii, należy wziąć pod uwagę jej ogromne znaczenie dla badań takich zdarzeń medycznych, takich jak wpływ na OUN i PNS. Jako nauka o ciele jako całości, to ma wielką wartość w diagnostyce, a ostatecznie determinuje cały istniejący system leczenia.

W przeciwieństwie do zwykłego anatomii

Pierwszą i najbardziej oczywistą cechą jest chirurgiczne podejście do topografii ludzkiego opisem. Potem pokazuje względne położenie ciał obszarów, klasyczny anatomii umieszcza je w systemie: ruch, oddychanie, krążenie krwi, itd. Ponadto nauka o częściach ciała syntetyzuje wiedzę. Klasyczny anatomia daje pierwszeństwo do analizy (w postaci kompletnych systemów i poszczególnych narządów).

W odpowiedzi na to, co jest topografia, nie byłaby kompletna bez uwzględnienia szczególnego zainteresowania tej nauki wykazuje, że do zmian w tkankach ciała narażone na różnego rodzaju patologii. Tak, dzięki tej nauce stał się znany ile wpływać na procesy zapalne do pierwotnej postaci i charakteru organów. Często najbardziej trudności w pracy produkcja związana jest z silnym włókien polaryzacji poddawana procesowi guza, w stosunku do ich położenia wyjściowego.

Anatomia topograficzna głowy

Granicę tę część korpusu z szyjką rozciąga się wzdłuż dolnej szczęki. W jej skład obejmuje sekcje twarzy i mózgu. Ten ostatni oznacza się z podstawy i sklepienia czaszki, co jest wynikiem trzech wspólnych regionów.

Lobnotemennozatylochnaya regionu warstwy składa się z:

 • dura;
 • kości;
 • okostnej;
 • luźne tkanki łącznej;
 • Kask ścięgna;
 • tłuszczu;
 • skóra.

Cechy konstrukcji centralnego układu nerwowego, zbieranie i dane dotyczące względnego funkcjonowania jej składników uczestniczących w topografii mózgu. W sprawie napełniania czaszkę rozdziela swoją całkowitą ulgę, jak i półkuli. Przedmiotem badania jest i jego wewnętrzna struktura. Szczególnie uznane dolna część mózgu, a każdy z działów.

Półkuli bruzdy i elewacje badania powierzchniowe, które znajdują się pomiędzy nimi. Wielką wagę przywiązuje się do wzorca zwojów. Bruzdy dzielić półkuli 6 udziałów.

struktura szczęk

Jak naukowej wiedzy o topografii zębów jest zbiorem informacji na temat struktury i funkcjonowania zasad tworzenia kości w ustach. Ponadto, syntetyzuje danych w urządzeniu jako całości szczęki w jego połączenia z jamie ustnej człowieka. jest posiadanie informacji koniecznych do przygotowania zębów i szczęki do zastosowań medycznych uszczelniania, oczyszczania kanałów korzeniowych i wgłębień, usuwanie i korekcji tworzenia kości.

Struktura zębów ich takie izolowane części:

 • korona (utworzone z czterech ścian i ma kształt trójkątny, niektóre zderzanie kierunku nieba szczeliny);
 • szyi;
 • (Główny jest w oddzielnej strukturze komórkowej i kości w jej bryła ma specjalistycznego tkankę pokrytą miękkim cementu).

W środku tworzenie kości jest pusty, zwężający się ku górze. Wewnątrz zawiera miazgi zęba, zwany miąższ i jest odpowiedzialna za żywność zęba. Wyraża ono z innych materiałów i włókna nerwów i naczyń krwionośnych, które zostały zebrane w wiązkę.

Anatomia topograficzna oka

Według jego struktury i długości listy elementów, które ciało jest uważane za najtrudniejszy (po mózgu). Eyeball, pomimo stosunkowo małych rozmiarów, że zawiera ogromną ilość różnorodnych systemów, szerokiej gamy funkcji. Tak więc, optikobiologicheskaya zawiera ponad 2,5 milionów elementów umożliwiających przetwarzanie i dostarcza do mózgu ogromne warstw informacji przez mniej niż jedną setną sekundy.

Urządzenie do oczu z mechanicznego punktu widzenia, jest nieco podobny do aparatu fotograficznego. To z tego powodu, że anatomia jest często używany termin „topografii optycznej”, który jest bardziej poprawne użycie w naukach technicznych. Ponadto, odnosi się on do odpowiedniej metody diagnostycznej.

Rola obiektyw w tym sensie narządu odgrywanej przez zestaw rogówce, ucznia i obiektywu. Ten ostatni, ze względu na jego zdolność do zmieniania kąta zakrzywienia, działa jak ostrości, regulację ostrości obrazu.

