208 Shares 5956 views

Balsamna ampel: rosnąca z nasion, cech i recenzji

Popularność balsamu wzrasta każdego dnia, a zatem liczba fanów rośnie. Są one stosowane zarówno w home floriculture, jak iw zieleni parków i ogrodów. Od ponad 400 lat balsam dekoruje nasze okna. Dzięki staranności hodowców, ten kwiat zdobywa status jednego z zwierząt domowych.

Informacje ogólne

Balsamami są roczne lub wieloletnie rośliny zielne, które mają nasyconą łodygę i korzeń włóknisty. Jest około 300 gatunków. Balsaminy różnią się kształtem: ampel, lepki, krzesło wzniesione, a są takie gatunki, które przypominają bukiety. Wielkość rośliny wynosi od 15 do 25 cm.

Funkcje

Balsamy odróżniają postrzępione lub owalne liście najbardziej zróżnicowanych zielonych odcieni. Owoc składa się z wielowłóknistego pudełka. Jeśli dotkniesz go ręką, natychmiast otwiera się, a nasiona wypadają.

Balsaminy mają szeroką paletę kwiatów. Są przedstawiciele jasnoczerwonych, różowo-różowych kwiatów, monofonicznych lub wielokolorowych. Na przykład kwiaty podwójne i pół-podwójne odtwarzają kształt kamelii, goździka lub róża. Ponadto, w jednej grupie można znaleźć pąki o różnym stopniu rozwoju: rozkwita, nieuszkodzona i zwiędła. Różnorodne są hybrydy karminowe, czerwone i różowo-różowe.

Roślina rośnie dobrze na wilgotne, urodzajne gleby. Początkowo balsam był popularny w tropikalnej Afryce, Indiach, Chinach, a następnie rozprzestrzenił się w całej półkuli północnej.

Ampułka balsamowa: opis

Zakład ma ciekawy pseudonim – Vanka jest mokra. Był tak przydomek ze względu na małe krople płynu na krawędzi liści. Innymi słowy, nazywany jest "lekkim". Kwiaty jasny kolor połysk na tle zielonych liści. Rośliny tego gatunku to byliny, są bardzo rozgałęzione i mają grube łodygi. Liście zielone lub czerwone brązowe o małym kształcie owalnym. Na końcach gałęzi znajdują się białe, czerwone lub różowe odcienie kwiatów. Jeśli przestrzegasz zasad opieki i sadzenia, balsam ampel w domu może rozkwitać przez cały rok, aw okresie letnim można zdobić tarasy i kwietniki. Balsamin nie lubi jasnego dnia słońcu, wolałby małego penumbry. Przy rozproszonym świetle kwiaty stają się jaśniejsze. Podpory lub skrzydła chronią przetwórnię przed wiatrami i deszczami.

Odmiany

Balsamina amp terry ma wiele futrzastych kwiatów. Elegancka forma tej odmiany wykorzystywana jest do wiszących kosze. Jest to roślina bardzo rozgałęziona, posypana kwiatami z pędy 30-35 cm, kwitną od czerwca do bardzo mrozu. Rozwijaj roślinę w miejscach o rozproszonym słońcu lub w częściowym odcieniu.

Balsam ampelny Acrobat szybko rośnie. Jeden kwiat wystarczy, aby stworzyć luksusowy kosz wiszący. Ma ogromną liczbę stale aktualizowanych kolorów. Doskonale toleruje deszczową pogodę. Balsam najlepiej rośnie w półcieniu. Kwiaty od czerwca do listopada.

Balsaminy w środowisku naturalnym

W przyrodzie istnieje wiele różnych gatunków, na przykład wyróżnić półkwiaty, rośliny jednoroczne i wieloletnie. Niektóre gatunki rosną na wysokości do dwóch metrów. Wszystkie one bez wyjątku są zjednoczone w jednej rodzinie – balsamie. Powstawanie balsamu w naturze następuje naturalnie. W kulturze – od nasion. Balsam Ampel można również rozcieńczyć za pomocą sadzonek. Wyspa Zanzibar jest uważana za miejsce narodzin tej tropikalnej rośliny. W odległym roku 1596 balsam został przywieziony do Europy, gdzie szybko zyskał popularność. Wyłoniły również pierwsze gatunki kulturowe. Są trzy z nich: ogród balsamiczny, Nowa Gwinea i Waller.

