645 Shares 2548 views

Moduł zapłonu VAZ-2114: cechy i charakterystyki

Każdy z nas wie, że potrzebna jest iskra, aby zapalić mieszaninę paliwowo-powietrzną w komorze spalania. Ten ostatni powstaje właśnie w wyniku pracy systemu zapłonowego. Jego konstrukcja na różnych samochodach ma pewne różnice, ale główna jego zasada działania pozostaje niezmieniona. A dziś porozmawiamy o tym, jak przetestować moduł zapłonowy VAZ-2114, a także jak wymieniać je własnymi rękami.

Funkcja

Ten element samochodu jest złożonym urządzeniem elektrycznym, którego głównym celem jest generowanie prądu wysokiego napięcia i przesyłanie go do świecy. W samochodach używane są dwa typy modułów: jedna z pojedynczą cewką na każdą świecę (oddzielną) lub jedną na dwie (bloki). Zapłon modułu VAZ (2114 "Lada") – typ bloku. Elementy takie obejmują śrubę z dwoma śrubami. Projekt tej części zakłada następujące elementy:

  • Zaciski niskiego napięcia.
  • Wyjście wysokonapięciowe.
  • Rdzeń o kształcie żelaza.
  • Uzwojenie pierwotne i wtórne.

Analogi jednoślepieniowe mają nieco inny wygląd, obejmujący:

  • Rdzeń.
  • Połączenia wysokonapięciowe przez zestyk sprężynowy.
  • Świeca.
  • Zewnętrzny zacisk niskiego napięcia.
  • Drugie i pierwotne uzwojenie.

W przeciwieństwie do pojedynczej iskry, takie kręgi są łatwiejsze do montażu ze względu na ich specjalny (blokowy) projekt, który ma wspólne ciało. Pomimo tego, że jednostka posiada kilka takich elementów, wszystkie one działają jako niezależne urządzenia. Ten projekt umożliwia zastosowanie skróconego przewodu, który przechodzi do pierwotnego uzwojenia mechanizmu.

Moduł zapłonu VAZ-2114 – nieprawidłowe działanie

Następujące oznaki wskazują nieprawidłowe działanie tego systemu. Po pierwsze, awaria cewki może się nie powiedzieć, gdy wybierze prędkość samochodu. Po drugie, może się objawiać znaczną utratą mocy maszyny, jak również "pływającą" bezczynną prędkością obrotową silnika. I po trzecie, nierodzinne 1-4 lub 2-3 cylindry sygnalizują nieprawidłową pracę.

Należy zauważyć, że takie objawy często występują z powodu wadliwego DMRV lub regulatora prędkości obrotowej biegu jałowego. Dlatego przede wszystkim patrzymy na ich wyniki, a dopiero wtedy zdiagnozujemy moduł zapłonu.

VAZ-2114: gdzie znajduje się ta część?

W samochodach rodziny Lada Samara-2 ten element jest umieszczony w komorze silnika.
Najłatwiejszym sposobem na znalezienie tego jest znalezienie przewodów wysokonapięciowych. Jeden koniec rozciąga się na świece, a drugi przechodzi do samego modułu zapłonu.

Jak mogę zdiagnozować pracę modułu?

Sprawdzenie modułu zapłonu (VAZ-2114 "Samara-2") w celu wykonania operacji jest wykonywane w tej kolejności. Najpierw wyjmij ujemny zacisk akumulatora, a następnie wyciągnij okablowanie z mechanizmu cewki. Następnie odkręcamy wszystkie śruby i śruby mocujące korpus elementu. Dalsze prace (jak poprzednio) są wykonane przy wyłączonym silniku. Odłączamy zespół modułu, używając multimetru do pomiaru poziomu całkowitej rezystancji między zaciskami złącza styków. Następnie porównujemy wyniki z normami stołu, które są określone w instrukcji. Jeśli dane są znacznie inne od danych tabeli, obwód jest zwarty i cewka jest wadliwa.

Po zainstalowaniu ciągłości przewodów można rozpocząć diagnozowanie obwodu wtórnego ICE – mierzenie poziomu oporu między zaciskami zapłonu. Na podstawie wyników pomiarów wyciągamy wnioski, a jeśli błąd został ukryty w cewce, moduł musi być całkowicie wymieniony. Nie ma innych rozwiązań tego problemu.

Jak sam wymienić urządzenie? Narzędzia

Najpierw musimy przygotować zestaw kluczy, które będziemy używać. Podczas prac związanych z demontażem i instalacją modułu zapłonowego potrzebujemy dwóch przycisków krańcowych na 13 i 17 milimetrów, a także jednego klucza "10". Ten ostatni potrzebujemy, aby usunąć terminal z baterii. Ponadto należy przygotować sześciokąt dla "5". Z pomocą tych ostatnich uwalniamy moduł zapłonowy z uchwytu podczas demontażu.

Proces usuwania części

Jak więc wymieniony jest moduł zapłonowy VAZ 2114th "Lada"? Najpierw musisz odłączyć energię sieci pokładowej pojazdu. W tym celu, podobnie jak w poprzednim przypadku, usuń zacisk ujemny wraz z baterią (jeśli nie został jeszcze usunięty). Następnie należy zdjąć trymer silnika. Można to zrobić przez zdejmowanie pokrywy wlewu oleju. Należy zauważyć, że ta operacja jest używana tylko przez właścicieli VAZ z 1,6-litrowym silnikiem. 1,5-litrowy "Samara" nie posiada podobnej pokrywy silnika.

W następnym kroku wyjmij moduł z przewodami i przewodami wysokiego napięcia z modułu. Używając kluczyka na 13, odkręcamy dwie śruby mocujące skrzyni korbowej silnika, przy czym klakson 17 odkręcamy ostatnie mocowanie modułu. Dalszy szczegół jest cicho wydobywany z komory silnika na zewnątrz. Sam moduł jest zwolniony z uchwytu za pomocą sześciokąta na 5 milimetrów.

Instalacja

Przed zamontowaniem nowego elementu w urządzeniu konieczne jest uprzednie podłączenie przewodów wysokonapięciowych zgodnie z schematem modułu. Należy również zwrócić uwagę na jakość elementów złącznych – nadmierne utlenianie i brudu są dokładnie czyszczone na końcach stawów. Ponadto, moduł zapłonowy VAZ 2114th "Lada" może być bezpiecznie zainstalowany w regularnym miejscu. Zamontować element w odwrotnej kolejności. Po podłączeniu modułu zapłonu VAZ-2114 musi zostać uruchomiony i sprawdzony pod kątem prawidłowego działania części. Jeśli wszystkie powyższe objawy wadliwego funkcjonowania zniknęły, to zrobiłeś wszystko dobrze.

Wnioski

Więc dowiedzieliśmy się, jaki jest moduł zapłonowy i jak je wymienić. Na koniec pamiętaj, że podczas łączenia ważne jest, aby monitorować prawidłowe połączenie całego konturu okablowania, ponieważ z najmniejszego błędu nie będzie możliwe zagwarantowanie obsługi szczegółów tego systemu.