411 Shares 3833 views

Zakwaszenie i alkalizujące żywności – pełną listę. Produkty, alkalizujących ciało

Żywy organizm potrzebuje do utrzymania stałości homeostazy – jej środowisko wewnętrzne. Jest to szczególnie ważne dla krwi. Jej pH zmienia się w stosunkowo wąskich granicach. Minimalna wartość tego wskaźnika 7,35, a maksymalna – 7,45. Nawet najmniejsza zmiana w równowadze kwasowo-zasadowej krwi, poza normalnym zakresie, co prowadzi do choroby.

Zjawisk patologicznych często mogą rozwijać kwasicę. Ta choroba, która wyraża się w wyraźnym naruszenia normalnego przebiegu procesów metabolicznych, przesunięcie jest pH krwi w bok z kwasem. W celu zapobieżenia rozwojowi stanów patologicznych, że ważne jest, aby reakcja krwi nie był kwaśny i zasadowy.

Szkody dla braku równowagi kwasowo-zasadowej

Zmiana pH krwi jest niebezpieczne dla zdrowia. W tym przypadku, jeśli obserwuje się ciało nadmiar procesy korozji kwas występujący tkanek. W komórkach zatrzymanej wody, co pogarsza metabolizm. Co powoduje szybsze zużycie wszystkich organów i układów, jak również pogorszenie jakości skóry, który staje się suchy i pognieciony. Aby temu zapobiec, stężenie kwasu w krwi muszą być znormalizowane. W tym przypadku, jednostka ucieka się do jego rezerwy alkalicznej.

W przypadku, gdy do tych celów jest spędził żelazo zawarte w hemoglobinie, wówczas dana osoba ma stałe uczucie zmęczenia. Podczas przywracania równowagi kwasowo-zasadowej wapnia jest drażliwość i bezsenność. Wycofywanie to ważne mineralny kości szkieletu prowadzące do wystąpienia osteoporozy.

Przez zmniejszenie alkaliczną rezerwę w tkance nerwowego jest zaburzenie aktywność umysłową. Bez uszczerbku dla depresji.

W przypadku zwiększania kwasowości ofiary krwi do rezerwy mineralnych komórkach organizmu, co prowadzi do zachwiania równowagi środowiska wewnętrznego. Proces ten ma negatywny wpływ na aktywność enzymów. Ponadto, zwiększona kwasowość – idealny grunt dla komórek nowotworowych.

Health Source – alkalizujących pokarmów

Wiele osób, niestety, pH krwi jest przesunięty w kierunku wysokiej kwasowości. Można to sprawdzić w analizie z zastosowaniem konwencjonalnych papierka lakmusowego, który jest sprzedawany w aptece.

Ten problem jest dość poważny, wymagając osoba pewnych działań. Warto pamiętać, że brak równowagi we krwi, głównie ze względu na jedzenie. Skład swoich potraw zależy od pH całego organizmu, a zatem i jego zdrowie. Dlatego konieczne jest, aby wiedzieć, które produkty są alkalizowany ciało. Wybierz je do smaku niemożliwe. Czasami alkalizujące żywności są bardzo kwaśne. Najbardziej uderzającą „kłamca” jest cytryna. Ten cytrusowy zawarte w wykazie dużych produktów, które przesuwają wskaźnik pH w kierunku zasadowym.

Jednak, aby zmienić równowagę krwi w przeciwnym kierunku są mięso i ryby, biały chleb i jajka, czyli wszystko to, co nie ma najmniejszego kwasowości.

Jak wybrać żywności, które dają alkalizuje ciało?

Każdy powinien wiedzieć, że jedzenie w zastosowaniu normalnego pH krwi. Produkty, alkalizujące organizm powinien być w codziennej diecie. Pozwoli to zachować zdrowie, młodość i urodę na długie lata żyć normalne aktywne życie.

Istnieje tabela produkty alkalizujące zaprojektowane N. R. Walker i papież. W swoim liście owoców, warzyw i zbóż jest zbudowany zgodnie z ich utleniającym lub alkalizujący wpływ na organizm. Następujące symbole są stosowane w celu określenia stopnia wpływu na pH krwi:

0 – niewielki wpływ na bilansie;
00 – średnie alkalizację lub utleniania;
000 – silny wpływ;
0000 – bardzo silny wpływ.

W takim przypadku, jeśli chcesz uwzględnić w codziennej diecie pokarmów, alkalizujące ciała, tabela pokaże Ci listę, jak również stopień wpływu na zaburzoną odzyskania wagi.

Co jest ważne dla dobrego odżywiania?

Alkalizujące pokarmy, które są niezbędne dla zdrowia każdej osoby, w tym listę wodzie. Wiadomym jest, aby być podstawą wszystko w naszym życiu. Ponadto, woda jest dostępny płyn normalizowanie pH krwi.

Mleczne alkalizujące żywności – to przede wszystkim, mleka i serwatki. W tym wykazie i twaróg.

Mocny produkt alkaliczny jest mleko. Jest bogaty w białko, wapń i inne substancje ważne dla zdrowia. Jednakże, niniejszy produkt nie jest tolerowana przez wszystkich. W takim przypadku zaleca się używać świeżej serwatki. Zachowuje wszystkie korzystne właściwości mleka przy braku laktozy alergenu, kazeina i tym podobne. D. W tym przypadku, surowica sto procent odpowiedni dla żywności dietetycznej.

