378 Shares 1633 views

Spalić – to … Leczenie pierwszą pomoc, oparzenia I stopnia

Prawie każdy przynajmniej raz w życiu znalazł się w ekstremalnych sytuacjach lub znajdowała się w sytuacji zagrażającej życiu. W rezultacie, można uzyskać szereg urazów, które powodują znaczne szkody dla zdrowia. W tym artykule przyjrzymy się, co spala, rodzaje, zakres, pomoc w takich urazów.


Co to jest oparzenia

Uzyskaj uraz jest możliwe nawet w domu, nie wspominając o produkcję. Oparzenie – do uszkodzenia skóry, które powodowane są przez, chemicznych, elektrycznych, działanie promieniowania cieplnego. W większości przypadków te urazy wpływ górnych warstw skóry, ale w ciężkich przypadkach mogą cierpieć mięśni, naczyń krwionośnych, a nawet kości.

Jeśli zastanawiasz się, jak leczyć oparzenia, odpowiedź zależy od stopnia i rozległości uszkodzenia. Jest to możliwe w niektórych przypadkach zarządzać z domu środków, ale czasami trwa poważny specjalistycznej opieki.

powoduje oparzenia

Powodować oparzenia może być wiele przyczyn, które cechuje ich objawów i oznak uszkodzenia. Burns może wywołać:

 • czynniki termiczne;
 • chemicznego;
 • prąd elektryczny;
 • radioterapia;
 • Bakterie (tak zwane zaraza ogniowa).

Wszystkie te czynniki mogą wpływać w różnym stopniu, tak palić będą miały swoje objawy i wymaga indywidualnego traktowania.

Odmiany oparzenia

Najczęściej są oparzenia, to znaczy te, które otrzymuje się w wyniku ekspozycji na:

 • Pożar. Bardzo często uszkodzenia górnych dróg oddechowych, twarzy. Gdy jest utrata części ciała, największą trudnością jest to proces usuwania odzież ze spalonych obszarów.
 • Wrzącej wody. Prawie każdy doświadczył tego. Obszar ten może być niewielki, ale znaczący głębokość.
 • Parowa. Takie uszkodzenie zazwyczaj nie powoduje wiele problemów.
 • Najciekawsze obiekty: one mają tendencję do pozostawiania wyraźnych granic i głębokich zmian.

Kiedy oparzenia termiczne Stopień uszkodzenia zależy od kilku czynników:

 • temperatura;
 • Czas trwania wpływu;
 • stopień przewodności cieplnej;
 • ogólny stan zdrowia i zmienioną chorobowo skórę.

Chemiczna spalić – zmiany skórne wynikające z różnych substancji korozyjnych, takich jak:

 • kwas (po takiej ekspozycji zazwyczaj płytkie uszkodzenie).
 • alkalia;
 • sole metali ciężkich, takie jak azotan srebra, chlorek cynku, które często powodują oparzenia powierzchni skóry.

oparzenia elektryczne mogą być uzyskane po kontakcie z materiałami przewodzącymi. Aktualny szybko rozprzestrzeniać się za pośrednictwem mięśni, krwi, płynu mózgowo-rdzeniowego. Ryzyka narażenia człowieka wynosi ponad 0,1 A.

Charakterystyczną cechą jest obecność szoku elektrycznego wejścia i wyjścia. Ten tak zwany prąd etykieta. Obszar zmian chorobowych wynosi zazwyczaj małe, ale głębokie.

oparzenia promieniowania mogą być związane:

 1. Promieniowaniem UV. Takie oparzenia można łatwo zarobić fanów opalać się w południe czasu. Obszar zmian chorobowych wynosi zazwyczaj duże, ale często nie może sobie poradzić z pomocą środków domu.
 2. Z narażeniem na promieniowanie jonizujące. Kiedy ten wpływa nie tylko na skórę, ale także sąsiednich narządów i tkanek.
 3. W promieniowaniu podczerwonym. To często powoduje oparzenie rogówki, siatkówki, skórę. Porażka zależy od czasu trwania wpływu tego czynnika negatywnego.