Topografia szyjki

Oprócz skóry w wykazie części ciała, które łączy głowę do ciała należą:

 • Wiązki włókien mięśni;
 • „Do smarowania” łączenia powłoki (powięzi);
 • tzw „Trójkąta szyjki” (przestrzeń otoczona wiązek mięśni);
 • część kręgosłupa (złożony z siedmiu kości z dolną).

Anatomia topograficzna szyi jest warunkowo podzielony pionowej linii środkowej. Powyżej przechodzi przez korpus gnykowej kości i na dole – kończy się we wgłębieniu górnej części mostka. W każdej z połówek wyróżnionych dwa rodzaje trójkątów środkowego i bocznego.

Pierwszy składa się z trzech mały:

 • podszczękowych (ograniczenie tylnego mięśnia dwubrzuścowy);
 • Senność (obejmuje tętnic wewnętrznej i zewnętrznej);
 • Szkaplerz-tchawicy.

Poprzeczne granice na końcówce trapezu i obojczyka, i składa się z dwóch trójkątów. W pierwszej znajdują się:

 • Wiązki gałęzi i ramieniu oraz splotu szyjnego;
 • tętnicę podobojczykową (wszystkie jego części składowych).

Struktura układu nerwowego

Główną funkcją, która wykonuje tę kompleksową organizację specjalnych włókien, jest czytanie z efektów zewnętrznych środowiska i odpowiedniej reakcji w OUN.

Jego struktura jest bardzo skomplikowana. Do topografii ośrodkowego układu nerwowego nerwu prowadzi mózg i rdzeń kręgowy. Spalin z tych specjalnych włókien, są połączone w obwodowej. Jego funkcją jest związek ośrodkowego układu nerwowego z mięśni, tkanek i narządów gruczołów znaczeniu.

Przez konwerter w formie specjalne komórki (receptory) są dostępne przejawem ludzkiego środowiska (w postaci koloru, smaku, zapachu, i tak dalej.). Impulsy te są tłumaczone na język, że włókna nerwowe są postrzegane jako zmiany w procedurze elektrycznego lub chemicznego.

Dalsze zachęty do obwodowej nerwowego siatki dostarczonej w OUN, gdzie są odczytywane i wywołać reakcję w postaci szeregu poleceń, które są wysyłane w ten sam sposób do organów do wykonywania (mięśnie i gruczoły).

topografia bagażniku

Najbardziej skomplikowany i obszerny rozdział w nauce układu narządów i innych elementów konstrukcyjnych ciała ludzkiego jest opis wyjątkiem jego kończyn, szyi i głowy.

Górna część korpusu mającego na jej krawędzi wycięcie granicznego szyjnej i obojczyków i klatki piersiowej zawiera komorę zamkniętą w osłonie ochronnej. Powięź okładzin, w tym i w mięśniach, który oddziela równych ten obszar korpusu z jamy brzusznej. To jest podstawą klatki piersiowej, która jest skrzyżowanie z mostka, 12 par kości i kręgosłupa.

Skomplikowane narządy ciała i struktury anatomiczne w okolicy nazywany śródpiersia, który jest podzielony na sekcje górną i dolną w chirurgii krajowym.

Przestrzeń usytuowaną poniżej dalej jamy brzusznej. Składa się z wydaniem:

 • górny (czyli membrana);
 • zewnętrznych;
 • boczna (szeroki opasane włókna mięśniowe);
 • Powrót (łańcuch kości kręgosłupa);
 • niższe (składniki biodrowy obszar miednicy i membrana).

Anatomia narządu ruchu

W rejonie górnych kończyn najważniejszych topologii:

 • kości szkieletu (obojczyka, bark, ramię, promieniowe, łokciowego, itd.);
 • Włókna mięśniowe (pas ramię, ramię, przedramię, ręka);
 • skóra.

Różnorodność ruchów rąk ludzkich spowodowanych przez specyficzną strukturę stawów i specjalnego sposobu łączenia ich z mięśni. Ogromną rolę w tym, a także odgrywa stawy charakter szkieletu obręczy barkowej z organizmu. Mięśnie składają się z kilku warstw, począwszy od powierzchni – do głębszego.

Szkielet wspiera kończyny obejmuje miednicy i wolna część (sparowany udowej rzepki, piszczelowej i stopy). Kość miednicy tworzy pas kończyny dolnej składa łonowej kości biodrowej, kości kulszowej i. W połączeniu z sacrum i kości kości ogonowej, są podstawą do miednicy.

wniosek

Anatomia topograficzna wykonuje szereg zadań krytycznych, które zawierają opis dokładnej lokalizacji organów, przebywających zarówno in vivo i in patologicznych. Informacja jest owocem tej nauki, są szeroko i aktywnie stosowane w diagnostyce chorób, leczenie, a co najważniejsze – w chirurgii.