291 Shares 1523 views

Palekh miniaturowy. Ludzie połowów w miejscowości Palekh

Jeden z najpiękniejszych rodzajów rzemiosła ludowego to rosyjski lakier miniaturowy, którego nowoczesne centra zlokalizowane są w Palekh, Fedoskino, Mstera i Kholui. Zabytkowe centrum tej sztuki – wieś Palekh regionu Iwanowo, z którego artyści na przestrzeni wieków, nie tylko malowane ikony, ale także malowane ściany w kościołach prawosławnych i przywrócił stare kościoły i katedry. Palekh miniaturowy, które powstały w wyniku zmian społecznych i kulturowych, które miały miejsce w Rosji po rewolucji październikowej w 1917 roku, był w stanie utrzymać się z wielowiekowej tradycji malarstwa ikonowego i przenieść je do nowych form i wypełnić inaczej niezbędna do treści społeczeństwa.

Historia lakieru Rosyjskiej

Rosyjski lakier malowanie istnieje od ponad dwóch stuleci. Jest on uważany za początek końca XVIII wieku, kiedy to kupiec Moskwa Korobov założył fabrykę do produkcji lakierowanych osłon przeznaczonych dla armii rosyjskiej kapelusze. Lakierowane miniaturowy pojawiła się nieco później, gdy na rosyjskim dworze cesarskim zwyczajem tabaka stała się modna. Korobov był w stanie dość szybko zorganizować produkcję miniaturowych skrzynek lakierniczych – tabaka. Z czasem te gadżety zostały wykorzystane do dekoracji pomieszczeń. W związku z tym ich wymagania dekoracje stają się wyższe. Późniejsze prace artystów rosyjskich są zauważalnie różni się od zachodnich modeli jak technika wykonania, jak również od osób, które miały wyraźny charakter narodowy. Tak więc, w rosyjskim lakieru miniaturze pojawiła postacie i sceny z bajek ludowych i legend klasycznej i dawnej literatury rosyjskiej, pokazuje rosyjskie tradycje i sposób życia, aby odtworzyć piękno otaczającej przyrody.

Centra rosyjskich miniatur lakierowych

W dzisiejszej Rosji istnieją cztery ośrodki, które są aktywnie rozwija zapisane starożytne tradycje rosyjskiej sztuce malarstwa miniaturowego lakieru: Fedoskino, Palekh, Holuy i Mstera. Przed rewolucją 1917 roku wszystkie gminy z wyjątkiem Fedoskino, były znany w Rosji jako głównych ośrodków malarstwa ikonowego, który nie tylko stworzył ikonę, ale również przygotowują się do przywrócenia Mistrza i ściennych malowideł świątyń. Każdy z tych ośrodków tworzyć ikony w tradycji prawosławnej wspólnego, ale również miała swój własny, charakterystyczny insygnia. Mistrzowie Kholui, w miarę możliwości w ikonografii, były zbliżone do tradycyjnego rosyjskiego realizmu, mieszkańcy Mstera następnie tradycje społeczności Old Believer różnych regionach Rosji, Palekh artyści wykonują większość ikon canonicity prawosławnych.

Skąd ikonografię w Palekh

W XVI wieku mieszkańcy Palekh pod wpływem ośrodków powstały wcześniej ikonografia i Kholui Shuya zaczął próbować swoich sił w pisaniu ikon. Próby były nieliczne i bardzo udany ich nie nazwać.

W połowie XVII wieku sława Palekh ikony malarzy do Moskwy, a artyści są zaproszeni do wykonywania pracy na dworze królewskim. Jeśli w XVII wieku w prowincji Vladimir ikonę pisał niemal każdej dużej wsi, w XVIII wieku były trzy główne centrum ikony: Holuy, Mstera i Palekh. Paleshane, w przeciwieństwie do mieszkańców bardziej uprzemysłowione Mstera Kholui i, aż do początku XIX wieku w połączeniu z ich tradycyjnego rolnictwa pisania ikon w wolnym czasie w tej dziedzinie. Vyrisovalas starannie przestrzegając tradycji ikony powstały powoli i były drogie.

Na początku XIX wieku jest uważany rozkwitu Palekh malarstwa ikonowego. Rozpoczęła się w Palekh ikon sprzedawane nie tylko w stolicy i dużych miastach rosyjskich, ale także za granicą.

W połowie XIX wieku w Palekh zorganizowano pierwsze warsztaty należące Safonov, Corinne i Nanykinu Udalova. Na początku XX wieku, produkcja ikon stało się powszechne, tańsze i mniej jakości. Pojawienie się tanich obrazów, drukowanych typograficznie, doprowadziła do spadku ikonografii oraz eliminacji kilku znanych sklepów. Na początku XX wieku w Kholui, Palekh i Mstera zachować tradycje rosyjskie ikony warsztatów szkoleniowych Komitet malowanie kurateli zostały stworzone, która trwała do 1917 roku.

