711 Shares 9122 views

Tarcza hamulca jest ogrzewana po wymianie obuwia. Kiedy zmienić tarcze hamulca

Teraz prawie wszystkie samochody wyposażone są w system hamulców tarczowych. Jest to kolejność wielkości skuteczniejsza od bębna. Jednak w działaniu właściciele stają w obliczu problemu przegrzania. Ciepło dysków może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego. Przecież w pewnym momencie ten system będzie po prostu nieaktywny. W dzisiejszym artykule rozważymy, dlaczego tarcza hamulcowa jest ogrzewana po wymianie obuwia i jak wyeliminować nieprawidłowe działanie.

Płyn

Wcześniej układ hamulcowy był mechanicznie uruchamiany w pojeździe. Z biegiem czasu maszyny zaczęły być wyposażone w nowoczesne jednostki. Pracowali na napędzie hydraulicznym. Umożliwiło to zmniejszenie nakładu na pedał.

W tym samym czasie skuteczność hamowania wzrasta wielokrotnie. Więc system wykorzystuje płyn hamulcowy. Przechodząc przez sieci przez cylindry robocze, tworzy siłę zaciskową. W rezultacie płyty są w kontakcie z tarczą. Wielu kierowców nie wie, jaki rodzaj zasobu ma ten płyn. Jednak sprawność cylindrów wsporczych zależy od jego stanu. Eksperci zalecają wymianę tego płynu co 2 lata lub 50 tysięcy kilometrów. Dlaczego dała takie określenie? Wszystko dlatego, że ciecz jest bardzo higroskopijna. Z czasem pochłania wilgoć. Ten ostatni działa destrukcyjnie na wszystkie elementy układu hamulcowego, powodując korozję. W rezultacie tłok już nie naciska buta. Częste przypadki, gdy po prostu zacina się w jednym miejscu. Z kolei obuwnik styka się z tarczą, powodując ogrzewanie. Doświadczeni kierowcy zalecają regularne sprawdzanie poziomu płynu hamulcowego w zbiorniku. Musi być pomiędzy znakami minimum i maksimum.

W razie potrzeby dodaj go do żądanego poziomu. Ważne miejsce – nie mieszać różnych cieczy. Istnieją obiekty klasy DOT-3, 4, 5 i 5.1. Wszystkie z nich mają temperaturę wrzenia (około dwustu stopni) i właściwości. Jeśli nie wiesz, który płyn był wcześniej wypełniony, wymień go całkowicie.

Czynnik ludzki

Z biegiem lat masa własna pojazdów wzrasta, a moc silnika wzrasta. Właściciel samochodu, nawet nie zauważając tego, ściga spust i nie myśli o układzie hamulcowym. Wystarczy przypomnieć sobie proste prawa fizyki. Wraz ze wzrostem oporu siła tarcia wzrasta. To samo można powiedzieć o dyskach. Aby zmniejszyć prędkość na jednym i pół-tonowym samochodzie, klocki wymagają dużej siły ściskającej.

Temperatura robocza zwiększa się wielokrotnie. Jeśli dodamy do tego agresywny styl jazdy, staje się jasne, dlaczego tarcze przednich hamulców są ogrzewane. Nie należy ładować systemu, często naciskając pedał. Ma to negatywny wpływ na zasoby poduszek i samego dysku. Ten ostatni może po prostu zdeformować się z przegrzania lub pęknięcia.

Inne powody

Jeśli po wymianie buta ocieplisz tarczę hamulcową, zwróć uwagę na stan podparcia. Jeśli klinuje, but nie będzie dobrze przylegał do powierzchni roboczej. W rezultacie zwiększy się współczynnik tarcia. Sprawdź również obecność smaru na prowadnicach pojazdu. Pod pokrywą (umieszczoną z tyłu mechanizmu) nie powinno być suchego smarowania, śladów kurzu i brudu. Nadal patrząc na stan gumowych pylników. Jeśli są popękane lub przekłuwane, należy je pilnie wymienić.

