676 Shares 4037 views

Wilgotność – ważny wskaźnik!

Często na głośnik telewizyjnych lub radiowych słyszymy o ciśnienie i wilgotność. Ale niewiele osób wie, co wpływa na ich wydajność i jak niektóre z ich wartości wpływają na organizm ludzki.

Wilgotność – charakterystyczny nasycenia atmosfery z parą wodną. W innych częściach świata, jego wydajność może się znacznie różnić. W naturze nie ma powietrza bez pary wodnej. Na Ziemi nie ma miejsca, gdzie spotkał się wilgotność względną do zera. Tak więc, na Saharze – 25 procent, w brazylijskiej dżungli – 90.

Wilgotność względna powietrza – Stosunek wilgoci w powietrzu w porównaniu z maksymalną możliwą w danej temperaturze i stopień nasycenia wodą. Oznacza to, że liczba ta pokazuje, ile jeszcze musi być pary, który rozpoczął się proces kondensacji. Wilgotność względna – jest to jedna z najważniejszych cech środowiskowych środowiska.

Absolutny wskaźnik mierzy się 1 g / m3 mm słupa rtęci. Na równiku, to jest 20-30 g / m3, natomiast w Arktyki i Antarktydy – 0,1-1.

Wilgotność dla człowieka

Wilgotność, co jest normą dla pomieszczeń od 40 do 60 procent, jest wyraźnie odczuwane przez człowieka. Najwyższa wartość zostanie osiągnięta w okresie letnim, gdy pada deszcz: wtedy jego indeks jest na poziomie około 80-90%.

Zima w mieszkaniach Rosjan nie ma absolutnie sytuacja odwrotna. Ponieważ ogrzewanie zmniejsza wilgotność względną do nawet 15 procent. To dlatego, że zwiększa się temperaturę elementów grzejnych, co z kolei powoduje parowanie wilgoci z aktywną powierzchnią ciała i mebli.

Wilgotność – jest często niedoceniany czynnik. W realizacji tego wskaźnika do minimum i maksimum wartości degradacji człowieka: lepsze właściwości zmęczeniowe pamięci i stężenia są zmniejszone. W celu utrzymania w dobrym stanie fizycznie i psychicznie, jest to konieczne w celu zapewnienia optymalnych pokoje wilgotności, w którym ludzie żyją i pracują. Istnieje specjalny system klimatyzacji.

Odparowanie wilgoci ze skóry, wpływa również wilgoć, które z kolei określa się temperaturę ciała i stan organizmu. Korzystny wskaźnik dla życia wynosi 40-60%. Jest to wilgoć przyczynia się do dobrego samopoczucia. Ta postać jest sztucznie utrzymywane w przedziałach sondy.

Środki i metody określania

Aby ustalić nasycenia pary wodnej w powietrzu za pomocą specjalnego wyposażenia: psychrometry i higrometrów. psychrometr sierpnia jest bar z dwoma termometrami: suchej i mokrej.

Pochodzenie owinięty tkaniny moczono w wodzie, które po odparowaniu od jego obudowy. Opierając się na zeznaniach tych termometrów, stoły określenia wilgotności względnej powietrza. Istnieje wiele różnych densymetry, ich praca może być oparta na wadze, taśmy, elektryczne lub włosów, a także szereg innych zasad działania. W ostatnich latach zyskał popularność zintegrowane czujniki pomiarowe. W celu sprawdzenia dokładności urządzeń pomiarowych stosowanych hydrostatyczne.