232 Shares 8808 views

MCV (badanie krwi): zapis. MCV: norma

Zliczanie liczby komórek erytrocytów, aby ustalić ich objętość lub średnią analizy krwi w połączeniu z wynikami innych badań są stosowane w diagnostyce różnicowej różnymi postaciami niedokrwistości i innych stanów patologicznych.


Co jest czerwone krwinki

Zgodnie z charakterystyką erytrocytów (czerwonych krwinek), które są wysoce wyspecjalizowane komórki nie-nuklearnych, krew wklęsła kształt, możliwe jest, aby ocenić stan zdrowia danej osoby. Komórki erytrocytów zawarte pigment oddychania – białka hemoglobiny zawierającej żelazo. Główną funkcją czerwonych krwinek przenoszenia tlenu, co jest niezbędne do funkcjonowania wszystkich narządów w organizmie. W czasie formowania tych komórkach odpowiada czerwonego szpiku kostnego. Proces ten jest stymulowany przez erytropoetyny, który jest wytwarzany w dużych komórkach nerki objętości w warunkach niedoboru tlenu.

Normalna syntezy hemoglobiny i tworzenie krwinek czerwonych, jest możliwe tylko w obecności kobalaminy i kwasu foliowego, jak również odpowiedniego dostarczania jonów żelaza. W krążeniu erytrocytów istnieje około 4 miesięcy. Następnie jest niszczenie krwinek, miejsce do ich degradacji są śledziony i układu siateczkowo-śródbłonkowego.

Co to znaczy, MCV?

MCV wskaźnik erytrocytów jest indeksem, który charakteryzuje się wartości średniej objętości krwinki czerwone. W celu ustalenia dokładnej diagnozy choroby u pacjentów, lekarze zawsze przepisać morfologię krwi. Rozszyfrowania MCV mówi krwinek w ludzkiej kondycji. U zdrowych ludzi, stosunek krwinek czerwonych do całkowitej objętości krwi jest stały, a więc ich wielkość i liczba nie powinna być zmieniana.

W rozwoju alergii, stanów zapalnych, brak witamin i substancji mineralnych, może być uznane przez przepuszczenie krwi MCV-analizy. Rozszyfrowania wyniki pokazujące nieprawidłowości, dowody możliwych stanów patologicznych.

Wskaźnik ten jest określony jak w ogólnym analizy klinicznej we krwi i w innym badaniu.

Jak obliczyć MCV

W celu obliczenia średniej objętości krwinki czerwonej należy podzielić ilość objętości komórek przez całkowitą ilość komórek w erytrocytach krwi. Inny sposób obliczania wartości hematokrytu w oparciu o liczbę dzielących lub indeksu 1 mm3 krwi przez liczbę czerwonych krwinek. Pod średnim stosunkiem hematokrytu procentowego pomiędzy objętością komórek krwi i całkowitą objętość krwi.

Na MCV analizy krwi, dekodowanie jest połączone z oceną wielkości czerwonych ciałek krwi, uważa się za mniej dokładna niż w przypadku dwóch innych metod obliczeniowych. Wynika to z faktu, że gdy średnica komórek erytrocytów w 5% jej objętości, zmienia się o 15%. Wiarygodność tego wskaźnika może być zniekształcony, gdy duża liczba czerwonych krwinek, które zmieniły kształt. Na przykład, jeśli przeprowadzi pełną morfologię krwi, wartość MCV jest normalne, gdy pacjent znajduje się w zarówno makro- i mikrocytozy.

Należy pamiętać, że microspherocytes średnica jest zwykle niedoceniana, ale w tym samym tempie średniej wielkości jest w normalnym zakresie, dlatego zawsze zalecane jest rozmaz mikroskopia krwi podjęte.

Jednostka miary

Urządzenie pomiaru średniej objętości krwinki (MCV) pobranego femtolitry (R) lub sześciennych mikrometrów (mikronów 3).

Czym zajmuje się analiza?

Za pomocą tego parametru krwi zdiagnozować różne rodzaje anemii wymagających szczególnego traktowania.

MCV wyniki analizy krwi pozwala odróżnić:

 • mikrocytowy niedokrwistość z niedoboru żelaza, a jony talasemia po zmniejszeniu syntezy łańcucha polipeptydowego, część struktury hemoglobiny;
 • normochromic normocytic niedokrwistość lub które rozwija się w leczeniu chorób przewlekłych, pierwotną niewydolnością szpiku kostnego z uwagi na zmniejszenie produkcji erytropoetyny;
 • makrocytową niedokrwistość z niedoboru kwasu foliowego i cyjanokobalamina gdy zwiększona wielkość erytrocytów.

Dla każdego stanu potrzebuje własnego leczenia. Diagnozy jest bardzo ważne kliniczna analiza krwi, dekodowanie MCV (średnia objętość krwinki) pozwala ocenić stan krwinek czerwonych.

Jeżeli wskaźnik ten ma wartość normalną, krwinki czerwone są nazywane normocytic. Na niższe wyniki MCV indeksu krwinek zwanych mikrocytarnej, a po zawyżonych wartości ich uwierzyć makrocytową.