I jeden rodzaj palić – to zaraza ogniowa, co może powodować pewne typy mikroorganizmów. Nasilenie różni się również od małe guzki w stan, który mógłby zagrozić nawet życia ludzi, takich jak rozwój gronkowcowe zespół spalonego skóry.

oparzenia stopnia i ich ekspresja

Palić można otrzymać jako całkowicie bez znaczenia, i takie, które wymagają natychmiastowej hospitalizacji. W zależności od złożoności zmiany, efekty są znacznie różni się od siebie. Istnieje kilka stopnie oparzeń:

 1. Pierwszy stopień (I) jest uważany za najłatwiejszy. Jeżeli wpływa na zaczerwienienie skóry na powierzchni w miejscu oparzenia, lekkim obrzękiem. Mając to uszkodzenie dotyczy tylko powierzchownych warstw skóry, więc żadne poważne powikłania nie występują, specjalne traktowanie nie jest wymagane, i w ciągu kilku dni, prawie nie ma śladu oparzeń.
 2. Klasa II jest poważna: oznaczone ból w spalonych obszarów, zaczerwienienie, obrzęk. Ze względu na odrywanie naskórka można zaobserwować powstawanie pęcherzy. Jeśli dasz im ich własne showdown, po około dwóch tygodniach, całkowite uzdrowienie nastąpi bez jakichkolwiek śladów.
 3. III-stopnia. Z tego porażka wpływa nie tylko naskórka, ale także część mieszków włosowych, gruczołów znajduje się w skórze. Obserwowano śmierci tkanki z powodu zmian naczyniowych pęcznienia rozciąga się na całej grubości skóry. Stopień spalić po sobie 3 tworzy szara skórka lub jasnobrązowy kolor, ale zanim to wymagane pęcherze, które mogą osiągać imponujące rozmiary. Uzdrawianie jest długi czas i nie wymaga interwencji medycznej.
 4. klasa III-B. Tajne przechwytuje wszystkie warstwy skóry, w tym tłuszczu podskórnego. Uformowane pęcherzyki wypełnione płynem, krew-pasmowy. Ból może być łagodny lub nieobecny w ogóle. Radzenia sobie z tego typu urazy są mało prawdopodobne, aby odnieść sukces.
 5. Spalić 4 stopni. Najpoważniejszą formą. Obchodzone jest pokonanie wszystkich warstw skóry z wychwytywania mięśnie, ścięgna, a nawet kości. Utworzyło ciemna skorupa prawie czarny kolor, może to być postrzegane przez naczyniach żylnych. W wyniku klęski uszkodzonych zakończeń nerwowych, więc pacjent nie odczuwa bólu prawie. Bardzo wysokie ryzyko toksyczności i rozwoju różnych powikłań.

Najczęściej palą – nie jest to stopień, ale kombinacja kilku. Nasilenie sytuacji jak określono w obszarach chronionych. W zależności od tego, istnieją oparzenia:

 • Rozległe, w którym ponad 15% chorobowo skórę.
 • Neobshirnye.

Jeśli oparzenie jest rozległe i dotyczy więcej niż 25% powierzchni skóry, istnieje duże prawdopodobieństwo choroby nagrywania.

Czym jest choroba palić?

Wystąpienie tego powikłania i nasilenia zależy od kilku czynników:

 • Wiek ofiary.
 • Położenie obszaru.
 • Stopień wypalenia.
 • obszar uszkodzenia.

Spalić choroby następujących etapach jego rozwoju:

1. Shock. Może trwać od kilku godzin do kilku dni, to wszystko zależy od obszaru dotkniętego. Liczne różne stopnie porażenia:

 • Pierwszy charakteryzuje się ból piekący, normalne ciśnienia i częstości akcji serca, w zakresie od około 90 uderzeń na minutę.
 • Na drugi stopień serce bije coraz częściej, krople, pojawia się pragnienie zmniejszona temperatura ciała ciśnienie.
 • W przypadku gdy więcej niż 60% zmiany chorobowe skóry obserwuje 3 stopień porażenia. Stan Krytyczny. Puls ledwo wykrywalne, niskie ciśnienie.

2. spalić zatrucie. Występuje pod wpływem produktów rozpadu tkanek w organizmie. Występuje zwykle kilka dni po urazie i trwa 1-2 tygodni. Jednocześnie osoba czuje osłabienie, nudności, wymioty, gorączka może.

3. septicotoxemia. Zaczyna się 10 dni i trwa kilka tygodni. Przystąpienie infekcji. Jeśli dynamika leczenia będzie negatywna, to grozi śmiercią. Taka sytuacja może wystąpić, jeśli oparzenie było 4 stopnie lub głębokie zmiany skórne.

5. rekonwalescencji. Skuteczne leczenie lekiem kończy gojenie się ran oparzeniowych i przywrócenia narządów wewnętrznych.

