295 Shares 4783 views

Kim jest ten gay Foks i dlaczego Brytyjczycy świętują swój dzień?

Każdego roku, czwartego listopada turystów zagranicznych w Wielkiej Brytanii stają się naocznymi świadkami nadzwyczajnego działania. Setki i tysiące chłopców przejść od drzwi do drzwi i prosić o monetach „na światłach za miły facet Guy Fawkes”. Dorośli skłonny dać im emeryturę. A następnego dnia cała chociaż Brytanii szaleje: wszystkie pożary, które spalić trochę strach na wróble, festiwale ludowe i pieśni. Że dla Maslenitsa na koniec jesieni? A kto jest Gay Foks? Wygląda na to, czy to święto na Dzień Świętego Marcina, który obchodzony jest w krajach katolickich później, 13 listopada? Następnie dzieci po prostu przejść od drzwi do drzwi, śpiew, i nadaje im słodyczy. Może to święto blisko Halloween (31 października)? Przeanalizujmy to pytanie.


Kto jest gejem Foks

Początkowo nazywał się Guy Fawkes, on – pochodzący z Yorku. Był szlachcicem, przez religię – katolicki. Historia nie byłoby zachowane dla nas jego imię, gdyby nie jego zdolność do obsługi ładunków wybuchowych. A jeśli król Anglii i Szkocji Jakuba I, wstąpił na tron, nie był tak okrutny „papistów”. Ich represje religijne, robił tak, że wielu katolików obrócił się przeciwko niemu. Można powiedzieć, że niemal wywołał wojnę domową. Przeciwko królowi, przy aktywnym wsparciu ze strony szefa jezuitów było organizowanych konspiracji, później zwany prochu. Jej członkowie są stworzone do podważenia budynku, w którym Izba Lordów. Atak został zbiegając się z dnia 5 listopada 1605 roku, kiedy usłyszała mowy z tronu króla, tak że razem z nim zabijając wszystkich członków obu izb parlamentu, a także przedstawiciele najwyższego organu sądowego kraju. Fox nie była ani głowy, ani serce spisku. Właśnie został przydzielony do zapalić knot pocisk proszku, przeznaczony do zniszczenia budynku.

Klęska konspiratorów

Rebelianci gang składał się z trzynastu ludzi. To jest zbyt wiele, aby zapobiec wyciekom informacji. Ale spiskowcy zabili miłosierdzie. Niektóre z podziemia wysłał anonimowy list do Pana Monteagle pewnym, który również był katolikiem, ostrzegając go, by nie iść na ceremonię. Pokazał list do kanclerza. Ostatnio podał mu króla Jakuba I. W międzyczasie szef spisku wynajęli piwnicę znajdujący się bezpośrednio pod budynkiem Izby Lordów. Aby podziemny przyniósł trzydzieści sześć beczek prochu – ładunek, który nie tylko ruina do podstawy monumentalnego budynku, ale również może wybić witraże znajdujące się pół mili od Westminster Abbey. Choć organizatorzy udał się do hrabstwa Warwickshire, gdzie planowano ofensywę na stolicę po zamachu, gay Foks pozostało w piwnicy czeka na „X” godzin. Tam 35-letni mężczyzna został aresztowany, a w dniu 5 listopada 1605 roku w nocy. Miesiąc później cały kraj wiedział, kto to Gay Foks.

Triumf „sprawiedliwości”

Król osobiście upoważnił torturowanie schwytanych więźniów. W wyniku wielu dniach tortur nieszczęśliwy dał nazwiska jego wspólników: Roberta Keytsbi Thomas zima, Thomas Percy John Wright, Robert Keyes i Francis Treshema. Wszyscy zostali aresztowani. 27 stycznia 1606 odbył się proces show, gdzie spiskowcy zostali skazani na okropnej śmierci. Po pierwsze, mieli być powieszeni, ale nie na śmierć, czas, aby przeciąć linę. Następnie zdecydowano się je wykastrować (wyciąć żołądek do wnętrza wypadł), a dopiero potem na ćwiartki. 31 stycznia odbyła się kary. Ale nawet tutaj, młody piosenkarz ataku terrorystycznego zmusiły ten kraj, aby porozmawiać o tym, kto to gay Foks. Pomimo faktu, że nogi zostały złamane przez tortury, on ze sznurem na szyi wyskoczyła z rusztowania. Więc złamał kark, unikając w ten sposób „sprawiedliwej kary”.

Jak to dzień Guya Fawkesa

Na cześć cudownego zbawienia króla monarchistów stali rocznie w Wielkiej Brytanii z okazji rocznicy tego wydarzenia. Tańczyć i radować sortowane według specjalnej ustawy, która nazywa się 5 listopada „radosny dzień dziękczynienia dla zbawienia”. Dekret ten działał 350 lat, aż do 1859 roku. Ale po zniesieniu Brytyjczycy nie byli zadowoleni. Stało się już tradycją. Ponadto, festiwal obchodzony jest w wielu ówczesnych kolonii dawnego Imperium Brytyjskiego: Republika Południowej Afryki, Nowej Zelandii, Australii, Kanadzie. To poprzedza rocznicę „uratowanie Majesty” Dzień Guya Fawkesa. Następnie brytyjskie ogniska, na których „uśmierca” wróble uniknął wykonania spiskowca. A następnie zjeść tradycyjny posiłek w tym wakacyjnym: puree z kiełbaskami z grilla, pieczone udko z kurczaka z grilla z marchwi i kapusty. Na deser, zwykle podawane jabłka, toffi.

Wizerunek Guya Fawkesa w kulturze popularnej

W ślad za popularnością nazwą pechowym spiskowca samo stało się słowo gospodarstwa domowego. Początkowo nazywano go lalkę ze słomy, spalony w przeddzień święta, wszystkie wypchane, a następnie – niechlujnie ubrany mężczyzna. Wreszcie, amerykański potocznej mowy wróciła do słowa Starego Świata «guy», oznaczające każdego faceta. Współczesny świat reinterpretacji historię Guy Fox. Fabuła odgrywa czterysta lat temu w komiksach, filmach, książkach. Ze względu na powieści graficznej Alana Mura, którego nazwa «V – jak Vendetta„, a następnie w tym samym filmie, i nie było maski Guya Fawkesa. Tajemniczy anonimowy, walcząc reżim karnej, zyskał popularność. Jego maska została przyjęta przez nowoczesne protestujących, którzy przychodzą na spotkania i uczestniczą w działaniach „Occupy Wall Street”.