173 Shares 2710 views

Karl Martell: krótka biografia, reformy i działania. Reforma wojskowa Karla Martella

W VII-VIII CC. na ruinach dawnego zachodniego cesarstwa rzymskiego, było kilka państw niemieckich. W centrum każdego z nich grał plemiennych sojuszu. Na przykład, był Frank, który ostatecznie stał się francuskiego. Wraz z pojawieniem się w stanie nie zaczęły rządzić królów dynastii Merowingów. Jednak tytuł ten nie mógł długo utrzymać się na czele. Z biegiem czasu, wpływ przeniesiona do majordom. Początkowo było to wyżsi dostojnicy kontrolą pałacowego Merowingów. Z osłabienia władzy królewskiej, post stał się głównym w stanie, chociaż królowie byli i istniała równolegle z nowymi władcami Franków.

pochodzenie

Pepin z Heristalu z dynastii Karolingów był majordom z 680 714 rocznie. Miał trzech synów, z których najmłodszy był Karl Martell. Dwa starszy syn Pepin zmarł przed ojcem, a więc doszły do głosu dynastycznej wystawienia w kraju. Od najstarszego syna w wieku władcy miał wnuka nazwie Teodoaldom. Że postanowił przekazać tron Pepin, opierając się na opinii jego ambitnej żony Plektruda. Została ustawiona ostro przeciwko Charles z tego powodu, że urodził się z inną kobietą.

Kiedy zmarł jego ojciec, Charles został wysłany do więzienia, a także prawo do rozpoczęcia Plektruda, który został formalnie Regent do drobnych syna. Karl Martell długo pozostawały w więzieniu. Udało mu się uciec po zamieszkach w kraju.

Niepokoje w kraju

Niezadowolony z Franków nie chciał zobaczyć opresyjny Plektruda na tronie i wojnę na nią. Ich pierwsza próba zakończyła się porażką w miejscowości w pobliżu współczesnego miasta Compiègne w Pikardii. Jeden z liderów powstańców nazwanych Teodoald zdradził ich i po stronie wroga. Następnie, w obozie Franków ma nowego lidera – Ragenfred. Został wybrany majordom z Neustrii. Warlord zdecydował, że sam nie może wygrać, i zawarł sojusz z królem Radborom Fryzji. Wspólna armia oblegał Kolonii, który był rezydencją Plektruda. Ona została zapisana tylko przez fakt, że opłacił kosztem wielkiego bogactwa zgromadzonego w czasie jej mąż Pepin.

Wyścig o władzę

To właśnie w tej chwili uciekł z więzienia Karl Martell. Udało mu się zebrać dużą liczbę zwolenników, którzy nie chcą widzieć na tronie, żaden z pozostałych kandydatów. Pierwszy Karl próbował pokonać Radbora, ale w walce nie powiodło się. Szybko zgromadził nową armię, młody kapitan wyprzedził innego konkurenta – Ragenfreda. Był w dzisiejszej Belgii. Walka się na obecnym miejscowości Malmedy. To było śledzone przez władcę wszystkich Austrazji Chilperic, który zawarł sojusz z Ragenfredom. Zwycięstwo pozwoliło Charles o wpływy i władzę. Przekonał Plektruda odejść od władzy i dać mu skarbiec ojca. Wkrótce macocha, dzięki której wojna zaczęła spokojnie umarł. W 718, Karl Martell ostatecznie osiedlił się w Paryżu, ale wciąż miał podporządkować sobie resztę frankońskich feudałów.

Poszerzanie granic

Nadszedł czas, aby wysłać broń do południa. Władca Neustrii Ragenfred współpracę z Ed Wielkiego, który rządził w Akwitanii. Ostatnio przekroczył Loire z armią Basków, aby pomóc sojusznika. W 719, doszło do bitwy między nimi i Carl, któremu udało się wygrać. Ragenfred uciekł do Angers rządził aż do śmierci kilka lat.

