347 Shares 6317 views

Jak rozpuścić żywicę epoksydową? Praca z żywicy epoksydowej

Słowo „epoksydowe” znany jest niemal każdemu. Ale żywica epoksydowa, która aplikacja jest dość powszechne dziś, jest to rodzaj żywicy syntetycznej. Pojawiła się w latach 50-tych. przeszłość wieku i szybko zyskał popularność dzięki jego wszechstronnych właściwościach.


Obecnie, żywice epoksydowe stosuje się do wytwarzania przemysłowego i domowego. Możliwe zastosowania są stale się rozwija w związku z rozwojem preparatów o ulepszonych właściwościach.

Opis Epoxy

W zależności od składu chemicznego żywicy epoksydowej – syntetyczny związek oligomeryczny. Te materiały są popytu w prawie wszystkich dziedzinach przemysłu. Wolna epoksydową stosuje się, lecz w połączeniu ze środkiem utwardzającym może przejawiać unikalne właściwości po reakcji polimeryzacji. Jeżeli środki utwardzające żywic epoksydowych do połączenia z, może się zdarzyć:

  • twardych, materiałów stałych;
  • produkty miękkie i wytrzymałe;
  • Materiały do kauczuku.

Żywice epoksydowe są odporne na następujące substancje:

  • atomy chlorowca;
  • kwas;
  • ługi.

Jednakże rozwiązanie pojawia się w estry i acetonu bez tworzenia filmu. Po utwardzeniu kompozycji żywicy epoksydowej nie wydzielają substancje lotne i jej skurcz jest znikomy.

Zwłaszcza żywicy epoksydowej hodowli

Jeśli zastanawiasz się, jak rozpuścić żywicę epoksydową, należy wiedzieć, że brak lub nadmiar utwardzacz w kompozycji może niekorzystnie wpływać na jakość polimeru, pozostając odporne na ciepło, ale jego siła zmniejsza się, zdolność do przeciwdziałania chemikaliów i wody są zapisywane , Jeśli utwardzacz dodaje się w niewystarczającej ilości, wyrób może być lepka z powodu żywicy, bez ograniczeń.

Przed rozcieńczenie żywicy epoksydowej, to należy zrozumieć, że nadmiar utwardzacza uwalnia wolne na powierzchni polimeru podczas pracy. W przypadku innych związków utwardzalny i żywic stosowanych w różnych proporcjach, można znaleźć w podręczniku. Jeśli chodzi o nowoczesnych związków, stosunek wynosi najczęściej w następujący sposób: 1 do 2 lub 1: 1.

Zalecenia dla hodowli żywicy epoksydowej

Do tej pory, to uważa się, że przy korzystaniu z utwardzacza w objętości ponad reakcji można normą polimeryzacji zachodzi szybciej. Ta myśl może być uznane za wprowadzające w błąd. Najprostszy sposób, aby przyspieszyć ten proces jest wzrost temperatury mieszaniny reakcyjnej.

Jeśli chcesz przyspieszyć proces trzy razy, temperatura powinna być zwiększona do 10 ° C Jeśli jesteś podnieść kwestię jak rozpuścić żywicę epoksydową, należy wiedzieć, że dziś znane są specjalne mieszanki, które zawierają kompozycje utwardzania akceleratory. Można go znaleźć związków sprzedaż, epoksydową zestalają się w niskiej temperaturze. Rodzaj środka i temperaturę aktu mieszaniny jako główne czynniki, które wpływają na szybkość polimeryzacji utwardzeniu.

Hodowla żywicy epoksydowej kompozycji o różnych temperaturach polimeryzacji

Żywica epoksydowa może być utwardzana w temperaturze w zakresie od -10 do + 200 ° C, może to zależeć od składu stosowanej odmiany. Do chwili obecnej znane żywice na gorąco i na zimno utwardzania. Zimny typ utwardzacza i żywica epoksydowa najczęściej używane w życiu codziennym. Aby sprostać takiej kompozycji może być w warunkach wytwarzania i niskiej mocy, w którym obróbka cieplna jest niedopuszczalne.

W celu uzyskania produktów wysokiej wytrzymałości, aby móc wytrzymać duże obciążenia i temperatury, a także narażenie na substancje chemiczne, stosowane są składową Gorąca utwardzania. grube cząsteczki siatki utworzonej w gorącej polimeryzacji. Ponadto, nie są kompozycje i ich tlenki, które są zdolne do polimeryzacji w wodzie morskiej i w warunkach wysokiej wilgotności.

