886 Shares 7713 views

Jak i co traktować ukąszenie kota

Koty są jednym z najbardziej popularnych zwierząt domowych. Są uważani za członków rodziny i mogą mieszkać na podwórzu, a nawet w domu lub w mieszkaniu, a nawet spać w tym samym łóżku z właścicielami. Ale mimo takiej wzajemnej miłości, istnieją "niezgodności" między zwierzętami a właścicielami. Rezultatem tego jest najczęściej ukąszenie kota lub długie zadrapania, które daje wiele doświadczeń właścicielom, zwłaszcza jeśli dotknięte dzieciakami okazuje się być. Co trzeba wiedzieć o ukąszeniach kota i powikłaniach po nich? Te i inne pytania pomogą zrozumieć następujące informacje.

Puszyste i muzzling

Koty domowe są bardzo uciążliwymi zwierzętami. One całkowicie zależą od osoby, ale wszystkie ich rodzaje i zachowania zawsze okazują się przeciwne i pozwalają sobie na miłość. Ci, którzy zaczynają puszyste piękno, to przyjemność robić, ponieważ piorunujące stworzenia przynoszą wiele radości.

Zalety kotów przed innymi zwierzętami domowymi są oczywiste:

 • Są doskonale wyszkoleni – koty doskonale pamiętają "domowe zasady" mieszkania lub mieszkania, wiedzą, co jest możliwe i co niemożliwe.
 • Nie musisz wychodzić na zewnątrz. Koty mogą pójść do toalety na tacy, a specjalne wypełniacze pozwalają całkowicie pozbyć się nieprzyjemnych zapachów.
 • Nie są trudne do karmienia. Najbardziej ogoniaste dzikie są skromne w żywności i jeść suche jedzenie, które jest sprzedawane w każdym sklepie. Doskonale noszą również produkty z diety właścicieli.
 • Daj pozytywne emocje. Zostało naukowo udowodnione, że gładzenie kota pod dźwiękiem mama powoduje uspokajające nerwy i normalizuje pracę rytmu serca. Ponadto, nawet z pięknem dorosłych zawsze możesz grać i oglądać jak sportuje, ładuje się pozytywnie.

Dlaczego może ukąszenie kota?

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że z życia z frywolnymi ulubionymi korzyściami. Ale nie zapominaj, że kot – zwierzę jest bardzo niezależne i posiada charakter oprócz potomka doświadczonych drapieżników.

Jeśli ona nie lubi czegoś lub powoduje jej strach, może obronić się lub ostrzegać przed niebezpieczeństwem. W tym celu natura nagradzała mruczenie ostrymi pazurami i silnymi, cienkimi zębami. W jakich sytuacjach używają ich?

Łatwo powiedzieć, że normalny zdrowy kot, zwłaszcza domowy kot, nigdy nie ugryzie się ani nie zarysuje bez powodu.

Najczęściej taki problem jak ukąszenie kota dotyka dzieci: bezlitośnie "bawią" się ze zwierzętami, często ignorując ich pragnienia i nastrój. Zwierzę może gryźć, jeśli:

 • On jest impregnowany uczuciem;
 • Ludzie, których nie znają, chcą wziąć kota;
 • Jest ranny lub dyskomfort;
 • Ukradnijcie się na jedzenie.

Koty w stoczni są mniej przewidywalne, ale mogą atakować i gryźć osobę z tych samych powodów. Wyjątkiem są chore zwierzęta, które w przypadku wścieklizny mogą gryźć bez czynników drażniących.

Cechy kotów

Fizjologicznie, kot nie może zadawać niebezpiecznych ran na zębach, ponieważ jest w stanie zrobić kolejny, większy zwierzak. Ale z tego, gryzienie kota nie staje się przyjemniejsze.

Rodzina kotów ma bardzo cienkie, ale ostre zęby. Dlatego, jeśli ukąszenia kota, rana natychmiast staje się nieograniczona, ale raczej głęboka.

