445 Shares 4356 views

Co powoduje próchnicę zębów? Jedzenie i bakterie, które powodują próchnicę

Próchnica – proces, w którym integralność dzieli ścianę zęba. Po pierwsze, nie rozpuszcza minerały, a po przejściu i całkowite zniszczenie zęba. Wiele osób zastanawia się, co powoduje próchnicę, dlaczego tam jest procesem. Znajomość tych przyczyn, można chronić swoje usta, zachować zdrowie swoich zębów przez dłuższy czas.


Co powoduje próchnicę

W całej historii stomatologii badane i zidentyfikować zbiór teorii, które w jakiś sposób interpretowanych powstawaniu próchnicy. Istnieje około czterystu teorie, nie wszyscy oczywiście traktowane poważnie przez naukowców. Więc co powoduje próchnicę zębów? Główne powody to:

 • mikroflora;
 • węglowodany;
 • zmniejszenie oporności;
 • czas.

Najciekawsze jest to teoria Millera. To może być przypisana do najbardziej nowoczesnych koncepcji, która jest uzupełniona przez inne teorie. Co jest jego istotą? W reakcji mikroorganizmów w jamie ustnej i próchnicy węglowodanów powstaje. Pod wpływem żywności fermentacji tworzenia kwasów organicznych, i powodują powstawanie próchnicy.

Im więcej kwasów w jamie ustnej, tym większa jest destrukcja szkliwa. W którym ząb traci wapń i próchnica występuje. Miller dwa dodatkowe przyczyny wyróżniony na które rozwija się próchnica. Co ciekawe, założenia, że zawsze potwierdza się w praktyce. W swojej teorii, istnieje wiele nieścisłości, ale podstawowa koncepcja jest prawdziwa. Podstawą współczesnej teorii – do zmiany wartości pH w jamie ustnej, a nie tylko na części zębów, ale także pod patyny nagromadzonych na powierzchni szkliwa.

proces patogeny

Bakterie powodujące próchnicę zębów, to proces patogenów. W zależności od rodzaju bakterii jest przyczyną tego procesu będzie zależała od szybkości rozwoju. Wiele rodzajów bakterii, każdy z nich może być czynnikiem sprawczym, mają wiele różnic w szybkości produkcji kwasu w procesie tworzenia płytek. Najczęstszymi patogenami są:

 • promieniowców;
 • paciorkowce

oral care

Jest jasne, że powodujące próchnicy bakterii w jamie ustnej. Aby uniknąć próchnicy, nie wolno dać bakterie rozmnażają się w jamie ustnej. Potrzeba czasu, aby usunąć resztki jedzenia, które doprowadza się do nich. Dwa razy dziennie wystarczy myć zęby. Szczoteczka do zębów może usunąć same bakterie i środowiska, w którym jest to wygodne do reprodukcji. Chronią zęby przed próchnicą będzie wiarygodny, jeśli przestrzegać zasad.

Podstawowe zasady są następujące do pielęgnacji jamy ustnej:

 • Korzystnie po każdym posiłkiem wytwarzać czyszczenia zębów.
 • Jeśli nie jesteś w stanie użyć szczoteczki do zębów, należy przynajmniej przepłukać usta. Najbardziej niebezpieczne są 20 minut po posiłku.
 • Staraj się zachować dla siebie nici dentystycznej, która pozwala usunąć pozostałe resztki jedzenia. Terminowe ich usunięcie nie rozmnażają się bakterie.
 • Użyj do płukania jamy ustnej, które przyczyniają się do niszczenia bakterii.
 • Pomoc i gumy do żucia. Ale należy pamiętać, że można żuć tylko po jedzeniu, przez 15-20 minut.
 • Nie szczotki lub nici nie daje absolutnej gwarancji czyszczenia zębów, więc wskazane jest przeprowadzenie profesjonalnego czyszczenia przez dentystę od czasu do czasu.

próchnica nie może zatrzymać się. I jeśli proces już się rozpoczął, może tylko pomóc dentysty. Leczenie jest konieczne, aby chronić wszystkie zęby, które można przenieść bakterie.

Szczotka pomaga usunąć tylko miękką płytkę nazębną. Z czasem zaczęły powstawać kamienia nazębnego, pod to nie jest już możliwe, aby usunąć bakterie, które tam pozostać i mnożyć.

Produkty jako czynnik próchnicy

Żywa ustnej i hodować próchnicotwórczych bakterii (Streptococcus sanguis Streptococcus mutans). Jedzą reszt węglowodanowych żywności, który jest przetwarzany przez niego, tworząc w ten sposób kwas organiczny. Proces ten określany jest jako fermentacja lub fermentacji. Kwas organiczny kontaktuje się z emalii, przy czym składnik mineralny rozpuszczenia. Więc od tego, co pojawia się próchnica?

Emalia stopniowo staje się cieńsza i tworzy wgłębienie w zębie.

