371 Shares 6116 views

Sery z kozieradki: opis, użytecznych właściwości, wartości odżywczej, rodzaje

Na półkach sklepowych można zobaczyć jasny zielony i żółty ser z dodatkiem nasion przypraw. Jest to kozieradka, nadaje produktowi przyjemny orzechowy smak.

Co jest kozieradki?

Kozieradki – Jest to roślina jednoroczna, której nasiona mają ostre właściwości aromatyczne. Znalezione pod innymi nazwami: greckiego siana, kozieradka pospolita, kozieradka, helba, Chaman. Rośnie w Europie Wschodniej, w górach Azji Środkowej, Turcji, Iraku i Iranu. Nasiona nie większych niż 4 mm w dojrzałych strąków. Mają słodki smak, który jest szczególnie zwiększone przez prażenie. Sama roślina ma wyraźny gorzki zapach świeżo skoszonego siana.

Przez właściwości kozieradki przypomina afrodyzjak. Substancje, które są zawarte w nasionach roślin, które przyczyniają się do rozwoju męskich hormonów płciowych i zwiększają poziom testosteronu we krwi.

Kozieradka zawiera witaminy, makro- i mikroelementy, które pozwalają na szerokie zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym, medycynie tradycyjnej i gotowaniu.

Korzystanie z kozieradki w gotowaniu

nasion kozieradki służą jako aromatyczne zioła, zarówno samodzielnie, jak i w postaci mieszanin specjalnych (sos Chaman, Khmeli suneli, curry). Sprzedaż kozieradki (przyprawa) jest często oferowane jako gotowy proszek.

Młode pędy, liście i nasiona tej rośliny są używane do przygotowania wielu potraw, zwłaszcza kuchni orientalnej. Dają jedzenie przyjemny, orzechowy smak. Liście są suszone i stosowane jako takie do wytwarzania „zielonego sera”, która od wielu lat jest ulubionym uczta milionów Rosjan.

Zielony ser z kozieradki

Wiele krajów europejskich, Francja, Włochy, Niemcy, Holandia, specjalizuje się w produkcji serów. Pochodzą one nawet być związane z pewnymi rodzajami sera. Nie daleko w tyle za tymi krajami i Szwajcarii. To właśnie tutaj, a uczynił to samo, ten zielony ser Schabziger.

Technologia produkcji jest nieco inny od tradycyjnego sposobu. Aby przygotować wykorzystywana tylko odtłuszczone mleko, do którego dodaje się suchy trawy – niebieskie kozieradki. Następnie masę ogrzewa się w odpowiedniej temperaturze (90 ° C) i dodano kwas cytrynowy lub kwas octowy. W wyniku koagulacji serwatki jest utworzone, co stanowi podstawę do wytwarzania sera. Wylewa się do specjalnej formy, w której jest przechowywane przez około tydzień. Następnie są one zawieszone w takiej sytuacji pozostaje przez okres 2 do 6 miesięcy dojrzewać.

Dzięki sera trawy z kozieradki Schabziger nabywa niezwykły kolor zielony, orzechowy smak i silny aromat. Odnosi się on do sfermentowanego mleka durum. Ma niską wartość kaloryczną, w porównaniu do tradycyjnych serów (137 kcal), o niskiej zawartości tłuszczu (1 g) i dużej ilości białka (33 g). Nie zawiera węglowodanów i laktozy, więc ten produkt mleczny jest nie tylko smaczne, ale również bardzo przydatne. W przypadku zmiany technologii produkcji i serze tłuszczu kalorii może być znacznie zwiększona.

Sery kozieradki: właściwości użytkowe

Twardy ser z dodatkiem kozieradki sprzedawane w tradycyjnej okrągłej głowy i wcierać w postaci proszku. Więc jest on dodawany do omlet i makarony, używane do przygotowania sosów i wypieku chleba. Ten fermentowany produkt mleczny doskonale łączy w sobie użyteczne właściwości sera i kozieradki. zawiera witaminy A, C, E, PP i grupy B, minerały (cynk, żelazo, wapń, magnez, miedź, potas, fosfor, sód).

Sery z kozieradki ma wysoką wartość odżywczą. Jest bogaty w białka, tak pomocny i sportowcy, którzy zyskują masę mięśniową i dzieci dla wzrostu i zdrowia kości i starszych czuć się dobrze.

Białoruski ser z kozieradki: Rodzaje

Ser z dodatkiem kozieradki jest przygotowany nie tylko w swojej ojczyźnie, w Szwajcarii, ale również w innych krajach. W smaku nie jest gorsza od oryginalnego sera białoruskiego „Armel” z kozieradki.

On nie jest bardzo silny i umiarkowanie ostry, z lekkim, dyskretnym cieniu orzecha. Wykonana jest z znormalizowanego mleka, więc zawartość tłuszczu i kalorii sera jest znacznie wyższa niż w przypadku zielonego sera. Jest to klasyczny produkt mleczarski żółtego koloru z dodatkiem pikantnych nasion kozieradki. Smak dobrze współgra z białego wina.

Kolejny białoruski ser z kozieradki „Alpental” przypomina ulubione „Armel”. On pachnący, umiarkowanie kwaśny, z ładnym kremowym smaku. Ser „Alpental” żółty kolor z jasnymi plamami nasion kozieradki.

Jak gotować ser z nasion kozieradki w domu

Aby przygotować ser o smaku pikantnym nakrętki samodzielnie, trzeba będzie 1 kg twarogu (9-18% roztwór) na litr mleka pasteryzowanego 3 jajka, masło, sól, proszek do pieczenia, a główny składnik – nasiona kozieradki.

Po pierwsze musi być podłączony twaróg z mleka, dobrze wymieszać i umieścić na wolnym ogniu do ogrzewania. Upewnij się, że waga nie jest do wrzenia. Po pewnym czasie mleko zacznie się zwijać. Otrzymaną masę wyrzucania na gazy do odprowadzania surowicy. Po około godzinie, suchego twarogu jest gotowy.

Teraz musi przesunąć na patelni z powłoką nieprzywierającą, dodać jajka, 2 łyżeczki soli, szczyptę sody i nasion kozieradki masło (100 g). Dobrze wymieszać i umieścić na wolnym ogniu. Wkrótce masa zacznie się topić i będzie przypominać konsystencję gorącym roztopionym serem. Nie zapomnij stale mieszając zawartość patelni. Gdy masa jest gładka, to może być wylewany do formy w celu schłodzenia. Po 12 godzinach ser może spróbować. Nie będzie tak gruba jak ser ze sklepu, ale nie mniej smaczne i zdrowe.