81 Shares 1114 views

nakaz architektoniczny: Informacje ogólne. Nazwy greckich zleceń architektonicznych

nakaz architektoniczny stało się powszechne w starożytności. W rzeczywistości, perestroika wiązki konstrukcja uzupełniona przez pewne elementy ekspresyjne. porządek architektoniczny, którego przegląd zostały określone w traktacie z Witruwiusz jeszcze w I wieku pne, był używany w starożytnej Grecji w budowie kościołów i tworzą dziś rozpoznawalny kształt budynków tego kraju.

Głównymi elementami

Witruwiusz w swoich Zasadach roboczych zleceń budowlanych. Aby obliczyć parametry wykonania przyjęto jako moduł podstawy jest mniejsza średnica kolumny. Było to miarą wielkości wszystkimi szczegółami.

porządek architektoniczny Starożytna Grecja posiada zestaw standardowych elementów, które różnią się w stosunku od ich wielkości i dekoracji. Składały się one z kolumny (kolumny), belkowanie (belkowanie) i cokołu. Po pierwsze, z kolei składa się z trzech elementów:

  • Fust (wał – korpus);

  • kapitał (kapitał);

  • podstawa (Baza)

Kolumny rod – największa część jej grubość zmniejsza się wraz z wysokością, ale nierównomiernie. Kapitał tworzy górną część, to idzie bezpośrednio do obciążenia leżąca elementów budowlanych. Funkcja bazy danych wynika z jego nazwy: jest podstawą Fust.

Entablement, górna część konstrukcji, ma również strukturę potrójnej. Składa się ono z ościeżnicy (opaski) fryzie (fryz), a półka (listwą). Formy opaski zachodzą między kolumnami, jest główną częścią nosicielem belkowania. Freese – środkowy element. Zamówienia architektoniczny Antiquity charakteryzuje się innym wykonaniem tej części: to może być gładka lub obrazu. Gzyms koronowany kolumnie, to często jest urządzony dentil (dentils), lub, jak są one nazywane i zamówień krakowania – kolejne prostokątne występy.

Cokół – dno kolumny podstawy, często mają stopniowaną strukturę. Kolumna „rośnie” od stylobate (stylobate) – górną fazę.

Zamówienia architektury starożytnej Grecji

Istnieje pięć zleceń, jest uważany za klasyczny. Trzy z nich tworzy się na terytorium Grecji. Dorycki, joński i koryncki ten porządek architektoniczny. W starożytnym Rzymie, były jeszcze dwa: Tuscan i Composite. Każdy z nich ma swoje charakterystyczne cechy struktury i elementów dekoracyjnych.

Nazwy greckich zleceń architektonicznych dać wyobrażenie o tym, co terenie starożytnego państwa powstały. Pojawiające się w ich własnym terenie, w VI wieku pne Jonowe i kolumn doryckich typy szybko rozprzestrzenił się w całej Grecji. Koryncki porządek nie był bardzo popularny. Stało się bardziej popytu w starożytnym Rzymie.

Wielkość i prostota

Dorycki porządek architektoniczny różni się zminimalizować liczbę detali dekoracyjnych. Kolumna nie miał podstawy, ponieważ opiera się bezpośrednio na stylobate. Zwężona pnia nierówna, gdzieś w jednej trzeciej wysokości był nieznaczny pogrubienie. Kolumna powierzchnia była pokryta rowkami – karbowany. Co do zasady, nie było tylko 20. flet dał kilka monumentalnych dekoracyjnych wzorów: stworzyli grę światła i cienia, optycznie zwiększając wysokość kolumny. Nie było opcji dla kolumn i gładkich pniach.

Kapitał miał zaokrągloną podstawę, na której leżał kwadratowy. Oparła się gładką architraw. Freese zawarte tryglify – prostą taśmę z trójkątnych zagłębień między nimi, zgrupowanych trójkami. Pomiędzy tryglifami są przedziały (metody) albo jako gładka albo wypełnione ornamentami. Pod okapem często mieści się szereg warranty krakersy.

Słynny na całym świecie

Dorycka najbardziej znany z takich arcydzieł architektury starożytnego jak Partenon i Świątynia Hefajstosa. Ścisłe odważnymi zdobione kolumny i budynki przeznaczone do Posejdona w Cape Sunion, a Afee na wyspie Egina.