Ed przyznał wasalem Karola. Obaj zgodzili się umieścić na królewskim tronie słabego Chilperic. Zmarł wkrótce potem, a na jego miejscu stanął Teodoryka IV. Wysłuchał całym majordom i nie stanowią zagrożenia dla ambitnego franka. Pomimo zwycięstwa w Neustrii, obrzeżach państwa nadal istnieją niezależnie od rządu centralnego. Na przykład, w Burgundii (na południowym wschodzie) dominują lokalnych biskupów, nie słuchać rozkazów Paryżu. Przyczyną niepokoju było więcej niemieckie ziemie, gdzie Alemannia, Turyngia i Bawaria, negatywne nastawienie do majordom.

reforma

Aby umocnić swoją władzę, majordom postanowił zmienić porządek w państwie. Pierwszym był reform Karla Martella benefitsialnaya prowadzone w latach 30-tych. Było to konieczne w celu wzmocnienia armii. Początkowo wojska Franków powstały z milicji lub grup miejskich. Problem polegał na tym, że dla utrzymania dużej armii w mocy nie jest po prostu wystarczająco dużo pieniędzy.

Przyczyny reformy Karla Martella właśnie ten niedobór specjalistów wojskowych w przypadku konfliktu z sąsiadami. Teraz mężczyźni spędzić wakacje razem z majordom, otrzymał za swoją ziemię serwis przydziału. Aby go uratować, musieli regularnie odpowiedzi na apele o suzerena.

Reforma Benefitsialnaya Karla Martella doprowadziły do tego, że państwo Franków był duży gotowości bojowej armii dobrze wyposażonych żołnierzy. Taki system nie miał sąsiadów, tak że stają się bardzo podatne na rządowej majordom.

Znaczenie reform Karla Martella w własności ziemi wpłynęło na własność kościoła. Sekularyzacja wzrosła przydział władzy świeckiej. To właśnie te skonfiskowane ziemie przeszły do tych, którzy służyli w wojsku. Kościół zabrał nadwyżkę na przykład ziemia klasztorów pozostać z dala od redystrybucji.

Reforma wojskowa Karla Martella zwiększyła liczbę kawalerii w armii. Zbuntowani feudałów z małych działek nie jest już zagrożony tron, ponieważ były mocno przytwierdzone do niego. Wszystkie ich samopoczucie zależy od lojalności wobec władz. Więc nie była nowa i ważna klasa, która stała tsentralnoobrazuyuschim w późniejszym średniowieczu.

Jaki jest sens reform wojskowych Karla Martella? Chciał nie tylko do zwiększenia liczby zależnych feudałów, ale również w celu usunięcia z wojska niezdolny do rolników. Zamiast armii są obecnie złapany w nieruchomości do ziemiaństwa .. Earls, książęta, itd. W ten sposób rozpoczął zniewalania chłopów, którzy kiedyś być w przeważającej części wolnej. Dostali nowy status disenfranchised po tym, jak stracił swoje znaczenie w franków wojskowych. Późniejsze panowie feudalni i (małe i duże) będą na żywo z wykorzystywaniem przymusowej pracy chłopów.

Znaczenie reform Karla Martella – jest przejście do klasycznego średniowiecza, gdzie każdy w społeczności – od biednych do gubernatora – istnieją w jasnej hierarchii. Każda nieruchomość była ogniwem w łańcuchu relacji. Mało Franks w momencie podejrzenia, że stworzenie porządku, który będzie trwał przez setki lat, ale mimo wszystko to, co się stało. Owocami tej polityki wydaje się bardzo szybko, gdy dziecko Martel – Karl Veliky – nazywać się cesarzem.

Jednak zanim to było jeszcze daleko. Po raz pierwszy Karla Martella reformy wzmocniły rządu centralnego w Paryżu. Ale z lat stało się jasne, że taki system jest doskonałą pożywką dla początku rozpadu franków państwowych. Gdy organ centralny Martell i feudalists średnio hałas przygotowaną wzajemnych korzyści – rozszerza granice i pracy zniewolonych rolników. Moc była obrona.

Dla każdej sferze życia opracowana nowa reforma Karla Martella. Tabela wyraźnie pokazuje, że zmiana stanu Franków pod jego rządami.

