432 Shares 6619 views

ksantanowa


Guma ksantanowa, guma ksantanowa (guma ksantanowa) – stabilizator, emulgator i środek zagęszczający pochodzenia naturalnego. Aktywnie wykorzystywane w produkcji wyrobów spożywczych, kosmetyków, produktów higienicznych, wyrobów medycznych, farb i smarów z ropy przetwórczego.

Właściwości i zastosowanie

Guma ksantanowa – polisacharydy naturalnego pochodzenia, otrzymanego przez fermentację glukozy przy użyciu bakterii rodzaju Xanthomonas, hodowane na podłożu zawierającym cukier. W gotowej formie jest proszek kremowego bezwonne. Dobrze rozpuszczalne w wodzie, soli fizjologicznej, syrop, mleka. Rozpuszczalny w olejach. W międzynarodowej klasyfikacji dodatków do żywności ksantan przypisany kod E-415.

Głównym zastosowaniem żywicy ksantanowej – do długotrwałej stabilizacji roztworów, zwiększenie lepkości i elastyczności, zapobiegania oddzieleniu i wytrącanie w zawiesinie, redukcję produktu vlagopoteri podczas zamrażania i obróbki cieplnej i zwiększenie ich trwałości. Gumę ksantanową miesza się dokładnie z różnych substancji, które tworzą trwałe związki. W przeciwieństwie do podobnych dodatków, stabilizatorów, nie traci swoich właściwości w bardzo szerokim zakresie temperatur (-18 ° C do 120 ° C), kwasowość (pH 2 do 12), a także odporne na wysokie stężenia soli i aktywnych enzymów zawartych w naturalnych przyprawy i przyprawy ziołowe. Zalecana dawka wynosi od 0,1 do 5%, ale często nie więcej niż 0,5%.

W kosmetologii szeroko stosowany w produkcji pianek, żeli, kremów, balsamów, szamponów, pianki do kąpieli, pasty do zębów, repelenty i smarów. Dzięki właściwości zatrzymujące wilgoć ksantanu pomaga odtworzyć wodno-lipidowej równowagi skóry, wygładza, przywraca jej elastyczność i tworzy cienką powłokę ochronną na powierzchni. To poprawia konsystencję produktu, dzięki czemu jest bardziej jednorodny i kremowy, pieniący wzrasta.

W przemyśle farmaceutycznym oraz lek stosowany do wytwarzania namiastek krwi, leki przeciwzakrzepowe, do wytwarzania różnych postaci dawkowania preparatów – zawiesin, kapsułek, mikrokapsułek i innych.

W przemyśle spożywczym guma ksantanowa jest stosowany w produkcji dżemów, galaretek, kremów, różnymi nadzieniami do pieczenia ciasta, sosów i majonezu, produktów mlecznych (sery, jogurty, desery), zup. W przemyśle mięsnym stosuje się do utrzymania wilgoci w produkcie końcowym, w celu produkcji mięsa mielonego mięsa, kiełbasy, konserw.

Guma ksantanowa – szkody lub korzyści?

Według badań przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych w 1968 roku, guma ksantanowa zostało uznane za bezpieczne dla zdrowia ludzkiego. I do tej pory, że E-415 jest dopuszczony do stosowania w Europie, USA, Kanadzie, Japonii i wielu innych krajach, w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym, kosmetycznym i przemysłu w wytwarzaniu produktów do higieny osobistej. W rosyjskim ksantanowa jest również zawarty w Rejestrze pozwoliło na stosowanie dodatków do żywności jako stabilizator teksturatora, emulgator, środek wiążący, w tym do wytwarzania niskokalorycznych oraz produkty dietetyczne, zarówno indywidualnie, jak i w połączeniu z innymi środkami zagęszczającymi.

Na żadnych efektów toksycznych na organizm E-415 brak danych. Produkt jest wyłącznie pochodzenia naturalnego i został przydzielony do poziomu „zero” niebezpieczeństwa. Na ludzki przewód pokarmowy guma ksantanowa jest niestrawny i niestrawne błonnik. Nie maksymalny dopuszczalny pobór dziennie jest zdefiniowana, ale objawy zaburzeń żołądkowo-jelitowego, można przeprowadzić w podwyższonych stężeniach. Ksantan ma niski indeks uczulony i dopuszczony do stosowania w produktach dla dzieci i dietetycznego żywienia.