Dorycka – najprostsze pod względem wystroju porządku architektonicznego. Gatunki wymienione w Ionia, a następnie w Koryncie, w dużej liczbie różnych dekoracji i szczegóły artystycznej.

Kobiecość, zawarte w kamieniu

Nasilenie Dorian przeciwieństwie do miękkości i delikatności, a nawet niektóre celu jonowe. Kolumny tego typu wzrosnąć powyżej okrągłej podstawie, która wygląda przypomina kilka ułożone na siebie pierścieni. Kolumna jest dłuższy niż doryckim wykonania. Od tej kolumnie wydaje się bardziej smukły. Flet głębiej (jest 24), a kapitał ozdobione walutach (loki).

Jonowy belkowanie jest dość wąski, a składa się z trzech poziomych części: zwykły ościeżnicy, fryz, który nie ma tryglify i nieco wystający gzyms z dentil dalej. Środkowa część belkowania często ozdobione płaskorzeźbami.

Tworząc taką kolumnę, starożytni architekci porównał jej kobieta z smukłej talii, falowane włosy, walut i płynących fałdy odzieży – karbowany.

pochodzenie

Witruwiusz w swoim traktacie, napisał, że jonowy zlecenia architektoniczne powstałe w trakcie budowy kościoła w Efezie. Potrzeba nowej formie powstał z chęci znalezienia styl, który ucieleśnia ducha plemion greckich, które zamieszkują obszar i porównać go z tym Doriana. Ucieleśnieniem pomyślany przynieść ukochanej Owoc: Porządek joński znany nie mniej niż jej ścisłego odpowiednika, a także jednym z klasycznych.

Naukowcy uważają, że tworzenie nowego typu kolumna została stopniowe, a świątynia w Efezie stał tylko kwintesencją wszystkich poprzednich etapach. W każdym razie, porządek joński i naprawdę uosabia wyrafinowania i elegancji. Nic dziwnego, że został wykorzystany do budowy świątyni Ateny Nike i Artemidy, ten ostatni ostatecznie zdobył tytuł jednego z siedmiu cudów świata.

młodszy brat

Porządek koryncki, jak już wspomniano, specjalny rozkład otrzymanych w starożytnym Rzymie. W Grecji uznano za pochodną jonowej. Rzeczywiście, zlecenia te mają wiele podobieństw. Wysoka pręt z 24 karbowany stoi na okrągłej podstawie. Główna różnica – to małe czapki, składające się z szesnastu walutach towarzyszy liści akantu, ułożonych w dwóch rzędach.

Entablement podobnego do analogicznego elementu struktury jonowe: zawiera ona podzielona opaski, fryz całkowite ustąpienie i gzyms z zębami. W przeciwieństwie do budynków przy użyciu takich kolumn jest to, że nie obsługują dachem dwuspadowym i płaskim.

Jeśli nadal metafory męski i kobiecy, trzeci porządek grecki raczej posiada cechy charakterystyczne dla młodej dziewczyny, a kokieterii i miłości do wyrafinowanej biżuterii. Najwcześniejsze próbki znalezionych Kolumny są uważane za świątynią Apollina na Bassae.

odbiorniki

Greckie zlecenia architektoniczne nadal istnieć w starożytnym Rzymie. Będą korzystać z kreatora tworzenia wyglądu miast imperium. Równolegle pojawiło się nowe formy: toskańskiej i kompozytowe zleceń architektonicznych. Oraz nazwę części, a ogólna budowa logiki zachowane.

Composite zamówienie – „potomek” jonowego i korynckimi. Tuscan nieodłączne cechy, które sprawiają, że oczywiste pokrewieństwo z Dorian: dokładna kolumna bez stolic, gładka architraw i fryz runda kapitał ozdób.

Po upadku Cesarstwa Rzymskiego, zainteresowanie takimi formami architektonicznymi stopniowo ustąpiły i została reaktywowana dopiero w XV wieku, kiedy odkryto traktat Vetruviya. Budynków w stylu klasycznym, który ukształtował się później, również muszą zawierać kolumnę lub podobne elementy. Należy zauważyć, że w dniu dzisiejszym zlecenia architektoniczne, które dotarły do nas za pośrednictwem grubości wieku, często wykorzystywane w tworzeniu i dekoracji nowych arcydzieł.