Balsam Nowa Gwinea

Gatunek ten pochodzi z balsamu Hacker, z tego powodu są one często określane jako "balsam Hawker". Kwitnie głównie latem. Kwiaty są duże, bardzo różne w kolorze. Liście i pędy o kolorze burgundowym lub fioletowym. W sklepach z kwiatami znajdziesz ponad 80 odmian. W Stanach Zjednoczonych w 1972 roku wycofano pierwszą hybrydę. Są uprawiane w domu lub w rocznej roślinie w ogrodzie. Rośliny tego gatunku wolą ciepło, są dobrze tolerowane przez słońce i nie boją się niskiej wilgotności w pomieszczeniu, są trwalsze niż inne gatunki.

Ogród balsamiczny

Jest to roczna roślina z łodygą przetargową. Wysokość sięga 70 cm, kwitnie całe lato. Kwiaty są usytuowane wzdłuż łodygi. Możesz znaleźć mahr, prosty lub kolorowy kolor kwiatów. Ze względu na fakt, że roślina ma delikatną łodygę, zaleca się starannie wybrać miejsce do sadzenia. Balsam powinien być chroniony przed silnym wiatrem, deszczem i słońcem. Nasiona balsamu ogrodowego są natychmiast sadzone w stałym miejscu, czasami rozmnażane przez sadzonki.

Rozmnażanie z nasion

Balsamina ampelny płetwy do warunków aresztowania, więc lepiej jest uprawiać plantatorów kwiatów, którzy zgromadzili wystarczające doświadczenie.

Hodowla balsamowa zaczyna się od sadzenia nasion. Gleba musi zawierać torf, piasek, wermikulit i kompost. Przed sadzeniem nasion garnczek i glebę traktuje się środkiem grzybobójczym, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się chorób grzybowych. Ponadto zaleca się ubieranie nasion w słaby roztwór nadmanganianu potasu – około dziesięciu minut, następnie przemywa je czystą, ciepłą wodą.

Zasady sadzenia:

 • Nasiona są rozmieszczone na powierzchni gleby;
 • Naciśnij je do ziemi z lekkim naciskiem;
 • Są pokryte piaskiem;
 • Zamknąć pojemnik nasionami folią polietylenową;
 • Pojemnik z nasionami przenosi się do ciepłego, dobrze oświetlonego miejsca.

Nasiona kiełkują w temperaturze od + 22 do + 25 ° C. Gdy tylko pojawiły się pierwsze kiełki, temperaturę obniżono do +20 ° C, a folię usunięto. Balsam nie może być umieszczony w bezpośrednim świetle słonecznym, ponieważ roślina ta ma bardzo delikatne nasiona, które nie tolerują światła ultrafioletowego. Gdy tylko trzy pierwsze liście pojawiają się, roślina jest zanurzona. Zakłada się, że roślina jest przeszczepiona do ogrodu wczesną wiosną (sto dni po posadzeniu nasion w garnku). Balsam Ampel, którego recenzje dotyczą przede wszystkim uprawy w domu z nasion, sprowadzają się do następujących zagadnień:

 • Podczas lądowania unikać przeciągów;
 • Pierwsze pędy pojawiają się około trzech tygodni;
 • Sadzenie nasion jest lepsze w dużej odległości od siebie tak, że podczas zbierania można łatwo podzielić korzenie;
 • Dorośna roślina o gęstych gałęziach i wszystko jest ozdobiona pięknymi kwiatami;
 • Kwiaty wyglądają pięknie w wiszącej doniczce.

Grow balsamin z nasion nie jest łatwe, ale jeśli spełniają wszystkie wymagania, ostatecznie otrzymasz zdrową i długą roślinę kwiatową, która może ozdobić dowolny pokój.

Balsam ampułki: troska

Balsamina jest uprawiana z reguły w małych garnkach. Jeśli pojemnik jest zbyt duży, roślina nie rozkwitnie. Co siedem dni roślina musi być karmiona. Podczas karmienia powinien znajdować się miedź, żelazo, bor, cynk, molibden i mangan. Balsam codziennie, ale nie za dużo. Balsam ampułki Wallera nie toleruje stagnacji wody. W przeciwieństwie do nasion silniejsza roślina potrzebuje światła słonecznego. Jeśli w ciągu dnia jest co najmniej sześć godzin słońca, roślina będzie miała wiele i długą rozkwit.