Inną cechą kotów jest duża liczba drobnoustrojów i bakterii żyjących w jamy ustnej zwierzęcia i śliny. Stąd też szczególne cechy wyróżniające gryzienie kota: jego konsekwencje są znacznie trudniejsze niż sam uraz. W głębokiej ranie zębów penetrują różne mikroorganizmy wraz z śliną kotów. W rezultacie, w ponad połowie przypadkach, ukąszenia kotów towarzyszą powikłania – zapalenie rany o różnym nasileniu.

Można jednak uniknąć poważnych konsekwencji, jeśli ktoś wie, co zrobić, jeśli kot jest gryziony.

Poprawić leczenie rany

Gwarancja, że konsekwencje będą minimalne i nie rozwinie się obrzęk z grysu, jest prawidłowym traktowaniem rannego miejsca.

Po pierwsze, rana powinna być myta zimną wodą i mydłem, najlepiej mydłem ekonomicznym. Następnie ostrożnie potraktuj 3% roztworem nadtlenku wodoru, a procedura musi być powtórzona kilkakrotnie. Po pewnym czasie należy przepłukać ranę wodą bieżącą i mydłem, a następnie smarować krawędzie roztworem alkoholu: jodu, fukorcyny, genialnych zieleni.

Nie wlewaj roztworów alkoholu do rany – nie przyniesie żadnych korzyści, ale spali tylko uszkodzone tkanki.

W zależności od tego, jak głęboki jest kąsek, konsekwencje mogą się różnić: od zaczerwienienia i obrzęku do rozległego procesu zapalnego.

Co oferuje medycyna ludowa?

Yarym przeciwnicy tradycyjnych środków dezynfekujących medycyna ludowa mogą oferować naturalne środki antyseptyczne w przypadku, gdy osoba otrzymała taki uraz jak ukąszenie kota. Leczenie w tej sytuacji powinno podlegać stałemu nadzorowi specjalistycznemu, a przy pierwszych oznakach pogarszania się, pilne jest wezwanie lekarza.

Do wstępnego leczenia rany można używać wlewu alkoholu z ziół. Doskonały efekt antyseptyczny i gojenie ran ma nalewkę nagietka.

Również w celu odkażenia miejsca ugryzienia, nalewka chlorofilip jest doskonała – środek ten doskonale zwalcza wiele bakterii gronkowcowych, które mogą łatwo przeniknąć do rany śliny zwierzęcia.

W celu usunięcia obrzęku z gryzienia, można zastosować ciepłe ściśnięcie lub kąpiele rumianku, nagietka, kory dębu. Te zioła mają działanie gojące i kojące.

Jakie są możliwe powikłania?

Niebezpieczeństwo obrażeń tego rodzaju zależy najczęściej od ich źródła – kota. Jeśli ukąszenie kota domowego, które przechodzi regularne kontrole lekarza weterynarii, czyste i zdrowe, konsekwencje incydentu będą minimalne. W tym przypadku niewielkie zapalenie oraz przedłużony i czasami osłabiający proces gojenia rany może być powikłaniem urazu.

Jeśli ukąszenie kota miało miejsce w obcym środowisku – podczas wizyty lub na ulicy, sprawa może być znacznie poważniejsza. Uliczne zwierzęta są nosicielami różnych drobnoustrojów i chorób zakaźnych, z których najpoważniejszy jest wścieklizna.

Jeśli masz takie kłopoty, nie musisz się panikować i pamiętaj, co zrobić, jeśli kot jest gryziony.

Kiedy potrzebna jest opieka medyczna?

Po ukąszeniu kota, konieczne jest przeprowadzenie niezależnego przetwarzania rany i sprawowanie nad nimi nadzoru. W sytuacjach awaryjnych należy postępować w następujących sytuacjach:

 • Nie jest w stanie zatrzymać krwawienia w miejscu ugryzienia.
 • Duże naczynia, mięśnie lub więzadła są ranne. Cechą charakterystyczną tego może być ciężki ból podczas chodzenia w dotkniętym obszarze.
 • Znaczący obrzęk, sinica w miejscu gryzienia.
 • Wzrost temperatury ciała i pogorszenie stanu ogólnego na tle rany nielejącej.

