292 Shares 8709 views

Jak szybko Twój wiek mózgu? Naukowcy zidentyfikowali kluczowe geny

Twój mózg może zacząć starzenia się znacznie szybciej, gdy zmienisz 65 lat. I może nie zacząć. Okazuje się, że zależy to od tego, która wersja danego genu jest zawarta w twoim genomie. Zostało to odkryte przez naukowców w ramach niedawnego badania. W trakcie badania naukowcy odkryli gen, który kontroluje tempo, w jakim mózg mierzy, ale twierdzą, że określona wersja tego genu może zapewnić ochronę przed dużą liczbą chorób neurologicznych związanych z wiekiem, takich jak otępienie starcze.

Geny, które mogą Cię chronić przed demencją?

Ten gen, zwany TMEM106B, zaczyna działać w przybliżeniu, gdy człowiek ma 65 lat. Wkrótce potem ludzie, którzy mają złe wersje tego genu, mózg będzie wyglądać 10-12 lat starsze niż mózgi tych ludzi, którzy mają dobrą, skuteczną wersję tego genu. To odkrycie może pomóc lekarzom określić, które osoby mają zwiększone ryzyko rozwoju chorób neurologicznych, ponieważ mają one złe wersje genu. Może również pomóc w tworzeniu leków, których efekty będą skierowane na ten gen, aby zapewnić zdrowie starszych mózgów.

Najważniejsze ze wszystkich genów

W ostatnich latach naukowcy odkryli dużą liczbę genów związanych z chorobą Alzheimera i Parkinsona, a także z innymi chorobami neurologicznymi. Jednak te geny mogą wyjaśnić tylko małą część tych chorób. Jak dotychczas wiadomo, głównym czynnikiem ryzyka wystąpienia chorób neurodegeneracyjnych jest starzenie. Coś zmienia się w mózgu, gdy starzeje się, co prowadzi do tego, że stajesz się bardziej podatny na choroby mózgu. Poleceniami genetycznymi, które daje gen TMEM106B, może być "czymś". I te zespoły mogą albo chronić się przed problemami spowodowanymi starzeniem się, albo zaostrzać je. Jeśli spojrzysz na grupę starszych osób, niektóre z nich będą wyglądać starsze od innych, a niektóre będą młodsze. Dokładnie taką samą różnicę w starzeniach można zaobserwować w przedniej kory, regionie mózgu odpowiedzialnym za złożone procesy myślowe.

Nowe badanie na tle poprzednich

Poprzednie badania wiązały ten gen z rzadką formą demencji, zwaną zwyrodnieniem czołowo-czasowym. Jednak nowe badanie wykazuje, że ten gen jest ściślej związany z starzeniem się mózgu i determinuje, jak dobrze starsi zachowują swoje funkcje poznawcze. Aby określić, co może kontrolować starzenie się mózgu, dwóch badaczy przeanalizowało informacje genetyczne uzyskane z ponad 1200 ludzkich próbek mózgu należących do osób, które nie zdiagnozowano żadnych chorób neurodegeneracyjnych, gdy żyły. Skupili się na kilkuset genach, których skuteczność wzrosła lub zmalała w trakcie starzenia się ludzi. Z tych danych naukowcy sporządzili diagram, który nazwali "różnicującym starzenie". Ten wykres wykazał różnicę między aktualnym (lub chronologicznym) wiekiem mózgu a rzeczywistym wiekiem.

Jaka jest specyfika tego genu?

Jeden gen, ten sam TMEM106B, wyróżniał się przeciw innymi, pokazując się jako mechanizm różnego starzenia się. Okazuje się, że ten gen kontroluje stan zapalny i utratę neuronów w mózgu. Ale ten gen ma dwie formy, a dokładniej dwa allele: pierwsza z nich jest związana ze zwiększonym ryzykiem przyspieszonego starzenia się mózgu, a druga jest ochronna i zapobiega przyspieszeniu starzenia. Każda osoba ma dwie wersje tego genu w genomie, a około trzydziestu procent populacji, obie wersje są złe. W pięćdziesięciu procentach populacji jeden allel jest ochronny, a drugi ma negatywny wpływ na mózg, ale pozostałe dwadzieścia procent ma dwa allele ochronne.

Różnorodność kombinacji i co to prowadzi?

O ile można obecnie ocenić, efekt dwóch ujemnych alleli jest kumulatywny. Oznacza to, że mózg osoby, która ma dwa ujemne allele, wygląda o pięć lat starszych od mózgu osób, które mają tylko jeden ujemny allel. A ich mózg wygląda z pięcioma lat starszymi niż mózg tych, którzy w ogóle nie mają ujemnych alleli. Jedną z głównych hipotez dotyczących tego genu jest to, że zgodnie z którą TMEM106B kontroluje systematyczną reakcję w mózgu człowieka na stresory związane z wiekiem. W tym samym badaniu naukowcy spojrzeli w mózg tych ludzi, którzy w ciągu życia cierpieli na chorobę Alzheimera lub Huntingtona i znaleźli dokładnie taki sam efekt tego genu na starzenie się mózgu. Warto pamiętać, że ten gen zaczyna funkcjonować po osiągnięciu wieku 65 lat, zanim wszystkie osoby są na tym samym poziomie.