607 Shares 6325 views

„Śmierć Marata” – genialny obraz Dawida

Jacques-Louis David (1748-1825) – przedstawiciel klasycyzmu w malarstwie francuskim. Po okresie baroku i jeszcze bardziej wyrafinowany i frywolne rokoko nowego słowa był powrót do dawnej prostoty w XVIII wieku. Najwybitniejszym przedstawicielem nowej szkoły stał David.


Kilka słów o stylu artystycznym malarza

Po rozpoczęciu pracy pod wpływem F. Bouchera i spłacić długi rokoko prettiness, młody artysta udał się do Rzymu iz powrotem z niego, pełen nowych doświadczeń i pomysłów. On zwrócił się do moralności i bohaterstwie starożytnych opowieści, obrazy zwięzłość. W Rzymie, napisał „Przysięga Rekinów” w 1784 roku. Praca ta stała się wzorem dla większości artystów, którzy czują wezwanie czasów. Jego entuzjastycznie przyjęty w Rzymie i Paryżu. Wtedy to cechy sprzętu, który będzie używany przez dłuższy czas:

  • Dostojni figury i obiekty na pierwszym planie.
  • Tło jest przeznaczony do cieniowania im. Użyj surowe ciemne lub matowe.
  • Skład bardzo lakoniczne.
  • Szczegóły jasne, duże udary. To odróżnia je od lekkością rokoko.

Krwawa rewolucja francuska

przyczyn ekonomicznych i politycznych, które doprowadziły do wychwytywania Bastylii w 1789 roku, sąd Króla w 1792-1793, po ustanowieniu Konwencji Narodowej. Ale wykonanie króla nie doprowadziła do dobrobytu ludności. To była głodna. W klasztorze nie było jedności. Szlachcianka zhirondistka Sharlotta Korde był wstrząśnięty wykonanie króla i przybył do Paryża, biorąc pod uwagę, że Francja jest w rękach ludzi, które powodują wszelkiego zła. Podeszła do Paryża i kupił na kuchennym nożem Palais-Royal. Trzy razy pod pretekstem, że chce, aby ostrzec o zbliżającym się działki, próbowała dostać się do Marata. Ostatecznie Marat z historii egzema i cierpi nieznośnego swędzenia, zabrał ją do łazienki, gdzie zawsze pracował w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Dno wanny, gdzie siedział, była pokryta arkuszy, które czasami otoczką ramionami. Na łaźni leżał zarząd, który służył jako biurka. Silne bóle głowy uspokoił kompresy z octu (informacje ze źródła francuskiego „kąpiel Marata”). Po krótkiej rozmowie Corday dźgnięty nożem pod jej obojczyk znienawidzony sans-culotte. Została zabrana do zbrodni. Nie otwierać przed sądem. Został on wykonany. Marat przydomek „Przyjaciel Ludu” stał się postacią kultową. Na ołtarzu kościoła stał jego popiersie, nanoszone sztandary rewolucji.

Prace Dawida

Gdy artysta dowiedział się o zabójstwie, natychmiast rzucili się do ulicy Cordillera, gdzie mieszkał Marat. Malarz natychmiast wykonane rysunki, które potem pomógł napisać „Śmierć Marata”. Obraz jest niemal natychmiast spadł na miejsce w głowie artysty. Candlelight szkice malarskie wykonane szybko. Jego śmierć wstrząsnęła dużo Marata. Obraz nie był jeszcze ktoś zamówił. Artysta namalował dla siebie. Kolejność przyjdzie następnego dnia, jak również żądanie zorganizować pogrzeb. Żarliwym rewolucjonistą, David widział zamordowanego bohatera-męczennika. To, co starał się ujawnić w pogrzebie, a zatem napisać „Śmierć Marata”. Obraz miał stać się symbolem idei oddania i poświęcenia. Podczas pogrzebu Marata jego zabalsamowane ciało zostało owinięte, jak to miało miejsce z rzymskich żołnierzy, w białej pościeli. Więc były pogrzeby. „Śmierć Marata”, w fotoreportażu stworzenia, które na ogół jest już napisane, jak uczynił Dawid wszystkie prace przygotowawcze zaprasza widza do myślenia o pamięci i moralności. Malarz bardzo tkaniny stworzone w ciągu trzech miesięcy.

„Śmierć Marata”: opis obrazu

„Każdy z nas ma obowiązek do swojego kraju za talent, że ma. Prawdziwy patriota musi jej służyć dobrowolnie, na wszelkie sposoby kształcenia obywateli i zachęcenie ich do wzniosłych czynów i cnót „- to powiedzenie Dawida. Z tej perspektywy, wcielił Śmierć Marata. Zwięzły obraz. Artystka nie pisać bolesny stan skóry gorące rewolucyjne. Kompozycja jest proste i wytłuszczone. Ona przypomina ciało Chrystusa w dziele „Pieta” Michała Anioła, lub „Burial” Caravaggia. Ale jego rany przypominające włóczni, która przebiła pierś Jezusa. Ciało już martwy Marat od wychodzić z wanny ręki trzymającej pióro. Drugie rozdanie na pokładzie. Jest to fałszywy list Corday, które są poplamione krwią. Mówi w nim, co jest bardzo niekorzystne. Niedawno pisałem bohaterowi się, że leży w pobliżu. Mówi ona, że pieniądze powinny być podane do matki 5 dzieci, których ojciec zmarł na wolności. Przypisanie jest właśnie tam. Woda w wannie i arkuszy poplamione krwią. Na piętrze znajduje się duży nóż kuchenny, również zanurzone w krwi. Brzydki policzkach Marat twarz uszlachetniony przez ciszy śmierć, by go pocałować. W tym obrazie coś jest delikatne i gorzki jednocześnie. Z tymi uczuciami, David widział Śmierć Marata. Obraz jest pełen historycznie prawdziwych przedmiotów, ale nosi piętno ideału. Napis na szorstkim drewnianym pudełku brzmi: „Marat – David”. Jest to taki rodzaj epitafium.

Kolor i szczegóły

Na ciemnym tle ściany wiązki światła przeznaczonych te na obręczy jasnym kąpieli z krwawą ciele rany jest rewolucyjne i białe prześcieradła. Cienie są bardzo ostre, więc liść na pierwszym planie wydaje się wykraczać poza krawędź wstęgi. Wszystkie szczegóły i powiedzieć spartański, bardzo skromny styl życia jakobinem lidera. Lewy ręka leżała arkuszy papieru pokazujące, że Marat dopiero się zaczęła, ale nie zakończył swoją pracę. Dziennikarskie pióro w prawej ręce, która posiada Marat, pokazuje, że pełnił aż do ostatniego tchu rewolucji. Wszystkie elementy płótna pokazują, że współcześni Marat była słaba i nieprzekupny.

Malowanie „Śmierć Marata” (1793) z siedzibą w Brukseli.