Zakres zastosowania

Materiały epoksydowe dzisiaj rozproszone po całym świecie, są one znane od połowy ubiegłego wieku. Charakter wykorzystania tych materiałów w ostatnich latach przeszedł znaczące zmiany, ale korzystanie jest tradycyjny w wielu dziedzinach, a wśród nich:

  • impregnowane włókna szklane i włókna szklanego;
  • Powłoka do uszczelniania;
  • tworzenie powłok odpornych chemicznie;
  • produkcja przezroczystego materiału stałego dla produktów z włókna szklanego.

żywica epoksydowa, których stosowanie jest obecnie dość powszechne, może działać jako środek impregnujący dla elementów łączących w elektrotechnicznego, motoryzacyjnego, lotniczego pól, elektroniki i przemysłu. W tym przypadku, kompozycja stosowana w produkcji włókna szklanego w inżynierii mechanicznej i przemyśle stoczniowym, budownictwie, warunkach warsztatowych naprawiać elementy karoserii i kadłubów łodzi.

Praca za pomocą żywicy epoksydowej, o ile to jest potrzebne do uszczelnienia ściany i podłogi piwnicach i basenach. Zastosowanie może być wykonana z żywic epoksydowych materiałów i farb do dekoracji wnętrz i na zewnątrz budynków, a także impregnację, która zapewni uszczelniania porowatych materiałów i ich zwiększoną wytrzymałość, powinny być one rozdzielone między drewna i betonu.

do rekordu

Żywicę epoksydową może stanowić podstawę z przezroczystego materiału stałego, który jest wykonany przez odlewanie w formie. W następnym etapie przetworzonego za pomocą metody mechaniczne, takie jak: szlifowanie i cięcia. Stosowane do produktów z włókna szklanego w pracach projektowych, przemysłu elektronicznego, budownictwa i gospodarstwa domowego.

Praca z epoksydowej, przygotowanie powierzchni

Praca z epoksydowymi wiąże się z koniecznością przygotowania podłoża przed zastosowaniem kompozycji. Tylko wtedy będzie mógł osiągnąć wysoką przyczepność. Dlatego przed rozpuścić żywicę epoksydową, najpierw przygotowuje się powierzchnię. Aby rozpocząć odtłuszczenie bazową. Na powierzchni powinno być żadnych śladów oleju i smaru. Powierzchnia zostaje oczyszczona z użyciem rozpuszczalnika lub detergentu skuteczne. Ważne jest, aby sprawdzić, brak połysku.

Warstwę górną usunięto przez szlifowanie. Małe powierzchnie powinny być przygotowane ręcznie, należy użyć papieru ściernego za to. Nałożenie na powierzchni bazowej obsługiwane szlifierki i powstały pył należy usunąć z odkurzacza. W procesie wytwarzania włókien szklanych lub warstwy epoksydowe samopoziomujących podłóg, lakiery i farby każda kolejna powłoka musi być stosowane do nie w pełni zestalonego, jeszcze lepki poprzedniej warstwy.

Jeśli technologia i wymagań co do zezwolenia gotowego produktu, dolną warstwę, która działa jako podłoże, musi być mały ułamek traktowane piasku. Po utwardzeniu nadmiar piasku trzeba będzie usunąć i nałożyć nową warstwę żywicy epoksydowej.

Wytwarza się dużą ilość żywicy epoksydowej

Jeśli nie znać specyficznych właściwości żywicy epoksydowej, wówczas mogą wystąpić problemy w produkcji materiałów luzem. Wraz ze wzrostem objętości, epoksyd dużą ilość ciepła. Wrzącą pianki z żywicy będzie nudny biały. Kompozycja ta nie może być uznane za nadające się do użytku. rozcieńczalniki i rozpuszczalniki mogą być dodawane w celu zmniejszenia lepkości do żywicy. Nawet niewielkie stężenie może spowodować zmniejszenie wytrzymałości i odporności cieplnej produktu. Konsekwencją się wydzielanie rozcieńczalnika z polimeru, co prowadzi do degradacji materiału.

żywice epoksydowe oraz utwardzacze nie zawierają wody. Jeśli tak się stanie, wówczas kompozycja staje się mętna i traci swoje właściwości. Opublikowała dziś wodorozcieńczalny epoksydowej. Takie kompozycje są hodowane w wodzie destylowanej w celu uzyskania zawiesiny. Żywica epoksydowa powinna być zmieszane ze zmiękczaczem. Otrzymaną mieszaninę powoli ogrzano to wtedy, kiedy za pomocą DBP. Przy stosowaniu °-1, kompozycja powinna być mieszane.

