525 Shares 5542 views

Mac OS X. Funkcje ustawień ukryte pliki i skróty

Dla wielu użytkowników, Internet stał się problemem w produkcji bez konieczności instalowania programu antywirusowego lub wielu użytkowników bez wahania podążać linki wysłane do nich w spam lub podejrzanych witryn. Rezultatem jest problemy z wirusami i trojanami. Jednak występowanie takich problemów właściciele komputerów firmy Apple z systemem Mac OS X operacyjnego, jest praktycznie niemożliwe, nawet dla początkujących. Ponieważ system operacyjny został zaprojektowany w oparciu o jądro Darwin Unix (zgodnie ze standardem „POSIX”), jest o wiele lepiej chronione przed złośliwym oprogramowaniem niż znane większości użytkowników systemu Windows. Dlatego prawie nikt z użytkowników OS X nie ustawić komputer oprogramowanie antywirusowe nie jest – po prostu nie są potrzebne!


Pierwsza wersja systemu operacyjnego Unix został stworzony w 1969 roku, kiedy nie jest on wykorzystywany w wyświetlaczach graficznych i różnych sterowników do wprowadzania danych. Najbardziej zaawansowane urządzenie wejściowe posiada klawiaturę. Dlatego różne kombinacje klawiszy są szeroko stosowane w celu zwiększenia wydajności pracy – tak zwanych „gorących klawiszy”. I nowoczesne wersje zachowali tę funkcję. Z pomocą skrótów klawiaturowych jest często możliwy do przeprowadzenia pewnych działań znacznie szybciej niż przy użyciu myszy lub gładzika. Są one również wykorzystywane i Mac OS X, to jest ich głównym lista (http://osxh.ru/content/hotkey_mac_os_x)

ustawień systemu operacyjnego, jest zazwyczaj przechowywane w plikach tekstowych, ale z ustalonym ochrony praw i bardzo często te pliki są ukryte przed przypadkowym użytkownikiem. Można je przeglądać w programie sterującym terminal.app i tam można je włączyć do programu wyświetlaczu norma zarządzania plikami Finder (http://osxh.ru/content/hidden_files_mac_os_x).

Od Unix był oryginalnie system operacyjny dla wielu użytkowników i wielozadaniowość, wiele funkcji serwera wbudowane w nią od początku. Tak więc, w nowoczesnej wersji Mac OS X początkowo mieć serwer WWW, serwer FTP, ale ponieważ nie potrzebują dużo użytkowników, domyślnie są one wyłączone. I tych, którzy ich potrzebują, mogą po prostu włączyć odpowiednie komendy w terminalu. Jest to wersja systemu Mac OS X Server, który różni się od standardowego dodatkowy program zarządzania serwerem poprawia i rozszerza jego możliwości serwera.

Dla tych użytkowników, którzy nie mogą całkowicie zrezygnować z korzystania z oprogramowania przeznaczonego dla systemu Windows, istnieją specjalne programy pozwalające zainstalować system Windows w środowisku wirtualnym i używać na jednym komputerze w tym samym czasie co program opracowany dla Mac, jak i Windows. Najsłynniejsze takie programy – Parallels oraz VMware Fusion.