Gdy balsam wyblaknie, powinien zostać odcięty i przeniesiony do chłodnego miejsca o temperaturze nie wyższej niż +15 ° C, należy zmniejszyć częstotliwość podlewania. Nowe pędy, co do zasady, pojawiają się pod koniec zimy, w tym czasie balsam powinien być przenoszony do ciepłego pomieszczenia i zwiększonego podlewania.

W zimie kwiat powinien być umieszczony w lekkim chłodnym pokoju i umiarkowany podlewania. Jeśli temperatura spadnie poniżej + 15 ° C, na pędy mogą pojawiać się czarne plamki – bakterioza. W takim przypadku należy podać roślinę roztworem fitosporiny lub środków przeciwbakteryjnych serii tetracyklinowej – 1 tabletka lub kapsułka na szklankę wody. Następnym sposobem na zaoszczędzenie rośliny jest odrzucenie zdrowych pędy. Kwaśna gleba powoduje również rozwój tej choroby. Ciemne odmiany są bardziej wytrwałe niż jasne kwiaty.

Problemy z treścią

Balsam na ampułkę, którego kultywowanie obecnie omawiamy, może powodować problemy z niewłaściwą ostrożnością:

 1. Brak światła w pokoju – kwiaty bledną.
 2. Ostre chłodzenie, suche lub zimne powietrze, niska wilgotność, suche gleby – kwitnienia zatrzymuje się, kwiaty i pąki odpadają.
 3. Niewielki garnek, brak składników odżywczych w glebie – wzrost roślin spowalnia.
 4. Niska temperatura powietrza, niewystarczające opadanie liści opadających.
 5. Niewystarczające oświetlenie, zimne powietrze, zalane wodą grzywa – zakorzenione korzenie i baza łodyg.

Choroby i szkodniki

Zimą balsam ampel jest podatny na choroby grzybicze, zwłaszcza szary gnić. Aby wyeliminować ten problem, korzenie roślin są oczyszczane ze starych gleb i balsam jest przeszczepiony do nowego pojemnika z gruntem.

Jeśli w pokoju jest mała wilgotność, roślina atakuje roztocza. Pierwszym znakiem są wirujące liście, które w końcu wypadają. Aby zwalczać pająków, użyj specjalnych narzędzi.

Kiedy latanie leci, liście zmieniają się na żółto. Z reguły osadza się na wewnętrznych liściach dolnych. W leczeniu roślin używamy następujących leków: "Fufanon", "Decis" i inne.

Przydatne właściwości

Odwar ze świeżych liści balsamowych stosuje się jako dodatek do kamieni w pęcherza moczowym, nerkach. Bulion dodany do kąpieli zmniejszy ból w chorobach reumatologicznych. Do leczenia rany, wrzody i hemoroidy są wykonane z liści aplikacji. Nalewka na korzeniach, kwiatach i nasionach pomaga w przepracowaniu, usuwa ból głowy.

Należy jednak pamiętać, że balsam jest toksyczny, a jego skład chemiczny nie jest dobrze zrozumiany, dlatego należy przeprowadzić bardzo ostrożne leczenie. W przypadku przedawkowania pojawiają się następujące objawy:

 • Zawroty głowy;
 • Wymioty.

Ciekawe fakty

Jest zdania, że kolor pąków balsamu z jego przepływem energii może wpływać na osobę:

 • Pomarańczowy – pobudza seksualność;
 • Czerwony – zwiększa aktywność fizyczną;
 • Fioletowy – stymuluje zdolności umysłowe;
 • Biały – generuje duchowość;
 • Różowy – powoduje emocjonalność.

Recenzje

Kwiaciarnie mówią, że balsam ampel jest kapryśną i bardzo wrażliwą rośliną. Niemniej jednak, zauważają, że jeśli zastosujesz trochę siły i cierpliwości, będzie zadowolić piękne kwiaty i delikatny zapach.