852 Shares 5478 views

Kiedy umieścić opony zimowe? Co umieścić opony zimowe?

opony samochodowe, niezależnie od marki, są jednym z najważniejszych elementów bezpieczeństwa kierowcy i pasażerów. Zużyte lub unseasonably wybrane promienie mogą powodować nie tylko do zarządzania problemem, ale przyczyny wypadków. Aby tego uniknąć, ważne jest, aby nie tylko wiedzieć, kiedy należy umieścić opony zimowe, a gdy lato, ale również zrozumieć zachowanie różnych typów opon w różnych temperaturach i warunkach atmosferycznych. Wiedza ta pomoże również wybrać odpowiednie stoki na zakup.

Rodzaje opon i ich różnic

Wszystko samochód dla opon do zastosowań sezonowych są podzielone na następujące rodzaje:

  • lato – do jazdy na każdym rodzaju nawierzchni na wiosnę i jesienią;
  • Zima – do użytku w okresie zimowym;
  • sezon – uniwersalna do użytku przez cały rok;
  • szosowa – do jazdy po suchym lub mokrym stałej nawierzchni drogi;
  • szybkość – są stosowane w samochodach sportowych i posiadają wysoką trakcję;
  • Uniwersalna prędkość – ulepszona wersja wszechstronna opona, dzięki czemu możliwe do jazdy na śniegu i lodzie

Ostatnie trzy rodzaje promieniowania są najczęściej stosowane w sportach motorowych, a kierowcy są stosowane bardzo rzadko. Dlatego skupiamy się na najbardziej znanych nam opon, które można kupić w każdym sklepie specjalistycznym auto.

opony letnie

opony letnie i zimowe są całkiem różne od siebie pod względem składu, gęstości i porowatości. Ponadto, mają różne wzory i powierzchnię bieżnika. Opony zimowe mają sztywną konstrukcję, która zapewnia maksymalną przyczepność. Podczas ruchu pewnego tarcia powstaje między nachylenia i powierzchni drogi, w wyniku czego temperatura wzrosła opony. Ze względu na to guma staje się bardziej miękka i elastyczna.

Zazwyczaj Protector letnie promienie posiada prosty rysunek. Jego głównym zadaniem jest usuwanie wody przez jazdy na mokrej drodze. Dzięki takiej właściwości na nagrody absolutnie nie nadaje się do użycia w niskich temperaturach.

Opony całoroczne

Ten rodzaj łyżwy dla tych, którzy nie chcą się zastanawiać, kiedy należy umieścić opony zimowe, a kiedy – rok. Całoroczne opony umożliwiają ich zastosowanie w różnych reżimów temperaturowych. Jednak to rozwiązanie wymaga więcej wad niż zalet.

Dodatkowo, zastosowanie tylko jeden vsesezonki – wymiana opon letnich na zimę nie jest wymagane. Zamiast tego, kierowca będzie zaokrąglić zużycie opon, dodatkowy hałas podczas jazdy na suchych, stałych drogowych niestabilnych promieni zachowanie w wysokich i niskich temperaturach. Ponadto, kierowcy, którzy preferują agresywny styl jazdy, konieczne jest, aby porzucić ostry start i hamowanie.

Całoroczne opony będzie odpowiadał kierowców, którzy nie korzystają z transportu prywatnego w zimie lub miłe dla kierowców, którzy nie wykorzystują swojego konia „żelazną” na dłuższe wycieczki w ekstremalnych warunkach. W tym przypadku zmiana opon letnich na zimę i na odwrót, to po prostu nierozsądne.

Zwłaszcza opony zimowe

opony zimowe jest mniej gęsty ze względu na swoją porowatość. Jest o wiele bardziej miękkie niż latem, co może znacznie zwiększyć przyczepność do powłoki nawet na oblodzonej drodze.
Bieżnik opon zimowych ma bardziej skomplikowany wzór, umożliwiający wyjście z kół nie tylko wodę, ale również szlamu śnieg. Jego powiększony obszar przeznaczony jest także, aby zapewnić maksymalną trakcję.

Co umieścić opony zimowe?

Opony zimowe można podzielić na dwa rodzaje: nabijane i „rzep”. Pierwszym z nich jest rampa do powierzchni roboczej, która jest specjalnie wprowadzone metalowe kolce. Opony te są idealne do jazdy po zaśnieżonych tras i off-road, ale na mokrej lub oblodzonej nawierzchni lepiej nie używać. Test opon zimowych wyposażonych w kolce, w tych warunkach, wykazały znaczący wzrost drogi hamowania ze względu na zmniejszoną przyczepność z nawierzchnią.

Najlepszym rozwiązaniem na zimę z mało śniegu i do jazdy w mieście są „rzep”. Ten typ opony nazywa tarcia. Są one wyposażone w specjalnie wybranej mieszanki gumowej, który pozwala na dostosowanie się do różnych warunków temperaturowych. Mały ochraniacz nakładany na całą powierzchnię roboczą, wchłania i odprowadza wodę jak będzie prisasyvayas do nawierzchni drogi. Hamulcowe opony zimowe testu i Velcro nabijane opony, znajdujące się na lód w temperaturze -15 0 ° C, wykazały, że tarcie łyżwy pewno mają przewagę. Jednakże, zwiększenie wskaźnika temperatury do 0 0 C kolców Win.