Określić naruszenia równowagi elektrolitowej wody w organizmie, umożliwiając krwi MCV-analizy wydajność dekodowania, które wskazuje zmianę stanu soli. Jeżeli średnia objętość krwinek czerwonych mniej niż normalnie, to można mówić o braku płynu w organizmie człowieka. Na przykład, w odwadniania hipertonicznego charakter MCV badania krwi obniża się. W przypadku wskaźnika powyżej normy, to możemy mówić o odwodnienie hipotoniczne.

Na analizie MCV może być pod wpływem różnych czynników. Zmniejszenie średniego poziomu może powodować hemolizy erytrocytów lub proces mechaniczny związki ołowiu zatrucia. Obniżenie ciśnienia krwi MCV analiza dekodowanie co wskazuje alkoholizm pacjenta i zastosowanie metanolu jako substancję toksyczną, także nie jest niczym niezwykłym.

Norma MCV

Średni wskaźnik objętość krwinki zależy od wieku pacjenta, który daje MCV badania krwi. Normą w każdej grupie wiekowej jest unikalna i jest ona wyrażona w femtolitrah. Standardy ustawić zakres wartości tego indeksu, który jest w zakresie od 80 do 100 femtolitrov dorosłych pacjentów.

W wielu przypadkach jest to bardzo ważne badanie krwi MCV-zapis. Norma jest najwyższa obserwowana u noworodków. Nie powinna przekraczać 140 femtolitrov. W miarę jak dziecko rośnie normalne wartości tego wskaźnika są zmniejszone. Zatem stopa letniego dziecka będzie w zakresie od 71 do 84 femtolitrov. Od 1 roku do pięciu lat wartość średniej objętości krwinek czerwonych wahała się od 73 do 85 femtolitrov. Począwszy od 5 do 10 lat jest uważana za wynik analizy normalnego MCV od 75 do 87 femtolitrov, a jedynie do dorosłości, wskaźnik ten osiągnął normy dla dorosłych.

zaniżania MCV

Jeżeli wartość MCV w badaniu krwi obniża się, oznacza to rozwój anemii mikrocytarnej. Rozwija się z braku jonów żelaza w osoczu krwi, obecność przewlekłych chorobach natury i chorób dziedzicznych, rozwój nowotworów złośliwych, związki ołowiu zatrucia przy niektórych leków, nadużywanie alkoholu, w talasemii w obniżonej syntezy łańcucha polipeptydowego, część struktury hemoglobiny.

Wartości napompowane MCV

Podwyższone wartości średniej objętości komórek erytrocytów wskazuje rozwój makrocytowej niedokrwistości i innych stanów patologicznych, charakteryzujących się:

 • Niedobór witaminy B 12 (cyjanokobalaminy) z naruszeniem nasiąkliwości;
 • folievodefitsitnoy niedokrwistości z niedoboru kwasu foliowego;
 • niedokrwistość megaloblastyczna powodu przekroczenia syntezy DNA;
 • anemia złośliwa;
 • niedoczynność tarczycy, w których brak jest hormonu tarczycy;
 • choroby jelit;
 • choroby wątroby;
 • zaburzenie czynności komórek trzustki;
 • choroby szpiku kostnego;
 • zatrucie lub toksycznych leków;
 • alkoholizm.

Wskaźnik MCV analiza krwi może być nieco wyższy niż normalnie u kobiet podczas stosowania hormonalnych środków antykoncepcyjnych. Palenie papierosów może powodować wzrost średniej objętości krwinek czerwonych.

Koncepcja MCH

Wraz z określeniem MCV, MCH analizy krwi pozwala na postawienie diagnozy różnicowej do określania formy anemii. Oznacza to, że postać jako średnią z jednej erytrocytów białka hemoglobiny zawierającej żelazo. Mierzone w wartościach bezwzględnych.

Obliczenie wartości średniej zawartości hemoglobiny w jednym erytrocytów przez podzielenie stężenia hemoglobiny przez liczbę komórek erytrocytów. W porównaniu ze wskaźnikiem koloru, MCH analiza pozwala na bardziej precyzyjne określenie poziomu białka zawierającego żelazo w czerwonych krwinkach.

Biorąc pod uwagę wartość tego wskaźnika jest odizolowany niedokrwistość hiper-, hipo- i normochromic. Normohromiyu można znaleźć u zdrowych ludzi, ale czasami towarzyszy hemolitycznie i niedokrwistość aplastyczna, jak również warunki związane z ostrą utratą krwi.

Gdy hypochromia objętości zmniejszenie erytrocytów, zwany dalej microcytosis lub zmniejszenie białka hemoglobiny w czerwonych komórkach krwi, z normalnego poziomu. Zatem hypochromia możliwych kombinacji z erytrocytami jako zmniejszenie rozmiarów oraz z normo- i macrocytes.

Nadbarwliwości objaw występuje niezależnie od nasycenia komórek erytrocytów białka hemoglobiny i spowodował tylko ilości czerwonych krwinek. Jest to spowodowane tym, że wzrost stężenia hemoglobiny powyżej normy fizjologicznej jest jego krystalizacji i hemolizę.