277 Shares 3994 views

Karnak Temple -part historii starożytnego Egiptu

Karnak Temple – największe budowle architektoniczne starożytnego świata. Świątynia w Karnaku, a raczej jego kompleks składa się z kilku budynków zbudowanych do więcej niż jednego wieku wielu faraonów. Świątynia służyła jako najbardziej poważnej sanktuarium w starożytnym Egipcie podczas wielkiej historii Nowego Królestwa.


Słynna świątynia Karnak – duży kompleks świątynny, składający się z 33 różnych salach i świątyń. Po alei sfinksów z głowami masywne baranich połączony świątyń Luxor i Karnak, tworząc korytarz światła. Świątyni Karnak w Luxor – największe muzeum, które znajduje się pod gołym niebem na świecie.

Najwybitniejsi budowniczych Karnak – Hatszepsut Thutmoses III, III Amenhetep, Thutmoses I, królowie libijskie 22-ci dynastia Gallego I, II i III oraz Ptolemeuszy, który rządził Egiptem przed Rzymianami.

Świątynia w Karnaku nie postawiono tylko jako dom Boży, ale to było przeznaczone dla tajnych inicjacji neofitów. Zawiera 3 części przeznaczone do różnych ludzi: pierwszy – Amon-Ra, drugi – Królowej Mut (żony Amona-Ra), trzeci – ich syn Honus jest księżycowy bóstwo. Najbardziej spektakularnym miejscem w świątyni jest kolumnowy hala o nazwie Network faraon I. To prawdziwy las potężnych filarach całkowicie pokryte płaskorzeźbami. Kiedyś obsługiwane gigantyczny łuk, płaskie szczyty tych kolumn może pomieścić 50 osób. W sumie 134 kolumn, ich wysokość – 16 metrów każdy, od góry do dołu są malowane z pięknymi kolorowymi płaskorzeźbami. Kolumny rozmieszczone w 16 rzędach, tworząc świętego korytarza. Jako „Świątyni Chronicles”, a także łamigłówki, które musiały odgadnąć wszystkich wtajemniczonych, świątyni w Karnaku była reprezentowana przez labirynt czasu.

Starożytne powiedzenie mówi, że liczby rządzą światem, a numery są rządzone przez los. Centralny dziedziniec świątyni w Karnaku jest zorientowany na Syriusza, tutaj w środkowej osi – z okazji przesilenia zimowego. W ciemnej świątyni Karnak skrywa figurę kultowego Sekhmet – bogini wojny.

Samica faraona Hatszepsut wzniesiono świątynię „Red” w Karnaku na uroczyste łodzi sławny boga Amona. I na rozkaz królowej zainstalowano ogromny granit różowy obelisk, wzniesiony w świątyni wieży Amon VIII, zbudował świątynię Amona, znacznie rozszerzył świątyni bogini Mut – żony Amona.

Świątynia Karnak w końcu jego osi głównej wychodzi na kolumnowy uroczystości Sali jej budowniczego Totmes III. Został zbudowany jako hołd dla Heb-Seda – święta, które obchodzono z pompą faraonów w 30. roku swego panowania, a następnie – co 3 lata po panowania. Majestatyczne kolumny hali w postaci malowanych ogromnych słupów nie ma żadnych analogów w różnych egipskiej architektury. Oprócz tej komorze jest mały w pomieszczeniu, którego ściany nie są sceny oferuje liczne przodków Thutmoses III.

Ku środku świątyni znajdują się pylony, które można zobaczyć jej granice w dawnych czasach. Teraz można nawet zobaczyć słynny stoczni Velikogo Amenhotepa III, ale tylko w formie samodzielnego obelisku znajduje się w pobliżu trzeciego pylon.

Pozostał na tym terytorium święty symbol starożytnego Egiptu – chrząszcz skarabeusz, który znajduje się na brzegu mały staw kąpieli – Sacred Lake. On jest na szczycie masywnych kolumnach. Uważa się, że Egipcjanie świętego chrząszcz tzw Khepera ( „wywołana”). Jezioro w starożytności był używany do tajemnicy, następnie zajęło złotą łódkę Amona i Big łodzie świtą.

Karnak świątynia jest ściśle związana z historią całej ludzkości, to oddaje ducha jego sprzeczności i przynosi nam znaki i symbole przeszłości jest owiana tajemnicą. Będąc tutaj, można poczuć obecność faraonów, którzy rządzili przez wiele, wiele wieków temu, i zanurzyć się w fascynującą historię starożytności.