Reformy Karla Martella
reforma wartość
Grunt (benefitsialnaya) dom gruntów w zamian za służbę wojskową od majordom. Pochodzenie społeczeństwie feudalnym
wojskowy Wzrost w wojsku, jak i kawalerii. Osłabienie roli milicji chłopskiej
kościół Sekularyzacja ziemi kościelnej i przenieść ją do stanu

Niemiecka polityka

W połowie panowania Karola I zdecydował się urządzenie poza jego niemieckiej władzy. Był zaangażowany w tym dróg budowlanych, ufortyfikowanego miasta i przywrócić porządek wszędzie. Było to konieczne dla ożywienia handlu i odbudowy więzi kulturowych pomiędzy różnymi plemiennej jedności Europy Zachodniej. W ciągu tych lat Franks aktywnie kolonizować dolinę rzeki Main, gdzie wcześniej mieszkali głównie Sasów i innych Niemców. Pojawienie się lojalny ludności w regionie wzmocniła kontrolę nie tylko w Frankonii, ale również nad Turyngii i Hesji.

Słabe niemieccy książęta próbowała czasami dochodzić siebie jako niezależnych władców, ale Karla Martella reforma wojskowa zmieniła równowagę sił. Feudalni panowie Alemannia i Bawarii zostały pokonane przez Franków i przyznał się do swoich wasali. Liczne plemiona właśnie zawarte w stan pozostał pogan. Dlatego kapłani franków pilnie zapłacił niewiernych na chrześcijaństwo, tak że czują się w jednej ze światem katolickim.

muzułmańska inwazja

Tymczasem głównym zagrożeniem dla majordom a jego stan nie był w niemieckich sąsiadów, a Arabowie. Ten wojowniczy szczep ma wiek do przechwytywania wszystkich nowych gruntów w cieniu nowej religii – islamu. Już spadł Bliskiego Wschodu, Afryki Północnej i Hiszpanii. Wizygoci, którzy żyli na Półwyspie Iberyjskim, poniósł klęskę po klęsce i ostatecznie wycofał się do granic z Franków.

Arabowie po raz pierwszy pojawił się w Akwitanii w 717, kiedy nie jest jeszcze rządził przez Eda Veliky. Potem było sporadyczne naloty i inteligencja. Ale w tym roku 725 wzięto do miast takich jak Carcassonne i Nimes.

Przez cały czas Akwitańskim jest bufor utworzony pomiędzy Martel i arabskie. Jego upadek spowodowałby całkowicie odsłonięte franków jako zdobywcy trudno było przejść Pirenejach, a tu w górach, czują się znacznie pewniej.

dowódca wojskowy (wali) muzułmanów Abd al-Rahman w 731 roku postanowił podnieść armię z różnych plemion, kalifatu podporządkowane w ostatnich latach. Jego celem było miasto Bordeaux na atlantyckim wybrzeżu Akwitanii, który był znany ze swojego bogactwa. Armia składała się z muzułmanów z różnych barbarzyńców hiszpańskich, Slave Arabów, egipskich wzmocnień i dużych częściach muzułmanina. Chociaż potem Źródła różnią się w szacowaniu liczby muzułmańskich żołnierzy, można założyć, że liczba ta będzie się wahać na poziomie 40 tysięcy uzbrojonych ludzi.

Niedaleko Bordeaux Ed armia dała walkę z wrogiem. Skończył niestety dla chrześcijan, zostali ciężko pokonany i miasta został zwolniony. W Hiszpanii płynęły karawany Maurów z łupów. Jednak muzułmanie nie zamierza się zatrzymać, i znowu po krótkim odpoczynek udał się na północ. Doszli do Poitiers, ale lokalni mieszkańcy mieli dobre mury obronne. Arabowie nie odważył się krwawym ataku i wycofał się z Tour, która miała znacznie mniejsze straty.

W tym czasie ja i skierował Ed uciekł do Paryża, aby prosić o pomoc w walce z najeźdźcą. Teraz nadszedł czas, aby sprawdzić znaczenie reform wojskowych Karla Martella. Pod jego banner róża wielu żołnierzy, prawdziwych sług w zamian za posiadane lądowych. Zasadniczo rekrutowani Franks, ale były również zbierane różnych plemion germańskich, jest zależna od majordom. Były to Bawarczycy, Fryzowie, Sasi, Alemanni, i tak dalej. D. Uzasadnienie Reformy Karla Martella po prostu chęć zebrania duże armie w najbardziej krytycznym momencie. To zadanie zostało zakończone w jak najkrótszym czasie.

