892 Shares 1174 views

Malarstwo Filimonovskaya i wzory. Historia zabawki Filimonov

Historie zabawek Filimon, według niektórych obliczeń historyków i archeologów, rozpoczęły się jeszcze 1000 lat temu. Uważa się, że podczas wykopalisk archeologicznych w okolicach regionu Tuula znaleziono jeden z pierwszych, najbardziej prymitywnych zabawek gliniastych tego okresu. Jak dokładnie ustalono, zostały wykonane podczas panowania Iwana Groza. Ze względu na pewne osobliwości te zabawki nazywane były gwizdkami. Były to drobne postacie ptaków, zwierząt i ludzi, które były po prostu projektem dla mechanizmu gwizdka.

Przeznaczenie gwizdków

Uważa się, że w czasach starożytnych, podczas pogaństwa, gwizdanie mogłoby przestraszyć złego ducha lub ducha, a wręcz przeciwnie, zwrócić uwagę Boga Słońca i poprosić go, aby wysunął deszcz lub słońce na ziemię i wiele więcej. Dlatego każdy gwizdek był trzymany w każdym domu.

Malarstwo Filimonovskaya pojawiło się na zabawkach już na początku XIX wieku. W miarę opowiadania, jego imieniem było Filimonov's zabawka od ubiegłego skazanego – Filimon.

Dziadek był mistrzem nie tylko w branży ceramiki, ale także mistrzem w produkcji zabawek z gliny. Był pierwszą osobą, która zaczęła malować zabawki z gliny, co przyczyniło się nieoceniony wkład w rozwój sztuki nie tylko w XIX wieku, ale także w przyszłości.

W wiosce, w której był osłonięty, był złożony z niebieskiej gliny, który służył mu jako materiał. Ta wieś położona była w pobliżu miasta Odoev, a dzięki swojej historii w przyszłości nazywano Filimonovka na cześć mistrza.

Praca na zabawce

Potem prawie wszyscy mężczyźni we wsi zaczęli robić garnki z niebieskiej gliny. Dzięki tej sztuce udało im się wyżywić rodzinę. Nie tylko mężczyźni, ale także kobiety, a nawet dzieci uczestniczyły w modelowaniu. To oni zajmowali się gwizdkami w wolnym czasie od pracy w terenie iw domu. Był to jeden z ich ulubionych rozrywek tego czasu.

Czasami kobiety i córki, które w tym czasie miały nie więcej niż 7-8 lat, siedziały w kręgu i śpiewały piękne stare rosyjskie pieśni ludowe, ukształtowały zabawki z gliny.

Znaczenie zabawki Philemon's

Zabawka Filimonova została kupiona w domu, kupiona na prezent. Obecność zabawki była bardzo dobrym znakiem. Uważano, że przynosi szczęście, szczęście, rodzinną kondycję w domu, a także chroni przed złośliwymi zaklęciami.

Zabawka Filimonova dla dzieci była tak zwana strażnikiem, strażnikiem, który chronił dzieci przed złem. Wielu historyków uważa, że na początku jego powstania taki gwizdek nie był zabawką dla dzieci. Miał zupełnie inny cel. Jeśli spojrzysz uważnie, to na każdej figurze widać znaki magiczne (wzory Filimonova), które mają pewne znaczenie.

Kształt zabawki jest również interesujący. Sugeruje, że każdy z nich oznacza coś.

Pieczenie w piecu

Przez cały rok ludzie angażowali się w robienie przedmiotów z gliny, a następnie, w jeden z wiosennych dni, przed rozpoczęciem przetwarzania odbyło się duże uroczystości pośrodku dużego pola. Składał się on ze spalania wszystkich produktów z gliny, a po wakacjach zabieraj je na rynek do sprzedaży.

Najpierw wykopano dużą dziurę pośrodku pola, pokrytego cegłami, pod talerze (naczynia) pod naczyniami (taki niezwykły piec był nazywany rogiem), a następnie słomę zapłonową, rozrzuconą na naczyniach. Po spaleniu słomy czekali, aż glina się ostygnie, a potem zabiorą każdy z nich, teraz biały, do domu.

