337 Shares 5082 views

Jaskinia Ordinskaya w regionie Perm

W ciemnych skarbnicach podziemnych jaskiń jest coś zaskakująco atrakcyjnego. Bardzo trudno mijać, a nie zbadać nieznaną groszę. Jeszcze bardziej ekscytujące jest wizyta w podwodnej jaskini. Gloomy łuki, stalaktyty, łuki tuneli, w których można się zgubić, są prawdziwym wyzwaniem dla każdego podróżnika. Jeśli możesz odwiedzić Perm, Jaskinia Ordinskaya może być idealnym miejscem na ekstremalne odpoczynek. Dzisiaj porozmawiamy o tym więcej, bo naprawdę zasługuje na uwagę.


Gdzie jest

Jest to jedna z groty zlokalizowana w łańcuchu Uralu. Ponadto, pomimo obfitości takich obiektów na terenie Federacji Rosyjskiej, większość uwagi turystów cieszy się Jaskinia Ordinsky. Region Perm (Rosja) jest najbardziej na południe od Uralu. Jest to ulubione miejsce dla cavers z całego świata, ponieważ ma około 700 jaskiń o różnych długościach. Jednak żaden z nich nie może zaćmiewać tego cudu świata. W 1992 r. Rozpoczęło się badanie: pierwsza wyprawa zbadała ponad kilometr podwodnych przejść i jeden najdłuższy zalany tunel. Z końcem XX wieku jaskinia Ordinsky zaczęła interesować naukowców i turystów, a jego mapa zaczęła szybko rosnąć i uzupełniać nowe części.

Krótka historia

Z początkiem XXI wieku zaczęło się badanie na dużą skalę tego ogromnego systemu uwikłanych tuneli zalanych wodą. Oczywiście były badane przez specjalistów, ale wkrótce przyciągnęło uwagę amatorów, odważnych ludzi, koneserów skrajnego nurkowania. I stopniowo Ordinskaya Cave (Perm region) stał się jednym z najbardziej interesujących obiektów dla turystów.

Już w początkach XIX w. Znaleziono tutaj złoża gipsu. Został wydany po raz pierwszy w celach budowlanych, a następnie w obróbce artystycznej. To dzięki tej działalności przemysłowej odkryto Jaskinia Ordinskaya. Znajduje się w jelitach góry Kazakovskaya. Na jego powierzchni znajdują się duże korytowate leje, z których jeden jest wejściem do jaskini.

W 1997 r. Pierwsze 300 metrów jej groty zostały odwzorowane. Jaskinia zachwyciła nie tylko wielkością, ale także pięknem. Głębokie i czyste jeziora, wysokie łuki tynkowe, dekoracja zamków w lodowych lodach – to wszystko poza naszą wyobraźnią.

Druga All-rosyjska wyprawa odbyła się rok później, tym razem było już 1980 metrów podziemnych zalewanych przejściach. W 2001 r. Jaskinia Ordinskaya przekształciła się w bazę do nurkowania. W tym celu odbywają się nurkowania z jaskini, prowadzone są badania podwodne i wideo. Zbadano już około 4000 metrów podziemnych przejść.

Podróż do nieznanego

Czy jakikolwiek turysta odwiedzi podziemne tunele tej jaskini i pochłonie jej niewyobrażalny romans? Nie, jest to niemożliwe bez przygotowania. Tak jak amatorski skok spadochronowy nie może być wykonany bez treningu, ponieważ może to kosztować twoje życie. Ordinskaya podwodna jaskinia nie wybaczy błędów. Nurek w tak trudnych warunkach (całkowita ciemność, niebezpieczeństwo zamglenia wody, upadek ścian gipsowych, banalny atak klaustrofobii i paniki), podobnie jak snajper, mają tylko dwie możliwości: zrobić wszystko, co dobre, przetrwać lub pozostać w tunelu na zawsze. Zanurkuj się w tej skomplikowanej jaskini tylko osoba wyszkolona specjalną techniką i która zna sprzęt w nieskazitelny sposób. Obowiązkowe jest nurkowanie w parach, a cały system wsparcia życia zostaje zduplikowany. Za plecami są dwa cylindry i dwa regulatory.

Dostępność transportowa

Prawie wszyscy nurkarze przyciąga jaskinia Orda. Zdjęcia jego śnieżnobiałe sklepienia mogą sprawić, że każdy zapomni o wszystkim, chociaż nie zastąpi samego zanurzenia. Tutaj jego świat, człowiek jak gdyby wpadał do kosmosu, zimny, nieznany i tak atrakcyjny. Najbliższymi osadami są Perm i Kungur. W bezpośrednim sąsiedztwie jaskini znajduje się wieś Orda. Z tej osady do Perm można dotrzeć do dowolnego wygodnego transportu. A z miasta do wioski weźmie taksówkę, która jest dostępna w dużej liczbie.

