549 Shares 7083 views

Streszczenie: "Another's Blood" Michaiła Szolokowa. Analiza pracy

Trudno jest napisać poważne powieść o czymś prostym, na przykład o miłości młodości, o miłości człowieka do zwierząt, o wiecznym przywiązaniu rodziców do swojego dziecka. Ale jeszcze trudniejsze do napisania o tej historii, tak że nie ma w niej nic zbędnego, ale tylko tego, co jest potrzebne do fabuły. Anton Pavlovich Chekhov twierdził: w historii nie powinno być żadnych elementów dekoracyjnych, każdy z jego elementów musi "pracować" nad projektem autora. To właśnie ta praca udało się stworzyć Michaiła Szolokowa z niezwykłą blaskiem pisarza. Koncentruje się na jego krótkiej zawartości. "Krew innego" to opowieść opublikowana w 1926 roku.


Bohaterem

Historia "Alien Blood", krótka treść, którą teraz rozpatrujemy, zaczyna się od opisu życia głównego bohatera narracji – dziadka Gavrila. Czeka na syna z wojny domowej z 1917 roku. Dziadek nie mieszka samotnie, ale wraz ze swoją żoną, której nazwisko nie jest ujawniane czytelnikowi. Ona jest po prostu "staruszką" w pracy. Rodzice nie tracą nadziei. Są w każdej sytuacji przygotowują się na możliwość przybycia syna zarówno moralnie, jak i materialnie. Dziadek nie chce myśleć, że jego najbliżsi ludzie już nie ma, że jego dziecko zmarło w bezlitosnej i bezsensownej "mielarce mięsa" wojny domowej. Ale codzienne przebudzenie nocy mówi: Gavrila nadal wie prawdę, ale starannie ukrywa to od siebie i od swojej starej kobiety. Jest to autora pomysł opowiadania "Alien Blood". Podsumowanie ekspozycji dzieła nie można powtórzyć bez wspomnienia o tych duchowych torturach bohatera.

Ciąg

Zamiast Petro (to jest nazwisko syna starszych rodziców), jego brat-żołnierz Prokhor wraca do wioski (ona oczywiście chodzi o Don). Informuje dziadka i jego staruszki, że ich syn nie ma już więcej. Zginął w wojnie, podobnie jak wielu innych. W tej chwili, gdy rodzice dowiadują się o śmierci swojego syna, można uznać, że jest to sznurek pracy. Do niej należy również wygląd w stanisie, na podwórzu dziadka, trzech "cudownych", w towarzystwie przewodniczącego. Dziadek Gavril nie wiedział, że żelazne stopy kraju "kroczą" prodrazverstka. Jej głównym znaczeniem jest to, że państwo alienuje żywność z populacji, a następnie, zgodnie z własnym uznaniem i ustalonymi normami, wydaje je z powrotem. Jest to środek antykryzysowy, którego nie da się zrozumieć. Nadwyżka żywności została kilkakrotnie praktykowana przez władze sowieckie, dziadek Gavrila stał się ofiarą jednego z pierwszych takich procedur. Od niego zabrano chleb.

Ale ci, którzy posłali nowe władze, nie mieli czasu, aby zabrać ze sobą wszystko, co mogliby nosić. Nagle, tuż obok młócącego miejsca, zastrzelono nieznanego człowieka na koniu, a potem nagle zniknął. Dziadek w tym czasie skierował się do domu i po prostu nie doznał wstrzemięźliwości od takiego rozwoju wydarzeń.

Nieco później, kiedy się podjął, bohater przeszedł do zbadania pokonanych pancerników sowieckiej władzy. To niesamowite, ale jeden z nich, nawet po ciężkich ranach, oddychał.

Główny konflikt moralny. Ujawnienie głównych problemów pracy

Pomimo tego, że dyskutujemy tylko na krótkie podsumowanie, "Alien Blood" Sholokowa, nawet w skróconym wydaniu, zachęca czytelnika do zrozumienia moralnej treści utworu.

To w tym miejscu opowieści, gdzie okazuje się, że jeden z zastrzelonych strzelców wciąż bije bez serca, kiedy starzec sprawdza jego klatkę piersiową, MA. Sholokow pyta czytelnika o niemal chrześcijańskie pytanie: "Co wybrać: dobry czy zły, nienawiść czy miłość?" Tak, "czerwoni" zabili syna Gavrila, ale czy to jest powód, aby nie uratować chłopca, który padł na śnieg? Czy blond facet winny między życiem a śmiercią winić za to? Wszyscy prawdopodobnie odpowiedzą na to pytanie na swój sposób, ale dziadek wybrał dobro i miłość do bliźniego, więc wziął młodego anioła z wojny domowej na plecy i zaprowadził do domu, co oczywiście przeraziło jego babcię. Tutaj napięcie i intryg pracy osiągają punkt kulminacyjny, odczuwany jest nawet wtedy, gdy podsumowanie jest czytane. "Krew innej" (jej pełna wersja) rejestruje jeszcze więcej.

Petro umarł, długo żył Petro

Starzy ludzie opiekowali się przyjacielem i przyjacielem przez trzy miesiące. Kiedy odzyskał przytomność, opowiedział swoją historię: nazywał się Nicholasem, był sierotą. Pracował przez całe życie (nie za długo) w odlewni żelaza w Uralu. Kolya była przekonanym komunistą. Starsi mężczyźni wzbudzili emocje i powiedzieli: "Skoro nie masz nikogo, zostań, chłopcze, z nami, teraz zostaniesz zaproszony do nazwiska Petro. Nasz syn był Petro, a teraz będziesz w jego zastępstwie. Nikołaj łatwo uczynił starych ludzi taką łaską, ale obiecał tylko, że będzie żył z nimi aż do jesieni, ale tam będzie widać.

Kiedy Kolya-Petro wyzdrowiał z fizycznych i moralnych wstrząsów, zaczął pomagać dziadkowi w domu. Starsi byli szczęśliwi: straciły syna, ale w "krew innej" znaleźli jeszcze jedną.

Końcówka opowieści

Być może to nie jest dobre w stosunku do zmarłego dziecka, ale starzy stali się bardziej przywiązani do nowo Petro, czując się ciepło do niego i stopniowo zapominając o goryczy straty. Mikołaj nie tylko wzbudził miłość tych rodziców, ale także zyskał szacunek, bo pomimo urazu (miał tylko jedną rękę do pracy z powodu rany), pracował dla dwóch osób.

Ale latem list został wysłany do dziadka Gavril w imię Kosy Nikolai. Mężczyźni z fabryki wysłali Kolję "hello" i poprosili go o pomoc. Kolya (bo był szlachetnym komunistą i doskonałym człowiekiem) stracił spokój i spał. Z jednej strony nie chciał porzucać starych ludzi na łaskę losu, az drugiej pragnął swoich rodzimych penatów.

Dziadek Gavril był mądrym człowiekiem, widząc kłopoty syna nazwanego, po rzuć łzę na końcu, pobłogosławił Nikolai-Petro i uwolnił. Historia autora kończy się pożegnaniem starego człowieka i jego syna, co oznacza, że jego podsumowanie również się skończy. "Krew innego" Szolokow – prawdziwie cudowna praca o miłości rodzicielskiej.