362 Shares 3828 views

Poczucie winy. Jak się go pozbyć?

Bardzo często ludzie, zwłaszcza w sposób odpowiedzialny i sumienny, psuje życia nadmiernego poczucia winy. W tym artykule powiemy o głównych odmian tego uczucia i jak się go pozbyć.
1. W większości przypadków osoba doświadcza uczucia winy, gdy jest zły na innych ludzi. Jest on szczególnie wzmocniona gdy negatywne myśli przedłużyć do przyjaciół i krewnych ludzi (przyjaciół, dzieci, rodziców, małżonka). Bardzo często zdarza się między dziećmi i rodzicami. Przyczyną tego uczucia tkwi w przekonaniu, że jedna osoba nie może być jednocześnie kochający i zły na niego. W prawdziwym życiu takie sytuacje zdarzają się cały czas. Po tym wszystkim, uczucie miłości nie przeciwstawia się złości i obojętności.


2. Często człowiek zaczyna czuć się winny jakichkolwiek negatywnych emocji, takich jak zazdrość, zawiść, złość. Wszystkie te uczucia mogą w ten czy inny sposób, aby wystąpić hodowane osoby. Ale jeśli przekroczy pewien próg, to może być w tarapatach. Dlatego konieczne jest, aby wiedzieć, że każda osoba, negatywnych emocji nie ma nic złego, o ile są one pod kontrolą.

3. Obojętność – również częstą przyczyną winy. W większości przypadków występuje w miłosnych par, w których jeden partner wciąż kocha drugiego, podczas gdy pozostałe zmysły stopniowo rosnąć zimno. W tym przypadku, aby pozbyć się poczucia winy? Po pierwsze, powinniśmy zrozumieć, że nasze emocje nie przestrzegają zasad. Po tym wszystkim, nie możemy zmusić nas do miłości, a także spadek z miłości. Świadomie człowiek może kontrolować tylko objawy ich emocje.


4. Czasami człowiek zaczyna czuć się winny z jakiegokolwiek czynu popełnionego przez niego (oszustwo, chamstwa). Musisz zrozumieć, że wasze działania nie są takie złe. Musisz nauczyć się być niezależne od poglądów społeczeństwa.

5. Osoba może zacząć doświadczać nieprzyjemne poczucie winy, gdy cierpiał trochę porażkę (nie zapisaną w instytucie nie był w stanie uczyć się od jednej piątej). Z reguły takie osoby same ustawił poprzeczkę bardzo wysokie wyniki. W rezultacie, nie udaje i cierpią winy. W tym przypadku, osoba musi nauczyć się czerpać przyjemność nie tylko od wyników ich pracy, ale także na proces.

6. Dobrzy ludzie są często uwięziony w psychologicznym „Ja nic nie zrobiłem dla nich (her, it) było dobre.” Często z tego powodu poczucie winy wynika z najbliższymi. Raz widzą (lub myślą), który cierpi na zamknięciu, zaczynają czuć się winny. Przyczyna leży w przekonaniu, że szczęście i dobro bliskich i innych ludzi zależy wyłącznie od nas. Musisz zdać sobie sprawę, że nie może wziąć odpowiedzialności za szczęściem innej osoby.

7. Niektórzy ludzie zaczynają odczuwać stałą poczucie winy, ponieważ nie spełnia oczekiwań innych. W tym przypadku konieczne jest, aby zrozumieć, że człowiek żyje i jest zaangażowany w coś dla własnego dobra, nie za to, że nieustannie usprawiedliwiać czyjeś oczekiwania.


Poczucie winy, jak każdy inny negatywnych emocji nie jest niebezpieczne, o ile nie przekracza pewien próg. Kto ma poczucie winy „normalne” – osoby odpowiedzialnej z poczucia obowiązku. Ale jeśli przekroczy pewną poprzeczkę, osoba zaczyna cierpieć na nerwicę, depresję, przestaje cieszyć się ich pracy i życia. Dlatego też, z przesadnym poczuciem winy jest konieczne, aby pozbyć.