861 Shares 5730 views

Choroba Hydatid: co to jest. Diagnostyka i leczenie bąblowicy

Jestem pewien, że wielu słyszało o takiej choroby jak choroba hydatid. Co to jest? Co powoduje chorobę? Jakie są objawy i towarzyszy pewne niebezpieczeństwo polega? Informacja ta będzie interesująca dla wielu czytelników.

Hydatid torbiel – co to jest?

Choroby pasożytnicze trudno uznać rzadkością w dzisiejszym świecie. I często w praktyce medycznej w obliczu choroby zwanej chorobą hydatid. Co to jest? Faktycznie, jest to stosunkowo rzadki chorobą, która rozwija się na tle penetracji tasiemca ciała larwy tasiemce Echinococcus glanulosus.

Choroba związana jest z tworzeniem cyst w organizmie człowieka, które są dystrybuowane przez uderzenie niektórych organów, które, odpowiednio, prowadzi do naruszenia ich pracy. W przypadku braku terminowego i prawidłowego leczenia choroby prowadzi do ciężkich, niebezpiecznych powikłań.

choroba epidemiologia

Jak już wspomniano, do tej pory choroba hydatid jest uważany za stosunkowo rzadką chorobą. Z drugiej strony, w niektórych krajach i regionach, to jest bardzo powszechne. Na przykład, ogniska są często obserwowane w krajach Ameryki Południowej, w tym Chile, Urugwaju, Brazylii, Argentynie. Choroba jest często diagnozowana u osób w Afryce Północnej, Nowej Zelandii, Australii, Europie Południowej, Indii, Japonii i niektórych innych.

Co do Rosji, to błysk bąblowicy, nagrany głównie w regionach, w których rozwój hodowli zwierząt. Ten Samara, Orenburg, Wołgograd i regiony Rostov, a Stawropol, Ałtaju, region Chabarowsk, Tatarstan, Bashkorstan i niektóre inne obszary. Na Ukrainie, choroba rozprzestrzenia się głównie w południowych regionach.

Opis patogenu dorosłych

Echinococcus granulosis – czynnikiem sprawczym choroby zwanej chorobą hydatid. Zdjęcie przedstawia postać dorosłego pasożyta. W rzeczywistości jest to najmniejsza tasiemce, którego długość ciała nie przekracza 8-9 mm. Formą dorosłego robaka głowy, szyi i ciała, składa się z 3-4 segmentów. Głowica pasożyta „są wyposażone w” czterech przyssawki, oraz dwa rzędy haczyków.

Raz w organizmie ostatecznego gospodarza, Echinococcus pomocą przyssawek i haczyków stałych na małe błony śluzowej jelita, gdzie osiąga dojrzałość płciową i zaczyna się rozmnażać. Co do zasady, ostatni segment na ciele pasożyta zawiera jaj. Segmenty te są czasami spaść, powodując jaja wpaść w otoczeniu zewnętrznym z kałem zwierzęcia.

Torbiel a zwłaszcza jego aktywność

Człowiek jest pośrednim gospodarzem tasiemca – pasożyt w jego organizmie osiąga dojrzałość płciową i nie rozmnażają. Dlatego w nowoczesny porażka medycyna danych ludzki pasożyt jest rodzajem biologicznego ślepy zaułek.

Po wejściu w organizmie zaczyna rozwój larw robaka. Nawiasem mówiąc, choroba hydatid jest najczęściej diagnozowane u dzieci, ponieważ prawdopodobieństwo zakażenia wzrasta wraz z nieprzestrzegania zasad higieny, co nie jest rzadkością u młodych pacjentów. Pod wpływem działania soków trawiennych uwalnianych z zarodka i powłoki przenika przez błonę śluzową przewodu pokarmowego. Już tu łatwo przedostaje się do krwi i limfy, wraz z prądem, który rozprzestrzenia się szybko do różnych organów. Najczęściej jest to wątroba i płuca, chociaż może to doprowadzić do jakiejkolwiek innej struktury. Tutaj nie jest przemianą w postaci bąbelków embrionów larw, które nazywa się torbieli.

Jak można się zarazić?