Okres radziecki

Po rewolucji październikowej, aż do 1923 roku, większość artystów Palekh bezrobotnych. Ktoś poszedł w poszukiwaniu pracy w mieście, niektórzy próbowali zrobić zabawki, naczynia lub splot sandały. Aż do 1923 roku było kilka prób, aby dostosować dawne ikony malowanie pola, zabawki i drewniane naczynia. Jednak sytuacja nie idzie tak dobrze jak potrzeba uwolnienia dużych ilości po niskich cenach, a sam charakter produktu doprowadziły do produkcji wyrobów niskiej jakości.

Data, kiedy to został stworzony przez Palekh lakieru miniaturze, w postaci, w jakiej go znamy, należy uznać za koniec 1922 roku, począwszy od 1923 roku. To było wtedy, że teatr artysta Ivan Golikow kolorowe detale wykonane z papier-mache, aby utworzyć kompozycję „Adam w Raju”. Ta praca jest zainteresowany w zarządzaniu Muzeum Rzemiosła (dziś – Muzeum Sztuki Ludowej), która miała dostarczać Blanks artystę i zapłacić za jego pracę. W przyszłości proces związany I. V. Markichev, AV i IP Kotuhin Vakurov. Stworzony przez tych artystów zostały zaprezentowane w 1923 roku w sztuce Narodowego oraz Salonu Przemysłu w Moskwie i otrzymał dyplom 1 stopnia. W 1924 roku artyści były wystawiane w Wenecji, aw 1925 – w Paryżu, gdzie stworzył furię i cieszył się wielkim sukcesem. Wszystko to doprowadziło do tego, że 05 grudnia 1924 w Palekh VV i AV Kotuhinymi, AI i AI I.Zubkovymi, Markicheva IV, IM i I. I Bakanov . Golikow powstał Artel starożytnego malarstwa.

Newborn Palekh miniaturowy obliczu szereg problemów: po pierwsze, musieliśmy nowy materiał – to papier-mache, którego technologia nie była dobrze znanych artystów, Paleshane zresztą trzeba było przenieść z malowaniem płaskie ikony internetowych do formatowania obiektów i przedmiotów, które zapewniają objętość i kształt.

Różnorodność kształtów i malowane Palekh mistrzów przedmiotów był dość duży: broszki, bisernitsy, skrzynie, pudła, pudełka po papierosach i tabakiery, etui do okularów i puderniczki i wiele więcej. Palekh miniaturowy czasu ma wyraźny początek ozdobnych, ale brakuje żywe obrazy i ewoluuje fabułę. Najbardziej udane i popularne pieśni czasie były bitwy, pasterze, polowanie, zabawa i trzyosobowe.

Można powiedzieć, że to było w latach 20-tych XX wieku w Palekh lakieru miniaturze utworzonej pod wpływem zarówno starożytnego rosyjskiej tradycji malarstwa ikon, a światem sztuki.

Lata powojenne

W pierwszej dekadzie spokoju, wielu mistrzów Palekh miniatur w swoich pracach przedstawiają różne sceny batalistyczne, zarówno niedawno ukończył II wojny światowej i innych wielkich bitew, które rozsławiły armii rosyjskiej. W latach pięćdziesiątych, zdaniem wielu krytyków, lakier miniatura Palekh przeżywa oczywisty kryzys, który był spowodowany tendencją do nadmiernego wielu artystów realizmu, wypchnięty z pracy i romans wyrafinowanie charakterystycznych prac z poprzednich lat. Palekh miniaturowy, zdjęcia prezentowane poniżej, wyraźnie pokazuje wpływ sowieckiej ideologii czasie na artystów.

Nadmierny realizm, patos i monumentalizm scharakteryzować większość prac tworzonych w tych latach, choć i pozostał niektórzy mistrzowie zachowały tradycję romantyzmu i starej szkoły.

W latach sześćdziesiątych charakteryzują monumentalności i nadmiernego naturalistyczne ruchu, ale wzgórza i romantyczna mgiełka zwrócone do Palekh lakieru miniaturowych ponownie staje poetyckim Alegorycznego. W tym czasie artyści paleshane odwoływać nie tylko do źródeł ludowych, ale także do dzieł literatury klasycznej, jak również do nowoczesnych utworów. Jednocześnie istotne społecznie wydarzenia, takie jak, na przykład, załogowych lotów kosmicznych i znalazł swoje odbicie w dziełach mistrzów.

W siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX wieku był czasem rozkwitu Palekh malarstwa. Palekh artyści są zaproszeni do opracowania zestawów różnych programów koncertowych, dekoracji dla dzieci i instytucji kulturalnych.

nowoczesność

Przeżywszy trudnych 90. paleshane opuściły swój tradycyjny połów. Palekh szkoła sztuka rocznie produkuje młodych artystów, starannie zachowując tradycje i cechy, które są tak interesujące Palekh miniaturowy. Obecnie istnieje kilka spółdzielnie i przedsiębiorstwa rodzinne, są wykonane w tradycyjny Palekh lakieru ware.

cechy wyróżniające

Palekh malarstwo, jak każdy inny sztuki ludowej, która została utworzona w niektórych obszarach, ma swoje charakterystyczne cechy i tradycje. Jak już wspomniano, ikoniczna ryb od wieków chwalili Palekh. Lakierowane ikony miniaturowych przejęte przez wiele funkcji, takich jak, na przykład, kompozycji budowlanej i dbałość o szczegóły. Możemy powiedzieć, że miniaturowy Palekh rose na starożytnych tradycji malarstwa ikonowego. Z innych szkół publicznych Palekh lakier malowanie styl charakteryzuje się następującymi cechami:

  • prorisovyvanie kompozycji stałych i obiektów;
  • miniaturowe malarstwo;
  • wzorzyste i bogactwo ozdobnych;
  • drobiazgowe szczegóły każdego elementu;
  • wydłużenie i wrażliwość ludzkich danych;
  • delikatność rysunku części ciała ludzi;
  • wiele przejść kolorów;
  • Stosowane ciemne tło;
  • stosowanie jaj temperą;
  • malowane złoto.

Ale w porządku dla artysty był w stanie rozpocząć tworzenie miniaturek, trzeba najpierw stworzyć produkt, papier-mache, że podpisze.

Jak zrobić papier-mache?

jest wykonana z kartonu, który uprzednio pocięte na paski posmarowaną pastą, gotowane mąki pszennej i naniesiono je na drewniane formy (wlewek) pokrywają się. Po uzyskaniu wymaganej grubości, wraz z tektury puste jest ustalona w specjalnej prasie. Pod wpływem ciśnienia, są przekształcane do rur o różnych kształtach i rozmiarach. Sprężone sposób klejenia suszy się w temperaturze pokojowej przez około dwa tygodnie. Wysuszoną formę wstępną obniża się na noc do ogrzania się olej lniany do impregnacji, po czym suszy się w ciągu czterech dni w specjalnym piecu, w którym utrzymywana jest temperatura 120 0 C. W następnym etapie obrabianego miele się i zalana. Po zmieleniu na swojej zewnętrznej powierzchni wielu nałożonych na siebie warstw czarnego lakieru i wewnętrzną – lakier oleju z cynobru. Na końcu całego procesu lakierowane z kilku warstw lakieru światłem. Po nałożeniu każdej warstwy preformy suszy się w odpowiedniej temperaturze w piecu. Dopiero po tych wszystkich manipulacji, artysta będzie mógł rozpocząć malowanie.

Techniki i metody

Jak już wspomniano, jedną z cech posiadanych przez lakieru Palekh malarstwa miniaturowego jest an egg tempera farby. Aby malować nie są wypychane do gładkiej powierzchni lakieru, jest specjalnie traktowany z pumeksu. Kontur przyszłego obrazu jest stosowany do wyrobu, ostrym ołówkiem i zrobione Podkład. Jest to dla niego i będzie stosowana do kapitana i wielu przezroczystych cienkich warstw malarskich. Wszystkich podstawowe etapy tworzenia obrazu pięciu:

1. Roskrysh – główne zarysy polewanie i konturów.

2. Dokument pobytowy – wyjaśnienie kontury i odcienie.

3. Plavi – nanoszenia cieczy tłuszczowych lessirovochnomu malowania kresek.

4. Blikovka – nacinania wykonywane roztopione złoto.

5. Kadrowanie malowanie złoty wzór.

Następnie, złoto dekoracyjnego skonfigurowany agatowym polerowanego zęba stożka lub wilk, cały artykuł pokryty 6-7 warstw lakieru. Po nałożeniu każdej pracy suszy polerowana specjalnego kolanach polerowania, a następnie przechodzi wykańczania polerowanych. Powierzchnie lakierowane, polerowane do lustrzanym wykończeniem, nadając obrazowi dodatkową głębię i sprawia, że farba „dźwięk” bardziej bogate i miękkie.