Nadmierne spożycie cukru, słodkie jedzenie, bogate w węglowodany, prędzej czy później prowadzi do powstawania próchnicy. Potwierdziło to aksjomat. Eksperci WHO wykazały, że w krajach, gdzie ludzie spożywają mniej cukru, próchnica jest mniej powszechne.

Węglowodany, takie jak laktoza, fruktoza, glukoza, a także posiadać potencjał próchnicę. Ale w mniejszym stopniu.

dieta

Profesjonalne usuwanie próchnicy mogą wytwarzać tylko dentystę. On zaleca dietę, która może chronić przed próchnicą.

W żywieniu należy uwzględnić pięć głównych składników: tłuszczu, białka, węglowodany, minerały i witaminy. Że zęby są zdrowe, organizm po prostu potrzebne fluor, wapń i witaminę D.

Fluorek. W dniu optymalnej dawki dla naszego organizmu – 2-3 mg. Wiele z nich pochodzi z wodą pitną. W nowoczesnej oczyszczalni ścieków produkować specjalną fluoryzacji wody. Razem z fosforem i fluorku wapnia udział w tworzeniu szkliwa zębów i samej kości. Jednak przedawkowanie fluoru jest również niebezpieczna, jak jej brak. fluorozy mogą występować, w którym rozwija się „marmurkowy” szkliwa.

Wapnia. Jest to główny budowniczy kości. Normalny dorosły 800-900 mg. Jednak warto zauważyć, że całkowicie wchłania ten przedmiot tylko jeśli ciało wystarczającej ilości witaminy D.

Witaminy D. Produkowany w organizmie przez światło słoneczne. W regionach, gdzie słońce jest niewielkie, zaleca się spożywać witaminę D dodaną. Jego norma dla człowieka wynosi 5 mcg.

Przydatne artykuły do zapobiegania próchnicy

Więc nie wymagają usuwania próchnicy, przestrzegać zasad higieny jamy ustnej i jeść prawo żywności, które są przydatne dla zębów. Należą do nich:

 • Stały pokarm, który pomaga oczyścić powierzchnię zębów z płytki nazębnej, która przylega do szkliwa. Ten marchew, kapusta, jabłka.
 • Jagody purpurowy, czerwony, niebieski kolor zawierają bioflawonoidy. Te substancje witaminowe podobny służyć jako bariera dla tworzenia filmów bakteryjnej na zębach.
 • Pełnoziarniste, płatki z otrąb. Stymulują wytwarzanie śliny zawierać przeciwutleniacze (polifenoli), które chronią przed zniszczeniem szkliwa.
 • Magazyn witamin, minerałów i białek – fasoli i orzechów.
 • Wodorosty, ryb morskich morza bogate w witaminy D, fosforu, magnezu, potasu, wapnia.
 • Czosnek – potężnym naturalnym środkiem antyseptycznym. W neutralizacji próchnicotwórczych bakterii jamy ustnej.
 • produkty mleczne. Bardzo przydatna jogurt, który jest bogaty w fosfopeptydy. Przyspieszają wchłanianie wapnia, wzmacnia i odbudowuje szkliwo.
 • Naturalne sery są bogate w kwasy tłuszczowe i wapń. Białko serwatkowe zawarte w serze zapewnia remineralizację szkliwa.

Produkty, które powodują próchnicę

Poniżej znajdują się produkty, które promują aktywne próchnicy zębów:

 • Różne słodycze – dżemy, czekolada z dodatkami, ciasteczka, ciasta.
 • Sól w dużych ilościach nie jest w pełni przyswojone minerałów i witamin.
 • Proces fermentacji, a następnie rozkładu, sprzyja lepki żywności, która utrzymuje się na zębach.
 • Słodkie napoje gazowane, lemoniady – – nie tylko zawierają dużo cukru, po prostu pałaszować na szkliwo zębów. Picia takich napojów jest zalecane tylko przez słomkę.
 • Skład wody również odgrywa znaczącą rolę. Wysoka zawartość niklu, miedzi, chlor jest szkodliwy dla organizmu, w szczególności do zębów.

Główne zalecenia dla miłośników słodkich

Często próchnica u małych dzieci, ale często u dorosłych, jest wielka miłość do słodyczy. Oczywiście, jest to absolutnie niemożliwe, aby wyeliminować słodycze. Posłuchaj co najmniej do pomocnych wskazówek:

 • Skrócenia okresu pobytu słodycz w ustach (candy, lizak). Po otrzymaniu płukania jamy ustnej.
 • Nie jest konieczne, aby jeść słodycze w nocy.
 • Nie dać się ponieść słodyczy między posiłkami.
 • Spróbuj zamienić desery słodkie jagody, owoce.