Główne miejsce na półkach zajmowały gliniane dzbany, a między dzbrami, kobiety wkładały swoje wyroby rękodzielnicze. Co ciekawe, po wypaleniu błękitna glina stała się pięknym białym kolorem. Ta filozofowska zabawka, której zdjęcie można zobaczyć w książkach i czasopismach poświęconych rosyjskiej sztuce ludowej, ale we współczesnym świecie iw źródłach elektronicznych, ma tę szczególną cechę.

To bardzo wygodne. Aby malować w przyszłości, nie trzeba przykrywać specjalną farbą na bazie. Zapieczona glina jest już przygotowana do pracy.

Zabawki Filimonova. Ich obrazy

Powszechnie uważa się, że zabawki Filimonov mają określoną formę, w której znajduje się określona nazwa.

Jednym z najważniejszych obrazów jest wizerunek kobiety. Uważa się, że wizerunek kobiety (pań) uosabia obraz matki, której głównym celem jest oczywiście kontynuacja rodziny i ogólnie rzecz biorąc całe życie na ziemi. Wizualnie ta postać wygląda bardzo nietypowo.

Innym obrazem jest zwierzę. Niedźwiedź nosi symbol męskości, siły, a także uosabia nadejście wiosny – nowego życia. Jelenie – symbol dobrego samopoczucia i szczęścia w małżeństwie, ciepło relacji małżonków. Tradycyjnie, w dniu ślubu jelenie jest prezentowane nowożeńcom jako strażnik przyszłej rodziny. Koń jest uosobieniem wszystkich żyjących rzeczy. Uważano, że konia – symbol wody, słońca, płodności. Krowa jest uosobieniem wigoru i siły umysłu.

W pobliżu kobiety z reguły zawsze były opisane ptaki. W dawnych czasach ptaki były uważane za obraz zmartwychwstania całego życia na Ziemi. Świt, przebudzenie ziemi, natury jest ucieleśnieniem ptaków.

Żadna z zabawek nie jest jak prawdziwe postacie zwierząt i ptaków. Dane ludzi przypominają im bardzo odległe. Aby zrozumieć, który z ludzi jest wykończony z gliny, możliwe jest tylko dzięki szczegółom odzieży, na której są obecne pewne elementy malarstwa Filimonov.

Kobietą, co do zasady, ubrania składa się z spódnicy i bluzki, a człowiek – jasna koszula i spodnie.

Obraz Filimonovskaya jest bardzo nietypowy, odważny, fascynujący wygląd. Wzory na ubrania mówią o najważniejszej rzeczy – o związku człowieka z naturą.

Wielu ludzi chce wiedzieć, jak narysować zabawkę Philemon. Strój jest jasny, wyraźny rysunek, przypadkowo rozrzucony po ubraniu. Na odzieży rysowały plamy, koła, liście i kropki, kreski i gwiazdki oraz wiele innych elementów obrazu. Spódnica kobiety była zawsze wielokolorowa, bluzka o bogatym, jasnobłękitnym kolorze, a kapelusz ozdobiony jasną obwódką. Mężczyzna musiał mieć koszulę.

Malarstwo Filimonovskaya. Kolorystyka twarzy

Twarz była zawsze taka sama. Na białym tle zwróciliśmy oczy i brwi na niebiesko lub czarno. Czasami moje oczy były zielone. Kształt oczu był zawsze taki sam. Oczy – kreski. Usta musiały być szorstkie.

Nigdy nie wolno rysować wyrazistych twarzy. Uważano, że postać – to jest strażnik, więc to było oblicze zabawki powinny odstraszać złe duchy.

Podstawowe kolory

Jednym z cech charakterystycznych malarstwa Filimonov jest kolor stosowanych farb. Możliwe było zastosowanie odcieni tylko trzech kolorów: karmazynowego, żółtego i zielonego. I tylko od czasu do czasu dozwolone było stosowanie farb niebieskich i fioletowych.

