379 Shares 9922 views

Przechowywanie haseł na komputerze oraz w sieci

Życie w dzisiejszym świecie, między innymi, jest aktywnie korzystają z internetu i jego nieskończoną liczbę zasobów. Strony z filmów, gier, wiadomości, pogody, innowacji technologicznych, kosmetyki, różnych sieci społecznych, fora, portale, czaty – lista tego, co może być zainteresowany współczesnego człowieka w sieci nie ma końca, ale najważniejsze – nie jest.


Najważniejsze jest to, że większość portali, witryn internetowych i stron wymaga rejestracji do nich, to znaczy myśleć o każdej strony potrzebny jest login i hasło do przechowywania informacji osobistych. Oczywiście, zawsze można użyć tej samej nazwy użytkownika i hasła, ale każdy użytkownik musi zrozumieć, że jego hasło zostanie prędzej czy później zostać złamane, a jeśli była taka sama dla wszystkich odwiedzanych zasobów, atakujący otrzyma odpowiednio dostęp do wszystkich informacji witryn.

Aby uniknąć kłopotów zaleca się wymyślić dla każdej witryny unikatowe hasło, ale wtedy internauta będzie musiał przechowywać ogromną liczbę kombinacji liter w głowie, cyfr i innych symboli, które wybrał jako hasło. Przechowywanie haseł na różnych kawałków papieru i notebooków – to niebezpieczne, ponieważ w tym przypadku prawdopodobieństwo, że hasła nie będą udostępniane duża liczba osób jest szybko zbliża się do zera. Tak, i stracił papiery być bardzo powszechne.

Jeśli – stałym gościem w Internecie, wielki zwolennik surfowanie po Internecie, bardzo towarzyskim, lub po prostu fanem siedzieć na nowym miejscu, bezpieczne przechowywanie haseł można dostarczyć pewnych usług internetowych i programów w trybie offline.

Które z tych usług zapewnia lepszą przechowywanie haseł? Spór na ten temat się już w ponad rok, ale wciąż nie ma jednoznacznej odpowiedzi. W ogóle, atakujący może uzyskać dostęp zarówno do komputera i do serwisu internetowego, którego używasz, więc nie ma dużej różnicy. Jednak przechowywanie haseł w sieci trochę bardziej wygodne, ponieważ można uzyskać z dowolnego komputera podłączonego do Internetu. W przypadku metod off-line potrzebować dodatkowej synchronizacji z komputerami.

Dokładniej, najbardziej bezpieczne i wygodne przechowywanie haseł na komputerze dostarcza program KeePass. Przechowuje wszystkie hasła w postaci zaszyfrowanej, a kilka metod może być używany do szyfrowania jednocześnie. Ponadto zapewnia możliwość automatycznego wstawiania nazwy użytkowników i hasła w formularzach na stronach internetowych, co znacznie upraszcza proces przeglądania Internetu. I, co najważniejsze, na jej absolutną niezawodność i użyteczność, program jest całkowicie bezpłatny.

Usług internetowych jest dość wygodne KeyMemo serwis. Oprócz głównej funkcji – przechowywanie haseł – serwis posiada dobry generator haseł, bezpieczne połączenie i zdolność do tworzenia kopii zapasowych danych. Oprócz tego dostępne są w taki Interesującą cechą, jak wysyłanie kopii zapasowych haseł baz danych na określony adres e-mail.

Z tych i innych usług i programów, będzie w stanie zapewnić przechowywanie z najwyższej wiarygodności haseł i nie można się martwić o ich bezpieczeństwo.