Kiedy umieścić opony zimowe?

To retoryczne pytanie nie ma jednej odpowiedzi. Niektórzy właściciele samochodów robią to, koncentrując się na początku sezonu grzewczego, drugi – po przejściu na czas zimowy, inni czekają na pierwszy śnieg.

Najlepszym rozwiązaniem jest zmiana oponę do stabilizacji średnią dobowa w + 5 + 7 0 ° C z dalszym rampy chłodzenia do jazdy na lato niebezpiecznego – stają się sztywne, a ich przyczepność do nawierzchni drogi pogarsza. Dzięki tej umowie i producentów opon. Jest to temperatura, w swoich zaleceniach, sygnalizując zmianę gumy.

A w każdym razie nie ma potrzeby czekać, aż spadnie śnieg. Po pierwsze, jest to dodatkowy czynnik niebezpieczeństwo, a po drugie, kolejka dla opony w tym okresie nie będą mogli to zrobić w jeden dzień.

Charakterystyka pracy opon zimowych

Dla początkujących kierowców będzie ważne, aby dowiedzieć się nie tylko o tym, gdzie umieścić opony zimowe, ale niektóre z cech jego funkcjonowania w warunkach zimna i niepogody. Poza tym, że opony wraz ze spadkiem temperatury staje się sztywniejszy, ciśnienie w nim spadnie. Wynika to z fizycznej możliwość dowolnej substancji do kurczenia i rozszerzania. Powietrza w oponach – nie wyjątkiem. Z powinna być sprawdzana temperatura maleje i jeżeli jest to konieczne do pompowania rampy. Niskie ciśnienie w oponach nie tylko upośledza zdolność prowadzenia pojazdu w okresie zimowym, ale także prowadzi do nadmiernego zużycia paliwa.

Podczas instalowania opon zimowych należy zwrócić uwagę na stopień zużycia. Zwykle mają napęd na przednie koła przednie zużycie opon w środku, a tył – na bokach. Aby rozwój był równomierny, zaleca się co 8-10 tys. Km zmienić je.

Opony letni

Wraz z końcem zimy, niektórzy kierowcy w pośpiechu, aby zmienić opony na lato, z obawy przed ich szybkiego zużycia. Rzeczywiście, łagodne opony zimowe zużywa się bardzo szybko podczas jazdy na asfaltowej powierzchni pod wpływem podwyższonej temperatury spowodowane tarciem. Ale tu należy zauważyć, że warunki pogodowe na początku wiosny w naszych szerokościach geograficznych często zmieniać, a nawet w mrozy kwietnia, nie wspominając już o śniegu marcu. Więc nie spiesz się tu potrzebne. Lepiej jest poczekać na stabilnej średniej dziennej temperaturze 10 0 C, a także zapoznać się z prognozą synoptycznej do następnego miesiąca. Jeśli pogoda na to pozwala, można bezpiecznie „zmienić buty”. A w przypadku gwałtownego spadku temperatury lub śniegu jest do powstrzymania się od planowanej podróży.

Jak najlepiej opon sklepie?

Część kierowców wolą używać dwóch zestawów płyt: jedna z opon zimowych, inne z latem. Jest na swój sposób jest wygodny i można zmienić koła siebie. Po pierwsze, w momencie, gdy trzeba zmienić opony, nie masz pytanie o zapis na stacjach płatniczych serwis opon. To wystarczy, aby mieć na gniazda ręcznego i klucz do kół. Po drugie, opona umieścić na płytach, nie zdeformowane przez przechowywania sezonowych.

Ale są pewne niuanse. Taka decyzja byłaby pod pewnymi warunkami. Pierwszy – przy instalacji koła wypełnić je trzeba dokładnie sprawdzić pod kątem deformacji. Wygięty lub pęknięta płyta może spowodować wypadek. Po drugie – trzeba koła wyważone. W przeciwnym razie, problemy z podwoziem samochodu nie da się uniknąć. Naruszenie równowagi podczas obrotu koła, wytwarza wibracje, które rozpoczynają rozkładanie piastę łożyskową. I, oczywiście, nie zapomnij o ciśnieniu w oponach. Jeśli jego postać nie wystarczy, trzeba użyć pompy lub sprężarki.

Bez napędów autobusowych również dobrze zachowane. Wystarczy umieścić je w pozycji pionowej na podłodze, po rozplanowany, a opony bezpiecznie dolezhit aż do następnego sezonu. W żadnym wypadku nie mogą być dodawane bez napędów autobusowych poziomo na siebie lub zawieszone.

Nie należy też przechowywać rampy na ulicy w otwartym terenie. Słońce, a temperatura zamrażania szkodliwy wpływ na kauczuk. Jeśli nie masz garaż lub inne podobne obszary, lepiej jest korzystać z usług magazynowania gumy z usług specjalnych. Istnieje dodatkowy stan opon i sprawdzić, i przyczyni się do „zmienić buty.”

Cokolwiek opona może być zainstalowany w samochodzie, nie należy zapominać o trybie wysokiej prędkości. W zimie droga jest ważniejsza niż jakość i stan gumy oraz dbałością kierowcy.