285 Shares 8745 views

Amerykańska rakieta Falcon 9: funkcje i zdjęcia

28 czerwca 2015 o 17:21 (czasu moskiewskiego) w miejscu wprowadzenia w Cape Canaveral powiodło się raz uruchomić rakietowy „Falcon 9”. Falcon 9 rakieta została przygotowana przez prywatną firmę SpaceX USA, założonej przez Elon Musk.


„Sokół” i NASA

NASA w 2008 roku podpisał kontrakt z firmą jest przeprowadzenie uruchomienie rakiety nośnej „Falcon 9” smok i kosmicznych. Sama idea produkcji tego typu rakiety nośnej jest podyktowana faktem, że przez szereg nieudanej uruchamia promu kosmicznego. A Elon Musk planuje obniżyć koszty kosmicznych misji 10 razy. Jednak projekt w tym czasie szacuje się na $ 1,6 mld USD.

Failed uruchomienie rakiety złamał szereg zadań, ustawianego przez NASA, oprócz wyjścia statku kosmicznego ISS promu kosmicznego. Falcon 9 rakiet przewożących 1,8 ton ładunków.

Głównym celem, który miał przeprowadzić tę premierę, żeby uzupełnić zapasy żywności dla członków ISS. Ponadto, rakieta przeprowadza również blok krycia i Międzynarodowy adapter dokujący (IDA), opracowany przez Boeinga. Ta stacja dokująca ważący 526 kg powinien ułatwiać smoka kosmicznego zadokowany do ISS. Do tych samych celów smok próbował dostarczyć i dopasować do spacewalk. Niewątpliwie utrata tych ważnych składników negatywnego wpływu na harmonogram prac naukowych na pokładzie ISS.

Ale to nie wszystko! Falcon 9 rakieta wybuch zabił 8 satelitów Flock 1f, generowane przez kolejności Planet Labs. I każdy z nich przeprowadzono trzy jednostki CubeSat, który miał obserwować Ziemię w trybie optycznym.

Falcon 9: Specyfikacje

budowa rakiety jest tak zaprojektowany, że na każdym etapie zainstalowanych urządzeń awioniki i komputery pokładowe, które są przeznaczone do kontroli wszystkich parametrów lotu.

Wszystkie awioniki używany na pokładzie rakiety, wykonany przez SpaceX. Ponadto, oprócz własnego systemu nawigacyjnego, aby poprawić dokładność na orbicie za pomocą urządzenia GPS.

Ponadto, dla każdego silnika zainstalowanego właścicielem kontroler, który stale monitoruje wszystkie parametry silnika. Każdy kontroler posiada trzy jednostki procesora w celu poprawy niezawodności systemu.

Falcon 9 dwustopniowa rakieta, a ta wersja przeszła dwie wersje:

  • 9 wersji v1.0;
  • 9 w wersji v1.1.

W przeciwieństwie do drugiej wersji pierwszą w to, że ustanowił bardziej wyrafinowany silnik. A także wyróżniają się lokalizacją w silniku niższy etapie.

Choć obie wersje silników uruchomić na naftę utleniacza ciekłego tlenu, ale rakieta Falcon 9 v1.1 został oblatany do 4,85 ton ładowności, a shtatovskih pocisk „Falcon 9” v1.0 – tylko 3, 4 m.

W tej wersji długości 1,1 – 68,4 m o wadze od 506 ton.

Aby zrozumieć te ustawienia – rosyjskiej rakiety „Proton-M” jest krótszy niż 10 m (58,2 m), ważący więcej – 705 ton. Ale „Proton-M” na orbitę ładowności 6,74 tony.

Aplikacja NASA, koszt uruchomienia Falcon 9 wynosi 60 mln $, podczas gdy w „Proton-M”, liczba ta wynosi 30 $ mln wyższy.

Tak więc pierwszy krok?

Falcon 9 rakieta NASA uruchomiła dwa klocki. Znajdują się one jeden na Florydzie, dwa w Kalifornii. Ponadto, trwają prace, aby rozwinąć jeszcze dwa klocki.

Firma SpaceX nieprzerwanie od 2013 roku, pracuje nad stworzeniem technologii wielokrotnego użytku składników Falcon 9 v1.1. Pierwsza próba zapisania Falcon 9 odbyła się w styczniu 2015 r. Według szacunków etapu było wylądować w pobliżu platformy pływającej. Ale zła pogoda na morzu nie wolno podnieść stopień rakiety.

I do tej pory wysiłki te nie zakończyły się sukcesem. Żaden z szalup nie przyniosła spółce, aby zapewnić, że zaoszczędzić poziom.

ekspertyza

Chociaż media i poinformował, że ostatni udany start Falcon 9 (grudzień 2015) pozwoliło na utrzymanie niższego stopnia rakiety, ale eksperci wątpią przyszłego wykorzystania w pierwszym etapie. Eksperci uważają, że biorąc pod uwagę temperaturę rozgrzewki co korpus rakiety na początku i podczas schodzenia po jego przejście przez atmosferę pozostaje bardzo niewielkie szanse na ponowne wykorzystanie elementu rakiet.