Abd ar-Rahman w tym czasie został skradziony ogromne ilości trofeów, ze względu na to, co jego żołnierze byli bagaż, który jest bardzo spowolnić postęp armii. Dowiedziawszy się o zamiarze wpłynięcia franków w Akwitanii, Wali nakazał przenieść się do Poitiers. Wydawało mu się, że będzie miał czas na przygotowanie się do decydującej bitwy.

Bitwa pod Poitiers

Tutaj obie armie spełnione. Ani Karl ani Abd ar-Rahman nie odważył się zaatakować pierwszy, a sytuacja pozostaje napięta przez tydzień. Przez cały ten czas, w dalszym ciągu małe manewry – przeciwnicy próbowali znaleźć lepszą pozycję. Wreszcie, Arabowie postanowił najpierw zaatakować do 10 października 732 lat. Na czele kawalerii był Abd al-Rahman.

Organizacja wojska pod Karol Młot zawiera niezwykłą dyscyplinę, gdy każda część armii działał tak, jakby to był jeden. Walka między obiema stronami była krwawa i początkowo nie daje korzyści ani jedno, ani drugie. Do wieczora, mały oddział Franków przedarł się okrężną drogą do obozu Arabów. Tam trzymano ogromną ilość produkcji: pieniądze, metali szlachetnych i innych cennych zasobów.

Maurowie jako część armii muzułmańskiej czuł, że coś jest nie tak i przeniósł się do tyłu, próbując wybić wróg pojawił się znikąd. W miejscu ich połączenia ze szczeliną Arabowie pojawił. Armia Głównym pod przewodnictwem Franks Martel terminowe zauważyłem słaby punkt i ataku.

Manewr był decydujący. Arabowie zostali podzieleni, a niektóre z nich otoczeniu. W tym dowódca wojskowy Abd al-Rahman. Zginął próbując zerwać z powrotem do obozu. O zmroku dwa wojska rozdzielono. Franks postanowił, że następnego dnia w końcu zakończy muzułmanów. Jednak sobie sprawę, że ich kampania została utracona, w nocy po cichu wycofał ciemność ze swoich stanowisk. Jednak wyszli ogromny konwój chrześcijan łupów.

Przyczyny franków Victory

Bitwa pod Poitiers zdecydował o wyniku wojny. Arabowie zostali wypędzeni z Akwitanii i Charles, wręcz przeciwnie, wzmocnić swoje wpływy tutaj. Jego pseudonim „Martell” dostał się do zwycięstwa pod Poitiers. Tłumaczone to oznacza „niedźwiedź”.

Zwycięstwo było ważne nie tylko dla jego osobistych ambicji. Czas pokazał, że po pokonaniu muzułmanów nie próbował wnikać głębiej w Europie. Zatrzymali się w Hiszpanii, gdzie rządził aż do XV wieku. Sukcesy chrześcijan – jest jeszcze pewne skutki reform Karla Martella.

Silna armia, którą zgromadził, nie mógł pojawić się na podstawie starego porządku, który istniał pod Merowingów. Reforma rolna Karla Martella dał krajowi nowych żołnierzy zdolnych. Sukces był naturalny.

Śmierć i wartość

Reformy Karla Martella udał się, gdy umarł w roku 741. Został pochowany w Paryżu przez miejsce spoczynku jednego kościoła opactwa Saint-Denis. Majordom opuściły kilku synów i udaną moc. Jego polityka mądry i udane wojny pozwolił Franks czuć się bezpiecznie w otoczeniu wielu sąsiadów. Po kilku dekadach reform będzie najbardziej zauważalny efekt, gdy jego potomek – Karl Veliky – ogłosił się cesarzem w roku 800, łącząc dużą część Europy Zachodniej. W ten był wspomagany przez innowacje Martel, w tym bardzo feudalnej klasy, zainteresowanych wzmocnieniem władzy centralnej.