Kolejna zabawka Philemon, której obraz zawsze był taki sam, jest zwierzęciem. Jego ciało i szyja były zawsze malowane w poprzek, a schemat kolorów użył tego samego: zielonego, żółtego i karmazynowego. W wyniku tego zwierzę zostało zabarwione wielokolorowymi taśmami z kufą czerwoną lub zieloną.

Ciekawe, że gwizdek jest zabawką Filimon, której zabarwienie nie jest wykonane specjalnymi szczotkami do rysowania, ale szczotkami wykonanymi z piór kurczowych.

Obrzęd "sokolnictwa"

Każdy człowiek przynajmniej raz w swoim życiu, ale słyszał takie wyrażenie. Jednak niewiele osób prawidłowo rozumie znaczenie wyrażenia "zorganizować gwizdek". Ludzie myślą, że to wyrażenie oznacza kłótnię lub wyjaśnienie relacji, czyli możliwość udowodnienia komuś kogoś.

W połowie XIX w. Był to jeden z najpiękniejszych, ciekawych rytuałów. Pewnego dnia w ciągu roku wszyscy wychodzili na ulicę i zaczęli śpiewać, tańczyć i gwizdać gwizdkami. Dzięki tym działaniom chcieli się ukłonić przed zmarłymi krewniakami, był to pewien rytuał pamięciowy. Po doskonałych działaniach ludzie mogliby prosić Boga o to, co zechcą. Niektóre spowodowały deszcz, inni podziękowali Bogu za dobre zbiory lub za dobrą pogodę. Wszyscy wokół byli szczęśliwi i lubili życie.

Modelowanie Filimonova w naszych czasach

Dla wielu, zabawka Filimon, kolorystyka gliny, ma historyczne znaczenie. Na początku XX wieku mistrzowie malarstwa Filimonov pozostali niewiele. Gdyby w latach pięćdziesiątych i osiemdziesiątych XX wieku zainteresowanie sztuką ludową Nikołaja Denisowa interesowałoby się tajemnicą mistrzostwa, byłoby to wszystko z przeszłości.

To właśnie dzięki utworzeniu grupy absolwentów szkoły Abramtsevo i ich zjednoczenia z potomkami filimonovowskich mistrzów ta kreatywność osiągnęła nowy poziom.

Obraz zabawki Filimonov, a także tworzenie fundamentu gliny, trwa dość długo. Przez kilka dni (w przybliżeniu 3-5, w zależności od wielkości zabawki), rysunek musi być ciągle wygładzony mokrymi rękami. Dokonuje się tego, aby usunąć małe pęknięcia, które wystąpiły podczas wysychania produktu – charakterystyczną cechą niebieskiej glinki.

Dopiero po całkowitym wyschnięciu zabawki, jest ona wysyłana do piekarnika, gdzie staje się pięknym białym kolorem. I dopiero wtedy zaczyna malować.

Dzieci i piękne zabawki

Dużo zachęcania i poparcia dla klas z takimi produktami w instytucjach przedszkolnych. Filimonovskaya malarstwo w przedszkolu – jeden z twórczych projektów, mocno zakorzeniony w programie szkoleniowym dla małych dzieci.

W trakcie rysowania (dzieci piszą akwarelą) nauczyciel wprowadza dzieci w wieku przedszkolnym do historii tworzenia zabawek Philemon, głównych zasad jej barwienia, a także wprowadza dzieci do sztuki ludowej, sprawiając, że czują i rozumieją, jak sztuka wpływa na nasze życie w przyszłości.

Muzeum zabawek Filimon

W Rosji jest wiele muzeów z zabawkami Filimonov. Największe muzeum specjalistyczne zlokalizowane jest w regionie Tuula w Odoev.

Tutaj można w pełni zanurzyć się w erze malarstwa Filimon, a także starać się oczarować zabawką z niebieskiej gliny. W rezultacie każda pamięć tego niesamowitego miejsca pozostanie nie tylko przez zabawkę Filimonova zrobioną własnymi rękami, zdjęcie w muzeum i wrażenie cudu, ale co najważniejsze – doświadczenie komunikacji z prawdziwymi mistrzami starożytnych jednostek.