Jeśli z biegiem czasu rana nie ustąpi, a bolesność i zapalenie tylko postępu, są oznaki zapalenia ropnego, to prawdopodobieństwo zakażenia dołączyło jest wysokie. Co zrobić z tym rozwojem wydarzeń? Jak traktować ukąszenie kota? Leczenie w tym przypadku należy również przepisać lekarzowi. Z naszej strony zauważamy, że w takich sytuacjach rzadko można uniknąć wyznaczania przebiegu antybiotyków.

Czy mogę dostać wściekłość?

W sytuacji, gdy zwierzę po prostu wykazuje charakter i gryzie swoich mistrzów "na porządek", nie można martwić się o wściekłość.

Ale jeśli na ulicy z jakiegokolwiek powodu zaatakowałeś, gryziony lub porysowany kot, musisz się martwić. Agresywne osoby, które spieszą się z ludźmi, nie mogą skupiać oka, nie kontrolować śliny, są bardzo podobne do osób dotkniętych wścieklizną. Choroba jest rzadka, tylko zwierzęta działają jak nosiciele, ale nie należy jej minimalizować.

Wścieklizna po ukąszeniu kota nie może być zdiagnozowana natychmiast. Zadaniem osoby po ataku zbłąkanego zwierzęcia, zwłaszcza takiego, które wydaje się niezdrowe, polega na natychmiastowym skierowaniu do lekarza.

Specjalista nie tylko prawidłowo leczy ranę, ale również podaje surowicę przeciwko wściekliźnie, co co miesiąc wstrzykuje się trzy szczepionki. Taki środek zapobiegawczy pomoże uniknąć poważnych schorzeń.

Czy muszę zbadać kota?

Zwykle po ataku zwierząt osoba martwi się własnym stanem zdrowia i nie myśli o źródłach jego problemów. I na próżno!

Kot, który wykazał agresję i zaatakował osobę, musi być izolowany i bezpiecznie dostarczony do najbliższego lekarza weterynarii. To jest ten specjalista, który musi zbadać zwierzę na wścieklizny i podjąć decyzję o jego losie. Lekarz weterynarii podaje dziesięć dni, podczas których kot jest umieszczony w kwarantannie.

Po tym czasie specjalista decyduje, czy zdrowe zwierzę jest lub nie. W drugim przypadku kot musi zostać zaspany, aby chronić innych.

Czy mogę uniknąć ukąszeń kota?

Każde zagrożenie można zawsze uniknąć przy mniejszym wysiłku i zdrowiu. Aby nie cierpieć na zęby i pazury kota, konieczne jest przestrzeganie prostych zasad, aw szczególności nauczanie ich dzieci.

 • Nie możesz dotykać, żelazo, drażnić bezdomnych zwierząt. Unikać nie znanych kotów i psów.
 • Nie jedz z kotem.
 • Nie denerwuj się i nie wyważaj zwierzęcia ponad miarę.

Koty domowe zwykle nie wykazują agresji bez obiektywnych powodów. I częściej takie przyczyny, a później ofiarą gryzienia i zarysowania stają się małymi dziećmi. Dzieci nie rozumieją, że zwierzę nie chce pobłażać, ubierać, bawić się ogonem. Zadaniem rodziców jest poinformowanie dzieci, że zwierzę nie może być nęcane i zmuszane do gry, niezależnie od tego, jak może wyglądać puszyste i słodkie.

Urazy ze zwierząt domowych są częstym zdarzeniem. Zazwyczaj nie stanowią one zagrożenia. O wiele poważniejsze są obrażenia od bezdomnych zwierząt.

Człowiek jest silniejszy niż koty i psy. Nie wolno jednak zapominać, że zwierzęta mają również swój własny charakter, uczucia, doświadczenia. Muszą okazywać szacunek, a następnie problem ukąszenia i zarysowania zniknie sam.