Ale to nie wszystko. Wielokrotnego użytku, elementy dodatkowe – to lądowanie rozpórkę, a wymagana ilość paliwa. A to z kolei zmniejsza ładowność do 30%.

Niezawodny rakieta?

Od 2010 do 2013 roku była ona wykonana pięć starty, z których cztery – Całkowicie normalny tryb.

Ale uruchomienie Falcon 9 października 2012 roku, został uznany przez ekspertów jako „częściowo skuteczne”. Potem rakiety „Falcon 9” po raz pierwszy wysłał do urządzenia ISS na ciężarówce Smoka. Ale wyprowadzenie Orbcomm-G2 satelity na orbicie geostacjonarnej nieudanej wskutek satelity został umieszczony w niższej orbicie niż planowano.

Wynikiem tego „częściowo udanej operacji” placheven. Orbcomm-G2 przebywał na orbicie na długo, a 12 października tegoż roku, został spalony bez śladu w atmosferze.

W tym kontekście interesujące jest jak SpaceX wytłumaczyć niepowodzenie. Według ekspertów było zerwanie skóry owiewki w silnik pierwszego stopnia.

Przyczyny katastrofy

Nie dodaje wiarygodności i eksplozja rakiety Falcon 9 w czerwcu 2015 roku została ona w locie na długo – 2 minuty 19 sekund. Gdy tylko osiągnie się pocisk systemu hipersoniczne nastąpił wybuch, a po upływie 8 sekund Falcon 9 złamał się na kawałki. NASA we współpracy z SpaceX rozpoczęła dochodzenie w sprawie przyczyn katastrofy.

Szef firmy SpaceX przedstawiła własną wersję. Według jego teorii, zdarzył się wypadek, w wyniku nadciśnienia w zbiornikach z utleniaczem w górnej scenie. Stało się to w chwili, gdy pierwszy etap nie został jeszcze rozdzielone.

inny wypadek

Oczywiście, wypadek w przemyśle kosmicznym – nie taka rzadkość. Na przykład w USA w tym roku odbyły się trzy wypadki (biorąc pod uwagę katastrofę, która doznała rakiety Falcon 9).

W październiku 2014 roku, po uruchomieniu z kosmodromu w Wallops Island, nastąpił wybuch prywatny przewoźnik rakiet Antares. Spodziewano się, że będzie to orbita ISS ciężarówka Cygnus (oba są produkowane przez Orbital Sciences).

Również w 2014 roku rozbił się inny statek SpaceShipTwo. Założono, że zostanie on wykonany stacje orbitalne loty turystyczne. I rozwoju firmy Virgin Galactic wciąż próbuje wyeliminować przyczyny katastrofy.

Pierwszy start rakiety nośnej „Proton-M” odbyła się 7 kwietnia 2001 roku. Potem rakiety z górnej scenie „Breeze-M” został z powodzeniem umieszczony na orbicie satelity „Ekran-M”. W systemie sterowania pocisk zainstalowany ulepszona wersja, która poprawiła testowanie pędny przez heptyl, który znany jest być trujący dla ludzi i dla środowiska. Ponadto, nowy system zwiększy masę ładunku na orbitę.

Od tego czasu minęło już 90 uruchomień „Proton-M”, ale tylko 80 z nich były całkowicie prawidłowe. Główną przyczyną sytuacjach kryzysowych spowodowanych przez awarie w górnej scenie.

Niewątpliwie takie statystyki nie są sukcesem wskaźnik dla pocisków z tak bogatą historią. W każdym razie, eksplozja rakiety Falcon 9 pozwoli lepiej zrozumieć swoje błędy i uwzględnić je przy następnym uruchomieniu.

Co będzie dalej?

W tej chwili dostarczenia ładunku do ISS w stanie:

  • Rosyjska "Progress";
  • Japoński HTV;
  • smok;
  • Cygnus.

NASA ma nadzieję na duży Smoka jako jednostka, która jest w stanie zwrócić towar z ISS na Ziemię. Umowa z tą firmą została przedłużona do 2017 roku, a planowane jest na 15 uruchomień.

Po raz ostatni booster Falcon 9 ze smokiem Pracowników Transportu pomyślnie zakończy swoją misję 22 grudnia 2015

NASA nie wątpi, że wypadek z Falcon 9 nie uniemożliwia tworzenie załogowego statku kosmicznego. Firma SpaceX zamierza uruchomić ociężały Falcon Heavy rakietę w ramach tego programu. Wprowadzenie tej opcji jest w stanie konkurować i rosyjskim „Proton”, oraz Europejski Ariane 5.

Wypadek, który doznał amerykańskiej rakiety Falcon 9, wykazał po raz kolejny, że nikt nie jest wolny od katastrofy podczas eksploracji kosmosu.