420 Shares 5692 views

Jak dostosować dźwięk na komputerze. Dostosowywanie ustawień sterownika

Czasy, kiedy jedynym urządzeniem do odtwarzania dźwięku na komputerach osobistych było standardowe głośniki – pshchalka (głośnik komputerowy), dawno było w przeszłości. Z jego wadami miał jedną zaletę – absolutnie nie wymagał interwencji w jego pracy, dostosowując parametry. Dźwięk, na którym jest odtwarzany, był zupełnie taki sam na wszystkich komputerach i nie trzeba było rozumieć, jak dostosować dźwięk na komputerze. Chyba, że czasami można było regulować głośność. Później został zastąpiony bardziej zaawansowanymi i doskonałymi kartami dźwiękowymi.

Obecnie istnieje wiele różnych rozwiązań do reprodukcji dźwięku komputerowego, które możesz zagubić w nich. To i stopniowo zapomniane (całkowicie na próżno!) Oddzielne płyty takie jak Asus Xonar czy Creative X-Fi; Popularne wbudowane układy scalone IC dla koderów kodeksów HD Audio; I nawet AC97.

Nic dziwnego, że pytanie "jak dostosować dźwięk na komputerze" jest daleki od bezczynności. Użytkownicy-początkujący często nawet nie sądzą, że rozsądne rozwiązanie zainstalowane w komputerze z odpowiednim dostrajaniem umożliwia odtwarzanie dźwięku lepiej. Nie zawsze jest to oczywiste, ale w rzeczywistości oznacza to nie tylko przyjemność słuchania znanych melodii, ale także odmowę zakupu nowej wysokiej jakości karty dźwiękowej, ponieważ używana zaczyna się znacznie lepiej, więc ważne jest, aby wiedzieć, jak dostosować dźwięk na komputerze.

Zacznijmy w kolejności. Przede wszystkim należy zauważyć, że ostateczny wynik ustawienia zależy od charakterystyki używanego roztworu dźwiękowego. Na przykład nawet na niedrogich głośnikach lub słuchawkach nawet niewyszukany użytkownik usłyszy różnicę w jakości dźwięku pełnoprawnej karty dźwiękowej z procesorem DSP na pokładzie i tanim koderem audio HD (nie wspominając o przestarzałej wersji AC97). Dlatego pierwsze zalecenie: nie zapisać na karcie dźwiękowej.

Aby system operacyjny "brzmiał", musisz dowiedzieć się, jak ustawić dźwięk na komputerze. W tym celu wystarczy zainstalować sterownik dla podłączonego urządzenia odtwarzającego. Bardzo często jest ono zawarte w systemie operacyjnym i instalowane automatycznie. Zaleca się jednak pobranie najnowszej wersji z witryny twórcy (Creative, Realtek itp.) Lub, jeśli nie masz dostępu do Internetu, zainstaluj ją z dysku obsługującego dostarczonego z komputerem. Z reguły sterownik znajdujący się w bazie danych systemu operacyjnego ma tylko podstawowe funkcje. Nawiasem mówiąc, czasami mechanizm wykrycia gniazda zawodzi, w wyniku czego nie ma dźwięku. Rozwiązanie jest proste: przed zainstalowaniem sterownika należy wyłączyć sterownik z karty. Po ponownym uruchomieniu komputera muszą być podłączone.

Jak skonfigurować dźwięk na komputerze z systemem Windows 7? Ustawienie w tym systemie nie różni się od dostosowywania ustawień w Win XP, a czasami i starszych wersjach systemu Windows. Zgodnie z zasadami ogólnymi można uzyskać lepsze brzmienie.

Jak skonfigurować dźwięk na komputerze? Przede wszystkim nie zaleca się ustawiania poziomu głośności na maksimum. Nie bez powodu domyślnie proponuje się 50-60%. Lepiej jest zwiększyć go na głośnikach. Na pasku zadań (obok zegara) znajduje się ikona głośnika. Na nim naciskamy prawy przycisk myszy i idziemy w "Urządzenia reprodukcji". Przycisk "Configure" pozwala wybrać żądaną konfigurację głośników. Następnie przejdźmy do przycisku "Właściwości" w menu, w którym wybieramy "Dźwięk". Tu dwa suwaki: dostosuj wzmocnienie niskich i wysokich częstotliwości. Przesuwamy je w prawo. Jak daleko – zależy od preferencji słuchacza, charakterystyki karty dźwiękowej i używanych głośników.

Można także próbować ustawić większą częstotliwość próbkowania w sekcji "Zaawansowane". W tym przypadku należy wziąć pod uwagę, że w niektórych sterownikach różni się od standardowego pobierania próbek (16 bitów 44 kHz), sterowanie częstotliwością jest dezaktywowane przy każdym ponownym uruchomieniu komputera.