Zakwaterowanie turystów

W rzeczywistości wybór jest wystarczająco duży. Bardzo często turyści biorą pod uwagę różne opcje. W mieście Kungur, w przeciwieństwie do Perm, jest wiele hoteli o bardzo skromnych cenach. Bardzo popularny wśród gości hotel jest komfortowy hotel "Stalagmit", w okolicy jest wiele innych odpowiednich kompleksów. Jeśli chcesz wybrać najtańszą opcję, możesz przestać wybierać na prywatne mini-hotele lub po prostu wynająć mieszkanie. Są one w dużej mierze oferowane w wiosce Orda. Nawiasem mówiąc, stąd do jaskini jest znacznie bliżej. A jeśli nie zamierzasz spędzać dużo czasu na nurkowaniu, najlepiej będzie wybrać zakwaterowanie w osadzie domków, która znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie jaskini.

Nurkowanie

Nie wszyscy zdają się kochać Ordą. Znajomość podwodnego świata naprawdę cię schwyta, aby można było pokonać siebie i zejść na jego labirynty. Temperatura wody tutaj nie przekracza +6 stopni i może sięgać +4. Widoczność wynosi co najwyżej 100 metrów. Istnieje możliwość dogodnego opadania do wody metalowymi klatkami schodowymi i poręczami. Pomoże to zejść i wznieść garnitur na zanurzenie. Szeroka platforma ze specjalnymi ławeczkami oraz dobre oświetlenie czynią nurkowanie wygodnym i przyjemnym. Należy zauważyć, że tylko dla oddzielnych galerii są przeznaczone wyłącznie dla turystów, w których są rozłożone końce, to jest przesuwać się w jednym kierunku wzdłuż ciągnącej liny.

Trochę więcej o podwodnej trasie

Co to jest Ordinskaya podwodna jaskinia przed podróżnikami? Zdjęcia wykonane przez naukowców i naukowców nie przekazują setnej części wspaniałości, która jest dostępna dla tych, którzy planowali udać się tam na własną rękę. Gwarantujesz łatwy wstrząs z lodowatej wody, jak również nieziemskie piękno ogromnych podziemnych galerii wypełnionych czystą wodą. Spośród 4,500 metrowych podziemnych groty, jak dotąd wiadomo, około 4 200 spadków na części podwodnej. Głębokość około 43 metrów. Głównymi galeriami są Czelabińsk, Krasnojarsk, Moskwa i Sverdlovsk. Każda sala ma swoje własne nazwisko i atrakcję – jak płytka oryginalnej postaci.

Opinie turystów

Na pewno zastanawiasz się, co przechodzi przez tego, który po raz pierwszy schodzi do białych groty tej jaskini. Nie ryzykuj tego bez instruktora, ponieważ w tunelach podmorskich jest to bardzo łatwe do zgubienia. W rzeczywistości istnieją dwie opcje: od razu chcesz go zostawić i nigdy nie wrócić lub zakochać się w nim na całe życie. Ale wrażenia, sądząc po opinii, są fantastyczne. Jak we śnie, unosi się w nieważkości w wielkich halach wypełnionych czystą wodą. Sam w sobie, zanurzenie w lodowatej wodzie jest testem nie dla słabych. Temperatura wody jest bliska zera, która jest bardzo czuła nawet w dobrym mokrym kolorze. Jednak wrażenie warto nadarzyć się i kontynuować nurkowanie.

Jaskinia jest bardzo interesująca. Każde nurkowanie jest zupełnie inne niż poprzednie. Aby zakryć całą jaskinię, hala lub ścieżka jest niemożliwa: latarka tylko oświeca część obrazu, więc po raz kolejny odkryjesz ten świat, znajdź nowe zakątki i niewidoczne miejsca. Nurkowcy nazywają tę jaskinię Białą Oblubienicę ze względu na śnieżnobiały kolor jej łuków. Te skały powstały około 200 milionów lat temu, a poczucie czasu tutaj całkowicie się rozpuszcza.

Trudności i zagrożenia

To nie jest chód dla amatorów, ale bardzo ważne wydarzenie, które trzeba podchodzić z całą powagą. Jest to elitarny sport elity, ponieważ w lokalnych warunkach istnieje ogromna trudność w zanurzeniu. Oczywiście jest wypożyczalnia sprzętu, zanim ją dostaniesz, musisz uzyskać szkolenie i uzyskać certyfikat.

Turyści, którzy już odwiedzili tutaj, twierdzą, że istnieje wiele możliwości paniki. Próbowałem unosić się przed miejscem, w którym postawiłem – skierujesz się w stronę kamienia, tracisz orientację w przestrzeni i zaczniesz oddychać częściej. W rezultacie powietrze jest zużywane bardzo szybko. A jeśli nagle włamywacze latarni, to w mroku natychmiast zgubisz zrozumienie, gdzie góra jest, a gdzie jest dno. Oznacza to, że nurk musi być gotowy do jakichkolwiek sytuacji. Jednak do tej pory wszyscy nurkowie, schodząc pod łuki tej jaskini, wrócili.