Aby zapobiec rozwojowi choroby palić, trzeba spalić ofiar do szpitala. Lekarze będą mogli ocenić stopień ciężkości obrażeń i będą mieć skuteczną pomoc.

Pierwszej pomocy na oparzenia

Cokolwiek czynnikiem może być spowodowany przez oparzenia, trzeba najpierw wykonać następujące czynności:

 1. Wyeliminować źródła rażenia.
 2. Szybko ostudzić dotkniętych obszar skóry.
 3. Leczenie oparzeń i stosując sterylny opatrunek.
 4. Łagodzenia bólu.
 5. Zadzwoń na pogotowie w razie potrzeby.

Ważne jest, aby nie zgubić się w takiej sytuacji i jak szkodliwe czynniki lub doprowadzić ludzi szybciej niż można wyeliminować w bezpiecznym miejscu. Będzie to zależało od stopnia zmian skórnych. Szybkie chłodzenie pomaga zapobiegać niszczeniu zdrowych tkanek. Jeśli oparzenie jest 3 stopnie, środek taki nie jest.

W zależności od współczynnika uderzające, środki pierwszej pomocy mogą mieć swoje własne niuanse. Rozważmy je dalej.

Pierwszej pomocy na oparzenia termiczne

Z tych urazów można znaleźć prawie każdy w swoim życiu, więc konieczne jest, aby wiedzieć, jak pomóc sobie lub swojej rodziny w tej sytuacji. Opieka domowa na oparzenia tego typu jest następująca:

 1. Jak można wyeliminować wpływ czynników szkodliwych szybciej, to znaczy, aby wycofać się z miejsca pożaru, usunąć lub ugasić palące się ubranie.
 2. Jeśli oparzenie jest mała, konieczne jest, aby schłodzić powierzchnię zanieczyszczoną bieżącą wodą przez 10-15 minut, a następnie dokonać czystą wilgotną szmatką.
 3. W przypadku trudnych do oparzenia, chłodzenie nie jest konieczne, ale jest niezbędne do pokrycia oparzenie podpaski.
 4. Usuń możliwości zdobienia.
 5. Weź przeciwbólowe, takie jak „ibuprofen”, „Paracetamol”.

Zabrania przez oparzeń termicznych:

 • Zdejmować ubrania, jeśli nie przylega do rany.
 • Przekłuwać pęcherze.
 • Dotknięcie obszaru.
 • Wound mazistej masło, śmietanę, jod, nadtlenek i inne substancje.
 • Nie można umieścić wełnę, łaty lodu.

Jeśli oparzenie jest poważne, trzeba będzie opiekę medyczną.

żrący palić

Często te zmiany są w przemyśle chemicznym, ale jest to możliwe, a w klasie chemii, jeśli nie są zgodne z przepisami bezpieczeństwa. Po wystawieniu na działanie chemikaliów powinny być szybko zneutralizować jego działanie.

Pomóc kwasem poparzenia polega na traktowaniu roztworu sody rany lub wodę z mydłem. Jeśli wpływ alkaliów, to musi najpierw dokładnie przemywa się wodą, a następnie traktuje się 2% kwas octowy lub kwas cytrynowy.

Po odebraniu chemiczne oparzenia tym poważniejsze będą musiały szukać profesjonalnej pomocy.

Pomoc przy oparzeniach elektrycznych

Sparzyć porażenia prądem elektrycznym może być w domu lub w pracy. Przede wszystkim konieczne jest, aby zneutralizować źródło zniszczenia. Tylko zrobić to w bezpieczny sposób. Ranę należy przykryć serwetką.

Można uzyskać posiniaczone i będzie na tyle wypić ciepłą herbatę i podać środek uspokajający dla ofiary. W przypadku poważnych urazów może nastąpić utrata przytomności. W tym przypadku konieczne jest uciekanie się do dodatkowych środków pomocy:

 • Znaleźć wygodną pozycję do ofiary.
 • Upewnij się, że nastąpił napływ świeżego powietrza.
 • Wyzwolić oddechowe nadmiaru odzieży.
 • Głowa jest odwrócił się na bok.
 • Do chwili przybycia karetki śledzić puls i oddech.
 • Jeśli uraz jest na tyle poważne, że nie było zatrzymanie akcji serca, jest pilnie konieczne, aby zrobić resuscytację z ucisków klatki piersiowej mięśnia sercowego.