Jak już wspomniano, ostateczne gospodarze są tasiemiec pies, co najmniej – kot. Dojrzałe jaja tasiemca wydalane z kałem, a następnie wprowadzić do środowiska zewnętrznego na ziemi, trawy, warzywa, owoce, itd. Oczywiście, można podnieść zakażenia przez zjedzenie unwashed jedzenie, taki czy inny sposób w kontakcie z zakażonym stołku …

Ponadto w organizmie człowieka z wibratora przenika wystarczająco pieczonego lub gotowanego mięsa. I zakażenie rozprzestrzenia się przez kontakt fizyczny z zainfekowanych psów. Nawiasem mówiąc, dlatego choroba hydatid u dzieci jest bardzo powszechne, w rzeczywistości, często zapomnij umyć ręce.

Głównymi objawami choroby

Choroba Hydatid jest najczęściej diagnozowane u dzieci, chociaż prawdopodobieństwo wystąpienia choroby w bardziej dorosłej jest dość wysoka. Dziś postanowiliśmy przeznaczyć cztery stadia choroby:

  • Utajony etap, w którym objawy subiektywne są praktycznie nieobecne. W tym czasie osoby zakażonej, hexacanth lokalizacja i jego stopniowy wzrost. Należy zauważyć, że czas trwania tej fazy zależy od lokalizacji torbieli – u niektórych osób choroba nie daje o sobie znać przez wiele lat.
  • W drugim pojawiają początkowym etapie bąblowicy subiektywne objawy. Może to być od czasu do czasu pojawia się ból, dyskomfort lub osłabienie. Najczęściej pacjenci są obwiniani o ogólnym złym samopoczuciem, błąd w diecie, i tak dalej. D.
  • Trzeci etap towarzyszą poważne objawy, które wiąże się ze znacznym wzrostem wielkości torbieli. Edukacja zaczyna ściskać przyległych tkanek, w tym naczyń krwionośnych, nerwów, dróg żółciowych i tym podobne. D.
  • Na czwartym etapie mówią w tych przypadkach, gdy pacjent ma komplikacji. Najbardziej niebezpieczne jest torbiele pęknięcie.

Wątroby postacią choroby

Najczęściej bąblowicy (pokazano zdjęcie powyżej) jest uderzająca jest wątroba. Zgodnie z danymi statystycznymi, więcej niż 70% oncosphere patogenu jest zlokalizowana w tkance wątroby. We wczesnych stadiach choroby występuje bez żadnych objawów.

W drugim etapie istnieją funkcje, takie jak nudności i wymioty, utrata apetytu i. Pacjenci skarżą się także stałe zmęczenie i zmniejszenie wydajności. Od czasu do czasu pojawiają się szycie bóle prawego podżebrza. Czasami ból rozciąga się na obszarze nadbrzusza. Obserwowane zmiany w kale i który jest związany z zakłóceniami normalnego procesu trawienia.

W trzecim etapie pacjent jest znacznie się pogorszyła. Może rozwoju ropnia, ciężkie bóle w górnej części brzucha, jak również wzrost temperatury. Torbiel pęknięcie – najbardziej niebezpieczne powikłanie, które może powodować hydatid choroby wątroby. Leczenie w tym przypadku musi zostać przeprowadzona od razu w postaci cyst zawartości wejściowego do tkanki i krwi obarczona intensywnej reakcji alergicznej, aż do rozwoju wstrząsu anafilaktycznego.

Postać płuc bąblowicy

Hydatid choroba płuc – drugą najczęstszą postacią choroby. Podobnie jak w poprzednim przypadku, mała wielkość torbieli może powodować niedogodności. Ale jak to struktura wzrostu występuje ściskanie tkanki płuc, oskrzeli i naczyń.

W początkowych stadiach choroby płuc hydatid towarzyszą problemy z oddychaniem. W szczególności, pacjenci często skarżą się na duszność i czasami pojawia się ból w klatce piersiowej. Ponadto, kaszel. Początkowo jest ona sucha i zamartwia się głównie w nocy. Ale wtedy, gdy kaszel zaczyna stać ropnej plwociny.

Torbiel pęknięcie jest bardzo niebezpieczne i towarzyszy silny kaszel, sinica, zachłystowego zapalenia płuc i ciężkimi reakcjami alergicznymi. W przypadku pęknięcia torbielach opłucnej, wysokiego prawdopodobieństwa wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego i śmierci nagłej.

hydatid choroby zwierząt

Jak już wspomniano, pośrednie gospodarzami Echinococcus są kopytne, ale w końcowej akt psa częściej, wilki, co najmniej – lis. Animal Echinokokoza może wyglądać inaczej – wszystko zależy od liczby torbieli w organizmie, jak również jakość opieki nad zwierzętami.

