613 Shares 4279 views

Jak samodzielnie tworzyć kolumny polistyrenowe?

Jest oczywiste, że budowa starych kolumn w Twoim domu jest bardzo kosztowna. Jednak jest tani i stosunkowo szybki sposób ozdobić dom o podobnych elementach wystroju, a mianowicie filarach piany. Być może nie będą one miały żadnego obciążenia funkcjonalnego, ale estetyczny efekt tego nie będzie mniejszy. Jeśli wykonasz kolumny z polistyrenu własnymi rękami, możesz zaoszczędzić dodatkowe fundusze.


Przygotowanie do pracy

Polipropyl jest wyjątkowo lekki w przetwórstwie, a jednocześnie jest dość mocnym i tanim surowcem, z którego można wykonać prawie każdą ozdobę zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Jest to idealna podstawa dla każdego elementu wystroju, ponieważ sama pianka jest bardzo lekka, a jednocześnie potrafi zachować jej kształt przez wiele lat.

Są więc wystarczająco dużo sposobów, aby kolumny z polistyrenem własnymi rękami. Zdjęcia materiału architektonicznego można zobaczyć w przedstawionym materiale. Oczywiście realizacja takiej pracy jest nietrywialnym zadaniem. Ale z pewnych starań, kolumna piankowa może być wykonana ręcznie. Klasa Master w jego konstrukcji zostanie rozważona dalej.

Poniżej znajduje się lista narzędzi i materiałów, które będą potrzebne w procesie:

 • Ruletka;
 • Ołówek;
 • Siatka gipsowa i narożna;
 • Nóż budowlany;
 • Łopatka;
 • Emery (drobnoziarnisty);
 • Pędzel;
 • Szpachlówka elewacyjna ;
 • Miękka ściereczka;
 • Montaż kleju do płytek;
 • Farba;
 • Polistyren (granulat pianki zależy od wielkości kolumn).

Oznaczanie i przygotowanie pianki

Często kolumny polistyrenowe doskonale pasują do wnętrza prywatnego domu i oddzielnego mieszkania. Nie tylko dekorują pokój, ale również wizualnie zwiększają przestrzeń.

Podczas wykonywania słupków bezpośrednio na ścianach należy najpierw zastosować oznaczenie. Zaznacz odpowiednie miejsca za pomocą ołówka, używając ruletki. Aby uniknąć zakłóceń podczas instalacji, użyj poziomu i linii pionowej.

Następnie można rozpocząć obróbkę pianki. Biorąc pod uwagę, że jego szerokość powinna wynosić nie mniej niż szerokość przyszłej kolumny. Zmierzyć arkusz materiału, narysować linię i wyciąć dokładnie połowę wzdłuż jej szerokości. Ważne jest, aby obserwować cięte wzdłuż linii, aby uzyskać dwie zupełnie identyczne połówki. Nie zapomnij dostosować obrabianego przedmiotu do wysokości.

Montaż i dekoracja słupów

Mieszaj klej do lepkiej konsystencji, nanosz go na łopatkę wewnątrz kolumny i natychmiast dociśnij ją do ściany w odpowiednim miejscu. Będzie lepiej, jeśli partner pomoże ci wycisnąć kolumnę tak, aby równomiernie przylegał do powierzchni ściany. Zrób to ze wszystkimi półkami.

Jeśli wysokość sufitu jest wystarczająco duża, jedna kolumna może być wykonana z kilku części. Aby zagwarantować, że stawy części piany są niewidoczne, należy je ostrożnie przykleić i przykleić klej do krawędzi spoin.

Tak, baza jest gotowa, możesz zacząć dekorację. Wykonaj ozdobne podpory w górnej i dolnej części słupów. Nie odgrywają żadnej roli funkcjonalnej, ale wydaje się, że kolumna posiada sufit. Wytnij kawałki odpowiedniego kształtu z pianki i przyklejaj je do góry i na dole. Zamontuj wsporniki w kole prostopadłym do powierzchni samej kolumny.

Ułożenie i szpachlowanie

Teraz konieczne jest, aby wygląd kolumny był atrakcyjny. Wszystkie kąty, w których wady są szczególnie widoczne, muszą zostać naprawione. Uszkodzone naroża muszą być zaplombowane odpowiednimi kształtkami. Użyj kąta tynku do tego. Upewnij się, że na przedniej części nie ma wyschniętego kleju, ponieważ utrudnia to dalsze ozdabianie kolumny piankowej.

Putty włożyli dwie warstwy. Pierwsza warstwa idzie jako podstawa, a druga – ostatnia. Nałożyć cienką siateczkę na powierzchnię pianki i nałożyć warstwę podstawową szpachlówki. Nie zakrywaj siatki. W ten sposób uzupełnij cały obszar kolumny wraz z podporami. Gdy tylko pierwsza warstwa wyschnie, zastosuj drugą warstwę, ukrywając się pod siatką i wszystkie nieprawidłowości. W rezultacie otrzymasz gładką białą powierzchnię.

Poczekaj, aż powierzchnia wyschnie całkowicie i lekko przetrzyj go drobnym rozdrobnieniem, eliminując najmniejsze nieprawidłowości. Następnie usunąć kurz z powierzchni suchą szmatką.

Malarstwo

Wybierając kolor, w którym kolumny będą malowane, pamiętaj, że powinny wyróżniać się na tle ścian. Jeśli są wykonane w ciemnych kolorach, kolumny powinny być malowane w jasnym kolorze. Jeśli ściany są lekkie, a następnie odwrotnie. Podczas malowania użyj narzędzia tylko w jednym kierunku.

Kolumny są zakończone. W razie potrzeby można dodatkowo nałożyć na ich powierzchni sproszkowany srebro lub złoty odcień. Dałoby to wykończenie pewnym produktom.