Należy pamiętać, że istnieją sytuacje, w których prędkość pierwszej pomocy zależy na życiu człowieka.

oparzenia radiacyjne i pierwsza pomoc

Uzyskać takie uszkodzenia mogą być spowodowane przez ultrafiolet, podczerwień i promieniowanie. Tego rodzaju oparzeń zasadniczo różni się od innych w tej tkance jonizacji które powoduje zmiany w strukturze cząsteczki białka.

W promieniowanie oparzenia mają własne stopień trudności:

 • Pierwszy stopień charakteryzuje się zaczerwienienie, swędzenie i pieczenie.
 • Kiedy pojawia się drugie pęcherze zasilane.
 • Trzeci stopień niż wymienione objawy obejmują martwicę tkanek i powikłania łączenia.

Przy udzielaniu pierwszej pomocy po otrzymaniu oparzenia promieniowaniem, nie:

 1. Dotykać rany z rąk lub umieścić go niesterylne przedmiotów.
 2. Jeśli pojawią się bąbelki, wówczas nie może zostać przebity.
 3. Służy do kosmetycznego leczenia ran.
 4. Zastosuj lodu. To nie może jedynie prowadzić do odmrożeń, ale także spowodować szok spalania z nagłą zmianą temperatury.

oparzenia oczu

Spowodować oparzenia oczu może stać wszystkich tych czynników, które zostały omówione powyżej. Umiejscowienie może być różne, w zależności od tego izolacji:

 • oparzenie rogówki;
 • wiek;
 • siatkówki;
 • obiektyw.

Stopień zniszczenia mogą być różne, a jeśli pierwszy jest dość podatne na leczenie w domu i ma korzystny wynik, tym bardziej poważne urazy wymagają pobytu w szpitalu, a konsekwencje mogą być tragiczne.

Znaki, które będą wskazywać na wynikające oparzenia oczu, co następuje:

 • Zaczerwienienie i obrzęk.
 • Silne bóle.
 • Łzawienie.
 • Lęk przed światłem.
 • Zmniejszenie ostrości wzroku.
 • Zmiana ciśnienia śródgałkowego w dowolnym kierunku.

Jeśli nie było szkody dla oczu promieniowanie, niektóre z powyższych objawów może objawiać.

W przypadku kontaktu powinna być niezwłocznie przemyć pod bieżącą wodą przez 15 minut w oczach chemicznych. Kapać krople antyseptyczne, na przykład, „Floksal”. Skóra wokół oczu mogą być smarowane, przykryć ściereczką i wysłać pacjenta do okulisty.

Spalić spawania, który odnosi się do wiązki, może wystąpić natychmiast, ale po kilku godzinach po ekspozycji. Charakterystyczne znaki z tych zmian to:

 • silny ból cięcia w oczach;
 • łzawienie oczu;
 • Nagły spadek wizji;
 • strach przed spojrzeniem.

Jeżeli wpływa na oczy trzeba natychmiast zapewnić pomoc. Od tego zależeć będzie od skuteczności leczenia.

leczenie oparzeń

Stopień zaawansowania oparzenia mogą być różne, a leczenie jest dwojakiego rodzaju:

 • konserwatywny;
 • szybka.

Wybór terapii zależy od kilku czynników:

 • Całkowita zmian chorobowych;
 • głębokość oparzenia;
 • lokalizacja szkody;
 • powodują, że sprowokowany palić;
 • Rozwój choroby oparzeń;
 • wiek ofiary.

Jeśli weźmiemy pod uwagę metodę zamkniętego w leczeniu oparzeń, złożył wniosek do opatrunku z terapeutycznego leku. Gdy jest płytkie i łagodne oparzenie, a następnie bandaż nawet nie muszą być często zmieniane – rana goi się szybko.

W obecności drugiego stopnia spalić w miejsce nałożony maści bakteriobójcze, na przykład, „levomikol” lub „Silvatsin”. hamują wzrost bakterii. Zmień bandaż jest konieczne, co dwa dni.

W przypadku oparzeń o stopniu 3 i 4 tworzenia się skorupy więc w pierwszej kolejności należy traktować obszar wokół antyseptyczne i po skorupy zniknąć (jak to zwykle występuje w ciągu 2-3 tygodni) mogą być stosowane maści bakteriobójczych.

W zamkniętym metoda leczenia ma swoje zalety i wady. Były to następujące elementy:

 • Opatrunek nie dostać zakażenia w ranie.
 • To chroni ranę przed uszkodzeniami mechanicznymi.
 • Leki promować szybsze gojenie.

Wady wynikają z następujących powodów:

 • Jeżeli zmienisz bandaż pacjent odczuwa dyskomfort.
 • Umiera tkanki może wywoływać zatrucia.