Dla dokładnego mieszania powinny być wykorzystywane do wiercenia szczególną konstrukcję dyszy lub mieszalnika. Proporcje żywicy i zmiękczacza dobiera się w zależności od żądanej plastyczności, ale najczęściej stosunek plastyfikatora jest w zakresie od 5 do 10%. Mieszaninę dodano do utwardzacza. Żywicę ochłodzono do temperatury + 30 ° C, aby uniknąć wrzenia. Standardowy stosunek żywicy do utwardzacza, pojawia się jako 1 do 10. W celu uzyskania równomiernego uwalniania utwardzacza powinna zapewnić mieszanie. W przeciwnym razie, kompozycja będzie niejednorodny, a później będzie pocić.

Żywica rzemiosło

Dość często mistrzami działać artykuły z żywic epoksydowych. Prace te towarzyszą pewne trudności. Produkt powinien mieć przejrzystą nim powinno być żadnych pęcherzyków powietrza. Im grubszy i utwardzanie powierzchni powinna być jednorodna. Jeśli grubość przekracza 2 mm, przy czym materiał jest stosowany po pierwszej warstwy polimeryzacji. Żywica może być wylewany do formy. Do produktu oddzielono, tworzą plamy z wazeliną lub smarem.

Barwnik dla żywicy epoksydowej może sprawić, że kolor produktu. Po zakończeniu produkt utrzymuje się w temperaturze nieco wyższej od temperatury pokojowej. Po 3 Chasa pochodzi główny polimeryzacji utwardzania przed odrywanie po produktu musi być ogrzewana w celu przyspieszenia procesu utwardzania w ciągu 6 godzin. Jeśli zdecydujesz się wykonać rzemiosła wykonane z żywicy epoksydowej, wtedy, to może nie być w stanie użyć specjalnego pieca szafy.

W temperaturze pokojowej, po czym polimeryzację ostatnich 2 tygodni. Jeśli składniki dodane trietylenotetramina, powierzchnia może pozostawać lepki. Obsada produkt w przyszłości muszą być obrabiane. Żywica epoksydowa produkcji krajowej, nie jest odpowiedni do odlewania wyrobów masowych, gdyż różni się utwardzanie zmiennej grubości.

Wykonywanie kolor żywicy epoksydowej

Farby do żywicy epoksydowej zapewni kompozycji w domu, malowane w określonym kolorze. W celu zapewnienia równomiernego rozprowadzenia odpowiednich producentów pigmentu do dziesiątków powierzchniowo czynne. Pigmentacja może zmniejszać przezroczystości żywicy, to czasami zmienia kolor ciemno. Dodanie pigmentu do katalizatora należy prowadzić lecz po dodaniu wosku.

Charakterystyka techniczna kompozycji żywicy epoksydowej Przykład znak ED-20

Żywica epoksydowa, których cechy, które będą wymienione poniżej, oznacza żółtawej cieczy miodopodbny, który jest łatwo zabarwiony. Gęstość w temperaturze 20 ° C, otoczenia, jest ograniczona 1,16-1,25 kg / m3. Wytrzymałość na rozciąganie jest 40-90 MPa. Wytrzymałość na zginanie równoważna 80-140 MPa. Wytrzymałość na ściskanie wynosi 100-200 MPa.

Temperatura polimeryzacji wynosi od 20 ° C i powyżej. Jeśli są zainteresowani w żywicy epoksydowej, proporcje mieszaniny, gdy w połączeniu z utwardzacza powinien zainteresowanie. Ten ostatni musi być stosowany w ilości 7 części, przy czym żywica jest dodawana w ilości 1 części. Czas polimeryzacji wynosi 1,5 godziny kompozycji. Absorpcja wody po upływie 24 godzin wynosi w granicach 0,01-0,1%. Odporność na wysoką temperaturę w zakresie od 55 do 170 ° C, Udarność jest 5-25 kJ / m 2.

Główne właściwości żywicy epoksydowej

Zanim zajmiemy się pytanie, gdzie kupić epoksydowe, należy znać jego podstawowe właściwości. Między innymi należy przeznaczyć niską odporność na pękanie, a także bardziej znaczącej toksyczności w porównaniu z żywicami akrylowymi. Własności żywicy epoksydowej wskazują, że kompozycja ma wysoką lepkość, powinien być stosowany w połączeniu z rozpuszczalnikami. Mieszaninę można ogrzać lub dodać rozpuszczalnik, w celu zmniejszenia lepkości żywicy. W obu przypadkach, żywica stanie się bardziej płynna. Może być nakładany pędzlem lub wałkiem, szybko impregnowania włókna szklanego i przenikają porowatej powierzchni, takich jak drewno.

wniosek

Często konsumenci zastanawiają się, gdzie kupić żywicę epoksydową. Dzisiaj, materiał ten oferuje wiele firm, między innymi, powinny być wykonane kompozytowego supermarket „Carbo”, który znajduje się w Moskwie w prospekcie Wołgograd, 42.