W początkowych etapach, zwykle rozwija się stopniowo odsysanie, co jest związane z naruszeniem procesów trawiennych. W roślinożernych zwierząt kopytnych często zaznaczone objawy wątroby i płuc. Jeśli chodzi o ostatecznych gospodarzy pasożyta, to mogą zwrócić uwagę na wygląd oznaki zmęczenia, a także uporczywe zaparcia, biegunka, świąd w okolicy odbytu.

Nowoczesne metody diagnozowania

Ludzka choroba hydatid – choroba dość niebezpieczne. Dlatego tak ważne jest diagnoza. Do tej pory medycyna oferuje wiele sposobów na wykrycie choroby. Test najbardziej pouczające dla choroby hydatid – tak zwana reakcja Katsoni że w 90% przypadków, dając prawidłowe wyniki. Podczas zabiegu, pacjent jest podawany podskórnie hydatid małe ilości cieczy. Kiedy pozytywna reakcja w miejscu wstrzyknięcia wydaje znaczne zaczerwienienie.

Naturalnie, dodatkowy pacjent daje krew, mocz, kał. Przewody oraz testy serologiczne, specyfika, która jest dość wysoka. Wszystkie te badania pomogą ustalić obecność bąblowicy.

Ale z takiej choroby, ważne jest, aby wykryć i miejsce lokalizacji torbieli. W tym celu różne metody, w tym komputerowej tomografii tętnicy angiografii trzewnej (z podejrzeniem bąblowicy wątroby) i skanowania z wykorzystaniem izotopów promieniotwórczych i innych metod.

Sposoby leczenia chorób

Najczęściej znajdują się w nowoczesnej medycyny hydatid choroby wątroby. Leczenie w każdym przypadku odbywa się wyłącznie chirurgicznie. Przyjęcia leków przeciwpasożytniczych nie mające pożądany efekt, jak torbiele pozostają w ciele, i zawsze istnieje ryzyko wystąpienia zmian ropnych. Oczywiście, konieczne jest leczenie zachowawcze, ale służy jako profilaktykę. Pacjenci przepisanych leków przed i po usunięciu torbieli hydatid.

Ponieważ choroba hydatid leczyć? Operację przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym, a dopiero po wszystkich torbieli znaleziono w diagnostyce. Podczas zabiegu konieczne jest usunięcie patogenu całkowicie, ze wszystkimi muszli i zapobiegają wnikaniu jej zawartości do otaczającej tkanki. Najskuteczniejszym operacja jest w początkowych etapach. Jeśli ciało ludzkie uderzony przez dużą liczbę torbieli, ich usuwanie jest przeprowadzane w kilku etapach: podczas pierwszej operacji eliminuje powstawanie najbardziej niebezpieczną, a po pewnym czasie (zazwyczaj trzy do sześciu miesięcy), procedura jest powtarzana.

Aby zapobiec powikłaniom i stanu zapalnego po zabiegu pacjenci są przypisane do przyjmowania leków anty-pasożytniczych i anty-bakteryjne.

Czy istnieją skuteczne metody zapobiegania?

Niestety, nie ma szczepionki, która może chronić przed chorobą taki na zawsze. Jednak po kilku rad zapobiegawcze mogą zmniejszyć ryzyko wystąpienia takich chorób jak choroba hydatid. Co to jest i jak szukać skutecznego zapobiegania?

Po pierwsze, ważne jest, aby przestrzegać wszelkich norm bezpieczeństwa i higieny na terenach rolniczych, gdzie zaangażowanych w rosnących zwierząt. Ponieważ psy są często źródłem czynników chorobotwórczych dla człowieka, konieczne jest, aby regularnie przeprowadzać odpowiednie kontrole strażników.

Jeśli chodzi o zapobieganie osobistym, eksperci zalecają, aby umyć ręce przed jedzeniem dokładnie, a po każdym bezpośrednim kontakcie ze zwierzęciem. Nie można pić wody z naturalnych zbiorników wodnych lub zanieczyszczonych źródeł, nie umyte jagody, owoce i warzywa, a jeść niewystarczająco gotowanych produktów mięsnych.