W zamkniętym sposobu leczenia z zastosowaniem specjalnych metod, takich jak promieniowanie nadfioletowe, filtry przeciwbakteryjne. Są one zwykle dostępne do wyspecjalizowanych ośrodków oparzeniowych.

Ta metoda leczenia sprzyja szybkiemu tworzeniu suchego skorupy. Najczęściej jest on stosowany na oparzenia twarzy, krocza i szyi.

leczenie operacyjne

W niektórych przypadkach, gdy pali się mocno i chwycił duże obszary, konieczne jest uciekanie się do interwencji chirurgicznej. Wykorzystuje następujące typy:

 1. Nekrotomia. Lekarz przecina skorupy, aby zapewnić dopływ krwi do tkanek. Jeśli nie, można rozwijać martwicy.
 2. Nekrosektomii. Najczęściej odbywa się 3 oparzeń stopnia usunąć martwą tkankę. Rana jest również czyszczone, zapobiega ropienie.
 3. Necrectomy kamień milowy. Wykonywany w głębokich oparzeń i jest bardziej łagodny w stosunku do poprzedniej metody. Usunięcie tkanki jest wykonywane w kilku przejściach.
 4. Amputacja. W najcięższych przypadkach, gdy leczenie nie działa, to należy usunąć kończynę, aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się martwica.

Wszystkie metody operacji, z wyjątkiem ostatniego, po czym kończy się przeszczepem skóry. Najczęściej nie można przeszczepić pacjentom własną skórę, zaczerpnięte z innych stron.

Popularne sposoby leczenia oparzeń

Wielu zastanawia się, jak leczyć oparzenia w domu? W odniesieniu do stopnia uszkodzenia 3 i 4, tutaj sprawa nie jest jeszcze dyskutowane – i musi być traktowana wyłącznie w szpitalu. Lżejsze poparzenia możliwe jest, aby spróbować leczyć dom.

Istnieje wiele sprawdzonych sposobów, od tradycyjnych uzdrowicieli, a wśród nich najbardziej popularne i mają następujące działanie:

 1. Jeśli otrzymasz oparzenia słoneczne, grzywny pomoże mu uporać się sodę.
 2. Okład z mocnej herbaty może również zwolnić zainteresowanego państwa.
 3. Wytworzono z 1 łyżki stołowej skrobi i składu szkła wodnego i zastosowania go kilka razy dziennie, na dotknięte obszary.
 4. Jeśli impregnat gaza olej z rokitnika i zastosować się do wypalenia, wówczas gojenie pójdzie szybciej.
 5. Niektórzy uważają, iż pieczeni 2 stopnie może również zostać szybko wyleczyć z surowych ziemniaków. Należy stosować co 3 minuty świeżych plasterków ziemniaka. Pęcherze pojawiają się, gdy do rozpoczęcia tego leczenia natychmiast po urazie.
 6. Przygotować maść 3 łyżki oleju słonecznikowego i 1 łyżka wosku pszczelego. Zastosuj to kompozycja powinna być 3-4 razy dziennie.

Należy pamiętać, że aby poradzić sobie na własną rękę, bez wpływu na zdrowie może być tylko niewielkie oparzenie. Poważne urazy wymagają interwencji medycznej.

powikłania oparzeń

Dla każdego oparzenia jest nie tylko niepewna, zwłaszcza na dużym obszarze, ale również zakażenie, które jest w każdej chwili może się przyłączyć. Czynniki ryzyka obejmują sleduyuie przypadki:

 • Jeśli trafisz więcej niż 30% powierzchni ciała.
 • Tajne przechwytuje wszystkie warstwy skóry.
 • Niemowlę i starość.
 • Oporność na antybiotyki bakterii, które są przyczyną infekcji.
 • Niewłaściwa pielęgnacja i leczenie ran.
 • Odrzucenia po przeszczepie.

Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia powikłań, leczenie musi być prowadzone w specjalistycznych klinikach. Spalić – jest to poważny uraz, szczególnie dla dzieci, które są również silne urazy psychiczne.

Prognoza leczeniu oparzeń zawsze zależy od kilku czynników, ale im szybciej ofiara została zabrana do szpitala, tym bardziej skuteczne leczenie będzie, a ożywienie przyjdzie szybciej i przy minimalnym ryzyku powikłań. Konsekwencje oparzenia mogą być nieodwracalne, jeśli nie w celu zapewnienia szybkiej pomocy.