W profilaktyki próchnicy u dzieci, zdrowa dieta jest głównym składnikiem. Jeśli zauważysz dziurę, trzeba iść do dentysty, nie rada pomoże.

próchnicze konsekwencje

Głównym zagrożeniem próchnicy, który występuje i odbywa się w początkowych stadiach to cicho, bezboleśnie. Jeśli pojawia się ból, często jest już za późno. Ząb jest tak zdegradowana, że konieczne jest, aby ją usunąć. Tak podstępne próchnicą. Leczenie należy rozpocząć, nawet gdy nie ma objawów bólowych. W przeciwnym razie może rozwijać zapalenie miazgi w tkanek miękkich przyzębia.

Normalna rozpad staje się przyczyną chorób narządów wewnętrznych, stawów, serca często cierpi. Najbardziej nieprzyjemna perspektywa – utrata zęba. Często próchnicy powoduje reakcje alergiczne. Bad zęby służą do non-stałych pokarmów, aw konsekwencji – chory żołądek.

Wykrywanie próchnicy we wczesnym stadium

Jak leczyć próchnicę? Przy regularnym leczenie do dentysty nie wydaje się skomplikowane leczenie próchnicy, cena będzie znacznie niższa w porównaniu z bardziej szczegółowym interwencji. Włączanie czasu na wczesnym etapie, to jest możliwe, aby uniknąć ekstensywnego rozwoju. Więc ceny w klinikach stomatologicznych w Moskwie są bardzo zróżnicowane. Zależą one od dentysty i profesjonalizmu użytych materiałów. Leczenie próchnicy średnio będzie kosztować od 970 do 14 tysięcy rubli, głębokie – od 1150 do 16 tysięcy rubli. Cena uszczelnienia zależy również od materiałów do utwardzania chemicznego kompozytów taniej – od 300 do 4 tysięcy najdroższe uszczelka (światłoutwardzalnych) – od 600 do 12 rubli.

Bez pomocy stomatologa w celu wykrycia próchnicy jest dość trudne. Swój charakter, kiedy to opracował ząb. Im wcześniej zostanie wykryty problem, leczenie odbędzie się łatwiej. Dla pacjenta jest to duży plus. Czarny, wcześniej czy później, zawsze dociera do tkanki miękkiej, to jest konieczne do otwierania i leczeniu nerwu zęba. Lepiej nie kusić losu, a dwa razy w roku odwiedzić dentystę. Będzie to korzystne dla zdrowia tylko.

stadium próchnicy

Przyczyny tej choroby mogą być różne, jak w rzeczywistości, a jego fazy. To nie zawsze jest prawdziwe w odniesieniu do wypełniania ubytków. Na początkowym etapie, jest on nazywany „etapem białe plamy”, powstaje niedobór minerałów w niektórych częściach szkliwa. W takich przypadkach należy wzmocnić. Lekarz przypisuje remineralizacji. Podczas tej procedury, sztuczne szkliwa nasycony mikroelementy. Takie leczenie próchnicy (cena będzie znacznie mniej) po kilku zabiegów, aby przywrócić odcień szkliwa, próchnica zębów przestają rozwijać.

Tradycyjne uszczelniającego jest nakładana na powierzchnię lub średniego stopnia. Zabieg trwa około pół godziny, nie powodują żadnego dyskomfortu i bólu. Leczenie głębokich próchnicy zajmuje tylko więcej czasu, ale również pieniędzy. Procedura może potrwać kilka sesji.

Prawidłowe leczenie próchnicy

W odróżnieniu od innych chorób, które można leczyć w domu i pomoże pozbyć się próchnicy tylko dentysta. Jeśli na badaniu lekarz wykazała umiarkowaną lub głęboką scenę, będzie przypisać RTG, która pokaże, jak daleko poszedł uszkodzenia tkanek, sprawdzić integralność korzeni.

Leczenie próchnicy głębokiej może odbywać się z usunięciem nerwów. Odbywa się to w przypadkach, gdy pacjent odczuwa ból, reaguje na ciepło i na zimno bodźce. Po usunięciu lekarz nerwów zaczyna się w leczeniu próchnicy. Wiertarka umożliwia usunięcie obszaru. jamie dentystycznej dezynfekcji leku, po kilku manipulacji lekarza zaczyna uszczelniających.

Zazwyczaj leczenie jest dwukierunkowa, ustaw lub wypełnienie stałe lub czasowe. Trwałe uszczelnienie bezpośrednio umieścić jeśli nerwów nie została usunięta (nieskomplikowanych zębów). Jeśli istnieje ryzyko zapalenia, potem kilka dni umieścić tymczasowy napełniania, który jest następnie zastąpiony przez stałą. Jeśli w ciągu tych dni były ból, lekarz będzie ponownie rozpocząć leczenie.

Aby uniknąć głębszych problemów, prosimy o kontakt w czasie do badań kontrolnych dentysta dwa razy w roku, dbać o swoje zęby prawidłowo, a Twój uśmiech będzie świecić w nadchodzących latach.