199 Shares 2647 views

Częstotliwość dźwięku, światła i efekt Dopplera

Częstotliwość dźwięku ma cechy związane z kilkoma innymi zjawiskami przechodzące przez falę. To prawda, na przykład, światła lub promieni rentgenowskich. częstotliwości dźwięku – jest pewna wielkość fizyczna, która charakteryzuje się stałą liczbę powtórzeń. Jest ona określana przez stosunek liczby fal do przedziału czasu, w którym powstały. Na przykład, częstotliwość dźwięku określa jej wysokość, słyszymy. Lub nie słychać, jeśli wahania są poza granicę naszych możliwości słuchowych – podczerwień lub ultradźwięków. Jeśli mówimy o emisji światła, w zależności od częstotliwości i długości fali, możemy zobaczyć różne kolory widma z czerwonego na niebieski.

Częstotliwość dźwięku i efekt Dopplera

Ciekawym zjawiskiem związane z badanym wartość nazywana jest efekt Dopplera (od nazwiska odkrywcy-naukowca). Można zauważyć na przykładzie fal świetlnych, ale prędkość światła jest bardzo wysoka (około 300 tysięcy kilometrów na sekundę), a to sprawia, że trudno jest obserwować go w codziennych warunkach. Prędkość rozchodzenia się fal dźwiękowych znacznie poniżej. Tak, to jest efekt Dopplera? Wyobraź sobie, jeśli jesteś na uboczu głównej drogi, i jest blisko ciebie z daleka samochód z syreną roboczych. Kiedy jest jeszcze daleko, ryk syreny zabrzmi nudny do ciebie. Oznacza to, że częstotliwość dźwięku jest niska. Ale jak podchodzimy do niego, bardziej wzrośnie. Słychać coraz bardziej piskliwy dźwięk, który osiąga maksimum, gdy samochód przejdzie przez ciebie. Gdy obiekt przeszedł i zostanie ponownie usunięta, długość fali dźwięku będzie ponownie spaść (dosłownie, gładka, jeśli narysować na wykresie). Tak to idzie z tego powodu, że dźwięk syreny na pierwszy rodzaj „catch-up” maszyny, co skraca dystans między korytami (grzbiety) Fale i sprawia tonu wyżej, a następnie, wręcz przeciwnie, „ucieka”, tak, że fala niejako „wygładzonej”. Właściwie, to się nazywa efekt Dopplera.

efekt wartość

Nie należy jednak zakładać, że efekt Dopplera jest jakoś suchy fakt ze świata elektrodynamiki. Ta wiedza jest powszechnie stosowany w nowoczesnych radarów audio, które są oparte na pomiarze częstotliwości fal. I w ten sam sposób pracowników policji drogowej jest określana przez prędkość ruchu pojazdów i innych odpowiednich służb – .. prędkości statku powietrznego, przepływ rzek itp Zgodnie z tą zasadą prac i antywłamaniowych alarmów, które reagują na ruch w pomieszczeniu.

Odkrycie Edwina Hubble'a

Jednak chyba najbardziej znaczące odkrycie odnoszące się do wspomnianego efektu jest Prawo Hubble'a. W 1929 roku z amerykańskiego astronoma Edvin Habbl zwrócił swój teleskop na nocnym niebie. Obserwując odległe galaktyki, znalazł ciekawą rzecz. Wiele z tych galaktyk są owiane aurą jakiejś czerwonej mgiełki. Jako dźwięk obiektu oddalającego może nas usłyszeć wyższe, więc oddala kolor ciała pojawia się dla ludzkiego oka czerwonawy. To dosłownie oznacza, że galaktyki odlecieć od nas. Interesujące jest to, że im dalej galaktyka, tym szybciej zostanie cofnięty. Obserwacja ta w znacznym stopniu przyczyniła się do najbardziej popularnych wśród współczesnych astrofizyków idei rozszerzającego się wszechświata i Big Bang jako początek tego.

835 shares 8492 views
529 shares 5141 views
786 shares 8698 views