Jednak jakie produkty alkalizuje ciało? Ta lista zawiera przaśny chleb czarny ziarna. Jest bogatym źródłem składników mineralnych, błonnika, witamin i aminokwasów. Warto pamiętać, że w sklepie, ten chleb nie jest na sprzedaż. Konieczne jest, aby przygotować się.

Produkty, alkalizujące ciała, to banany. Ich skład jest serotoniny i wiele innych składników aktywnych biologicznie.

Wszystkie zioła (bazylia, pietruszka, koper, etc …) – jest również pokarmy alkalizujące ciała. Dobre dla zdrowia i szpinaku. Produkt ten nie tylko zmniejsza kwasowość krwi, ale także zawiera w swojej przynależności dużą ilość witaminy C, chlorofil i wiele innych elementów, które są ważne dla prawidłowego funkcjonowania wszystkich narządów i układów.

Jednak jakie produkty alkalizuje krew? Bardzo korzystne dla utrzymania pH przynosi awokado. On odnosi się do owoców, które są silnie alkalizowany ciało. Dodatkowo, awokado są bogate w witaminy A, E i kwasu foliowego, potasu i błonnika. Obejmuje ona wiele jednonienasyconych tłuszczów.

Jedynymi alkalizujące orzechy produktów są migdały. Jest bogaty w oleju, białka i witaminy E.

Produkty, alkalizacji krwi, a to liściowe sałaty. W tym wykazie i wszystkie rodzaje kapusty (brukselka, kapusta, brokuły, kalafior, i tak dalej. D.).
Ma lekko zasadowy odczyn ugotowane ziemniaki. Jednocześnie, świeży sok z tego warzywa – prawdziwy magazyn minerałów i składników odżywczych. Taki produkt ma znaczący wpływ alkalizujący.

Dieta powinna zawierać zboża, ogórki, marchew, arbuzy i mango, cukinia i malin, kukurydza, figi, karczochy i selera. Wszystkie te produkty są alkalizujące.

Bardzo przydatne dla ludzkiego zdrowia dyni. Obejmuje ona obecność witaminy C, która wzmacnia odporność, eliminując rozdrażnienie i zmęczenie, a także A, K i E. Kto miłuje dynię, zapewnia dobrą cerę i pozytywny nastrój. To przyczynia się do wysokiej zawartości żelaza w warzywo. Dynia alkalizuje wielkie ciało i daje człowiekowi zdrowe życie.

Przydatne dla zrównoważonego składu krwi i rzepy. Ten roślinny jest wiodącym obecność w kompozycji kwasu askorbinowego. Wiele tamże sole siarki i fosforu. Jest glukorafanin rzepa. Jest to rzadki substancja, która może wytwarzać przeciwrakowe i działanie przeciwcukrzycowe.

Alkalizujące działanie ma buraki, gruszka, pieprz i wszelkiego rodzaju. Przydatne do normalnej krwi pH dowolny olej roślinny otrzymany z pierwszej ekstrakcji na zimno, jak i wywary rumianku ziół i mięty pieprzowej, melisa et al.

Zawartość codziennej diecie

Codzienne menu powinno zawierać i zakwaszenie i alkalizujące żywności. Jednakże, należy zauważyć, proporcjach. Dla zdrowej osoby stosunek powinien być o pięćdziesiąt procent utleniania i alkalizujących pokarmów. W różnych chorobach ciała należy przestrzegać proporcji 20:80. Taki stosunek pozwoliłoby normalizacji równowagi kwasowo-zasadowej we krwi.

Ponadto, konieczne jest łączenie produktów poprawnie. Na przykład, ryby i mięso jest spożywane najlepiej z warzywami, ale nie ze zbóż lub makaronu. Ale kawa lub napoje alkoholowe zaleca się pić wodę. Jagody powinny być stosowane jako przystawka lub podstawa do sosów i sosów podczas gotowania potraw mięsnych.

oczyszczanie organizmu

Nadmiar kwasu z ciała należy ostrożnie wyciągnięte. Oczywiście, proces ten odbywa się przez nerki w moczu, płuca wydech, a także w kale i potu. W celu zwiększenia diurezy pijemy wodę. W przypadku problemów z jelit stosując łagodne oczyszczenie. W wydychanym powietrzu łatwiejszy do wpływów jest niemożliwe. Ale uwalnianie kwasów przez skórę, niestety, „murowane” nowoczesnych antyperspirantów. Korzystanie z tych nowoczesnych antyperspirantów, zwiększamy obciążenie nerek. W związku z tym, dane organy wydalniczy poddane różnym chorobom nie może poradzić sobie z ich zadań, co prowadzi do utlenienia ciała. Aby zachować zdrowie należy unikać.

waga normalizacja

Znajomość równowagi kwasowo-zasadowej są konieczne nie tylko dla zachowania zdrowia. Pozwalają one normalizacji masy ciała. Zakwaszenie organizmu nie tylko zakłóca funkcjonowanie wszystkich systemów, ale także prowadzi do zestawu dodatkowych kilogramów. Dlatego stosowanie alkalizujące żywności nie tylko przywraca pH krwi, ale również pozwala stworzyć idealną figurę.

Porady dietetyków

Skutecznego przywrócenia równowagi kwasowo-zasadowej umożliwia przesiąkanie takich produktów:

– nasiona i orzechy do trzydziestu minut przed posiłkiem;
– rośliny strączkowe na noc;
– ziarna przed gotowaniem przez trzydzieści minut.