121 Shares 9181 views

Przepis na ciasto miodowo – ciasto z dzieciństwa!

Miodownik – każdy połączony ze wspomnieniami słownych dzieciństwa. Ten pyszny deser cieszył się i cieszyć się na terytorium niezwykłej popularności w naszym kraju. Jest to nie tylko wyjątkowy, delikatny, i po prostu świetny smak, któremu towarzyszy delikatny smak miodu, ale również łatwe do wykonania. Poza tym ciasto nie wymaga specjalnego przygotowania jej elementów – każdy składnik dostępne i tanie, w rzeczywistości – często znaleźć w każdej kuchni. Każda kobieta uwielbia zadowolić swoich gospodarstw niezwykła delikatność, ale ciasto miód, przygotowując się dość często nie może „całun” – uważana jest za tak udany przepis na ciasta miodu. Spróbuj zebrać wszystkie składniki i gotować ciasto miód – to kochasz.


Tak, ciasto miód receptury. Jak już wspomniano, przygotowanie ciasta miodu nie wymaga specjalnych składników. Ich lista jest przedstawiona z 3 jaj, szklanka cukru, 3 łyżki miodu, łyżeczka sody oczyszczonej, 3 i pół szklanki mąki, pół litra śmietany lub śmietany kremówki. Będzie to również konieczne pakiet aromat waniliowy. Kremu również nie wymaga żadnego konkretnego – jest wykonana z bitą śmietaną lub kwaśną śmietaną (0,5 litra), a filiżanki cukru.

Najpierw trzeba przygotować ciasto. Jaja umieszcza się w małym naczyniu i miesza z miodu i cukru. Pan umieszcza się w kąpieli wodnej lub tylko małym ogniu. Pod wpływem temperatury, cukru i miodu rozwiązania i dostać dużo płynnej konsystencji. W tym masowego podaje sody, co prowadzi do wzrostu objętości kompozycji, a także zmianę koloru – masa staje się biały. Gdy to nastąpi, usunąć szalki z kąpieli cieplnej i wody. Następnie dodać mąkę – ciasto jest gotowe do ugniatania. Po ciasto jest dobrze ugniata, musi on być podzielony na osiem części – z nich będzie przygotowanie ciasta. Każda część musi być walcowana w placek okrągły kształt, wielkość odpowiada wielkości przyszłego ciasta (może być nieco większe). Korzhi potrzeby piec w piecu o temperaturze 200 ° w ciągu 5 minut. Od ciasta uzyskuje się cienkie, więcej czasu nie jest konieczne, są one przygotowane natychmiast. Receptura ciasta miodu przyjmuje całkowicie okrągłego kształtu gotowego deserów, a więc muszą być wycinane przy użyciu, na przykład, płyta odpowiadający kształtowi.

Kiedy ciasta są całkowicie gotowe, można zacząć masło śmietanę. Aby to zrobić, trzeba 0,5 litra śmietany lub śmietana i ubijać je z cukrem, który jest pobierany 1 kubek. Również w kremie, dodano do 10 g cukru, wanilia (wanilia może zastąpić smak). Po ostygnięciu ciasta, powinny one być posmarowana kremem gotowy. Ciast odpady powstałe po podaniu go idealnym okrągły kształt wytwarza miękiszu stosowana do napylania górnej części ciasta z kremem zamazane, jak również jego boczne krawędzie. Impregnowanie tort, należy pozostawić na noc – umożliwia stojak śmietaną. Tutaj jest taki klasyczny przepis na ciasto miodowo – bon appetit!

Miód ciasto ciasto jest tak popularne wśród gospodyń domowych były odmiany niego. Jednym z najbardziej udanych rozbieżności od klasycznego przepisu można uznać za ciasto miód z mlekiem skondensowanym – ta opcja nie jest gorszy niż ciasto z kremem maślanym, a nawet łatwiejsze do przygotowania!

Do przygotowania ciasta miodu ze skondensowanego mleka przygotowania kremu nie jest wymagane – z powodzeniem zastępuje mleko skondensowane. Wystarczy kupić mleko skondensowane w sklepie i można uznać za ciasto pół-gotowe! Shortcakes wykonane w taki sam sposób iz tych samych składników jak w klasycznej receptury. Następnie smaruje się zagęszczonego mleka i ułożone jeden na drugim. Nie zapomnij posmarować wierzch ciasta i ciastka posypku wykorzystania odpadów. W ramach eksperymentu, można spróbować użyć do gotowania ciasta miodu gotowane mleko skondensowane, mleko skondensowane z karmelem, etc.