381 Shares 7086 views

Choroby kapustne i kontrola. Porady

Praktycznie na każdym łóżku widać smaczną kapustę. Ale czekać na zbiory i zebrać zdrowe, duże warzywa mogą tylko jednostki. Dlaczego tak jest? Wynika to przede wszystkim z faktu, że kapusta, podobnie jak inna roślina, jest podatna na różne choroby, często jest atakowana przez szkodniki. Dlatego też choroby kapusty i walka z nimi dla wielu właścicieli jest bardzo palącym tematem.

Jedną z najczęstszych chorób kapusty jest tak zwany biały rot. Jest to typowa dla warzyw rosnących na glebie typu loamy. Najczęściej biały rot wpływa na dolne liście kapusty i karku korzeniowego. Tkanki pokonane przez chorobę tracą naturalny kolor, stają się wodniste, a także pokryte białą, bawełnianą grzybnią. Bliżej jesieni grzybnia staje się gęstsza i przekształca się w stlerozę czarnego koloru (mogą mieć różne kształty). I już podczas przechowywania upraw może wystąpić inna choroba – szara rot. Kielichy dolnych liści kapusty, które mają wpływ na szary gnić, są pokryte puszystą, szarą formą o małych kropkach.

Choroby kapustne i walki z nimi często sugerują rozwój stępki. Rozwija się w warunkach nadmiernej wilgotności. Poszczególne wzrosty można obserwować na korzeniach chorej rośliny, wkrótce więdnie i umiera. Aby uniknąć tej choroby, przed sadzeniem sadzonki glebę traktuje się koloidalną zawiesiną siarki (0,4%, 5 gramów na metr kwadratowy). Zarażone rośliny należy izolować i palić tak szybko, jak to możliwe.

Wiele problemów spowodowanych są chorobami, takimi jak: czarna noga, bakterioza śluzowa, mozaika kapusty, peronosporoza i rizoctonia.

Odrębny temat – szkodniki i choroby kapusty, które są związane z działalnością owadów. Jest to zwykła kapusta (biała kapusta), a także pieczary krzyżowe, i niedźwiedzie, a także odstraszająca whitetail, wiosenne i letnie muchy kapusty, fasolę szpikulców i drutowatego, warzywa, oczerniające, zimowe i kapusty, naga oczka. Dla wielu szkodników, kapusta jest znakomitym traktowaniem, więc jest to kolejny powód, dla którego choroby kapusty i walka z nimi są tak pilnym tematem.

Istnieje pewna lista środków zapobiegawczych w celu zachowania sadzonek i uzyskania dobrej uprawy:

  • Przed siewem nasiona są dezynfekowane: około 15-20 minut rozgrzanych w gorącej wodzie (około 50 stopni), przez 2-3 minuty spuszczane do zimnej wody i lekko wysuszone;
  • Podczas uprawy sadzonek ważne jest, aby temperatura powietrza nie wzrosła powyżej 18-20 stopni, a gleba nie była zbyt mokra;
  • Wszystkie choroby powinny być izolowane i zniszczone tak szybko, jak to możliwe;
  • Utrzymanie neutralnej kwasowości gleb;
  • Przestrzegać płodozmianu: jedno lub to samo miejsce w glebie kapusta może być posadzona co 5-8 lat;
  • Studiując szkodniki i choroby kapusty z fotografiami, ważne jest, aby wiedzieć, jak odpychać owady: w równych proporcjach trzeba mieszać pył tytoniowy i popiół i spryskać tę mieszaninę wokół gleby;
  • Przed sadzeniem w ziemi warto zanurzyć korzenie roślinne w roztworze insektycydu (na przykład karbofosu), mulleiny i gliny;
  • Wczesne sadzenie i czas sadzenia kapusty również przyczyniają się do zachowania upraw.

Choroby kapustne i walka z nimi powodują, że gospodarze mają wiele problemów. Jednakże, przestrzegając zasad uprawy warzyw, najprawdopodobniej ich unikasz.