364 Shares 7128 views

Efekt Pigmaliona w psychologii, pedagogiki lub w zarządzaniu

Wszystko nauka psychologiczny – to jest naprawdę coś specjalnego. Dzięki nim można naprawdę wyjaśnić rzeczy, które przeciętny człowiek może wydawać się fantastyczne. Nawet w czasach starożytnych ludzie zauważyli, że ich umysł może czasami dać się najbardziej zdumiewającą wizję, produkcji wiedzy i informacji, która zmienia się niemal wszystko. W tym przypadku, psychologia ludzi tamtych czasów był sposób zarządzać własną rodzaju. Teraz zadaniem psychologii stosowanej mniej prozaiczne. Ludzie postrzegają tę naukę, aby następnie pomóc innym. Jednak psychologia jest jeszcze naprawdę niesamowite zjawisko. Nawet po wiekach, jest w stanie wyjaśnić wiele niewiarygodnych rzeczy.


Czy proroctwo się spełniło?

Czym jest proroctwo? Ten specyficzny przewidywanie przyszłości, które mogą się różnić, w zależności od stopnia specyficzności w nich faktów. Co konkretnie opisuje przyszłość, tym lepiej jest uważany za proroctwem. Większość ludzi wierzy w takie rzeczy, ale nikt nie pomyślał, że prawdziwym źródłem wszelkich przyszłych zdarzeń jesteśmy. W psychologii istnieje coś takiego jak efekt Pygmalion. Według tego naukowego punktu widzenia, to nie ma znaczenia, kto przepowiada przyszłość i jak to robi. W tym przypadku, status maga lub czarnoksiężnika nie jest ważne. Proroctwa się spełniają, ale nie dlatego, że jest przeznaczony do, ale ponieważ sam człowiek spodziewa.

Pigmalion efekt – rzeczywistość czy fikcja?

Przed mówimy o Efekt Pigmaliona, należy zanurzyć w głąb historii, aby lepiej zrozumieć, o co chodzi. Sam Pygmalion – bohaterem jednego z starożytnej greckiej legendy. Według mitu, był rzeźbiarzem. Pigmalion był prawdziwym mistrzem swojego rzemiosła i dlatego stworzył rzeźbę tak uroczy, że zakochał się w niej. Pygmalion jest tak wierzył w „rzeczywistości” rzeźby, które skłoniły go do bogów ożywić. Historia ta została później wielokrotnie odzwierciedlenie w dziełach literatury.

Wracając do teraźniejszości i spróbować zrozumieć, co jest efektem Pigmalion w psychologii. Wcześniej została ustawiona na fakt, że pojęcie przyczyny psychologiczne procesu identyfikacji wewnętrznej części świata, w którym człowiek jest źródłem przewidywanych zdarzeń. Tak więc, możemy stwierdzić, że efekt Pigmalion – czekanie osoba proroctwa, które przychodzą prawdziwe, ponieważ ludzkich zachowań, innymi słowy, człowiek stwarza sobie oczekiwanego rezultatu. Ta kategoria psychologiczna otworzył słynny amerykański lekarz i psycholog Rosenthal w 1966 roku. Po tym odkryciu, termin ten jest nazywany „Efekt Pigmaliona”.

Istotą tego terminu

W swej istocie, koncepcja nie jest niczym trudnym i transcendentalna nie ponosi odpowiedzialności. Efekt Pigmaliona jest dość łatwe do wyjaśnienia, a nawet łatwiejsze do sprawdzenia. Termin ten powoduje bardzo realne oczekiwania na proces, poprzez który człowiek tworzy swoją przyszłość. W tej teorii efektu to nie jest oparte na paranormalnych mocy przewidywania, ale na rzeczywistej sile oczekiwań. Kiedy człowiek jest w coś wierzyć i wiem, że to się stanie, będzie to z racji swoich cech behawioralnych, określenie oczekiwanego rezultatu. To nie całkiem żadnej różnicy prawdziwość lub fałszywość przewidywania. Cały sens ludzkiej wiary, to czekanie zdarzenia.

Przykłady efekt Rosenthal

duża liczba przykładów tego efektu może prowadzić do tej pory. Od otwarcia efekt Rosenthala przyniósł wiele zwolenników. Problemem jest to, że to naprawdę działa! Na przykład, statystyki pokazują, że w większości przypadków eksperymenty, aby sprawdzić niektóre z paranormalnych końca z wynikiem pozytywnym dla parapsychologów, a nie dla tych, którzy próbują je obalić. Są też inne przykłady eksperymentów w celu zbadania wpływu Rosenthal. Jednym z nich jest najbardziej znany.

eksperyment Rosenthal

„Dzieci Rosenthala” – jest jednym z eksperymentów przeprowadzonych przez Rosenthala, aby potwierdzić swoją teorię dotyczącą Efekt Pigmaliona. Jej istotą była następująca: Rosenthal spędził w jednej ze szkół w San Francisco analizy zdolności umysłowych uczniów.
Dzieci zostały znalezione podczas eksperymentu, posiadający wyjątkową zdolność psychiczną. Rosenthal powiedział nauczycielom, że w przyszłości te dzieci pokaże cuda rozwoju intelektualnego, ale w tej chwili jeszcze nie ujawniły się w pełni. To stwierdzenie było bardzo odważny, bo wszystkie wybrane dzieci nie wykazywały żadnych wyników w nauce. Z punktu widzenia nauki, były one na poziomie przeciętnego ucznia „horoshist”. Jednak do końca roku wszystkie te dzieci wykazały IQ niewyobrażalne wyniki.

Wydawałoby się, że eksperyment nie ma żadnego specjalnego. Psycholog doskonale poradził sobie z ich pracy, jeśli nie jedno „ale”! Wszystkie dzieci, które otrzymały wysokie wyniki IQ na koniec roku, na początku eksperymentu zostali wybrani losowo. Nie było absolutnie żadnego kryteria lub wybór systemu. Rosenthal powiedział pierwszy dostał studentów. W tym przypadku, esencja efekt Rosenthala polegał na tym, że oczekiwanie, że karmić nauczycieli, w odniesieniu do tych studentów jakoś przekazać im. Poprzez swoje działania, nauczyciel celowo przeciągane swoje „geniuszy” na górze nauki i, co najważniejsze, dostali go.

Eksperyment nie tylko udowodnił słuszność Rosenthal, ale pokazał też każdemu moc przekonywania. Po tym wszystkim, świat i człowiek – jest jedną niepodzielną całość. Jego myśli ludzie tworzą dla siebie działań oraz działań Budują świat wokół. W tym przypadku efekt Pigmalion – specjalny związek myśli i działania, w których dana osoba interpretuje świat według wcześniej znany wynik.

wynik

Ogólnie rzecz biorąc, efekt Rosenthal wyjaśnia wiele niewyjaśnionych zjawisk. Teoria jest dość poważny i kontrowersyjna, ale jego skuteczność fakt sprawdzony przez wiele lat praktyki i przykłady rzeczywistych. Jeszcze żaden znany doświadczenie, którego celem było udowodnienie rzeczywistość efektu nie powiedzie się.