Układ hamulcowy mieszany

Teraz nie mówimy o pneumohydraulicznym czy innym systemie. Powodem jest banalny – producent instaluje tarcze przednie i tylne hamulce bębnowe. Oczywiście ten ostatni system nie jest skuteczny. Nie jest w stanie wypracować obciążenia tak, jak ma to miejsce w przypadku tarczy. W rezultacie cała energia jest przenoszona na przednią oś. Następnie tarcze hamulcowe są ogrzewane.

Powodem jest albo w słabo regulowanych "bębnach", albo w drodze. Niektórzy kierowcy działają w sposób kardynalny – stawiają przed wentylowanymi dyskami. Ta opcja jest trochę bardziej skomplikowana niż zwykle. Ale dzięki specjalnej konstrukcji szybciej się ochładza. Dysk wentylowany składa się z dwóch płyt o grubości 5-7 milimetrów, pomiędzy którymi są rowki dla powietrza. Niektórzy producenci uzupełniają powierzchnię roboczą perforacją (małe otwory z boku).

Cena:

Ile kosztuje dysk wentylowany? Jego cena wynosi od dwóch tysięcy rubli na sztukę. Opinie od tych, którzy ustaliły takie elementy są pozytywne. Podczas pracy tarcze hamulcowe nie są już ogrzewane. Przyczyną wymiany jest niska wydajność fabrycznych elementów hamulcowych. Często taka procedura jest wykonywana przez właścicieli domowych samochodów.

Stan dysku

Zdarza się, że nawet po wymianie płynu i regulacji tylnych bębnów tarcze hamulcowe są ogrzewane. Powodem jest stan samego elementu roboczego. Zwróć uwagę na jego grubość. Nie powinna być mniejsza niż 20 milimetrów. Jeśli tak, konieczne jest zakup i zainstalowanie nowego zestawu tarcz hamulcowych. Przy okazji, zmieniają się w parach, niezależnie od stanu sąsiedniego elementu. Ponadto producent określa zasoby, po czym konieczne jest zmodyfikowanie tych mechanizmów. Kiedy mogę zmienić tarcze hamulca? Harmonogram wymiany wynosi 150 tysięcy kilometrów. Na poduszkach, tym razem jest znacznie mniej – 15-20 tysięcy. Jednak pod wieloma względami zasób zależy od stylu jazdy.

Jeśli grubość elementu przekracza 20 mm, a po wymianie buta nadal podgrzewa się tarczę hamulcową, zwróć uwagę na stan samej powierzchni roboczej. Powinno być idealnie płaskie. Jeśli płyta "pływała", obszar kontaktu z wkładkami będzie dużo mniejszy. Odpowiednio, siła tarcia wzrośnie kilkakrotnie. Zwracamy uwagę na ukryte wady, ponieważ w przypadku pęknięć takie szczegóły w każdym przypadku należy wymienić. Jeśli element hamulcowy jest kompletny, ale są zalania, sytuacja zostanie zapisana przez rowek. Jest taka procedura w wymiarze półtora tysiąca dla pary. Prace mogą być wykonywane, zarówno z usunięciem dysku, jak i na miejscu.

Aby dowiedzieć się, jak bardzo element był podgrzewany, możesz mieć kolor powierzchni roboczej. Jeśli więc płyta ma żółte zabarwienie, jego maksymalna temperatura wynosiła 280 stopni. Niebieski kolor wskazuje, że mechanizm został ogrzany do 400 stopni. Czasami dysk pracował w zakresie 500 stopni Celsjusza lub dłużej. W takiej sytuacji powierzchnia robocza będzie czarna.

Wnioski

Więc dowiedzieliśmy się z jakich powodów dysk ogrzewany jest po wymianie bloków. Na przyszłość podczas instalowania nowych elementów ciernych należy starannie usunąć brudu i osady z foteli. Ponadto, gdy podłoże jest kwaśne, wymień smar w prowadnicach i pylnikach. Wykonaj konserwację na czas, a następnie nie będziesz się zastanawiać, kiedy zmienić tarcze hamulca.